Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poznań wspiera rząd, a... Gdańsk?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 listopada 2022 19:10

Poznańscy radni KO i PiS zgodnie przyjęli stanowisko o konieczności zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy i Związek Radziecki w czasie II wojny światowej w Poznaniu. Napisali: „postawienie tej sprawy jasno i jednoznacznie jest naszą powinnością i odpowiedzialnością wobec pokoleń Polaków, Wielkopolan, którzy stracili szansę na normalny rozwój”. Od rządu oczekują stanowczych działań dyplomatycznych. Radni powołali się na raport o stratach Poznania w latach 1939-1945. Redakcja „Gazety Gdańskiej” apeluje do radnych Gdańska, Sopotu, Gdyni, sejmiku o przyjęcie podobnego apelu. Zbrodnie pomorskie, rugi pomorskie, mordy w KL Stutthof są częścią polskiej martyrologii daleko ponad bieżącymi sporami...


Rada Miasta Poznania przegłosowała stanowisko w sprawie odszkodowań wojennych. Jest to kontynuacja opublikowanego w 2008 r. „Raportu o stratach wojennych Poznania 1939 – 1945”. Opracowanie było wynikiem pracy 21 osób pod przewodnictwem prof. Andrzeja Saksona z UAM i Instytutu Zachodniego w Poznaniu. kręgu jego zainteresowań badawczych należy problematyka mazurska i wschodniopruska oraz przemiany społeczne w Niemczech i na ziemiach zachodnich i północnych Polski, problematyka mniejszości narodowych i etnicznych, stosunki polsko-niemieckie oraz migracja. Szkody oszacowano na prawie 11 miliardów złotych wartości wg. wykazu z 2006 r. To nie tylko straty materialne, ale i osobowe miasta. Poznański raport jest jednym z pierwszych, który dokładnie przedstawił straty materialne i osobowe.


– Każda inicjatywa dotycząca wyrównania krzywd jest dobrym prognostykiem i daje nadzieję, że sprawiedliwości może stać się zadość. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Różnie się mówiło o prezydencie Poznania, różnie są oceniane jego działania. Przeze mnie krytycznie. Tym razem ze stolicy Wielkopolski dobiegł nas ważny i potrzebny ton. Obawiam się, że mimo znaczenia Pomorza, jego ambicji, ale i bolesnych historii pogranicza niemiecko-polskiego oraz krzywd wyrządzonych nam przez niemieckich sąsiadów i państwo III Rzesza niemiecka od 1939 roku, jednomyślności nie będzie. Byłbym mile zaskoczony, gdyby w gdańskiej radzie doszło do przyjęcia wspólnego stanowiska. Bardziej liczę na Gdynię i na inicjatywę w tym mieście. Z tej racji, że krwawe walki toczyły się na jej przedpolach, na Kępie Oksywskiej, że blisko sto tysięcy gdynian Niemcy wysiedlili jesienią i zimą 1939 r. – powiedział w rozmowie z „GG” Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w Gdyni, do 2016 r. poseł, były kandydat na prezydenta Gdańska.


Słowo „reparacje" w poznańskim stanowisku nie pada. Radni Poznania w uzasadnieniu zapisali, że rada wyraża swoje pełne poparcie dla wszelkich działań zmierzających do wypłaty odszkodowań wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej.
– Poznań jest miastem ciężko doświadczonym przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku II wojny światowej ponieśliśmy ogromnie straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura miejska - budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy ogromne straty ludzkie. W Poznaniu powstał pierwszy na ziemiach polskich niemiecki obóz koncentracyjny (Fort VII) służący eksterminacji mieszkańców naszego miasta. Ponadto Niemcy wysiedlali Polaków z ich domów, ograbiając z całego majątku, wywozili ich poprzez obóz na Głównej do tzw. Generalnej Guberni – oświadczyli i przypomnieli radni.


Za uchwałą zagłosowało 20 obecnych radnych KO i PIS. Nie głosował 6-osobowy klub Wspólny Poznań. Paweł Sowa, w imieniu tego klubu radnych, oświadczył, że ich zdaniem rada miejska nie ma kompetencji do zajmowania się polityką zagraniczną. Przypomnijmy, że 14 września 2022 r. przyjęto ponad podziałami politycznymi uchwałę Sejmu z poparciem dla dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Nota dyplomatyczna wystosowana do Niemiec też nie zawiera słowa „reparacje”, ale mowa jest o godziwym zadośćuczynieniu.
(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież