Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Arwid Żebrowski: Współpraca, nie wymiana ciosów ze stolicą

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 maja 2021 17:31

Z Arwidem Żebrowskim, przewodniczącym struktur PiS w powiecie kwidzyńskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Artur S. Górski.


– 250 pomorskich samorządowców z partii tworzących koalicję Zjednoczonej Prawicy zaapelowało do senatorów o przyspieszenie prac nad ustawą ratyfikującą Next Generation EU, czyli zwiększenie wspólnego unijnego budżetu w ramach Funduszu Odbudowy. Obawiacie się spóźnienia, a być może problemów z uruchomieniem unijnych środków finansowych dla Polski?
Arwid Żebrowski: Zaapelowaliśmy do Senatu, a właściwie do marszałka Tomasza Grodzkiego, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o unijnym Funduszu Odbudowy. Nie będzie dobrze przyjęte, gdy zrobimy to jako ostatnie z państw Unii. Nam chodzi o wizerunek Polski. Jestem niemal pewien, że ustawa ratyfikacyjna będzie pozytywnie rozpatrzona w przyszłym tygodniu, bodaj do 27 maja w Senacie. Nie widzę sensu i powodu przedłużania jej procedowania. Tym bardziej, że podnoszone przez opozycję tematy jak monitorowanie wydatkowania środków unijnych jest oczywiste i na senackiej komisji zostało potwierdzone. Dla regionu fundusz oznacza pieniądze na konieczną rozbudowę portów, na obwodnic miast powiatowych i poprawę skomunikowania kraju i regionu, w tym np. budowę dodatkowych torów na linii Gdynia–Bydgoszcz, a w naszym powiecie na linii Kwidzyn–Malbork.


– Sejm przyjął już projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Senat zapewne zrobi tak samo. Po co listy pisać? Obawiacie się opozycji wewnątrz własnego obozu politycznego?
Arwid Żebrowski: Zagrożenia nie widzę, a obawy i głosy o zagrożeniach dla suwerenności po przyjęciu planu odbudowy uważam za przesadzone. My jesteśmy w Unii i płacimy do jej budżetu. Cały Fundusz Odbudowy, z którego będzie finansowany nasz, krajowy, zostanie przyjęty

alt


– Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 i z Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać około 770 mld zł. Na co na Powiślu te pieniądze powinny pójść?
Arwid Żebrowski: Jeśli powiem, że na zrównoważony rozwój to będzie za mało. Jest zapis ustawowy, były dedykowane na ten rozwój pieniądze. Ze środków Krajowego Planu Odbudowy trzeba będzie powetować straty spowodowane nałożonymi rygorami na czas pandemii. Kluczowe jest też podniesienie na kładów na służbę zdrowia. Byłem i jestem orędownikiem zwiększenia tych nakładów, w tym na profilaktykę, na choroby rzadkie, na refundację leków. Z troską patrzę i staram się wspierać szpitale powiatowe. W Kwidzynie od lat to były szpital powiatowy, bo powiat zrzekł się swego majątku, pozbył się odpowiedzialności, na rzecz spółki. A jest to szpital ważny dla mieszkańców powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego, a nawet i malborskiego.


– Inicjatywy infrastrukturalne?
Arwid Żebrowski: One napędzają gospodarkę. Trzeba tu być, zobaczyć, że drogi łączące powiat, czyli Kwidzyn z innymi miejscowościami wymagają naprawy. Jakość dróg na Powiślu wymaga nakładów. Mamy most przez Wisłę. Oby powstała obwodnica Sztumu i została zmodernizowana wspomniana linia kolejowa Malbork–Kwidzyn. Mam nadzieję, że się wnet doczekamy. Nie chcę uprawiać czarnowidztwa. Liczę też na lepszą współpracę Zarządu Województwa ze stolicą.


– Są różnice, ale Polska jest jedna?
Arwid Żebrowski: Zarząd marszałka Struka woli czasem pójść na wymianę ciosów z rządem. Niepotrzebną, dla regionu nie przynoszącą korzyści.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież