Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wojskowy FIAT 508 z 1932 roku musi przyjechać na Westerplatte!

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
piątek, 12 sierpnia 2011 12:25

altCzy na Pomorze trafi unikalny samochód, który pełnił służbę wywiadowczą w Wojskowej Składnicy Tranzytowej Fiat 508 zwany też 508 Balilla? Zależy to od darczyńców. Brakuje bowiem 10 tys. złotych. Zbiórka trwa. Jeśli się nie powiedzie samochód trafić może do kolekcjonera z Niemiec.

 

Ten nieduży samochód, produkowany na licencji FIAT w Państwowych Zakładach Inżynierii od roku 1932 znajduje się w zbiorach kolekcjonera z Polski środkowowschodniej. W ponad 90 procentach ten zabytek składa się z oryginalnych części. Do tego jest komplet opon i składana przednia szyba. Fiat 508 był małym, dwudrzwiowym autem. FIAT 508 III/W Łazik został zaś zaprojektowany w 1935 roku przez Biuro Studiów PZInż. jako lekki samochód osobowo-terenowy, przeznaczony dla wojska. Pojazd znany też jest jako Polski Fiat 508 III Junak. Było to chyba najbardziej popularne auto osobowe na polskich drogach w latach trzydziestych. Do dnia dzisiejszego przetrwały nieliczne egzemplarze.  Fiat 508 w służbie wojska polskiego latem 1939 r. pełnił też zadania wywiadowcze. Oficer WP przemierzał nim ulice Gdańska, lustrując niemieckie przygotowania do szturmu na polskie obiekty w Wolnym Mieście Gdańsku.

 

alt

 
- To cenny i oryginalny egzemplarz pojazdu z naszej historii. Powinien pozostać w Kraju. Jakiekolwiek muzeum aby żyło, by było rzeczywiście spotkaniem z historią, a nie tylko multimedialnym pokazem, potrzebuje oryginalnych eksponatów – zauważa Mariusz Podhorski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte, współorganizator akcji ratowania „Junaka”.

 

alt

 
Muzeum Westerplatte, tworzone przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte zaczęło zbierać datki na ten wyjątkowy zabytkowy samochód.  Jest to o tyle ważne, że taki model auta był na wyposażeniu 4. pułku piechoty Legionów z Bukówki, który w przededniu II wojny światowej objął służbę na Westerplatte.  Samochód zaginął w 1939 roku a wraz z nim złoto jakie było zdeponowane w składnicy celnej na Westerplatte. Najpewniej trafiło ono do dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni, a stamtąd do Szwecji.

 

alt


alt

 
W sprawie zbiórki datków na „Junaka” zaapelował też do mieszkańców Kielc i Trójmiasta major Ignacy Skowron, który w 1939 roku pełnił służbę na Westerplatte. 

 

alt

 
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte zdążyło zebrać około 10 tysięcy złotych, a do zakupu samochodu potrzeba drugie tyle.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież