Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Poznań wspiera rząd, a... Gdańsk?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 listopada 2022 19:10

Poznańscy radni KO i PiS zgodnie przyjęli stanowisko o konieczności zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy i Związek Radziecki w czasie II wojny światowej w Poznaniu. Napisali: „postawienie tej sprawy jasno i jednoznacznie jest naszą powinnością i odpowiedzialnością wobec pokoleń Polaków, Wielkopolan, którzy stracili szansę na normalny rozwój”. Od rządu oczekują stanowczych działań dyplomatycznych. Radni powołali się na raport o stratach Poznania w latach 1939-1945. Redakcja „Gazety Gdańskiej” apeluje do radnych Gdańska, Sopotu, Gdyni, sejmiku o przyjęcie podobnego apelu. Zbrodnie pomorskie, rugi pomorskie, mordy w KL Stutthof są częścią polskiej martyrologii daleko ponad bieżącymi sporami...


Rada Miasta Poznania przegłosowała stanowisko w sprawie odszkodowań wojennych. Jest to kontynuacja opublikowanego w 2008 r. „Raportu o stratach wojennych Poznania 1939 – 1945”. Opracowanie było wynikiem pracy 21 osób pod przewodnictwem prof. Andrzeja Saksona z UAM i Instytutu Zachodniego w Poznaniu. kręgu jego zainteresowań badawczych należy problematyka mazurska i wschodniopruska oraz przemiany społeczne w Niemczech i na ziemiach zachodnich i północnych Polski, problematyka mniejszości narodowych i etnicznych, stosunki polsko-niemieckie oraz migracja. Szkody oszacowano na prawie 11 miliardów złotych wartości wg. wykazu z 2006 r. To nie tylko straty materialne, ale i osobowe miasta. Poznański raport jest jednym z pierwszych, który dokładnie przedstawił straty materialne i osobowe.


– Każda inicjatywa dotycząca wyrównania krzywd jest dobrym prognostykiem i daje nadzieję, że sprawiedliwości może stać się zadość. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Różnie się mówiło o prezydencie Poznania, różnie są oceniane jego działania. Przeze mnie krytycznie. Tym razem ze stolicy Wielkopolski dobiegł nas ważny i potrzebny ton. Obawiam się, że mimo znaczenia Pomorza, jego ambicji, ale i bolesnych historii pogranicza niemiecko-polskiego oraz krzywd wyrządzonych nam przez niemieckich sąsiadów i państwo III Rzesza niemiecka od 1939 roku, jednomyślności nie będzie. Byłbym mile zaskoczony, gdyby w gdańskiej radzie doszło do przyjęcia wspólnego stanowiska. Bardziej liczę na Gdynię i na inicjatywę w tym mieście. Z tej racji, że krwawe walki toczyły się na jej przedpolach, na Kępie Oksywskiej, że blisko sto tysięcy gdynian Niemcy wysiedlili jesienią i zimą 1939 r. – powiedział w rozmowie z „GG” Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w Gdyni, do 2016 r. poseł, były kandydat na prezydenta Gdańska.


Słowo „reparacje" w poznańskim stanowisku nie pada. Radni Poznania w uzasadnieniu zapisali, że rada wyraża swoje pełne poparcie dla wszelkich działań zmierzających do wypłaty odszkodowań wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej.
– Poznań jest miastem ciężko doświadczonym przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku II wojny światowej ponieśliśmy ogromnie straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura miejska - budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy ogromne straty ludzkie. W Poznaniu powstał pierwszy na ziemiach polskich niemiecki obóz koncentracyjny (Fort VII) służący eksterminacji mieszkańców naszego miasta. Ponadto Niemcy wysiedlali Polaków z ich domów, ograbiając z całego majątku, wywozili ich poprzez obóz na Głównej do tzw. Generalnej Guberni – oświadczyli i przypomnieli radni.


Za uchwałą zagłosowało 20 obecnych radnych KO i PIS. Nie głosował 6-osobowy klub Wspólny Poznań. Paweł Sowa, w imieniu tego klubu radnych, oświadczył, że ich zdaniem rada miejska nie ma kompetencji do zajmowania się polityką zagraniczną. Przypomnijmy, że 14 września 2022 r. przyjęto ponad podziałami politycznymi uchwałę Sejmu z poparciem dla dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Nota dyplomatyczna wystosowana do Niemiec też nie zawiera słowa „reparacje”, ale mowa jest o godziwym zadośćuczynieniu.
(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież