Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wampiriada trwa - bo krew jest potrzebna

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 22 listopada 2013 13:08

21 listopada po raz kolejny studenci mieli sposobność oddania krwi w ogólnopolskiej akcji "Wampiriada" organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Tym razem krwiobus oczekiwał potencjalnych dawców na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie.


Między godz. 9 a 14 krwiobus RCKiK Gdańsk czekał na studentów chcących honorowo oddać krew. Akcja znów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z 50 chętnych, ze względu na restrykcyjne kryteria, 33 mogło oddać krew. Niezależnie jednak od tego, czy krew od potencjalnego dawcy została pobrana czy nie, na wszystkich czekały nagrody i poczęstunek, m. in. czekolady, zupki chińskie Vifon lub darmowe wstępy do Opery i Filharmonii. Jednak jak zaznaczają członkowie NZS, nie chodzi tutaj o upominki od partnerów akcji, lecz o pobudzenie świadomości studenckiej.


alt- Nagrody nie są ważne. Ważna jest chęć pomocy, bo w życiu nie chodzi tylko o to, żeby konsumować. Najważniejsze jest to, by oddać coś bezinteresownie, nie dostając z tego żadnych korzyści. Jesteśmy ludźmi, chcemy pomagać ludziom. Ktoś nam kiedyś pomógł, my chcemy komuś pomóc. Choć sponsorzy też finansują akcję i są ważni, najważniejsze jest to, by ludzie chcieli pomagać. Nikt nie odda krwi dla zupki chińskiej czy biletów do teatru, tylko z dobrej woli. I to jest najważniejsze – żeby promować to podejście, żeby ludzie chcieli oddawać krew - mówił Michał Witczak, członek grupy projektowej.


altKrew oddać mógł każdy, nie tylko studenci Uniwersytetu Gdańskiego, choć to oni przede wszystkim przychodzili do krwiobusu. Mimo dość dużego czasu oczekiwania i zimnej pogody, kolejka była długa, a dawcy cierpliwie czekali na swoją kolej.

- Oddaję krew, bo chcę pomagać, chcę służyć dobru - wyznał Seweryn Drężek, student UG.


altWśród krwiodawców znaleźli się i też tacy, którzy regularnie honorowo oddają krew.
- Pierwszy raz chciałam oddać krew, bo moja koleżanka miała wypadek, ale nie miałam jeszcze wtedy dowodu osobistego. Od tego momentu krew oddaję regularnie, średnio co 3 miesiące, właśnie żeby pomagać takim osobom, bo wypadki są często, niestety, a krew jest bardzo potrzebna - powiedziała Katarzyna Drażba, studentka UG 

Tym razem nie przyjmowano grup krwi AB+ i B+.


alt


Wampiriada jest ogólnopolską akcją organizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów na uczelniach w całej Polsce. Koordynatorką akcji na Uniwersytecie Gdańskim jest Marta Rozkwitalska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.

- Swoją przygodę w NZS-ie zaczęłam pół roku temu dołączając do grupy projektowej Wampiriady edycji majowej 2013. Teraz jako koordynatorka widzę, jak dużo energii i zaangażowania trzeba włożyć w organizację projektu, ale bez grupy projektowej dużo bym nie zdziałała. Grupa zajmuje się pozyskiwaniem partnerów i organizacją akcji. Myślę, że tworzymy bardzo zgraną ekipę, ponieważ wszystko, co chcieliśmy osiągnąć - udaje nam się. Najważniejsi są dla nas studenci, dlatego akcja jest skierowana nie tylko do krwiodawców, ale i innych osób, które są zainteresowane pomaganiem innym. Podczas akcji krwiodawcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci np. voucherów na mecze czy biletów do teatrów. Jednak ci, którzy nie oddadzą krwi też nie wychodzą z pustymi rękami. Dla nich mamy specjalne gadżety oraz konkursy. Naszym celem jest 150 krwiodawców, myślę, że osiągniemy ten wynik nawet z górką, ponieważ Wampiriada jest rozpoznawalnym projektem i studenci zachęcają swoich znajomych, co skutkuje super frekwencją. Akcja cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży akademickiej z uwagi na przygotowane przez nas akcje promocyjne: filmik, happening i imprezę powampiriadową na zakończenie akcji, która odbędzie się 28 listopada w Łajbie i na którą zapraszamy każdego, kto lubi karaoke i dobrą zabawę. Nie byłoby Wampiriady, gdyby nie pełni pozytywnej energii i chęci do działania studenci. Każda z osób z grupy projektowej wnosi coś od siebie do naszej akcji, są osoby, które lubią się przebierać i zachęcać ludzi rozdając ulotki, są też tacy, którzy lubią zajmować się stricte organizacyjnymi sprawami, a są też osoby, które lubią piec i to one przygotowują poczęstunek dla studentów. Jako koordynatorka mogę podkreślić fakt, że podczas pracy grupa bardzo się zżywa ze sobą i myślę, że w naszym przypadku jest to szczególnie widoczne - wspieramy się przy naszych zadaniach, a prócz wspólnego działania spotykamy się także indywidualnie, ponieważ między nami nawiązały się więzi przyjaźni. Wszyscy mogą mi tylko zazdrościć tak fajnej ekipy, na którą zawsze mogę liczyć.


alt


Ci, którzy nie oddali krwi, a chcieliby, mają szansę zrobić to w poniedziałek 25 listopada. Ostatni dzień edycji jesiennej pod hasłem "Gra o krew" odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Przypominamy, że przy rejestracji konieczny jest dowód osobisty.

Alicja Kołbuc

fot. Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież