100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wampiriada trwa - bo krew jest potrzebna

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 22 listopada 2013 13:08

21 listopada po raz kolejny studenci mieli sposobność oddania krwi w ogólnopolskiej akcji "Wampiriada" organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Tym razem krwiobus oczekiwał potencjalnych dawców na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie.


Między godz. 9 a 14 krwiobus RCKiK Gdańsk czekał na studentów chcących honorowo oddać krew. Akcja znów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z 50 chętnych, ze względu na restrykcyjne kryteria, 33 mogło oddać krew. Niezależnie jednak od tego, czy krew od potencjalnego dawcy została pobrana czy nie, na wszystkich czekały nagrody i poczęstunek, m. in. czekolady, zupki chińskie Vifon lub darmowe wstępy do Opery i Filharmonii. Jednak jak zaznaczają członkowie NZS, nie chodzi tutaj o upominki od partnerów akcji, lecz o pobudzenie świadomości studenckiej.


alt- Nagrody nie są ważne. Ważna jest chęć pomocy, bo w życiu nie chodzi tylko o to, żeby konsumować. Najważniejsze jest to, by oddać coś bezinteresownie, nie dostając z tego żadnych korzyści. Jesteśmy ludźmi, chcemy pomagać ludziom. Ktoś nam kiedyś pomógł, my chcemy komuś pomóc. Choć sponsorzy też finansują akcję i są ważni, najważniejsze jest to, by ludzie chcieli pomagać. Nikt nie odda krwi dla zupki chińskiej czy biletów do teatru, tylko z dobrej woli. I to jest najważniejsze – żeby promować to podejście, żeby ludzie chcieli oddawać krew - mówił Michał Witczak, członek grupy projektowej.


altKrew oddać mógł każdy, nie tylko studenci Uniwersytetu Gdańskiego, choć to oni przede wszystkim przychodzili do krwiobusu. Mimo dość dużego czasu oczekiwania i zimnej pogody, kolejka była długa, a dawcy cierpliwie czekali na swoją kolej.

- Oddaję krew, bo chcę pomagać, chcę służyć dobru - wyznał Seweryn Drężek, student UG.


altWśród krwiodawców znaleźli się i też tacy, którzy regularnie honorowo oddają krew.
- Pierwszy raz chciałam oddać krew, bo moja koleżanka miała wypadek, ale nie miałam jeszcze wtedy dowodu osobistego. Od tego momentu krew oddaję regularnie, średnio co 3 miesiące, właśnie żeby pomagać takim osobom, bo wypadki są często, niestety, a krew jest bardzo potrzebna - powiedziała Katarzyna Drażba, studentka UG 

Tym razem nie przyjmowano grup krwi AB+ i B+.


alt


Wampiriada jest ogólnopolską akcją organizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów na uczelniach w całej Polsce. Koordynatorką akcji na Uniwersytecie Gdańskim jest Marta Rozkwitalska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.

- Swoją przygodę w NZS-ie zaczęłam pół roku temu dołączając do grupy projektowej Wampiriady edycji majowej 2013. Teraz jako koordynatorka widzę, jak dużo energii i zaangażowania trzeba włożyć w organizację projektu, ale bez grupy projektowej dużo bym nie zdziałała. Grupa zajmuje się pozyskiwaniem partnerów i organizacją akcji. Myślę, że tworzymy bardzo zgraną ekipę, ponieważ wszystko, co chcieliśmy osiągnąć - udaje nam się. Najważniejsi są dla nas studenci, dlatego akcja jest skierowana nie tylko do krwiodawców, ale i innych osób, które są zainteresowane pomaganiem innym. Podczas akcji krwiodawcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci np. voucherów na mecze czy biletów do teatrów. Jednak ci, którzy nie oddadzą krwi też nie wychodzą z pustymi rękami. Dla nich mamy specjalne gadżety oraz konkursy. Naszym celem jest 150 krwiodawców, myślę, że osiągniemy ten wynik nawet z górką, ponieważ Wampiriada jest rozpoznawalnym projektem i studenci zachęcają swoich znajomych, co skutkuje super frekwencją. Akcja cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży akademickiej z uwagi na przygotowane przez nas akcje promocyjne: filmik, happening i imprezę powampiriadową na zakończenie akcji, która odbędzie się 28 listopada w Łajbie i na którą zapraszamy każdego, kto lubi karaoke i dobrą zabawę. Nie byłoby Wampiriady, gdyby nie pełni pozytywnej energii i chęci do działania studenci. Każda z osób z grupy projektowej wnosi coś od siebie do naszej akcji, są osoby, które lubią się przebierać i zachęcać ludzi rozdając ulotki, są też tacy, którzy lubią zajmować się stricte organizacyjnymi sprawami, a są też osoby, które lubią piec i to one przygotowują poczęstunek dla studentów. Jako koordynatorka mogę podkreślić fakt, że podczas pracy grupa bardzo się zżywa ze sobą i myślę, że w naszym przypadku jest to szczególnie widoczne - wspieramy się przy naszych zadaniach, a prócz wspólnego działania spotykamy się także indywidualnie, ponieważ między nami nawiązały się więzi przyjaźni. Wszyscy mogą mi tylko zazdrościć tak fajnej ekipy, na którą zawsze mogę liczyć.


alt


Ci, którzy nie oddali krwi, a chcieliby, mają szansę zrobić to w poniedziałek 25 listopada. Ostatni dzień edycji jesiennej pod hasłem "Gra o krew" odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Przypominamy, że przy rejestracji konieczny jest dowód osobisty.

Alicja Kołbuc

fot. Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież