Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Arwid Żebrowski: Współpraca, nie wymiana ciosów ze stolicą

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 maja 2021 17:31

Z Arwidem Żebrowskim, przewodniczącym struktur PiS w powiecie kwidzyńskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Artur S. Górski.


– 250 pomorskich samorządowców z partii tworzących koalicję Zjednoczonej Prawicy zaapelowało do senatorów o przyspieszenie prac nad ustawą ratyfikującą Next Generation EU, czyli zwiększenie wspólnego unijnego budżetu w ramach Funduszu Odbudowy. Obawiacie się spóźnienia, a być może problemów z uruchomieniem unijnych środków finansowych dla Polski?
Arwid Żebrowski: Zaapelowaliśmy do Senatu, a właściwie do marszałka Tomasza Grodzkiego, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o unijnym Funduszu Odbudowy. Nie będzie dobrze przyjęte, gdy zrobimy to jako ostatnie z państw Unii. Nam chodzi o wizerunek Polski. Jestem niemal pewien, że ustawa ratyfikacyjna będzie pozytywnie rozpatrzona w przyszłym tygodniu, bodaj do 27 maja w Senacie. Nie widzę sensu i powodu przedłużania jej procedowania. Tym bardziej, że podnoszone przez opozycję tematy jak monitorowanie wydatkowania środków unijnych jest oczywiste i na senackiej komisji zostało potwierdzone. Dla regionu fundusz oznacza pieniądze na konieczną rozbudowę portów, na obwodnic miast powiatowych i poprawę skomunikowania kraju i regionu, w tym np. budowę dodatkowych torów na linii Gdynia–Bydgoszcz, a w naszym powiecie na linii Kwidzyn–Malbork.


– Sejm przyjął już projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Senat zapewne zrobi tak samo. Po co listy pisać? Obawiacie się opozycji wewnątrz własnego obozu politycznego?
Arwid Żebrowski: Zagrożenia nie widzę, a obawy i głosy o zagrożeniach dla suwerenności po przyjęciu planu odbudowy uważam za przesadzone. My jesteśmy w Unii i płacimy do jej budżetu. Cały Fundusz Odbudowy, z którego będzie finansowany nasz, krajowy, zostanie przyjęty

alt


– Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 i z Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać około 770 mld zł. Na co na Powiślu te pieniądze powinny pójść?
Arwid Żebrowski: Jeśli powiem, że na zrównoważony rozwój to będzie za mało. Jest zapis ustawowy, były dedykowane na ten rozwój pieniądze. Ze środków Krajowego Planu Odbudowy trzeba będzie powetować straty spowodowane nałożonymi rygorami na czas pandemii. Kluczowe jest też podniesienie na kładów na służbę zdrowia. Byłem i jestem orędownikiem zwiększenia tych nakładów, w tym na profilaktykę, na choroby rzadkie, na refundację leków. Z troską patrzę i staram się wspierać szpitale powiatowe. W Kwidzynie od lat to były szpital powiatowy, bo powiat zrzekł się swego majątku, pozbył się odpowiedzialności, na rzecz spółki. A jest to szpital ważny dla mieszkańców powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego, a nawet i malborskiego.


– Inicjatywy infrastrukturalne?
Arwid Żebrowski: One napędzają gospodarkę. Trzeba tu być, zobaczyć, że drogi łączące powiat, czyli Kwidzyn z innymi miejscowościami wymagają naprawy. Jakość dróg na Powiślu wymaga nakładów. Mamy most przez Wisłę. Oby powstała obwodnica Sztumu i została zmodernizowana wspomniana linia kolejowa Malbork–Kwidzyn. Mam nadzieję, że się wnet doczekamy. Nie chcę uprawiać czarnowidztwa. Liczę też na lepszą współpracę Zarządu Województwa ze stolicą.


– Są różnice, ale Polska jest jedna?
Arwid Żebrowski: Zarząd marszałka Struka woli czasem pójść na wymianę ciosów z rządem. Niepotrzebną, dla regionu nie przynoszącą korzyści.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież