Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

F. Potulski pisze do K. Hall: Nie prywatyzować obowiązku szkolnego!

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 sierpnia 2011 09:19

altObowiązkiem gminy - zapewnienie bezpłatnego dostępu do edukacji. Finanse szkół niepublicznych - JAWNE, jeśli wspierane przez środki publiczne. Działania MEN preferują prywatyzację oświaty. Niż demograficzny nietrafionym pretekstem - wzrasta wartość bonu oświatowego.

 

Szanowna Pani Minister
Katarzyna Hall

Zasady realizowania zadań oświatowych reguluje przede wszystkim Konstytucja RP.

Jest zatem powinnością Ministra Edukacji działać zgodnie z literą i duchem prawa i proponować takie regulacje prawne, które pozwolą precyzyjniej niż dotychczas egzekwować od gmin realizację ich konstytucyjnych obowiązków a takim jest przede wszystkim zapewnienie powszechnego, bezpłatnego dostępu do nauki zgodnie z oczekiwaniem społeczności lokalnej. Prawo weta urzędnika w stosunku do decyzji gminy stoi w kolizji z zapisem Konstytucji, ale Wojewoda ma prawo uchylić decyzje gminy  jeśli są one w kolizji z oczekiwaniami mieszkańców, dla których władze gminy pełnią rolę służebną a nie tylko władczą.

Tymczasem kolejne działania MEN stwarzają warunki sprzyjające pozbywaniu się przez gminy „kłopotliwych” zadań oświatowych i stanowią wyraźna preferencję dla prywatyzacji oświaty wymuszoną rzekomo niżem demograficznym. Argument niżu demograficznego  jest nieuzasadniony i wynika raczej z nadmiernej sympatii dla oświaty niepublicznej niż z twardych faktów ekonomicznych.

Część oświatowa subwencji ogólnej na rok 2011 wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 6,1 %. Ponieważ wydatki na płace nauczycieli, które stanowią około 85 % subwencji oświatowej wzrastają o 7 %, a pozostałe wydatki na poziomie inflacji, to jest to wzrost nie zmieniający warunków ekonomicznych realizowanych przez gminę zadań oświatowych.

W obecnym roku szkolnym jest nieco ponad 130 tys uczniów mniej niż w roku poprzednim, oznacza to, że wzrost tzw. bonu oświatowego przypadający na jednego ucznia z nawiązką pokrywa zmniejszenie liczby uczniów w klasie.

Jest natomiast faktem, że gminy mają trudną sytuację ekonomiczną, ale nie z winy oświaty, i na oszczędnościach w oświacie mogą zarobić. Tym niemniej nie jest celowym stanowienie prawa, które ma ułatwiać pozbywanie się przez samorządy swoich konstytucyjnych zadań i odpowiedzialności za ich realizację.

Sieć  szkół publicznych musi zapewniać obywatelom powszechni i równy dostęp do wykształcenia, tym bardziej, że nauka jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem do 18 roku życia.

Zakaz Kuratora, urzędnika podległego Wojewodzie, maja drugorzędne znaczenie, ale ocena czy działanie gminy „zaspakaja potrzeby wspólnoty samorządowej” jest prawem i obowiązkiem urzędnika reprezentującego państwo.

 

alt

 

Przede wszystkim należy doprowadzić do obowiązku stosowania Kodeksu pracy nauczycieli niezależnie od tego, kto jest organem prowadzącym szkoły lub przedszkola. Ponadto rada gminy/powiatu powinna decydować o finansowaniu oświaty niepublicznej ze środków własnych adresując wsparcie finansowe do uczniów a nie do szkół w ramach uregulowanych ustawą a finanse szkół niepublicznych w przypadku wspierania przez środki publiczne muszą być jawne. Na przymusie realizacji obowiązku szkolnego nie można zarabiać. Ratunek dla części szkół przed likwidacją nie może wynikać z łatwości ich pozbycia się przez jst a przede wszystkim z określenia odpowiedzialności samorządu terytorialnego za działanie na rzecz „zaspakajania potrzeb wspólnoty samorządowej”.

Nie dostrzegam interesu ZNP w obronie małych szkół lub w obronie oświaty publicznej. Tak jak nie sądzę aby celem przekształcania szkół w placówki niepubliczne (o uprawnieniach szkół publicznych) było ograniczanie działalności związkowej. ZNP na mocy statutu jest związkiem merytorycznym, dla którego celem nadrzędnym jest wzrost poziomu kształcenia polskiego społeczeństwa. A dla realizacji tego celu wszystkie inne są podrzędne.

Deklaruję współpracę w zakresie wypracowania odpowiednich regulacji prawnych zgodnych ze standardami konstytucyjnymi dotyczącymi realizacji zadań oświatowych. Działalność stowarzyszeń nie jest alternatywą dla władzy publicznej i jej odpowiedzialności za efekty swojego działania.

Zgodnie z ideą tego przesłania współpracowaliśmy „ponad podziałami” z Panią Anną Radziwiłł w latach 1999 – 2000 nad fundamentalnymi zmianami zarówno w systemie oświaty jak i w Karcie Nauczyciela, a także w dwa lata później, gdy znowu wspólnie pracowaliśmy nad zmianami, które jak sądzę przyczyniły się do uzyskania dobrych wyników przez polskich uczniów w ostatnich badaniach PISA.

Jednocześnie chcę tą drogą przekazać Pani Minister moją głęboką dezaprobatę dla formy demonstrowania sprzeciwu wobec Pani działań przez część środowiska oświatowego. Poniżające epitety, prostackie gesty nie są godne polskiego nauczyciela i wyrażam ubolewanie, że aż tylu nauczycieli i tylu rodziców wyraziło swoje poparcie dla tej akcji.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież