Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Borowczak: Platforma znajdzie bezpieczny port

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
piątek, 14 maja 2021 13:52

Z posłem Jerzym Borowczakiem, członkiem WZZ Wybrzeża od 1979 r., w latach 1978-79  żołnierzem kontyngentu sił UNDOF w misji stabilizacyjnej na Wzgórzach Golan, jednym z inicjatorów strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1980 i 1988 r., w PO od 2006 r. rozmawia Artur S. Górski


- Z polityki uprawianej poprzez Twitter i tej „restauracyjnej”, przechodzimy na politykę epistolograficzną. List 51 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej to kryzys, czy element wewnętrznej dyskusji? Politycy PO apelują o debatę i wprowadzenie "daleko idących" zmian w partii. Media zajęły się tematem wzajemnego lewarowania lub inaczej wykolejenia Budki przez Schetynę i na odwrót. Odnowa partyjna, za którą stoi Rafał Trzaskowski, rusza?
Jerzy Borowczak: Ludzie listy piszą, list w życiu człowiek pisze co najmniej raz – śpiewali „Skaldowie”. W czasie pandemii o spotkania trudniej, kilkudziesięciu kolegów napisało list. Miał być nieupubliczniony. Za chwilę ukaże się inny tekst, raport NIK (raport NIK o niedoszłych wyborach majowych z ub.r. opublikowano 13 maja br. po rozmowie z posłem Borowczakiem – dop. red.) w sprawie wyborów kopertowych.


- Prezes NIK Marian Banaś, człowiek twardy, został wyrzucony poza partyjną falangę, a wnioski NIK oceni prokurator, zależny od Zbigniewa Ziobry...
Jerzy Borowczak: To kontrolerzy NIK, nie prezes i Ziobro, przeprowadzili kontrolę. Będzie kłopot dla Mateusza Morawieckiego. To jest dopiero ciekawe. Bardziej niż listy, które są jawne, gdyż tak sprawy, jak różne nagrania, wychodzą na jaw.


– U „Sowy” kelnerzy stolik polityczny wywrócili...
Jerzy Borowczak: Nie mam pretensji o list i o upublicznienie dyskusji. Koledzy chcieli wyjaśnić problemy. Niech Tyszkiewicz, Siemoniak i Schetyna zawalczą o Platformę i wezmą odpowiedzialność. Mnie za to cieszy, że była dyskusja nad środkami unijnymi, nad Krajowym Planem Odbudowy. Polska, dzięki Partii Ludowej, której szefuje Donald Tusk i naszym ludziom, w tym Januszowi Lewandowskiemu, jest jednym z największych beneficjantów budżetu unijnego do 2027 roku i Funduszu Odbudowy. Walczyli jak lwy. PiS głosowało różnie.


– PO-KO w Sejmie wstrzymała się w głosowaniu, a przecież należycie do euroentuzjastów.
Jerzy Borowczak: Klub koalicji trwał sześć godzin. Wszyscy się wypowiadali. Nie było blokowania dyskusji, nie tak, jak w PiS. Ustaliliśmy tak, jak ustaliliśmy. Tylko trójka się wyłamała. Pieniądze unijne, niemałe, będą dzielone centralnie, w kancelarii premiera. Nie mam do tego zaufania. Pisowcy niedawno już dzielili pieniądze. Pokazali jak je garną przy funduszach dla samorządów. Czy prezydenci i mieszkańcy dużych miast, lub po prostu nie z PiS, czyli Warszawy, Lublina, Białegostoku, Gdańska, Poznania, Wrocławia zobaczą te pieniądze? Wątpię. Nawet jak sam Jarosław da swe słowo. Gdańszczanie i sopocianie to nie są obywatele innego państwa.


– Krajowy Plan Odbudowy ma zaplecze w Europejskim Instrumencie Odbudowy, w 700 miliardach euro. Unia Europejska, w imieniu 27 państw, pożyczy z tego połowę. PiS mówiło od zawsze o Europie Ojczyzn, ale wspólne zadłużenie to krok ku federalizmowi?
Jerzy Borowczak: Dla wyborców PiS to nie ma znaczenia. Oni wierzą. Opozycjonista Ziobro o tym mówi (śmiech). Jest ewolucja. Wśród moich znajomych byli ludzie głosujący na partię Kaczyńskiego. Były podziały przy świątecznym stole. 500 plus zbladło. ZUS ma kłopoty, podatki rosną i długi, które trzeba będzie spłacać. Trzeba narodowi mówić prawdę. Premier, skazany za mówienie nieprawdy, nie może do ludzi mówić bilbordami. Oni załatwili? Hulaj dusza piekła nie ma? O nie! To budżet Unii, w części z pożyczek, które trzeba spłacać. Z pieniędzy się rozliczyć. Taki kredyt inwestycyjny. Przy ich gospodarowaniu praprawnuki nasze go nie spłacą. Jeśli PiS będzie rządziło to kasa pójdzie na kolejny przekop, na inwestycje, jak blok węglowy Ostrołęka za dwa miliardy w plecy, na Baranów, to znaczy na łąkę CPK, na kupowanie głosów, na czeki w kampanii, na propagandę, na projekt elektrowni atomowej...

alt


– Wam też „atom” przez kilka lat nie wyszedł...
Jerzy Borowczak: Zainicjowaliśmy temat, a za PiS od sześciu lat lokalizacji i technologii nie wybrali. Za to kupimy dzięki Andrzejowi Dudzie i Trumpowi F35, myśliwce drogie w obsłudze i eksploatacji. Nie mamy ani marynarki wojennej, ani obrony antyrakietowej...


– Jaką ma Izrael?
Jerzy Borowczak: Ma i broni się skutecznie. Nam obiecuje się zabawki, rządzą hippisi (hippisem był m.in. Ryszard Terlecki „Pies”, Marek Kuchciński „Penelopa” i Jarosław Sellin – dop. red.), prawnik bez praktyki w sądach i historyk. Jak PiS obejmował władzę w 2005 roku widziałem faceta z wypożyczalni kaset na stołku w Stoczni Gdańskiej i radcę prawnego ze spółdzielni mieszkaniowej z Tczewa na stołku w Stoczni Gdynia. Kariery bolszewickie. Teraz mamy powtórkę. Tak się tworzy oddanych działaczy.


– Po wielkich stoczniach w Gdyni i w Gdańsku pozostała historia z lat 80...
Jerzy Borowczak: Jest zatrudniająca tysiące ludzi „Remontówka” w Gdańsku. Czy Unia zabraniała jej rozwoju? Popłynęliśmy, bo politycznie i związkowo blokowane były restrukturyzacje. Zabrakło umiejętności zdobywania kontraktów, ale były nieustanne oflagowania. Nie ruszono z kontraktami i nic nie można było zdziałać wobec werdyktów Komisji Europejskiej.


– Rozmawiamy 20 lat po powołaniu Platformy, której projekt przyjdzie wam zwinąć. Depcze wam po piętach Szymon Hołownia, kreowany na nadzieję opozycji. Donald Tusk ma swoje zajęcia. Nie pomoże. Czyż nie?
Jerzy Borowczak: Nie zwijamy Platformy. Szymon Hołownia jest kaznodzieją. Powinien skończyć seminarium. Ile za nim jest lat praktyki? Taki projekt przerobiliśmy przy ugrupowaniu Ryszarda Petru. Jaki on był nowoczesny (śmiech). Kilku od nas chciało odejść do Petru, i odeszło. Teraz nieliczni szukają parasola u Hołowni.


– Rozmawiamy też 33 lata po majowym strajku z 1988 roku...
Jerzy Borowczak: Upomnieliśmy się w strajku o demokrację, o wolność słowa. Dzisiaj część rodaków popiera powrót do PRL. Mierny Bierny Wierny: jak jesteś z partii, z PiS, to masz wielką szansę na karierę w spółce skarbu państwa, dostajesz posadę, o której w normalnej sytuacji byś nie zamarzył. W końcu! Są tendencje do nacjonalizacji, do konsolidacji. Wspiera PiS propaganda. Zamiast wiadomości widz dostaje laurkę dla ministra, dla premiera i atak na opozycję, na każdego, który ujawni pogląd inny niż chce władza. Mamy za konkurenta partię, która oprócz sowich najemników, innym robi pod górę, kłóci się ze wszystkimi, nie ma sojuszników, niszczy pozycję międzynarodową, naraża Polskę na śmieszność. Walczy z sądami, z niepełnosprawnymi, z energetykami, z pielęgniarka mi. Premier ma w rządzie opozycję i nie może ministra Ziobry pozbyć się z rządu. Co mnie zadziwia – partia, która niszczy państwo, zagarnia pieniądze, bo im się należy, stosuje bolszewickie metody oraz druga partia, która jeszcze nic nie zrobiła, ruch Hołowni, mają największe sondażowe poparcie.


– Z promocją przed laty u was było wyśmienicie. Zaprzyjaźnionym mediom udziela się łatwo wywiadów. Odkryło to PiS, a w PO coś pękło?
Jerzy Borowczak: Naród nabiera się na ich nowomowę i wierzy. Jak za Gierka. Propaganda. Czeka nas zmiana w emeryturach. Tusk to przewidział. Nie było zgody. Teraz będzie – wymuszona. Mimo, że ludzie widzą kto zajmuje stołki. Wojewodą zostaje bezrobotny. Pracownik mediów przebrał się za członka Putina – dziś jest gwiazdą państwowej telewizji. PiS zdewastowało instytucje od Trybunału Konstytucyjnego po edukację. Dług publiczny rośnie w dwa lata o pół biliona złotych. To nie są socjaliści, to bolszewicy!


– Była cenzura i Radiokomitet, a wybuchł Sierpień. Boli utrata władzy i wymiana elit?
Jerzy Borowczak: Elit? Hamulce przyzwoitości puściły. Była Wolna Europa. Niech pan włączy TVP lub telewizję Rydzyka. To jest podróż w czasie. Nawet Polsat zmienił front i sprzyja władzy. Kraj w kryzysie, a w mediach: „Nowak to. Nowak tamto, wyszedł, usiadł”. Co on znaczy? Jest modelowanie poglądów przez manipulowany przekaz.


– Antyrządowa jest TVN.
Jerzy Borowczak: Ale oni nas atakują, jak byśmy to my rządzili. Monika Olejnik przesłuchuje Rafała Trzaskowskiego. Nie mogę na to patrzyć. Nie wie, że za chwilę Orlen wykupi od Amerykanów TVN. Politycy PiS mają za lekko w państwowych mediach. Tam im trudnych pytań nie zadadzą, nie dociskają. Nawet tych o koalicję Kaczyńskiego z Czarzastym i Biedroniem.


– Jest sojusz PiS i Lewicy przy tzw. planie odbudowy. Tak się robi politykę. Polityk nie zna przecież słowa zdrada – śpiewał Jacek Kaczmarski...
Jerzy Borowczak: Nie wyśniłem sobie takiej koalicji. Ceniłem niektórych z PZPR, ale nie Czarzastego. I nie Biedronia. Po latach rządów PiS wiem, że to nie są socjaliści, bo europejscy socjaliści są cywilizowani, nie niszczą prawa. A ci to są bolszewicy. Utworzyli swoją Izbę Dyscyplinarną dla sędziów. Nie respektują wyroków sądów i Trybunału Praw Człowieka. Nawet w PRL wiedzieliśmy, po Helsinkach, że mamy jakieś prawa człowieka, że jest do kogo się odwołać. Dla nich to nie jest ważne. O prawach i wolności obywateli ma decydować prokurator stanu wojennego? Robotnik wołał: odwołam się do Strasburga! Pani magister z Trybunału mu odpowie: „Po co? Nie masz prawa. Nie będziemy wyroku respektować, mamy własny”. Nawet jak rządził SLD i Kwaśniewski nie było takich numerów. Jest przed PO przyszłość, jest bezpieczny port. Mamy prezydentów wielu miast, mamy zwolenników w sołectwach, w starostwach. Potrafimy się odbić i odbić nasz kraj obywatelom. Ludzi zadadzą sami sobie pytanie do czego zmierzają, kto i co im proponuje. Znajdą odpowiedź, przestaną tak dużo wybaczać tej władzy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież