Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 21 października 2020 19:25

altDziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą nowego rektora uczelni. Tymczasem na oficjalnej stronie UG dr hab. Jerzy Gwizdała, prof. UG, wciąż figuruje jako... przewodniczący Konwentu Godności Honorowych uczelni.


Zgodnie z regulaminem, to pięcioosobowe gremium-ponadto: prof. Jerzy Limon, prof. Ewa Łojkowska, prof. Mirosław Szreder, prof. Jerzy Zajadło - dyskutuje nad kandydatami do tytułu doctora honoris causa uczelni uwzględniając m.in. ich wkład w budowanie prestiżu UG.


Pod tym względem dr hab. Jerzy Gwizdała osiągnął poziom niespotykany w 50.letniej historii uczelni. Jego oficjalna rezygnacja podyktowana stanem zdrowia i zamieszaniem wokół jego osoby to nieznany wcześniej w Polsce przypadek rektora publicznej uczelni, wobec którego sformułowano uzasadnione podejrzenie o przywłaszczenie cudzego dorobku naukowego. Postępowanie o nadanie tytułu profesorskiego zakończyło się blamażem, choć na UG, zanim prezydent RP podjął jakąkolwiek decyzje, spełniając marzenia szefa ktoś - kanclerz? - polecił wyprodukować już tabliczki i wizytówki prof. dr hab. J. Gwizdały, choć w rzeczywistości był on tylko profesorem uczelnianym.


Mimo zgłoszonej rezygnacji, dr hab. Jerzy Gwizdała nie tylko, według oficjalnej strony UG, nadal kieruje pracami elitarnego konwentu, ale jest także ujawniany jako przewodniczący Senatu UG i szef uczelnianej komisji oceniającej.


Być może to tylko nieistotny błąd w zarządzaniu informacją w sytuacji kryzysowej, ale pogłębia dezorientację społeczności akademickiej. Tym bardziej, że w oficjalnym stanowisku władze UG apelują, by doceniać także osiągnięcia dr hab. Jerzego Gwizdały. Spora ich część jest jednak nieznana, bo oficjalny biogram omija dorobek zawodowy i polityczny J. Gwizdały z lat 80.tych. A nie był on, jak na młodego człowieka, który potrzebował niemal dekady by zakończyć ekonomiczną edukację, pozbawiony istotnych osiągnięć w wojskowym aparacie handlowym.


Zgodnie z ogłoszonym kalendarzem wyborczym, 132 elektorów otrzyma mandat społeczności uniwersyteckiej najdalej do jutra. Wybrany przewodniczący tego gremium będzie mógł ogłosić wygaśnięcie mandatu dr hab. Jerzego Gwizdały. Jego dalszymi losami zajmie się rzecznik dyscyplinarny resortu, a społeczność UG, zajmie się wyborem nowego rektora. To dosyć skomplikowany proces, w który obok kolegium elektorskiego, zaangażowany jest senat uczelni i rada UG. Decyzje ostateczną podejmuje 132 osobowa grupa elektorów reprezentujących wszystkie środowiska uczelniane dokonując wyboru spośród dwóch kandydatów rekomendowanych przez radę uczelni kierowaną przez dr Marka Głuchowskiego, prawnika, szefa Gdańskiego Klubu Biznesu.


Jak na razie swój start zapowiedział prof. Krzysztof Bielawski, prorektor UG ds. rozwoju.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież