Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Otwarcie wystawy czasowej „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 maja 2021 15:20

W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę czasową „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 sierpnia br.


W wydarzeniu, które stanowiła swoisty wstęp do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięli udział dyrektor instytucji dr Karol Nawrocki, córka Tadeusza Pietrzykowskiego Eleonora Szafran-Pietrzykowska, producent filmu „Mistrz” Krzysztof Szpetmański, oraz kurator wystawy i jednocześnie doradca dyrektora MIIWŚ dr Janusz Janowski.

alt


Jak podkreślił dr Karol Nawrocki, zaprezentowana wystawa łamie stereotypy: – To wystawa, która pokazuje, że polski bohater – bokser, żołnierz, konspirator, więzień obozów koncentracyjnych – był niezwykle wrażliwą osobą i swoją wrażliwością dzielił się poprzez sztukę malarską. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski jako malarz, artysta posługiwał się bardzo efektywnie formą manualną, potrafił odczytać i oddać na tych obrazach zrozumienie formy i barw, ale w pracach Tadeusza Pietrzykowskiego można odnaleźć także bardzo bogatą osobowość. W obrazach ta osobowość patrzy na nas, przemawia do nas i mówi o wielkiej wrażliwości tego człowieka. Mamy dzisiaj możliwość poznania polskiego bohatera, żołnierza i pięściarza z zupełnie innej strony.

alt


Na wystawie przedstawionych jest 29 obrazów autorstwa Tadeusza „Teddy’” Pietrzykowskiego. Prace wykonane są w różnych technikach i podejmują wiele tematów. Na ekspozycji podziwiać można przedstawienia walczących bokserów, najbliższych artysty, a także pejzaże i sylwetki zwierząt.
– Tadeusz Pietrzykowski niewątpliwie sztukę kochał, oglądał ją, wchłaniał i przetwarzał. Stworzył bardzo piękne, starannie zredagowane ikonograficznie prace. Bardzo też osobiste. Jak się okazuje, zarówno w przypadku Tadeusza Pietrzykowskiego, jak i Witolda Pileckiego, wojna przerwała ciąg ich planów życiowych, ale dzisiaj możemy dotrzeć również, że w człowieku jest taka siła, że żadna okoliczność nie jest w stanie przekreślić jego najgłębszych pragnień – czego najlepszym dowodem jest ta prezentacja niezwykle ciekawych, interesujących prac malarskich Tadeusza Pietrzykowskiego – powiedział dr Janusz Janowski, kurator wystawy, doradca dyrektora MIIWŚ.


W briefingu inaugurującym wystawę wzięła udział Eleonora Szafran-Pietrzykowska, córka Tadeusza Pietrzykowskiego: – To dla mnie dzisiaj wydarzenie historyczne. Po raz pierwszy obrazy mojego taty zobaczy szersze grono Polaków. To niespodziewane szczęście – stojąc w Muzeum II Wojny Światowej i oglądając te prace, czuję, jakby mój tata był tutaj z nami. Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy.

alt

Eleonora Szafran-Pietrzykowska, córka Tadeusza Pietrzykowskiego


Reprodukcje prac prezentowanych w MIIWŚ eksponowane są w budynku Olivia Star mieszczącym się w kompleksie Olivia Bussines Centre, natomiast wystawa w formie wirtualnej dostępna jest na profilu MIIWŚ na portalu Sketchfab.


Postać Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego upamiętniona zostanie również w filmie „Mistrz” (reż. Maciej Barczewski), inspirowanym obozową historią Tadeusza Pietrzykowskiego, z Piotrem Głowackim w roli głównej. Film został objęty patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, W Muzeum planowana jest także 3 września br. uroczysta premiera, jednak ze względu na sytuację epidemiczną, data ta  może ulec zmianie. Film „Mistrz” została zrealizowany przy wparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W inauguracji wystawy wziął udział producent filmu „Mistrz” Krzysztof Szpetmański: – Ta wystawa pozwala nam dojrzeć Tadeusza Pietrzykowskiego „za kulisami”. Okazuje się, że te kulisy są absolutnie fantastyczne. Tadeusz Pietrzykowski jest dla mnie mistrzem bokserskim i mistrzem malarstwa. Chciałbym zaprosić Państwa na premierę filmu „Mistrz”, która odbędzie się 3 września, dzięki patronatowi dyrektora dr Karola Nawrockiego również w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

alt

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej


Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. W roku 1939 walczył broniąc Warszawy, a wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po aresztowaniu na Węgrzech, 14 czerwca 1940 r. Pietrzykowskiego wysłano pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie został oznaczony numerem 77. W obozie stoczył według różnych szacunków ponad 40 walk bokserskich. W opiniach wielu więźniów uznawany był za jedynego mistrza wszechwag KL Auschwitz. Zaangażował się w działalność obozowego ruchu oporu - Związku Organizacji Wojskowej (ZOW) utworzonego przez Witolda Pileckiego. W 1943 r. został deportowany do KL Neuengamme, gdzie toczył kolejne walki. Później trafił do KL Bergen-Belsen i tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Tadeusz Pietrzykowski po odzyskaniu wolności wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy, jak również sam toczył walki bokserskie na ringach wyzwolonej Europy m.in. w Belgii, Niemczech i Francji.


Po wojnie powrócił do kraju, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego. Tadeusz Pietrzykowski do historii przeszedł jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, jednak jak się okazuje interesował się także malarstwem i uprawiał je przez całe swoje życie. Aby przybliżyć ten fakt publiczności na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowiliśmy zaprezentować jego autorskie prace. Chciał studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej, co uniemożliwił mu wybuch wojny, a po wyzwoleniu uczęszczał jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na ekspozycji prezentujemy 29 oryginalnych prac jego autorstwa wykonanych w różnych technikach i podejmujących wiele tematów. Niech ta wystawa będzie upamiętnieniem postaci tego niezwykłego boksera – „wojownika o duszy artysty”.


Wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”
KURATOR WYSTAWY: dr Janusz Janowski
KOORDYNATOR PROJEKTU: dr Janusz Janowski
REDAKTOR KATALOGU: dr Janusz Janowski
KONSULTACJA NAUKOWA: prof. dr hab. Grzegorz Berendt
PROJEKT EKSPOZYCJI: Natalia Gawryluk

WSPÓŁPRACA: Marta Baranowska, Monika Bączek, Izabela Boguszewska, dr Paweł Czapczyk, Patryk Dąbrowski, Bartłomiej Garba, Adrianna Garnik, Natalia Gawryluk, Łukasz Gurfinkiel, Magdalena Hajduk, Krystian Iwanow, dr hab. Michał Jandura, Wojciech Kiełpiński, Zofia Kraszewska, Adrianna Paradowska, Krzysztof Ptak, Maja Strzemińska, Eleonora Szafran-Pietrzykowska, Karol Szejko

Obrazy pochodzą z archiwum prywatnego Eleonory Szafran-Pietrzykowskiej.

źrodło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież