Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

UM Gdańsk ma nowy referat: Mobilności Aktywnej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 lipca 2011 13:05
W obliczu problemów komunikacyjnych w mieście, Urząd Miasta Gdańska postanowił wesprzeć nowy rodzaj mobilności. Powstał referat „Mobilności aktywnej” i ma już....ośmiu pracowników.Stanowisko Oficera Rowerowego przy prezydencie Gdańska utworzono w maju 2009 roku. Jednak w tym roku „wokół niego” powstał Referat Mobilności Aktywnej, zatrudniający obecnie osiem osób.
Czy zatrudnianie tak dużej liczby pracowników w obliczu rozrostu administracji, zajmujących się zagadnieniami na pograniczu hobby nie jest rozrzutnością prezydenta Adamowicza? Jak zapewniają urzędnicy, etaty zostały przeniesione z innych wydziałów urzędu. Magistrat poinformował nas, że budżet referatu na rok 2011 wynosi 154 000 zł. Urzędnicy zapewniają jednak, że wszystkie pieniądze pochodzą z projektów europejskich.

- Miasto Gdańsk nie ponosi kosztów funkcjonowania referatu – przekonuje Remigiusz Kitliński, od momentu utworzenia tego stanowiska pełniący funkcję Oficera Rowerowego. Kitliński to absolwent ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, w urzędzie zatrudniony od 2001 roku. Prywatnie podróżnik rowerowy i autor strony strony promującej rodzinne wycieczki na rowerach.


Czym zajmują się pracownicy referatu?

- Sześć osób stanowi zespół realizujący zadania wynikające z udziału Gdańska w projekcie CIVITAS MIMOSA. Dwie pozostałe osoby realizują zadania wynikające z udziału Gdańska w projektach Central MeetBike oraz abc.multimodal – wyjaśnia Kitliński.

Co oznaczają te nazwy? Mimosa to część inicjatywy europejskiej CIVITAS PLUS koncentrującej się na działaniach związanych z rozwojem „zrównoważonego transportu”. Partnerami projektu Bolonia, Utrecht, Tallin i Funchal. Co projekt oznacza dla Gdańska? Zakup i instalację 38 zestawów kamer w rejonie centrum miasta, montaż 45 parkingów rowerowych przy wejściach na plażę od strony morza, szkolenia kierowców autobusów i motorniczych w sposobach reagowania na agresywne zachowania pasażerów, akcję rozdawania rowerzystom gadżetów – RoweRowe Piątki i imprezę Mimosa Mobility Weekend 2010 w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Projekt Central MeetBike to akcja promocyjno - informacyjna, mająca na celu zwiększenie udziału ruchu rowerowego w komunikacji. Gdańsk, jako sygnatariusz Karty Brukselskiej zobowiązał się do osiągnięcia wskaźnika co najmniej 15% udziału ruchu rowerowego w ogólnej liczbie podróży do 2020 roku. Access by Cycling – multimodal to z kolei projekt mający za zadanie poprawę powiązań między ruchem rowerowym, a systemem komunikacji publicznej.

Jak się dowiedzieliśmy, RMA – Referat Mobilności Aktywnej zajmuje się również przestrzeganiem przez miasto Gdańskiej Karty Mobilności Aktywnej, przygotowuje warsztaty, konferencje i analizy, redaguje portal internetowy, opiniuje projekty organizacji ruchu niezmotoryzowanych.

- Mam nadzieję, że szybko zauważymy prawdziwe efekty prac referatu o tak dumnej nazwie – powiedział nam Jaromir Falandysz, radny PiS. - Nowi pracownicy, nawet jeśli jest ich dużo, to nie wszystko. Jak pamiętam,  na jednej z ostatnich sesji wykreślono z budżetu realizację ważnej dla rowerzystów ścieżki. Może referat mobilności aktywnej coś zdziała w tym temacie? - zastanawia się radny opozycji.(GG)

fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież