Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 maja 2022 09:50

Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-2001), w latach 1997-98 w Radzie ds. Reformy Państwa przy Prezesie Rady Ministrów, byłym dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych PAN (kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych PAN), członkiem Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP rozmawia Artur S. Górski


- W gdańskim magistracie obowiązuje dziwna tajemniczość w odpowiedzi na pytanie o aktualne zarobki wysokich urzędników. Jak się ona ma wobec podstawowej zasady lokalnej demokracji i unijnej zasadzie transparentności wydatków i wynagrodzeń urzędniczych?
Antoni Kamiński: Wynagrodzenia urzędnicze i ich zasady powinny być jawne. Pobierają je ludzie reprezentujący samorząd, a ten tworzą obywatele. Urzędnicy zostali wybrani jako mężowie zaufania, po to, by rozumnie, z najlepszą wiedzą kierować gminą, powiatem, województwem. Oni są sługami społecznej zbiorowości. Unikanie, czy lawirowanie w odpowiedziach świadczyć może o wyalienowaniu, o wyobcowaniu tych ludzi z lokalnej społeczności. Jest to przejaw lekceważenia tych, którzy są podmiotem suwerennym w konstrukcji instytucji samorządowych. Pomijając, że jest to sprzeczne z prawem, z ustawą o dostępie do informacji publicznej. Nie świadczy taka postawa dobrze o stosunku tych osób do sprawowanej funkcji.


- Odpowiedź przyszła o regulacji wynagrodzeń na poziomie niższym niż dzisiejsza inflacja, zatem wysocy urzędnicy, decydenci, wręcz odejmują sobie od ust goniąc wzrost cen i ustalając podwyżkę poniżej inflacji. Pure nonsense?
Antoni Kamiński: Podstawowym czynnikiem zwalczania inflacji jest zmniejszenie podaży pieniądza w obrocie. Jeśli podnoszone płace opierają się na argumentacji odnoszącej się do inflacji to jest raczej wbrew tej logice. Ale zostawmy ekonomię. Zgadzamy się, że walka z inflacją jest w interesie publicznym i pogoń za jej wzrostem w wyższych pensjach jest wbrew temu interesowi. Druga kwestia to fakt, iż rekompensata za dwucyfrową inflację, nie rozważając jej przyczyn w krajowej i w makro skali globalnej, powszechną nie jest. Wszyscy nie otrzymują podwyżek. Czy pan redaktor otrzymał nagle 10, a może 12 procent, podwyżki? A tu, jak słyszę jest owa regulacja. Wracając zaś do istoty relacji: obywatel pyta – urząd odpowiada.

alt


– Urząd ponaglony?
Antoni Kamiński: Urząd mógłby uprzedzać zapytania, publikując informacje w biuletynach, te zawierające interesujące mieszkańców informacje. Taka była intencja ustawy o dostępie do informacji publicznej. Została ona przyjęta ponad dwadzieścia lat temu. Widać, że nie całkiem ugruntowała się w naszym systemie. Była walka o tę ustawę, potem o jej realizację i jak widać są utrudnienia w jej egzekwowaniu. Pojawiał się nawet argument, że nie powinno być dostępu do informacji publicznej, ale katalog informacji nie należących do zbioru niejawnego. Wyjątkiem zaś powinna być informacja niejawna. Określona ustawowo. Poza tym obywatel powinien mieć dostęp do wszystkich informacji wiążących się ze sprawowaniem władzy publicznej.


– Każda opcja rządząca katalog tajności utrzymuje, a przecież jedynym obwarowaniem dostępu powinny być objęte informacje związane z bezpieczeństwem państwa, skatalogowane i opatrzone gryfem tajności?
Antoni Kamiński: Szczególnie na Pomorzu powinny być one opatrzone gryfem (śmiech). Niestety już nie dziwi utrudnianie dostępu i wykręcanie się od odpowiedzi. Życzę cierpliwości!


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież