PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wojskowy FIAT 508 z 1932 roku musi przyjechać na Westerplatte!

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
piątek, 12 sierpnia 2011 12:25

altCzy na Pomorze trafi unikalny samochód, który pełnił służbę wywiadowczą w Wojskowej Składnicy Tranzytowej Fiat 508 zwany też 508 Balilla? Zależy to od darczyńców. Brakuje bowiem 10 tys. złotych. Zbiórka trwa. Jeśli się nie powiedzie samochód trafić może do kolekcjonera z Niemiec.

 

Ten nieduży samochód, produkowany na licencji FIAT w Państwowych Zakładach Inżynierii od roku 1932 znajduje się w zbiorach kolekcjonera z Polski środkowowschodniej. W ponad 90 procentach ten zabytek składa się z oryginalnych części. Do tego jest komplet opon i składana przednia szyba. Fiat 508 był małym, dwudrzwiowym autem. FIAT 508 III/W Łazik został zaś zaprojektowany w 1935 roku przez Biuro Studiów PZInż. jako lekki samochód osobowo-terenowy, przeznaczony dla wojska. Pojazd znany też jest jako Polski Fiat 508 III Junak. Było to chyba najbardziej popularne auto osobowe na polskich drogach w latach trzydziestych. Do dnia dzisiejszego przetrwały nieliczne egzemplarze.  Fiat 508 w służbie wojska polskiego latem 1939 r. pełnił też zadania wywiadowcze. Oficer WP przemierzał nim ulice Gdańska, lustrując niemieckie przygotowania do szturmu na polskie obiekty w Wolnym Mieście Gdańsku.

 

alt

 
- To cenny i oryginalny egzemplarz pojazdu z naszej historii. Powinien pozostać w Kraju. Jakiekolwiek muzeum aby żyło, by było rzeczywiście spotkaniem z historią, a nie tylko multimedialnym pokazem, potrzebuje oryginalnych eksponatów – zauważa Mariusz Podhorski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte, współorganizator akcji ratowania „Junaka”.

 

alt

 
Muzeum Westerplatte, tworzone przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte zaczęło zbierać datki na ten wyjątkowy zabytkowy samochód.  Jest to o tyle ważne, że taki model auta był na wyposażeniu 4. pułku piechoty Legionów z Bukówki, który w przededniu II wojny światowej objął służbę na Westerplatte.  Samochód zaginął w 1939 roku a wraz z nim złoto jakie było zdeponowane w składnicy celnej na Westerplatte. Najpewniej trafiło ono do dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni, a stamtąd do Szwecji.

 

alt


alt

 
W sprawie zbiórki datków na „Junaka” zaapelował też do mieszkańców Kielc i Trójmiasta major Ignacy Skowron, który w 1939 roku pełnił służbę na Westerplatte. 

 

alt

 
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte zdążyło zebrać około 10 tysięcy złotych, a do zakupu samochodu potrzeba drugie tyle.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież