Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cztery medale naukowców PG na targach wynalazczości w Brukseli

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 20 listopada 2013 14:15

Mówiące mapy, Cyber-oko, odtwarzacz filmowy z funkcją poprawy zrozumiałości dialogów – oto wynalazki opracowane na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, które zostały nagrodzone złotymi medalami na 62. Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2013. Ponadto srebrnym medalem nagrodzono inteligentną kamerę wizyjną sterowaną sygnałami RFID.


Targi odbyły się w dniach 14-16 listopada w Brukseli. Zgromadziły 320 rozwiązań z 14 krajów świata, m.in. z Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Malezji, Tajwanu czy też Włoch.


altWystawcy z Polski zaprezentowali 93 wynalazki, które zostały zgłoszone do konkursu EUREKA, a następnie ocenione przez grono ok. 90 ekspertów. Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zaprezentowali cztery wynalazki. Wszystkie zostały nagrodzone. Jury przyznawało nagrody w czterech kategoriach: złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury, złote medale, srebrne i brązowe.


altPodkreślić należy, iż Cyber-oko, oprócz złotego medalu ze specjalnym wyróżnieniem, otrzymało nagrodę Stowarzyszenia „STA Technopol Mocow”. System składa się z modułu śledzenia wzroku, specjalnego kasku z elektrodami, który mierzy aktywność poszczególnych partii mózgu oraz urządzenia generującego zapach. Cyber-oko pozwala m.in. śledzić miejsce na ekranie monitora, na które patrzy użytkownik. Dzięki temu pacjent może np. poinformować, że chce mu się pić albo poprosić o otwarcie okna. Wynalazek jest częścią projektu Typoszereg komputerowych interfejsów multimodalnych i powstał w zespole prof. Andrzeja Czyżewskiego, kierownika Katedry Systemów Multimedialnych.


altZłotym medalem uhonorowano także Mówiące Mapy, czyli projekt, którego celem jest poprawa komfortu życia osób niewidomych i niedowidzących. To prosta w obsłudze aplikacja na system Android, która pomaga poruszać się po mieście.
– Głównym zadaniem aplikacji mobilnej jest wyznaczanie najlepszej ścieżki prowadzącej do wybranego celu. Podczas prowadzenia odczytywane są informacje o mijanych obiektach, przeszkodach i zagrożeniach. Dane przestrzenne są pozyskiwane przez społeczność na portalu internetowym, który umożliwia ich przeglądanie i edycję – tłumaczy mgr inż. Łukasz Markiewicz, współautor rozwiązania, który z ramienia PG prezentował mapy w Brukseli.


Mówiące Mapy zostały zrealizowane w Katedrze Systemów Geoinformatycznych pod kierunkiem prof. Andrzeja Stepnowskiego, we współpracy z Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym "OPEGIEKA" Sp. z o.o. Powstały w ramach programu IniTech, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


altPolska delegacja naukowców z PG osiągnęła duży sukces na targach w Brukseli, bo trzeci złoty medal otrzymali autorzy odtwarzacza filmowego z funkcją poprawy zrozumiałości dialogów. Odtwarzacz przeznaczony jest do zastosowania w urządzeniach mobilnych typu netbook, ultrabook, tablet itp. Wzmacnianie dialogów odbywa się dzięki innowacyjnemu algorytmowi, który analizuje wielokanałową ścieżkę dźwiękową i wzmacnia składowe sygnału, które związane są z mową. Pozostałe dźwięki, w tym efekty dźwiękowe i muzyka, nie są przetwarzane. Dalsza poprawa zrozumiałości osiągana jest dzięki możliwości wzmocnienia ścieżki dialogowej do poziomu komfortowego dla słuchacza.


altZ kolei inteligentną kamerę sterowaną radiowo nagrodzono srebrnym medalem. Wynalazek jest sprzętowym rozszerzeniem systemów monitoringu o warstwę radiową, która pozwala w automatyczny sposób lokalizować obiekty oraz monitorować kierunek ich przemieszczania.


Obie technologie opracowane zostały pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego, w Katedrze Systemów Multimedialnych. Pierwszy w ramach projektu Modality, zaś kamera – w ramach projektu COPCAMS.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież