Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
Mandziara wraca do gry*Arka i Chojniczanka zawiodły* Czaja wypunktował Gedanię
piątek, 09 czerwca 2023 14:19
Mandziara wraca do gry*Arka i Chojniczanka zawiodły* Czaja wypunktował Gedanię
EKSTRAKLASA BP
Urlopy. Towarzystwo się rozjechało po
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poznań wspiera rząd, a... Gdańsk?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 listopada 2022 19:10

Poznańscy radni KO i PiS zgodnie przyjęli stanowisko o konieczności zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy i Związek Radziecki w czasie II wojny światowej w Poznaniu. Napisali: „postawienie tej sprawy jasno i jednoznacznie jest naszą powinnością i odpowiedzialnością wobec pokoleń Polaków, Wielkopolan, którzy stracili szansę na normalny rozwój”. Od rządu oczekują stanowczych działań dyplomatycznych. Radni powołali się na raport o stratach Poznania w latach 1939-1945. Redakcja „Gazety Gdańskiej” apeluje do radnych Gdańska, Sopotu, Gdyni, sejmiku o przyjęcie podobnego apelu. Zbrodnie pomorskie, rugi pomorskie, mordy w KL Stutthof są częścią polskiej martyrologii daleko ponad bieżącymi sporami...


Rada Miasta Poznania przegłosowała stanowisko w sprawie odszkodowań wojennych. Jest to kontynuacja opublikowanego w 2008 r. „Raportu o stratach wojennych Poznania 1939 – 1945”. Opracowanie było wynikiem pracy 21 osób pod przewodnictwem prof. Andrzeja Saksona z UAM i Instytutu Zachodniego w Poznaniu. kręgu jego zainteresowań badawczych należy problematyka mazurska i wschodniopruska oraz przemiany społeczne w Niemczech i na ziemiach zachodnich i północnych Polski, problematyka mniejszości narodowych i etnicznych, stosunki polsko-niemieckie oraz migracja. Szkody oszacowano na prawie 11 miliardów złotych wartości wg. wykazu z 2006 r. To nie tylko straty materialne, ale i osobowe miasta. Poznański raport jest jednym z pierwszych, który dokładnie przedstawił straty materialne i osobowe.


– Każda inicjatywa dotycząca wyrównania krzywd jest dobrym prognostykiem i daje nadzieję, że sprawiedliwości może stać się zadość. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Różnie się mówiło o prezydencie Poznania, różnie są oceniane jego działania. Przeze mnie krytycznie. Tym razem ze stolicy Wielkopolski dobiegł nas ważny i potrzebny ton. Obawiam się, że mimo znaczenia Pomorza, jego ambicji, ale i bolesnych historii pogranicza niemiecko-polskiego oraz krzywd wyrządzonych nam przez niemieckich sąsiadów i państwo III Rzesza niemiecka od 1939 roku, jednomyślności nie będzie. Byłbym mile zaskoczony, gdyby w gdańskiej radzie doszło do przyjęcia wspólnego stanowiska. Bardziej liczę na Gdynię i na inicjatywę w tym mieście. Z tej racji, że krwawe walki toczyły się na jej przedpolach, na Kępie Oksywskiej, że blisko sto tysięcy gdynian Niemcy wysiedlili jesienią i zimą 1939 r. – powiedział w rozmowie z „GG” Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w Gdyni, do 2016 r. poseł, były kandydat na prezydenta Gdańska.


Słowo „reparacje" w poznańskim stanowisku nie pada. Radni Poznania w uzasadnieniu zapisali, że rada wyraża swoje pełne poparcie dla wszelkich działań zmierzających do wypłaty odszkodowań wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej.
– Poznań jest miastem ciężko doświadczonym przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku II wojny światowej ponieśliśmy ogromnie straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura miejska - budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy ogromne straty ludzkie. W Poznaniu powstał pierwszy na ziemiach polskich niemiecki obóz koncentracyjny (Fort VII) służący eksterminacji mieszkańców naszego miasta. Ponadto Niemcy wysiedlali Polaków z ich domów, ograbiając z całego majątku, wywozili ich poprzez obóz na Głównej do tzw. Generalnej Guberni – oświadczyli i przypomnieli radni.


Za uchwałą zagłosowało 20 obecnych radnych KO i PIS. Nie głosował 6-osobowy klub Wspólny Poznań. Paweł Sowa, w imieniu tego klubu radnych, oświadczył, że ich zdaniem rada miejska nie ma kompetencji do zajmowania się polityką zagraniczną. Przypomnijmy, że 14 września 2022 r. przyjęto ponad podziałami politycznymi uchwałę Sejmu z poparciem dla dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Nota dyplomatyczna wystosowana do Niemiec też nie zawiera słowa „reparacje”, ale mowa jest o godziwym zadośćuczynieniu.
(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież