Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowa siedziba Gildii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 listopada 2013 12:09

Na finiszu jest budowa nowej siedziby gdańskiego Centrum Handlowego Gildia, które obecnie mieści się przy ulicy Rzeczypospolitej 33 b na Zaspie. Tuż na zapleczu byłego hangaru lotniczego, w którym po przeniesieniu w 1974 roku wrzeszczańskiego lotniska do Rębiechowa mieszczą się różne placówki handlowe, obecnie o nazwie ETC.


- Realizujemy prace wykończeniowe i wyposażamy w niezbędny sprzęt 51 sklepów - powiedział nam Sławomir Gryczka, prezes spółki Gildia S.A. - Sklepy będą miały powierzchnie od 20 do 60 m kw i będą je prowadzić lokalni kupcy. W poprzedniej siedzibie Gildii mieli oni do  dyspozycji boksy o powierzchniach po około 6 m kw.


alt


W nowym budynku, na łącznej powierzchni około 5 tys. m kw. będą także trzy sklepy dużych marek handlowych, w tym drogeria Hebe, Kolporter oraz Biedronka, która będzie już 43 sklepem tej sieci w Gdańsku. Co prawda tuż obok, bo niespełna 100 metrów od nowego budynku Gildii, w starym blaszanym pawilonie od kilku lat działa już sklep sieci Biedronka, ale on najprawdopodobniej niebawem zostanie zamknięty.
W nowej Gildii zmieni się także asortyment, bo oprócz punktów z odzieżą, znajdzie się również sklep jubilerski, optyk, pralnia, a także  sklepy gastronomiczne, w tym restauracyjka marki Lezzetli, działająca już w centrum Gdańska i po sąsiedzku Zaspy na Przymorzu.


altCo istotne, jak zaznacza prezes Sławomir Gryczka, że nowy obiekt pomyślnie przeszedł najtrudniejszy odbiór dokonany przez straż pożarną. W najbliższych dniach pozostały do przeprowadzenie jeszcze drobne odbiory. Jeżeli one również przejdą bez przeszkód, to wówczas najprawdopodobniej w czwartek 28 listopada nowy obiekt gdańskiej Gildii zostanie otworzony. Klientom zostanie udostępniony w godzinach porannych, z możliwością – jak zapowiadają handlowcy - dokonania zakupów niektórych artykułów po preferencyjnych cenach. Jeśli natomiast z różnych przyczyn nie uda się dotrzymać wyznaczonego terminu, to otwarcie nastąpi z pewnością najpóźniej na początku grudnia 2013.


altNowy obiekt wraz z parkingiem na około 150 samochodów powstał na działce, którą kupcy dostali od Miasta w 50-letnie użytkowanie. Musieli za niego zapłacić ok. 117 tys. zł, czyli 1 proc. wartości nieruchomości wycenionej na ok. 11,7 mln. zł. W kolejnych latach ta opłata ma wynosić 2 proc. wartości działki.


Wcześniejsze plany przewidywały, że nowa Gildia powstanie w okolicach Hali Olivia gdzie obecnie budowany jest kompleks Olivia Business Centre. Tamta lokalizacja była jednak dla kupców z Gdańska zbyt droga. Musiano by również zawiązać z Miastem spółkę, której zadaniem miało być zagospodarowanie terenu przy Olivii. Na szczęście Miasto zaproponowano inną działkę, na osiedlu Rozstaje na gdańskiej Zaspie, co satysfakcjonowało obie strony.


altPrzypomnijmy, iż Gildia działała na Targu Siennym w Gdańsku od początku lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza blaszana hala powstała w maju 1993 roku, zaś druga we wrześniu 1994 roku. Obie zostały rozebrane w styczniu 2012 roku. Powodem decyzji o likwidacji Gildii na Targu Siennym była budowa nowej stacji SKM Gdańsk - Śródmieście i nowego centrum handlowo-usługowego Forum Radunia przez holenderską firmę Multi Development.


altPoprzednia Gildia była dobrze oznakowana. Budowa nowej Gildii na Zaspie według wstępnych założeń miała się rozpocząć już w 2011 roku. Problemem okazały się być finanse. Koszt inwestycji, szacowany na ok. 10 mln zł, miał być pokryty ze środków własnych kupców, pozyskanych w ramach wpłacanych przez nich kaucji na swoje sklepy. Łączna kwota okazała się być jednak niewystarczająca, by otrzymać kredyt na nową inwestycję. Na szczęście udało się pozyskać dużych operatorów handlowych. Prace budowlane ruszyły w lutym i kończą się teraz z końcem listopada, a więc po 10 miesiącach. W nowej Gildii z ponad stu kupców, którzy handlowali w Gdańsku na Targu Siennym, pozostała niespełna połowa. Większość osób zajęła się inną działalnością lub przeszła na emerytury.


Nowy budynek ma całkowicie inny kształt niż blaszane hale, które stały na Targu Siennym. Początkowo zakładano, że ten na Zaspie zostanie nazwany „Gildia Nowa", ale po analizie akcjonariuszy postanowiono pozostać przy dotychczasowej znanej już w Gdańsku nazwie „Gildia".

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież