Andrzej Jaworski: Nowe otwarcie by zjednać wyborców dla państwa solida... » Z Andrzejem Jaworskim, pełnomocnikiem PiS w okręgu gdyńskim, radnym Gdańska (1998–02), kandydatem na... Inwalidzi zostają! Na razie... » Od dwóch miesięcy toczy się spór między dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerski... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
wtorek, 05 lipca 2022 10:24
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
Pamiętam rok 1988, czerwiec, pierwszy mecz barażowy o utrzymanie w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 maja 2022 09:50

Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-2001), w latach 1997-98 w Radzie ds. Reformy Państwa przy Prezesie Rady Ministrów, byłym dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych PAN (kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych PAN), członkiem Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP rozmawia Artur S. Górski


- W gdańskim magistracie obowiązuje dziwna tajemniczość w odpowiedzi na pytanie o aktualne zarobki wysokich urzędników. Jak się ona ma wobec podstawowej zasady lokalnej demokracji i unijnej zasadzie transparentności wydatków i wynagrodzeń urzędniczych?
Antoni Kamiński: Wynagrodzenia urzędnicze i ich zasady powinny być jawne. Pobierają je ludzie reprezentujący samorząd, a ten tworzą obywatele. Urzędnicy zostali wybrani jako mężowie zaufania, po to, by rozumnie, z najlepszą wiedzą kierować gminą, powiatem, województwem. Oni są sługami społecznej zbiorowości. Unikanie, czy lawirowanie w odpowiedziach świadczyć może o wyalienowaniu, o wyobcowaniu tych ludzi z lokalnej społeczności. Jest to przejaw lekceważenia tych, którzy są podmiotem suwerennym w konstrukcji instytucji samorządowych. Pomijając, że jest to sprzeczne z prawem, z ustawą o dostępie do informacji publicznej. Nie świadczy taka postawa dobrze o stosunku tych osób do sprawowanej funkcji.


- Odpowiedź przyszła o regulacji wynagrodzeń na poziomie niższym niż dzisiejsza inflacja, zatem wysocy urzędnicy, decydenci, wręcz odejmują sobie od ust goniąc wzrost cen i ustalając podwyżkę poniżej inflacji. Pure nonsense?
Antoni Kamiński: Podstawowym czynnikiem zwalczania inflacji jest zmniejszenie podaży pieniądza w obrocie. Jeśli podnoszone płace opierają się na argumentacji odnoszącej się do inflacji to jest raczej wbrew tej logice. Ale zostawmy ekonomię. Zgadzamy się, że walka z inflacją jest w interesie publicznym i pogoń za jej wzrostem w wyższych pensjach jest wbrew temu interesowi. Druga kwestia to fakt, iż rekompensata za dwucyfrową inflację, nie rozważając jej przyczyn w krajowej i w makro skali globalnej, powszechną nie jest. Wszyscy nie otrzymują podwyżek. Czy pan redaktor otrzymał nagle 10, a może 12 procent, podwyżki? A tu, jak słyszę jest owa regulacja. Wracając zaś do istoty relacji: obywatel pyta – urząd odpowiada.

alt


– Urząd ponaglony?
Antoni Kamiński: Urząd mógłby uprzedzać zapytania, publikując informacje w biuletynach, te zawierające interesujące mieszkańców informacje. Taka była intencja ustawy o dostępie do informacji publicznej. Została ona przyjęta ponad dwadzieścia lat temu. Widać, że nie całkiem ugruntowała się w naszym systemie. Była walka o tę ustawę, potem o jej realizację i jak widać są utrudnienia w jej egzekwowaniu. Pojawiał się nawet argument, że nie powinno być dostępu do informacji publicznej, ale katalog informacji nie należących do zbioru niejawnego. Wyjątkiem zaś powinna być informacja niejawna. Określona ustawowo. Poza tym obywatel powinien mieć dostęp do wszystkich informacji wiążących się ze sprawowaniem władzy publicznej.


– Każda opcja rządząca katalog tajności utrzymuje, a przecież jedynym obwarowaniem dostępu powinny być objęte informacje związane z bezpieczeństwem państwa, skatalogowane i opatrzone gryfem tajności?
Antoni Kamiński: Szczególnie na Pomorzu powinny być one opatrzone gryfem (śmiech). Niestety już nie dziwi utrudnianie dostępu i wykręcanie się od odpowiedzi. Życzę cierpliwości!


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież