“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dawka podniebnej adrenaliny

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 22 listopada 2013 13:42

Aeroklub Gdański jest największą organizacją lotniczą na Pomorzu. Zrzesza miłośników lotnictwa i zapewnia niezapomniane wrażenia odważnym amatorom, a to za sprawą sekcji spadochronowej, która działa przeszło 50 lat.Sekcja  spadochronowa powstała w 1957 roku z inicjatywy Prezesa Aeroklubu Gdańskiego Augustyna Jakubowskiego. Piecze nad nią trzymał Ireneusz Zapaśnik, członek kadry narodowej.

W latach 50-tych funkcjonowało Centrum wyszkolenia spadochronowego w Strzebielinie, które zakończyło swą działalność  z dniem 23 marca 1964 roku.


alt


Następna siedziba Aeroklubu Gdańskiego mieściła się w dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz. Jednak z powodu zabudowy terenu i skreślenia lotniska z rejestru z dniem 1 kwietnia 1974 roku, sekcja była zmuszona do zmiany miejsca urzędowania.

28 kwietnia 1974 roku odbyło się otwarcie sezonu na nowym lotnisku. Na siedzibę wybrano Pruszcz Gdański, gdzie do dziś  pas startowy współużytkuje się  z 49 Pułkiem Śmigłowców Bojowych.

Aeroklub Gdański wyposażony jest w samolot AN2 potocznie zwany „Antkiem”. Pomimo swojego wieku, wciąż dobrze się prezentuje i jest niezawodny. Można go dostrzec na niebie w czasie zrzutu spadochroniarzy. 


alt


Jak zacząć przygodę ze spadochronem?
Sekcja spadochronowa umożliwia przeżycie wrażeń podniebnych wszystkim osobom, których stan zdrowia pozwala na przyjęcia tak ogromnej dawki adrenaliny.

11 kwietnia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące badań lekarskich - nie są już wymagane (Dz. U. z 2013 poz. 440). Przeciwwskazaniem do wykonania skoku jest poważna wada wzroku (w granicach 4, 5), choroby serca, cukrzyca, padaczka itp. Ważny jest tu zdrowy rozsądek i umiejętność zrezygnowania w sytuacji, gdy nasz stan zdrowia może budzić zastrzeżenia.


alt


Pierwszym etapem jest spotkanie organizacyjne, które zazwyczaj rozpoczyna  się w poniedziałek wieczorem. Całe szkolenie trwa tydzień. Przez pierwsze 3 dni spadochroniarz-uczeń zdobywa wiedzę teoretyczną, którą następnie wykorzystuje w części praktycznej. Na każdego kursanta przeznaczone jest około 40 minut  szkolenia naziemnego.

- Szkolenie nie jest obszerne, ale wystarczające do przyswojenia podstawowej wiedzy przez kursanta?
Instruktor Tomasz Jakubowski: Teoretycznie i na ziemi nie jesteśmy w stanie nauczyć więcej, jednak to wystarczy do odbycia pierwszego skoku.

- Spadochron może się nie otworzyć. Co wtedy?
Tomasz Jakubowski: Gdy spadochron główny zawiedzie, odcinamy go i spokojnie lądujemy na zapasowym. To jest jak złapanie gumy na drodze. Wymieniamy oponę i jedziemy dalej.

- Doszło kiedyś do wypadku w wyniku awarii spadochronu?
Tomasz Jakubowski: O wypadku mówimy, gdy dochodzi do poważnych obrażeń skoczka. Do takiego zdarzenia doszło w latach 70, gdy używano jeszcze spadochronów okrągłych.

- Jakie spadochrony są zatem w użytku aeroklubu?
Tomasz Jakubowski: Posiadamy spadochrony szybujące, zwane inaczej skrzydłami. Ich aerodynamika pozwala na wytworzenie siły nośnej, która unosi je w powietrzu.


alt


Jaki kurs?
Wyróżniamy dwa rodzaje szkoleń:
STATIC LINE
Polega na zaczepieniu liny, która automatycznie otwiera spadochron bezpośrednio po wyskoku z samolotu. Pierwsze skoki odbywają się z wysokości 1200 m. Mają one na celu naukę sylwetki i techniki swobodnego spadania. Z biegiem czasu opóźnienie w otwarciu spadochronu zwiększa się stopniowo od 3 do 40 sekund.

Kurs AFF
Inaczej nazywany Przyśpieszoną Nauką Swobodnego Spadania. Trwa 5 razy krócej i pierwszy zrzut następuje z wysokości 3500 m. Kursantowi towarzyszy dwóch instruktorów, którzy układają mu sylwetkę i pomagają  w razie ewentualnych utrudnień wynikających np. z opóźnienia w otwarciu spadochronu.


altSkoczek - uczeń nie wykonuje skoków:
- z wysokości poniżej 600 m i powyżej 5000 m,
- nocnych,
- nad wodą,
- podczas pokazów lotniczych,
- bez spadochronu zapasowego wyposażonego w automatyczne urządzenie aktywujące spadochron (ADD).


alt


Warunki uniemożliwiające odbycie skoku
Sezon trwa do Sylwestra  i rusza ponownie po zakończeniu okresu zimowego, tj. do momentu stopnienia śniegu i wyschnięcia pasa startowego. Skoki planowane są w każdy weekend. Odchyłem od normy są sytuacje, gdy chmury osiągną dolny pułap pokrycia, czyli na wysokości mniejszej niż 800 m (poziom otwarcia). Dodatkowym czynnikiem jest wzmożony ruch na niebie. Cała sekcja siedziała na ziemi ostatnio w czasie Euro 2012. Kolejną i ostatnią przeszkodą są problemy techniczne samolotu.


alt


Koszt skoku
Szkolenie podstawowe z jednym skokiem to wydatek w granicach 700 zł.
Cena kolejnych skoków związana jest z poziomem wyszkolenia osoby i przedstawia się następująco:
Skok nr 2, 3, 4 – 200 zł
Skok nr 5-19 – 180 zł
Skok nr 20 do uzyskania uprawnień państwowych – 160 zł.
Cena zawiera ułożenie spadochronu i opiekę instruktora. Dodatkowo otrzymamy uposażenie w postaci kombinezonu, kasku oraz noża.


altAeroklub Gdański oferuje również lot szybowcem w cenie 150 zł oraz samolotem. Godzina wynajęcia małej Cessny kosztuje 1000 zł, zaś dużą przelecimy się za 1200 zł.

Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież