Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere... "Jesień w ogrodzie" po raz 10. » Pomorskie Centrum Hurtowe Rënk w dniach 11-12 września zorganizował jubileuszową 10. edycja kiermasz... Kacper Płażyński: Drogi „rozchodniaczek” z Francuzami w SNG » Z posłem PiS Kacprem Płażyńskim, gdańskim radnym 2018-19, kandydatem na prezydenta Miasta Gdańska w ... 99. rocznica powstania KS Gedania » 15 września przypada rocznica powstania KS Gedania. Obchody 99. rocznicy rozpoczęły się mszą świętą ... Historia musi odczytywać znaki czasu » 13 września 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki poinformował o utworzeniu w... Uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 rok... » Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pam... Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów » Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od francuskiej spółki i przejąć pełną ko... W tygodniku „Sieci”: Dlaczego TVN nadaje jak Łukaszenka? » W najnowszym numerze „Sieci”: Dlaczego białoruskie media i TVN zadziwiająco współbrzmią w pokazywany... Marek Biernacki: „Nie tędy droga” » Z Markiem Biernackim, w latach 80 w Ruchu Młodej Polski, ministrem spraw wewnętrznych i administracj... Gedania - życie pod terrorem » Nie ma opowieści o Polakach w Gdańsku bez Gedanii.Na pamięć miejsca składa się topografia i struktur...
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
wtorek, 14 września 2021 12:15
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen, odwiedził siedzibę klubu Energa
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
sobota, 18 września 2021 20:13
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
Trener Tomasz Kaczmarek odniósł pierwsze zwycięstwo jako trener

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
poniedziałek, 06 września 2021 15:13
Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
Pierwsza wystawy „Gdańsk przez pryzmat” odbyła się w grudniu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gildia Gdańska wróciła

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 listopada 2013 13:46

Po dwóch latach od zamknięcia starych hal Gildii na Targu Siennym, 28 listopada o godz. 9 oficjalnie centrum handlowe rozpoczęło na nowo działalność w nowo wybudowanym budynku na Zaspie przy Alei Rzeczypospolitej. Już od 10 centrum oblegane było przez klientów.


Stare hale Gildii na Targu Siennym zostały zamknięty dwa lata temu, kiedy podjęto decyzję o przeznaczeniu tego terenu pod budowę nowej stacji SKM i nowego centrum usługowo-handlowego. W zamian kupcom najpierw oferowano działkę obok Hali Olivii, która jednak okazała się za droga. Ostatecznie podjęto decyzję o budowie nowej Gildii na Zaspie, obok centrum handlowego ETC. Miasto wydzierżawiło działkę kupcom na 50 lat za   1% wartości, czyli ok. 117 tys. zł. W kolejnych latach opłata ta wynosić będzie 2% wartości.


Dziś nowy budynek w niczym nie przypomina starych blaszanych hal na Targu Siennym. Na 5 tys. m kw. powstało 51 sklepów. Podczas gdy stare boxy liczyły po 6 m kw., nowe mają od 20 do 60. Przestronne korytarze, jak i ogólnie nowoczesna architektura budynku to wielki przeskok od ciasnych hal. Poza sklepami z odzieżą, powstają także sklep sieci Kolporter, drogeria Hebe, największa w Polsce Biedronka i restauracja Lezzetli. Część sklepów pozostaje jednak jeszcze zamknięta.


Ze 120 kupców ze starej Gildii, przeniosło się tylko 40. Ci jednak, którzy wytrwali do końca budowy, jak wyznał Sławomir Gryczka, cieszą się na powrót do branży. Także cieszą się klienci, których dzisiaj na otwarciu nie brakowało, zapewne skuszeni promocjami, które kupcy oferują w pierwszym dniu działalności. Dla przybyłych przygotowano także poczęstunek, m.in. ciepłą grochówkę. Wśród odwiedzających byli także goście z zagranicy, słychać było język rosyjski czy niemiecki.


- Ponowne otwarcie Gildii to znak że polskie kupiectwo, 100 procent polskiego kapitału coś oznacza. Ponadto jesteśmy szczęśliwy móc wrócić do branży. Szczęśliwi są także nasi klienci i nasi dzierżawcy - powiedział Sławomir Gryczka, prezes Gildii Gdańsk.
AK


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież