Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarcie wystawy czasowej „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 maja 2021 15:20

W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę czasową „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 sierpnia br.


W wydarzeniu, które stanowiła swoisty wstęp do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięli udział dyrektor instytucji dr Karol Nawrocki, córka Tadeusza Pietrzykowskiego Eleonora Szafran-Pietrzykowska, producent filmu „Mistrz” Krzysztof Szpetmański, oraz kurator wystawy i jednocześnie doradca dyrektora MIIWŚ dr Janusz Janowski.

alt


Jak podkreślił dr Karol Nawrocki, zaprezentowana wystawa łamie stereotypy: – To wystawa, która pokazuje, że polski bohater – bokser, żołnierz, konspirator, więzień obozów koncentracyjnych – był niezwykle wrażliwą osobą i swoją wrażliwością dzielił się poprzez sztukę malarską. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski jako malarz, artysta posługiwał się bardzo efektywnie formą manualną, potrafił odczytać i oddać na tych obrazach zrozumienie formy i barw, ale w pracach Tadeusza Pietrzykowskiego można odnaleźć także bardzo bogatą osobowość. W obrazach ta osobowość patrzy na nas, przemawia do nas i mówi o wielkiej wrażliwości tego człowieka. Mamy dzisiaj możliwość poznania polskiego bohatera, żołnierza i pięściarza z zupełnie innej strony.

alt


Na wystawie przedstawionych jest 29 obrazów autorstwa Tadeusza „Teddy’” Pietrzykowskiego. Prace wykonane są w różnych technikach i podejmują wiele tematów. Na ekspozycji podziwiać można przedstawienia walczących bokserów, najbliższych artysty, a także pejzaże i sylwetki zwierząt.
– Tadeusz Pietrzykowski niewątpliwie sztukę kochał, oglądał ją, wchłaniał i przetwarzał. Stworzył bardzo piękne, starannie zredagowane ikonograficznie prace. Bardzo też osobiste. Jak się okazuje, zarówno w przypadku Tadeusza Pietrzykowskiego, jak i Witolda Pileckiego, wojna przerwała ciąg ich planów życiowych, ale dzisiaj możemy dotrzeć również, że w człowieku jest taka siła, że żadna okoliczność nie jest w stanie przekreślić jego najgłębszych pragnień – czego najlepszym dowodem jest ta prezentacja niezwykle ciekawych, interesujących prac malarskich Tadeusza Pietrzykowskiego – powiedział dr Janusz Janowski, kurator wystawy, doradca dyrektora MIIWŚ.


W briefingu inaugurującym wystawę wzięła udział Eleonora Szafran-Pietrzykowska, córka Tadeusza Pietrzykowskiego: – To dla mnie dzisiaj wydarzenie historyczne. Po raz pierwszy obrazy mojego taty zobaczy szersze grono Polaków. To niespodziewane szczęście – stojąc w Muzeum II Wojny Światowej i oglądając te prace, czuję, jakby mój tata był tutaj z nami. Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy.

alt

Eleonora Szafran-Pietrzykowska, córka Tadeusza Pietrzykowskiego


Reprodukcje prac prezentowanych w MIIWŚ eksponowane są w budynku Olivia Star mieszczącym się w kompleksie Olivia Bussines Centre, natomiast wystawa w formie wirtualnej dostępna jest na profilu MIIWŚ na portalu Sketchfab.


Postać Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego upamiętniona zostanie również w filmie „Mistrz” (reż. Maciej Barczewski), inspirowanym obozową historią Tadeusza Pietrzykowskiego, z Piotrem Głowackim w roli głównej. Film został objęty patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, W Muzeum planowana jest także 3 września br. uroczysta premiera, jednak ze względu na sytuację epidemiczną, data ta  może ulec zmianie. Film „Mistrz” została zrealizowany przy wparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W inauguracji wystawy wziął udział producent filmu „Mistrz” Krzysztof Szpetmański: – Ta wystawa pozwala nam dojrzeć Tadeusza Pietrzykowskiego „za kulisami”. Okazuje się, że te kulisy są absolutnie fantastyczne. Tadeusz Pietrzykowski jest dla mnie mistrzem bokserskim i mistrzem malarstwa. Chciałbym zaprosić Państwa na premierę filmu „Mistrz”, która odbędzie się 3 września, dzięki patronatowi dyrektora dr Karola Nawrockiego również w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

alt

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej


Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. W roku 1939 walczył broniąc Warszawy, a wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po aresztowaniu na Węgrzech, 14 czerwca 1940 r. Pietrzykowskiego wysłano pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie został oznaczony numerem 77. W obozie stoczył według różnych szacunków ponad 40 walk bokserskich. W opiniach wielu więźniów uznawany był za jedynego mistrza wszechwag KL Auschwitz. Zaangażował się w działalność obozowego ruchu oporu - Związku Organizacji Wojskowej (ZOW) utworzonego przez Witolda Pileckiego. W 1943 r. został deportowany do KL Neuengamme, gdzie toczył kolejne walki. Później trafił do KL Bergen-Belsen i tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Tadeusz Pietrzykowski po odzyskaniu wolności wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy, jak również sam toczył walki bokserskie na ringach wyzwolonej Europy m.in. w Belgii, Niemczech i Francji.


Po wojnie powrócił do kraju, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego. Tadeusz Pietrzykowski do historii przeszedł jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, jednak jak się okazuje interesował się także malarstwem i uprawiał je przez całe swoje życie. Aby przybliżyć ten fakt publiczności na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowiliśmy zaprezentować jego autorskie prace. Chciał studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej, co uniemożliwił mu wybuch wojny, a po wyzwoleniu uczęszczał jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na ekspozycji prezentujemy 29 oryginalnych prac jego autorstwa wykonanych w różnych technikach i podejmujących wiele tematów. Niech ta wystawa będzie upamiętnieniem postaci tego niezwykłego boksera – „wojownika o duszy artysty”.


Wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”
KURATOR WYSTAWY: dr Janusz Janowski
KOORDYNATOR PROJEKTU: dr Janusz Janowski
REDAKTOR KATALOGU: dr Janusz Janowski
KONSULTACJA NAUKOWA: prof. dr hab. Grzegorz Berendt
PROJEKT EKSPOZYCJI: Natalia Gawryluk

WSPÓŁPRACA: Marta Baranowska, Monika Bączek, Izabela Boguszewska, dr Paweł Czapczyk, Patryk Dąbrowski, Bartłomiej Garba, Adrianna Garnik, Natalia Gawryluk, Łukasz Gurfinkiel, Magdalena Hajduk, Krystian Iwanow, dr hab. Michał Jandura, Wojciech Kiełpiński, Zofia Kraszewska, Adrianna Paradowska, Krzysztof Ptak, Maja Strzemińska, Eleonora Szafran-Pietrzykowska, Karol Szejko

Obrazy pochodzą z archiwum prywatnego Eleonory Szafran-Pietrzykowskiej.

źrodło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież