Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jolanta Banach chce przeszkolić marszałka i prezydentów miast

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 13 lipca 2011 13:19


Gdańska radna Jolanta Banach (Socjaldemokracja Polska - SDPl) proponuje, że wraz z kobietami – trenerkami równości, bezpłatnie przeszkoli pomorskich samorządowych włodarzy i szefów samorządowych spółek w kwestii równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania mobbingowi.Szkolenia miałoby zorganizować i poprowadzić stowarzyszenie Porozumienie „Kobiety dla Pomorza”. Porozumienie grupuje pomorskie parlamentarzystki, radne, przedstawicielki organizacji pozarządowych, partii politycznych, kobiety sztuki, kultury oraz nauki. Ponad podziałami politycznymi działamy na rzecz praw kobiet na Pomorzu to m.in. europosłanka Joanna Senyszyn, posłanka Iwona Guzowska, prof. Ewa Graczyk.

Po Henryce Krzywonos-Strycharskiej, członkini Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w 1980 r., od lat prowadzącej rodzinny dom dziecka, działaczce społecznej, upominająca się o prawa kobiet to kolejna wpływowa kobieta, która broni kobiet w starciu z pracodawcą. A wszystko to na kanwie ujawnionej przez portal wybrzeze24.pl sprawy nie przyjęcia do pracy Moniki Kurskiej, która uważa, że została poddana mobbingowi, kiedy chciała wrócić na opuszczone na czas urlopu wychowawczego stanowisko starszego specjalisty w Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego S.A. Żona znanego polityka Jacka Kurskiego utrzymuje, ze była szykanowana z powodów politycznych pytaniami zadawanymi przez prezesa Agencji Rozwoju Pomorza S.A., należącej do Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Sprawa Moniki Kurskiej ma też szerszy kontekst. To co ją spotkało przytrafia się innym w w zetknięciu z równego rodzaju włodarzami. Podłoże jest dwojakie. Z jednej strony to efekt cynicznej zemsty i niechęci politycznej. W efekcie rodziny politycznych oponentów doznają szykan. I to jest działanie świadome. Z drugie zaś strony to styl zarządzania nie mający nic wspólnego z nowoczesnością w zarządzaniu, ale z nieeuropejskim, feudalnym i azjatyckim modelem. Dla tych szefów ludzie nie są pracownikami, ale kimś w rodzaju poddanego, a oni feudałami domagającymi się lojalności – powiedziała portalowi www.wybrzeze24.pl Jolanta Banach i dodała, że spotkała się w czasie kampanii wyborczej z sytuacją, gdy jeden z szefów wydziałów urzędu miejskiego „zrugał” pracowników, za to, że nie przyszli na spotkanie z prezydentem. Przyczyną tego stanu rzeczy jest polityczny klientelizm.

- Nie ma służby cywilnej bo żadnej z rządzących partii na jej stworzeniu nie zależy do podziału są bowiem intratne synekury. To styl nie z tej epoki – stwierdza Banach i dodaje, że polityka powinna stać za drzwiami firm prywatnych oraz spółek i przedsiębiorstw publicznych.

Monika Kurska twierdzi, że zrezygnowała z powrotu do pracy bo była pytana m.in. o tematy rozmów przy rodzinnym obiedzie. W efekcie Kurska zrezygnowała z powrotu do pracy po urlopie wychowawczym.

- Stawiłam się do pracy, ale rozmowa z szefem Agencji uświadomiła mi, że te same warunki pracy już na mnie nie czekają i sam prezes sobie nie życzy mojej obecności – powiedziała nam Kurska.

Prezes Agencji Rozwoju Pomorza Łukasz Żelewski broniąc się przed zarzutami mobbingu twierdził, że „przedmiotem rozmowy były zmiany organizacyjne, związane z rozwojem firmy, jakie zaszły podczas nieobecności pani Kurskiej. Podczas rozmowy potwierdzono gotowość dopuszczenia jej do pracy na równorzędnym stanowisku, w stosunku do zajmowanego przed urlopem, z tym samym zakresem obowiązków. Pani Monika Kurska od 2007 r. nie wykonywała czynności służbowych w Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Przebywała w tym czasie na zwolnieniach lekarskich, na urlopach: macierzyńskim, wypoczynkowym i wychowawczym. Cztery lata nieobecności zmuszają zawsze pracodawcę, niezależnie od jakichkolwiek uwarunkowań politycznych, do zapoznania się z potencjałem pracownika, z jakim powraca on na stanowisko pracy. Jedną z zasadniczych kwestii do rozstrzygnięcia jest ponowne potwierdzenie lojalności korporacyjnej (nie politycznej) w stosunku do właściciela firmy oraz do przełożonych. Odniosłem wrażenie, że Pani Monika Kurska nie chce, bądź nie potrafi tego faktu zrozumieć”.

- Przypadek Kurskiej ma cechy eliminacji osoby, która prawdopodobnie może mieć inne poglądy polityczne To jest niedopuszczalne Pracodawca nie rozumiejący czym jest równe traktowanie, czym jest powrót na równorzędne stanowisko po urlopie wychowawczym, czym są prawa pracownicze powinien ponieść konsekwencje. Również te dyscyplinarne. Słowa i frazesy o równości, o parytetach nic nie znaczą, gdy szykanuje się pracownicę za polityczną działalność członka rodziny – dodaje zaś Banach.

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, nadzorujący spółkę ARP S.A. przebywa na urlopie. Na razie urząd marszałkowski nie zabiera oficjalnie stanowiska w tej sprawie. Jednak marszałek Struk w rozmowie z wybrzeze24.pl oświadczył, że zajmie się wyjaśnieniem sprawy.ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Rex 2011-07-14 12:27
A za co Zelewski wyleciał z poczty w 2007 r?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież