O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prorozwojowy, zachowawczy, dramatyczny - projekt budżetu Miasta Gdańska 2014 w ocenie radnych

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 listopada 2013 12:04

Budżet Miasta Gdańsk na rok 2014 przewiduje deficyt na poziomie 30 mln, przyznanie większej sumy pieniędzy na inwestycje i cięcia w wydatkach bieżących. - Jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg - ocenia Jolanta Banach, radna SLD.


Nowy budżet może budzić kontrowersje, w zależności od głoszonych poglądów. Istotny wpływ mają głoszone wartości oraz ich hierarchia. Co zatem myślą o nim radni?


Maciej Krupa z PO: Budżet jest adekwatny do naszych możliwości. Chciałoby się wydać więcej, ale dochody na to nie pozwalają. Oczywiście mamy wysoką nadwyżkę operacyjną, ale chcemy mieć możliwość wykorzystania środków w dalszej perspektywie i dać szanse naszemu miastu na kolejne pieniądze, które pomogą nam dogonić zaległości. Koniecznością jest zatem ograniczenie wydatków bieżących. Pamiętajmy jednak, że zawsze planujemy kwotę niższą od realnie możliwej.
Deficyt się zwiększył w wyniku realizacji inwestycji. Mamy nadwyżkę operacyjną i to jest kluczowe. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że budżet jest proinwestycyjny i prorozwojowy.

Grzegorz Strzelczyk z PiS: Jest to budżet zachowawczy i niekonsekwentny. Brakuje informacji dotyczącej źródła finansowania i kierunku rozwoju na przyszłe lata. Nie realizujemy wydatków bieżących, lecz brniemy w zadłużenie. Gdańsk, dzięki niskiej inflacji, sporo pieniędzy zaoszczędził, jednak nie ma racjonalizacji wydatków dalszych. Cięcia nastąpią w opiece socjalnej i  tym samym powiększy się strefa ubóstwa, bo mimo zapewnień- wcale nie żyje się lepiej. Przez zmianę progów dochodowych, wiele osób nie spełnia warunków i naturalnie wypada z obiegu. Cięcia mogą być spowodowane małą ilością środków w budżecie centralnym i dlatego też wydatki na budowę ECS miały być zamrożone. Dlaczego do tego nie doszło? Takie pytanie też należałoby zadać.

Jolanta Banach z SLD: Budżet w kontekście jakości oferowanych usług i pełnionych funkcji jest dramatyczny. Obecnie trwa swoista przerwa pomiędzy okresami finansowania z UE i przedsięwzięcia nie zostały jeszcze sfinansowane. Rozmiar inwestycji, nie zawsze potrzebnych, powoduje duże potrzeby pożyczkowe. Miasto będzie zaciągało kredyt na spłatę zadłużenia i wykup obligacji, czyli rosną nasze gdańskie potrzeby pożyczkowe. Skoro zachowaliśmy się z maksymą „postaw się, zastaw się” to teraz będziemy płacić. Dramatyczne są cięcia w wydatkach bieżących, przy jednoczesnym podniesieniu opłat regulowanych przez mieszkańców, np. zwiększanie czynszu i podatków. Problem deficytu polega na tym, czy stać nas na taki bez konsekwencji. Jeżeli zaczynamy ciąć wydatki bieżące w ważnych obszarach, tj. edukacja, pomoc społeczna, opieka zdrowotna i podwyższać podatki to znaczy, że nasza zdolność kredytowa jest pozorna. W definiowaniu pojęcia prorozwojowy będziemy się niewątpliwie różnić. Dla mnie rozwojem jest inwestowanie w programy profilaktyczne i edukację, dla prezydenta nie. Uważam, że jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież