Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

F. Potulski pisze do K. Hall: Nie prywatyzować obowiązku szkolnego!

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 sierpnia 2011 09:19

altObowiązkiem gminy - zapewnienie bezpłatnego dostępu do edukacji. Finanse szkół niepublicznych - JAWNE, jeśli wspierane przez środki publiczne. Działania MEN preferują prywatyzację oświaty. Niż demograficzny nietrafionym pretekstem - wzrasta wartość bonu oświatowego.

 

Szanowna Pani Minister
Katarzyna Hall

Zasady realizowania zadań oświatowych reguluje przede wszystkim Konstytucja RP.

Jest zatem powinnością Ministra Edukacji działać zgodnie z literą i duchem prawa i proponować takie regulacje prawne, które pozwolą precyzyjniej niż dotychczas egzekwować od gmin realizację ich konstytucyjnych obowiązków a takim jest przede wszystkim zapewnienie powszechnego, bezpłatnego dostępu do nauki zgodnie z oczekiwaniem społeczności lokalnej. Prawo weta urzędnika w stosunku do decyzji gminy stoi w kolizji z zapisem Konstytucji, ale Wojewoda ma prawo uchylić decyzje gminy  jeśli są one w kolizji z oczekiwaniami mieszkańców, dla których władze gminy pełnią rolę służebną a nie tylko władczą.

Tymczasem kolejne działania MEN stwarzają warunki sprzyjające pozbywaniu się przez gminy „kłopotliwych” zadań oświatowych i stanowią wyraźna preferencję dla prywatyzacji oświaty wymuszoną rzekomo niżem demograficznym. Argument niżu demograficznego  jest nieuzasadniony i wynika raczej z nadmiernej sympatii dla oświaty niepublicznej niż z twardych faktów ekonomicznych.

Część oświatowa subwencji ogólnej na rok 2011 wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 6,1 %. Ponieważ wydatki na płace nauczycieli, które stanowią około 85 % subwencji oświatowej wzrastają o 7 %, a pozostałe wydatki na poziomie inflacji, to jest to wzrost nie zmieniający warunków ekonomicznych realizowanych przez gminę zadań oświatowych.

W obecnym roku szkolnym jest nieco ponad 130 tys uczniów mniej niż w roku poprzednim, oznacza to, że wzrost tzw. bonu oświatowego przypadający na jednego ucznia z nawiązką pokrywa zmniejszenie liczby uczniów w klasie.

Jest natomiast faktem, że gminy mają trudną sytuację ekonomiczną, ale nie z winy oświaty, i na oszczędnościach w oświacie mogą zarobić. Tym niemniej nie jest celowym stanowienie prawa, które ma ułatwiać pozbywanie się przez samorządy swoich konstytucyjnych zadań i odpowiedzialności za ich realizację.

Sieć  szkół publicznych musi zapewniać obywatelom powszechni i równy dostęp do wykształcenia, tym bardziej, że nauka jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem do 18 roku życia.

Zakaz Kuratora, urzędnika podległego Wojewodzie, maja drugorzędne znaczenie, ale ocena czy działanie gminy „zaspakaja potrzeby wspólnoty samorządowej” jest prawem i obowiązkiem urzędnika reprezentującego państwo.

 

alt

 

Przede wszystkim należy doprowadzić do obowiązku stosowania Kodeksu pracy nauczycieli niezależnie od tego, kto jest organem prowadzącym szkoły lub przedszkola. Ponadto rada gminy/powiatu powinna decydować o finansowaniu oświaty niepublicznej ze środków własnych adresując wsparcie finansowe do uczniów a nie do szkół w ramach uregulowanych ustawą a finanse szkół niepublicznych w przypadku wspierania przez środki publiczne muszą być jawne. Na przymusie realizacji obowiązku szkolnego nie można zarabiać. Ratunek dla części szkół przed likwidacją nie może wynikać z łatwości ich pozbycia się przez jst a przede wszystkim z określenia odpowiedzialności samorządu terytorialnego za działanie na rzecz „zaspakajania potrzeb wspólnoty samorządowej”.

Nie dostrzegam interesu ZNP w obronie małych szkół lub w obronie oświaty publicznej. Tak jak nie sądzę aby celem przekształcania szkół w placówki niepubliczne (o uprawnieniach szkół publicznych) było ograniczanie działalności związkowej. ZNP na mocy statutu jest związkiem merytorycznym, dla którego celem nadrzędnym jest wzrost poziomu kształcenia polskiego społeczeństwa. A dla realizacji tego celu wszystkie inne są podrzędne.

Deklaruję współpracę w zakresie wypracowania odpowiednich regulacji prawnych zgodnych ze standardami konstytucyjnymi dotyczącymi realizacji zadań oświatowych. Działalność stowarzyszeń nie jest alternatywą dla władzy publicznej i jej odpowiedzialności za efekty swojego działania.

Zgodnie z ideą tego przesłania współpracowaliśmy „ponad podziałami” z Panią Anną Radziwiłł w latach 1999 – 2000 nad fundamentalnymi zmianami zarówno w systemie oświaty jak i w Karcie Nauczyciela, a także w dwa lata później, gdy znowu wspólnie pracowaliśmy nad zmianami, które jak sądzę przyczyniły się do uzyskania dobrych wyników przez polskich uczniów w ostatnich badaniach PISA.

Jednocześnie chcę tą drogą przekazać Pani Minister moją głęboką dezaprobatę dla formy demonstrowania sprzeciwu wobec Pani działań przez część środowiska oświatowego. Poniżające epitety, prostackie gesty nie są godne polskiego nauczyciela i wyrażam ubolewanie, że aż tylu nauczycieli i tylu rodziców wyraziło swoje poparcie dla tej akcji.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież