Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowa siedziba Gildii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 listopada 2013 12:09

Na finiszu jest budowa nowej siedziby gdańskiego Centrum Handlowego Gildia, które obecnie mieści się przy ulicy Rzeczypospolitej 33 b na Zaspie. Tuż na zapleczu byłego hangaru lotniczego, w którym po przeniesieniu w 1974 roku wrzeszczańskiego lotniska do Rębiechowa mieszczą się różne placówki handlowe, obecnie o nazwie ETC.


- Realizujemy prace wykończeniowe i wyposażamy w niezbędny sprzęt 51 sklepów - powiedział nam Sławomir Gryczka, prezes spółki Gildia S.A. - Sklepy będą miały powierzchnie od 20 do 60 m kw i będą je prowadzić lokalni kupcy. W poprzedniej siedzibie Gildii mieli oni do  dyspozycji boksy o powierzchniach po około 6 m kw.


alt


W nowym budynku, na łącznej powierzchni około 5 tys. m kw. będą także trzy sklepy dużych marek handlowych, w tym drogeria Hebe, Kolporter oraz Biedronka, która będzie już 43 sklepem tej sieci w Gdańsku. Co prawda tuż obok, bo niespełna 100 metrów od nowego budynku Gildii, w starym blaszanym pawilonie od kilku lat działa już sklep sieci Biedronka, ale on najprawdopodobniej niebawem zostanie zamknięty.
W nowej Gildii zmieni się także asortyment, bo oprócz punktów z odzieżą, znajdzie się również sklep jubilerski, optyk, pralnia, a także  sklepy gastronomiczne, w tym restauracyjka marki Lezzetli, działająca już w centrum Gdańska i po sąsiedzku Zaspy na Przymorzu.


altCo istotne, jak zaznacza prezes Sławomir Gryczka, że nowy obiekt pomyślnie przeszedł najtrudniejszy odbiór dokonany przez straż pożarną. W najbliższych dniach pozostały do przeprowadzenie jeszcze drobne odbiory. Jeżeli one również przejdą bez przeszkód, to wówczas najprawdopodobniej w czwartek 28 listopada nowy obiekt gdańskiej Gildii zostanie otworzony. Klientom zostanie udostępniony w godzinach porannych, z możliwością – jak zapowiadają handlowcy - dokonania zakupów niektórych artykułów po preferencyjnych cenach. Jeśli natomiast z różnych przyczyn nie uda się dotrzymać wyznaczonego terminu, to otwarcie nastąpi z pewnością najpóźniej na początku grudnia 2013.


altNowy obiekt wraz z parkingiem na około 150 samochodów powstał na działce, którą kupcy dostali od Miasta w 50-letnie użytkowanie. Musieli za niego zapłacić ok. 117 tys. zł, czyli 1 proc. wartości nieruchomości wycenionej na ok. 11,7 mln. zł. W kolejnych latach ta opłata ma wynosić 2 proc. wartości działki.


Wcześniejsze plany przewidywały, że nowa Gildia powstanie w okolicach Hali Olivia gdzie obecnie budowany jest kompleks Olivia Business Centre. Tamta lokalizacja była jednak dla kupców z Gdańska zbyt droga. Musiano by również zawiązać z Miastem spółkę, której zadaniem miało być zagospodarowanie terenu przy Olivii. Na szczęście Miasto zaproponowano inną działkę, na osiedlu Rozstaje na gdańskiej Zaspie, co satysfakcjonowało obie strony.


altPrzypomnijmy, iż Gildia działała na Targu Siennym w Gdańsku od początku lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza blaszana hala powstała w maju 1993 roku, zaś druga we wrześniu 1994 roku. Obie zostały rozebrane w styczniu 2012 roku. Powodem decyzji o likwidacji Gildii na Targu Siennym była budowa nowej stacji SKM Gdańsk - Śródmieście i nowego centrum handlowo-usługowego Forum Radunia przez holenderską firmę Multi Development.


altPoprzednia Gildia była dobrze oznakowana. Budowa nowej Gildii na Zaspie według wstępnych założeń miała się rozpocząć już w 2011 roku. Problemem okazały się być finanse. Koszt inwestycji, szacowany na ok. 10 mln zł, miał być pokryty ze środków własnych kupców, pozyskanych w ramach wpłacanych przez nich kaucji na swoje sklepy. Łączna kwota okazała się być jednak niewystarczająca, by otrzymać kredyt na nową inwestycję. Na szczęście udało się pozyskać dużych operatorów handlowych. Prace budowlane ruszyły w lutym i kończą się teraz z końcem listopada, a więc po 10 miesiącach. W nowej Gildii z ponad stu kupców, którzy handlowali w Gdańsku na Targu Siennym, pozostała niespełna połowa. Większość osób zajęła się inną działalnością lub przeszła na emerytury.


Nowy budynek ma całkowicie inny kształt niż blaszane hale, które stały na Targu Siennym. Początkowo zakładano, że ten na Zaspie zostanie nazwany „Gildia Nowa", ale po analizie akcjonariuszy postanowiono pozostać przy dotychczasowej znanej już w Gdańsku nazwie „Gildia".

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież