Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 listopada 2022 11:39

14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informacyjnych poświęconych projektowi budowy PKM Południe.


Pierwsza seria spotkań informacyjnych odbyła się w kwietniu tego roku, a druga w czerwcu. W ramach trzeciej serii konsultacji społecznych odbędzie się 5 spotkań. Wszystkie zaplanowano tam, gdzie będzie przebiegać nowa linia kolejowa. Dlatego pierwsze dwa spotkania odbędą się w Gdańsku, a pozostałe trzy w gminach: Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

alt


W poniedziałek, 14 listopada, w hotelu Zatoka zorganizowano spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Orunia Górna - Gdańsk Południe, Orunia - św. Wojciech - Lipce oraz Chełm.


W trakcie spotkania przedstawiono harmonogram prac przy PKM Południe, który zajmie kilka lat. Do końca września 2023 roku ma powstać tak zwane Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe. Kolejne cztery lata to czas na prace projektowe w ramach których ma powstać koncepcja projektowa i projekt budowlany, mają również zostać uzyskane decyzje środowiskowa i lokalizacyjna.

alt


Projektanci przyznawali, że na odcinku aglomeracyjnym wciąż rozważają dwa warianty. Linia może przejść albo w śladzie budowanego w przyszłości przejazdu kolejowego na Sadndomierskiej, następnie przechodzić równolegle do ulicy Podmiejskiej (za budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56). W tej sytuacji pierwszym przystankiem po działającym już dzisiaj przystanku w Śródmieściu byłby przystanek w okolicach dzisiejszego Lidla na Sandomierskiej.

Druga opcja jest taka, że biegnąca od centrum PKM poszłaby nie co dalej w kierunku Pruszcza Gdańskiego, a Trakt św. Wojciecha przecięła na wysokości ulicy Serbskiej. Następnie przecięłaby ulicę Raduńską, biegła tuż obok Nakielskiej i w okolicy pizzerii Leone przecięłaby ulicę Małomiejską. Przy tym scenariuszu przystanek PKM byłby na wysokości ulicy Raduńskiej.

alt


W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania najczęściej poruszali sprawy hałasu i przebiegu linii.


Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce chciała wiedzieć jak wygląda sprawa bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na Oruni przez tory kolejowe przecinające ul. Sandomierską i Równą.
- PKM daje szansę na realizację tej inwestycji (przejazdu bezkolizyjnego - dop. TŁ) i jej sfinansowanie - powiedział Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. - Dotychczas nie było możliwości zrealizowania tej inwestycji. Próbowaliśmy ją zgłosić do CEF-u (Connecting Europe Facility), ale nie było szans na sfinansowanie, bo CEF finansuje zadania o charakterze ponadlokalnym, a ten projekt został uznany za kwestię lokalną. PKM jest najbardziej realną szansą na sfinansowanie i zrealizowanie tej inwestycji, która będzie kosztowała ponad 100 milionów złotych.


Realizacja inwestycji uzależniona jest od uzyskania zgody środowiskowej oraz konserwatora zabytków. Bez środków z Unii Europejskiej nie ma szans na jej realizację.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież