Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Europejska Noc Muzeów 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 14 maja 2021 13:45

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 15 maja. W tym roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje wydarzenie w formule hybrydowej – zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i wirtualnej.


W ramach Europejskiej Nocy Muzeów wystawy MIIWŚ będzie można zwiedzać w godzinach 19.00-1.00 (ostatnie wejście zwiedzających o północy). W tym czasie bilety w cenie 1 zł będą dostępne dla zwiedzających wyłącznie w muzealnych kasach. Każda wejściówka uprawni do zwiedzenia wystawy stałej oraz wystawy czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”.


Wystawy podczas wydarzenia zostaną udostępnione przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zgodnie z działaniami prowadzonymi w ramach akcji #M2WSbezpiecznie. Wewnątrz MIIWŚ obowiązuje:
- dezynfekcja dłoni
- zachowanie dystansu min. 1,5 metra
- zakrywanie ust i nosa
Zasady bezpiecznego zwiedzania MIIWŚ dostępne na stronie internetowej MIIWŚ.


Grupy zorganizowane będą mogły liczyć maksymalnie 15 osób (nie włączając przewodnika) i dopuszcza się korzystanie z własnych tourguide’ów. Muzeum zachęca do korzystania z aplikacji „Audioprzewodnik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, którą bezpłatnie można pobrać z Google Play oraz App Store.


Na wystawie głównej będzie mogło przebywać jednocześnie 450 osób, a na wystawie czasowej 80 osób.


By zachować reżim sanitarny poza obiektem MIIWŚ, na zewnątrz utworzone zostaną trzy strefy dla zwiedzających oczekujących na wejście do budynku. Warto dodać, że na placu przed MIIWŚ prezentowane są aktualnie dwie podświetlane o zmroku wystawy plenerowe:
- wystawa „The Airmen”
- wystawa „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”


W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, w foyer na poziomie -2 zaprezentowana zostanie wyjątkowa wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”. Ekspozycja upamiętni postać polskiego pięściarza, jednego z pierwszych więźniów obozu KL Auschwitz, Tadeusza Pietrzykowskiego, ps. Teddy. Relacja na żywo z briefingu inaugurującego wystawę rozpocznie się 15 maja o godz. 12:00 i udostępniona będzie w mediach społecznościowych Muzeum.


Ponadto podczas Europejskiej Nocy Muzeów, na poziomie -1 Muzeum, zaprezentowane zostaną nieeksponowane wcześniej w przestrzeni MIIWŚ zabytki w ramach akcji „Wejście w historię”:
- Bluza mundurowa ppłk. Włodzimierza Samiry, oficera 2 Korpusu Polskiego, instruktora, współtwórcy polskich jednostek pancernych, Bliski Wschód-Włochy, 1942-1945. Zbiory MIIWS.
- Reprint z XVIII wiecznego atlasu, przedstawiający wzgórze i klasztor Monte Cassino, pochodzący ze zbioru pamiątek po gen. Władysławie Andersie, Wielka Brytania po 1944 r., dar Haliny Milne. Zbiory MIIWS.
- Mapa „ITALIA 1:25 000 CASSINO – PIEDIMONTE”, opracowana przez polską 12 Kompanię Geograficzną, obejmująca obszar działania jednostek 2 Korpusu Polskiego w czasie bitwy pod Monte Cassino, Włochy 1945 r., dar Tadeusza Merkun. Zbiory MIIWS.


W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, wieczorem 15 maja br., w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku udostępnione zostaną nieprezentowane wcześniej miniatury filmowe, przybliżające m.in. wybrane aspekty walki żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Podczas tej szczególnej Nocy, za pomocą muzealnych produkcji filmowych opowiedziane zostaną historie m.in. złamania przez Polaków kodów maszyny szyfrującej „Enigma”, spektakularnych działań Cichociemnych, czy bohaterskiej walki polskich żołnierzy w czasie kampanii włoskiej 1944 r. Najmłodsi natomiast będą mogli usłyszeć historię Misia Wojtka - najbardziej znanego kaprala 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

W nawiązaniu do Europejskiej Nocy Muzeów zdigitalizowane zostały także wyjątkowe wystawy MIIWŚ:
- wystawa „The Airmen”
- wystawa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty” dostępna na profilu Sketchfab MIIWŚ

Goście wirtualni zapoznać się będą mogli z licznymi realizacjami MIIWŚ online m.in.:
- wystawa „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”
- wystawa „Tak, tak; Nie, nie. Zofia Kossak”
- Portal Historii Mówionej MIIWŚ
- Platforma WBMF.ONLINE
- „Cyfrowe Westerplatte”


Podczas Europejskiej Nocy Muzeów będą obowiązywały także zniżki na wybrane artykułu z oferty Sklepu Muzeum, znajdującego się na poziomie -3 MIIWŚ. W godzinach 19.00-24.00 będzie można zakupić wyjątkowe plakaty w promocyjnej cenie -20%.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież