Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Europejska Noc Muzeów 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 14 maja 2021 13:45

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 15 maja. W tym roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje wydarzenie w formule hybrydowej – zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i wirtualnej.


W ramach Europejskiej Nocy Muzeów wystawy MIIWŚ będzie można zwiedzać w godzinach 19.00-1.00 (ostatnie wejście zwiedzających o północy). W tym czasie bilety w cenie 1 zł będą dostępne dla zwiedzających wyłącznie w muzealnych kasach. Każda wejściówka uprawni do zwiedzenia wystawy stałej oraz wystawy czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”.


Wystawy podczas wydarzenia zostaną udostępnione przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zgodnie z działaniami prowadzonymi w ramach akcji #M2WSbezpiecznie. Wewnątrz MIIWŚ obowiązuje:
- dezynfekcja dłoni
- zachowanie dystansu min. 1,5 metra
- zakrywanie ust i nosa
Zasady bezpiecznego zwiedzania MIIWŚ dostępne na stronie internetowej MIIWŚ.


Grupy zorganizowane będą mogły liczyć maksymalnie 15 osób (nie włączając przewodnika) i dopuszcza się korzystanie z własnych tourguide’ów. Muzeum zachęca do korzystania z aplikacji „Audioprzewodnik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, którą bezpłatnie można pobrać z Google Play oraz App Store.


Na wystawie głównej będzie mogło przebywać jednocześnie 450 osób, a na wystawie czasowej 80 osób.


By zachować reżim sanitarny poza obiektem MIIWŚ, na zewnątrz utworzone zostaną trzy strefy dla zwiedzających oczekujących na wejście do budynku. Warto dodać, że na placu przed MIIWŚ prezentowane są aktualnie dwie podświetlane o zmroku wystawy plenerowe:
- wystawa „The Airmen”
- wystawa „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”


W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, w foyer na poziomie -2 zaprezentowana zostanie wyjątkowa wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”. Ekspozycja upamiętni postać polskiego pięściarza, jednego z pierwszych więźniów obozu KL Auschwitz, Tadeusza Pietrzykowskiego, ps. Teddy. Relacja na żywo z briefingu inaugurującego wystawę rozpocznie się 15 maja o godz. 12:00 i udostępniona będzie w mediach społecznościowych Muzeum.


Ponadto podczas Europejskiej Nocy Muzeów, na poziomie -1 Muzeum, zaprezentowane zostaną nieeksponowane wcześniej w przestrzeni MIIWŚ zabytki w ramach akcji „Wejście w historię”:
- Bluza mundurowa ppłk. Włodzimierza Samiry, oficera 2 Korpusu Polskiego, instruktora, współtwórcy polskich jednostek pancernych, Bliski Wschód-Włochy, 1942-1945. Zbiory MIIWS.
- Reprint z XVIII wiecznego atlasu, przedstawiający wzgórze i klasztor Monte Cassino, pochodzący ze zbioru pamiątek po gen. Władysławie Andersie, Wielka Brytania po 1944 r., dar Haliny Milne. Zbiory MIIWS.
- Mapa „ITALIA 1:25 000 CASSINO – PIEDIMONTE”, opracowana przez polską 12 Kompanię Geograficzną, obejmująca obszar działania jednostek 2 Korpusu Polskiego w czasie bitwy pod Monte Cassino, Włochy 1945 r., dar Tadeusza Merkun. Zbiory MIIWS.


W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, wieczorem 15 maja br., w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku udostępnione zostaną nieprezentowane wcześniej miniatury filmowe, przybliżające m.in. wybrane aspekty walki żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Podczas tej szczególnej Nocy, za pomocą muzealnych produkcji filmowych opowiedziane zostaną historie m.in. złamania przez Polaków kodów maszyny szyfrującej „Enigma”, spektakularnych działań Cichociemnych, czy bohaterskiej walki polskich żołnierzy w czasie kampanii włoskiej 1944 r. Najmłodsi natomiast będą mogli usłyszeć historię Misia Wojtka - najbardziej znanego kaprala 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

W nawiązaniu do Europejskiej Nocy Muzeów zdigitalizowane zostały także wyjątkowe wystawy MIIWŚ:
- wystawa „The Airmen”
- wystawa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty” dostępna na profilu Sketchfab MIIWŚ

Goście wirtualni zapoznać się będą mogli z licznymi realizacjami MIIWŚ online m.in.:
- wystawa „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”
- wystawa „Tak, tak; Nie, nie. Zofia Kossak”
- Portal Historii Mówionej MIIWŚ
- Platforma WBMF.ONLINE
- „Cyfrowe Westerplatte”


Podczas Europejskiej Nocy Muzeów będą obowiązywały także zniżki na wybrane artykułu z oferty Sklepu Muzeum, znajdującego się na poziomie -3 MIIWŚ. W godzinach 19.00-24.00 będzie można zakupić wyjątkowe plakaty w promocyjnej cenie -20%.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież