Sekretny świat Michała Wójcika » Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wystawę zupełnie mi nieznanego gdańskiego artysty Mi... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
poniedziałek, 04 lipca 2022 09:06
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
Na godz. 18.00 zaplanowano początek meczu Aforti Start Gniezno -
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

UM Gdańsk ma nowy referat: Mobilności Aktywnej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 lipca 2011 13:05
W obliczu problemów komunikacyjnych w mieście, Urząd Miasta Gdańska postanowił wesprzeć nowy rodzaj mobilności. Powstał referat „Mobilności aktywnej” i ma już....ośmiu pracowników.Stanowisko Oficera Rowerowego przy prezydencie Gdańska utworzono w maju 2009 roku. Jednak w tym roku „wokół niego” powstał Referat Mobilności Aktywnej, zatrudniający obecnie osiem osób.
Czy zatrudnianie tak dużej liczby pracowników w obliczu rozrostu administracji, zajmujących się zagadnieniami na pograniczu hobby nie jest rozrzutnością prezydenta Adamowicza? Jak zapewniają urzędnicy, etaty zostały przeniesione z innych wydziałów urzędu. Magistrat poinformował nas, że budżet referatu na rok 2011 wynosi 154 000 zł. Urzędnicy zapewniają jednak, że wszystkie pieniądze pochodzą z projektów europejskich.

- Miasto Gdańsk nie ponosi kosztów funkcjonowania referatu – przekonuje Remigiusz Kitliński, od momentu utworzenia tego stanowiska pełniący funkcję Oficera Rowerowego. Kitliński to absolwent ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, w urzędzie zatrudniony od 2001 roku. Prywatnie podróżnik rowerowy i autor strony strony promującej rodzinne wycieczki na rowerach.


Czym zajmują się pracownicy referatu?

- Sześć osób stanowi zespół realizujący zadania wynikające z udziału Gdańska w projekcie CIVITAS MIMOSA. Dwie pozostałe osoby realizują zadania wynikające z udziału Gdańska w projektach Central MeetBike oraz abc.multimodal – wyjaśnia Kitliński.

Co oznaczają te nazwy? Mimosa to część inicjatywy europejskiej CIVITAS PLUS koncentrującej się na działaniach związanych z rozwojem „zrównoważonego transportu”. Partnerami projektu Bolonia, Utrecht, Tallin i Funchal. Co projekt oznacza dla Gdańska? Zakup i instalację 38 zestawów kamer w rejonie centrum miasta, montaż 45 parkingów rowerowych przy wejściach na plażę od strony morza, szkolenia kierowców autobusów i motorniczych w sposobach reagowania na agresywne zachowania pasażerów, akcję rozdawania rowerzystom gadżetów – RoweRowe Piątki i imprezę Mimosa Mobility Weekend 2010 w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Projekt Central MeetBike to akcja promocyjno - informacyjna, mająca na celu zwiększenie udziału ruchu rowerowego w komunikacji. Gdańsk, jako sygnatariusz Karty Brukselskiej zobowiązał się do osiągnięcia wskaźnika co najmniej 15% udziału ruchu rowerowego w ogólnej liczbie podróży do 2020 roku. Access by Cycling – multimodal to z kolei projekt mający za zadanie poprawę powiązań między ruchem rowerowym, a systemem komunikacji publicznej.

Jak się dowiedzieliśmy, RMA – Referat Mobilności Aktywnej zajmuje się również przestrzeganiem przez miasto Gdańskiej Karty Mobilności Aktywnej, przygotowuje warsztaty, konferencje i analizy, redaguje portal internetowy, opiniuje projekty organizacji ruchu niezmotoryzowanych.

- Mam nadzieję, że szybko zauważymy prawdziwe efekty prac referatu o tak dumnej nazwie – powiedział nam Jaromir Falandysz, radny PiS. - Nowi pracownicy, nawet jeśli jest ich dużo, to nie wszystko. Jak pamiętam,  na jednej z ostatnich sesji wykreślono z budżetu realizację ważnej dla rowerzystów ścieżki. Może referat mobilności aktywnej coś zdziała w tym temacie? - zastanawia się radny opozycji.(GG)

fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #2 Konus 2011-07-15 05:35
Teraz to już na pewno WSZYSTKIE drogi rowerowe w mieście będą utrzymane jak należy. Przy takim potencjale nie może być inaczej. Gdyby jednak nie było, to cała gra niewarta świeczki.
Cytować
 
 
0 #1 Janina 2011-07-14 14:19
Ale jaja....8 osób. pewnie wszyscy jadą do pracy nowiuśkimi rowerkami za 5 tysia każdy...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież