Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 listopada 2022 11:39

14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informacyjnych poświęconych projektowi budowy PKM Południe.


Pierwsza seria spotkań informacyjnych odbyła się w kwietniu tego roku, a druga w czerwcu. W ramach trzeciej serii konsultacji społecznych odbędzie się 5 spotkań. Wszystkie zaplanowano tam, gdzie będzie przebiegać nowa linia kolejowa. Dlatego pierwsze dwa spotkania odbędą się w Gdańsku, a pozostałe trzy w gminach: Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

alt


W poniedziałek, 14 listopada, w hotelu Zatoka zorganizowano spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Orunia Górna - Gdańsk Południe, Orunia - św. Wojciech - Lipce oraz Chełm.


W trakcie spotkania przedstawiono harmonogram prac przy PKM Południe, który zajmie kilka lat. Do końca września 2023 roku ma powstać tak zwane Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe. Kolejne cztery lata to czas na prace projektowe w ramach których ma powstać koncepcja projektowa i projekt budowlany, mają również zostać uzyskane decyzje środowiskowa i lokalizacyjna.

alt


Projektanci przyznawali, że na odcinku aglomeracyjnym wciąż rozważają dwa warianty. Linia może przejść albo w śladzie budowanego w przyszłości przejazdu kolejowego na Sadndomierskiej, następnie przechodzić równolegle do ulicy Podmiejskiej (za budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56). W tej sytuacji pierwszym przystankiem po działającym już dzisiaj przystanku w Śródmieściu byłby przystanek w okolicach dzisiejszego Lidla na Sandomierskiej.

Druga opcja jest taka, że biegnąca od centrum PKM poszłaby nie co dalej w kierunku Pruszcza Gdańskiego, a Trakt św. Wojciecha przecięła na wysokości ulicy Serbskiej. Następnie przecięłaby ulicę Raduńską, biegła tuż obok Nakielskiej i w okolicy pizzerii Leone przecięłaby ulicę Małomiejską. Przy tym scenariuszu przystanek PKM byłby na wysokości ulicy Raduńskiej.

alt


W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania najczęściej poruszali sprawy hałasu i przebiegu linii.


Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce chciała wiedzieć jak wygląda sprawa bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na Oruni przez tory kolejowe przecinające ul. Sandomierską i Równą.
- PKM daje szansę na realizację tej inwestycji (przejazdu bezkolizyjnego - dop. TŁ) i jej sfinansowanie - powiedział Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. - Dotychczas nie było możliwości zrealizowania tej inwestycji. Próbowaliśmy ją zgłosić do CEF-u (Connecting Europe Facility), ale nie było szans na sfinansowanie, bo CEF finansuje zadania o charakterze ponadlokalnym, a ten projekt został uznany za kwestię lokalną. PKM jest najbardziej realną szansą na sfinansowanie i zrealizowanie tej inwestycji, która będzie kosztowała ponad 100 milionów złotych.


Realizacja inwestycji uzależniona jest od uzyskania zgody środowiskowej oraz konserwatora zabytków. Bez środków z Unii Europejskiej nie ma szans na jej realizację.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież