ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gildia Gdańska wróciła

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 listopada 2013 13:46

Po dwóch latach od zamknięcia starych hal Gildii na Targu Siennym, 28 listopada o godz. 9 oficjalnie centrum handlowe rozpoczęło na nowo działalność w nowo wybudowanym budynku na Zaspie przy Alei Rzeczypospolitej. Już od 10 centrum oblegane było przez klientów.


Stare hale Gildii na Targu Siennym zostały zamknięty dwa lata temu, kiedy podjęto decyzję o przeznaczeniu tego terenu pod budowę nowej stacji SKM i nowego centrum usługowo-handlowego. W zamian kupcom najpierw oferowano działkę obok Hali Olivii, która jednak okazała się za droga. Ostatecznie podjęto decyzję o budowie nowej Gildii na Zaspie, obok centrum handlowego ETC. Miasto wydzierżawiło działkę kupcom na 50 lat za   1% wartości, czyli ok. 117 tys. zł. W kolejnych latach opłata ta wynosić będzie 2% wartości.


Dziś nowy budynek w niczym nie przypomina starych blaszanych hal na Targu Siennym. Na 5 tys. m kw. powstało 51 sklepów. Podczas gdy stare boxy liczyły po 6 m kw., nowe mają od 20 do 60. Przestronne korytarze, jak i ogólnie nowoczesna architektura budynku to wielki przeskok od ciasnych hal. Poza sklepami z odzieżą, powstają także sklep sieci Kolporter, drogeria Hebe, największa w Polsce Biedronka i restauracja Lezzetli. Część sklepów pozostaje jednak jeszcze zamknięta.


Ze 120 kupców ze starej Gildii, przeniosło się tylko 40. Ci jednak, którzy wytrwali do końca budowy, jak wyznał Sławomir Gryczka, cieszą się na powrót do branży. Także cieszą się klienci, których dzisiaj na otwarciu nie brakowało, zapewne skuszeni promocjami, które kupcy oferują w pierwszym dniu działalności. Dla przybyłych przygotowano także poczęstunek, m.in. ciepłą grochówkę. Wśród odwiedzających byli także goście z zagranicy, słychać było język rosyjski czy niemiecki.


- Ponowne otwarcie Gildii to znak że polskie kupiectwo, 100 procent polskiego kapitału coś oznacza. Ponadto jesteśmy szczęśliwy móc wrócić do branży. Szczęśliwi są także nasi klienci i nasi dzierżawcy - powiedział Sławomir Gryczka, prezes Gildii Gdańsk.
AK


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież