Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Arwid Żebrowski: Współpraca, nie wymiana ciosów ze stolicą

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 maja 2021 17:31

Z Arwidem Żebrowskim, przewodniczącym struktur PiS w powiecie kwidzyńskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Artur S. Górski.


– 250 pomorskich samorządowców z partii tworzących koalicję Zjednoczonej Prawicy zaapelowało do senatorów o przyspieszenie prac nad ustawą ratyfikującą Next Generation EU, czyli zwiększenie wspólnego unijnego budżetu w ramach Funduszu Odbudowy. Obawiacie się spóźnienia, a być może problemów z uruchomieniem unijnych środków finansowych dla Polski?
Arwid Żebrowski: Zaapelowaliśmy do Senatu, a właściwie do marszałka Tomasza Grodzkiego, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o unijnym Funduszu Odbudowy. Nie będzie dobrze przyjęte, gdy zrobimy to jako ostatnie z państw Unii. Nam chodzi o wizerunek Polski. Jestem niemal pewien, że ustawa ratyfikacyjna będzie pozytywnie rozpatrzona w przyszłym tygodniu, bodaj do 27 maja w Senacie. Nie widzę sensu i powodu przedłużania jej procedowania. Tym bardziej, że podnoszone przez opozycję tematy jak monitorowanie wydatkowania środków unijnych jest oczywiste i na senackiej komisji zostało potwierdzone. Dla regionu fundusz oznacza pieniądze na konieczną rozbudowę portów, na obwodnic miast powiatowych i poprawę skomunikowania kraju i regionu, w tym np. budowę dodatkowych torów na linii Gdynia–Bydgoszcz, a w naszym powiecie na linii Kwidzyn–Malbork.


– Sejm przyjął już projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Senat zapewne zrobi tak samo. Po co listy pisać? Obawiacie się opozycji wewnątrz własnego obozu politycznego?
Arwid Żebrowski: Zagrożenia nie widzę, a obawy i głosy o zagrożeniach dla suwerenności po przyjęciu planu odbudowy uważam za przesadzone. My jesteśmy w Unii i płacimy do jej budżetu. Cały Fundusz Odbudowy, z którego będzie finansowany nasz, krajowy, zostanie przyjęty

alt


– Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 i z Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać około 770 mld zł. Na co na Powiślu te pieniądze powinny pójść?
Arwid Żebrowski: Jeśli powiem, że na zrównoważony rozwój to będzie za mało. Jest zapis ustawowy, były dedykowane na ten rozwój pieniądze. Ze środków Krajowego Planu Odbudowy trzeba będzie powetować straty spowodowane nałożonymi rygorami na czas pandemii. Kluczowe jest też podniesienie na kładów na służbę zdrowia. Byłem i jestem orędownikiem zwiększenia tych nakładów, w tym na profilaktykę, na choroby rzadkie, na refundację leków. Z troską patrzę i staram się wspierać szpitale powiatowe. W Kwidzynie od lat to były szpital powiatowy, bo powiat zrzekł się swego majątku, pozbył się odpowiedzialności, na rzecz spółki. A jest to szpital ważny dla mieszkańców powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego, a nawet i malborskiego.


– Inicjatywy infrastrukturalne?
Arwid Żebrowski: One napędzają gospodarkę. Trzeba tu być, zobaczyć, że drogi łączące powiat, czyli Kwidzyn z innymi miejscowościami wymagają naprawy. Jakość dróg na Powiślu wymaga nakładów. Mamy most przez Wisłę. Oby powstała obwodnica Sztumu i została zmodernizowana wspomniana linia kolejowa Malbork–Kwidzyn. Mam nadzieję, że się wnet doczekamy. Nie chcę uprawiać czarnowidztwa. Liczę też na lepszą współpracę Zarządu Województwa ze stolicą.


– Są różnice, ale Polska jest jedna?
Arwid Żebrowski: Zarząd marszałka Struka woli czasem pójść na wymianę ciosów z rządem. Niepotrzebną, dla regionu nie przynoszącą korzyści.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież