Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

V Festiwal NARRACJE 2013

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 listopada 2013 17:17

Długie Ogrody, Wyspa Spichrzów i Ołowianka już od zmierzchu niemal do świtu, w dniach 15-17 listopada były penetrowane głównie przez młodych wiekiem ludzi. Oglądali oni różne ciekawe instalacje i projekty artystyczne znajdujące się w różnych miejscach w ramach V Festiwalu Narracje. Dokonywali tego z przewodnikami lub samodzielnie, z mapką, a także za pomocą  internetowej aplikacji. Główny organizator imprezy Instytut Kultury Miejskiej UM Gdańsk stworzył specjalną listę i mapkę 22 prac ułatwiającą odnalezienie się na festiwalowym terenie.Kuratorem tegorocznego festiwalu był Rob Garrett, który w krótkim filmie zamieszczonym w Internecie w ciekawy sposób zapraszał do odkrywania terenów Długich Ogrodów, Ołowianki i Wyspy Spichrzów.


alt


Narracje, to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej listopadowego Gdańska. Narracje powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.
Do 2011 roku program Festiwalu tworzyła niemiecka kuratorka, Bettina Peltz. W 2012 roku w drodze międzynarodowego otwartego konkursu kuratorem Narracji został działający w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk, Steven Matijcio, a autorem programu tegorocznych Narracji został wybrany niezależny nowozelandzki kurator, Rob Garrett.


Przyświecała mu koncepcja zachwytu z odkrywania gdańskich targowisk średniowiecznych, możliwość wspólnych spotkań i snucia wspomnień. Nowozelandczyk został urzeczony Gdańskiem, tym, że pod koniec XVII wieku Długie Ogrody były terenem tylko częściowo zabudowanym i rozwiniętym, a do dziś pozostały dzielnicą bez nazwy, bez inwestycji, bez spójnego charakteru. Od 200 lat teren ten stanowi pole wielu możliwości. Odwiedzając Długie Ogrody nie mamy poczucia narzuconego stylu czy konkretnej estetyki. Jest to miejsce atrakcyjne dla działań artystycznych, bo jest „niedokończone”. To idealne miejsce spotkań rzeczy dziwnie znajomych, a przy tym niespotykanie dziwnych.


alt
- Projekty umiejscawiające sztukę w tymczasowym kontekście przestrzeni publicznej - mówi Rob Garrett (na zdjęciu powyżej), stanowią swego rodzaju odzwierciedlenie historycznych targowisk. Program tegorocznych Narracji odkrywa, „odkopuje” lub wyczarowuje obrazy przywołujące ideę wymiany, spotkań, zapachów, dźwięków i innych zmysłowych doznań związanych z doświadczeniem otwartych targowisk. Wszystko to dokonuje się w hołdzie historycznemu targowi, który przez stulecia zajmował Długie Ogrody, aż do XIX wieku. „Odkrywanie” może być rozumiane jako przekopywanie ziemi – szczególnie produktywny aspekt związany z przeszłością tego miejsca – serią ogrodów, które dostarczały pożywienie miastu od co najmniej XIV wieku. Odkrywając ziemię można w jej warstwach znaleźć coś, co w niej zakopano, można też przygotować glebę do wydania nowych plonów – w obu znaczeniach odkrywanie jest czynnością produktywną, bo gdy odkrywamy przeszłość, prawdziwy jej sens poznajemy dopiero poprzez historie i interpretacje rodzące się w procesie odkrywania. „Odkrywanie” to również dynamika, czynność generująca wiedzę, pomysły i sprzyjająca powstawaniu związków międzyludzkich.


alt- Podobnie jak dawne targowiska, tegoroczne Narracje były miejscem spotkań oraz twórczej wymiany pomysłów i światopoglądów, miejscem zetknięcia obcych sobie osób oraz bliskich przyjaciół. Artyści biorący udział w tegorocznej edycji Festiwalu zostali zaproszeni do stworzenia projektów, które dotykają tematu targowisk, ogrodów i mieszkańców dawnej dzielnicy Długie Ogrody. Projekty artystyczne prezentowane podczas Narracji 2013 odnosiły się zarówno do struktury terenu znanej z historycznych zapisków, jak i do współczesnych aspektów tego miejsca. Były to czasem poetyckie, a czasem krytycznie zaangażowane wizje artystyczne wykorzystujące takie środki jak dźwięk, zapach, światło, ruchome obrazy, słowo mówione, instalacja czy udział lokalnej społeczności.


Projekty artystyczne oraz działania mieszkańców Długich Ogrodów włączone do programu tegorocznych Narracji tworzyły przestrzeń do osobistych rozważań nad złożoną i wielowarstwową historią tego terenu, zachęcały do ponownego odkrycia tej części miasta i być może przewartościowania jej statusu przestrzeni podzielonej i „niedokończonej”, mówi Rob Garrett, kurator Festiwalu.


altArtyści biorący udział w NARRACJACH 2013, to czterech z Nowej Zelandii - Gregory Bennett, Rebecca Ann Hobbs, Rachael Rakena i Juliette Laird, a także trójka z Niemiec - Manon Awst, Benjamin Walther i Ines Tartler oraz Anastasia Klose (Australia), Alexandra Guillot (Francja), Eglė Rakauskaitė (Litwa), Where Dogs Run (Rosja) i Judy Rifka (Stany Zjednoczone).


Polscy artyści wybrani w drodze otwartego naboru, to: Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz, Tomasz Domański, Justyna Gruszczyk, Jakub Knera, Paweł Kowzan, Anna Królikiewicz, Katarzyna Swinarska i Grażyna Rigall, Tomasz Wlaźlak i Katarzyna Malejka.  


altWiększość osób uwieczniała aparatami fotograficznymi lub telefonami komórkowymi odszukane w terenie artystyczne projekty. A to dlatego, gdyż organizatorzy zachęcili fanów internetowej aplikacji Instagram do robienia zdjęć w czasie tegorocznych Narrracji. Wszystkie nadesłane zdjęcia zostały obejrzane przez kuratora, który ostatecznie wybrał 8, spośród 259 oznaczonych zdjęć. Trzy nagrody główne, torby z bannerów z 4. edycji Narracji, przyznano osobom o nickach: jarekorlowski, format1x1, kashmirgirl. Rob Garrett, postanowił wyróżnić dodatkowo jeszcze 5 zdjęć, których autorzy otrzymają płócienne torby Narracji 5, są to: blaszanykogucik, meszta, format1x1, mareuu, sebastiankubski.


Ponadto dla tych osób, które zameldowały się we wszystkich 22 lokalizacjach były przygotowane płócienne torby Narracji do odbioru w Punkcie Informacji Kulturalnej, który w czasie festiwalu czynny był do godziny 24.00.


alt- Oglądanie i słuchanie ludzi eksplorujących teren festiwalu Narracje i podziwiających projekty artystyczne było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Oprowadziłem kilka, naprawdę dużych grup ludzi w różnym wieku, którzy byli ciekawi, uważni i chętni pogłębienia wiedzy o ideach artystów oraz o tej, mało znanej części Gdańska. Wiele setek ludzi zwiedzało festiwal w grupach z przewodnikami, ale również samodzielnie, w mniejszym gronie. Widziałem w osobach przebywających na terenie Narracji pewną zaraźliwą otwartość na sztukę, energię i entuzjazm. Teren Długich Ogrodów był pełen nowych przybyszów oraz mieszkańców okolic, którzy chodząc po Narracjach eksplorowali nowe miejsca, wąchali, czytali, słuchali, dyskutowali i uśmiechali się, mówi Rob Garrett, kurator 5 edycji Festiwalu Narracje.


alt


Festiwal Narracje otrzymał dofinansowanie w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Celem projektów realizowanych w ramach programu jest inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania instytucji w życie społeczności lokalnej oraz odkrywanie i pobudzanie aktywności społecznej poprzez działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę. 


W ramach wydarzeń towarzyszących, publiczność Narracji zaproszona została do udziału w organizowanej przez Fundację TNS wystawie „Rekonwalescencja czasu” Pawła Anaszkiewicza. Program towarzyszący Narracjom przygotował również Andrzej Dębiec z Klubu Morza Zejman, znajdującego się na Wyspie Spichrzów.


Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp był wolny.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież