Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Arwid Żebrowski: Współpraca, nie wymiana ciosów ze stolicą

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 maja 2021 17:31

Z Arwidem Żebrowskim, przewodniczącym struktur PiS w powiecie kwidzyńskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Artur S. Górski.


– 250 pomorskich samorządowców z partii tworzących koalicję Zjednoczonej Prawicy zaapelowało do senatorów o przyspieszenie prac nad ustawą ratyfikującą Next Generation EU, czyli zwiększenie wspólnego unijnego budżetu w ramach Funduszu Odbudowy. Obawiacie się spóźnienia, a być może problemów z uruchomieniem unijnych środków finansowych dla Polski?
Arwid Żebrowski: Zaapelowaliśmy do Senatu, a właściwie do marszałka Tomasza Grodzkiego, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o unijnym Funduszu Odbudowy. Nie będzie dobrze przyjęte, gdy zrobimy to jako ostatnie z państw Unii. Nam chodzi o wizerunek Polski. Jestem niemal pewien, że ustawa ratyfikacyjna będzie pozytywnie rozpatrzona w przyszłym tygodniu, bodaj do 27 maja w Senacie. Nie widzę sensu i powodu przedłużania jej procedowania. Tym bardziej, że podnoszone przez opozycję tematy jak monitorowanie wydatkowania środków unijnych jest oczywiste i na senackiej komisji zostało potwierdzone. Dla regionu fundusz oznacza pieniądze na konieczną rozbudowę portów, na obwodnic miast powiatowych i poprawę skomunikowania kraju i regionu, w tym np. budowę dodatkowych torów na linii Gdynia–Bydgoszcz, a w naszym powiecie na linii Kwidzyn–Malbork.


– Sejm przyjął już projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Senat zapewne zrobi tak samo. Po co listy pisać? Obawiacie się opozycji wewnątrz własnego obozu politycznego?
Arwid Żebrowski: Zagrożenia nie widzę, a obawy i głosy o zagrożeniach dla suwerenności po przyjęciu planu odbudowy uważam za przesadzone. My jesteśmy w Unii i płacimy do jej budżetu. Cały Fundusz Odbudowy, z którego będzie finansowany nasz, krajowy, zostanie przyjęty

alt


– Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 i z Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać około 770 mld zł. Na co na Powiślu te pieniądze powinny pójść?
Arwid Żebrowski: Jeśli powiem, że na zrównoważony rozwój to będzie za mało. Jest zapis ustawowy, były dedykowane na ten rozwój pieniądze. Ze środków Krajowego Planu Odbudowy trzeba będzie powetować straty spowodowane nałożonymi rygorami na czas pandemii. Kluczowe jest też podniesienie na kładów na służbę zdrowia. Byłem i jestem orędownikiem zwiększenia tych nakładów, w tym na profilaktykę, na choroby rzadkie, na refundację leków. Z troską patrzę i staram się wspierać szpitale powiatowe. W Kwidzynie od lat to były szpital powiatowy, bo powiat zrzekł się swego majątku, pozbył się odpowiedzialności, na rzecz spółki. A jest to szpital ważny dla mieszkańców powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego, a nawet i malborskiego.


– Inicjatywy infrastrukturalne?
Arwid Żebrowski: One napędzają gospodarkę. Trzeba tu być, zobaczyć, że drogi łączące powiat, czyli Kwidzyn z innymi miejscowościami wymagają naprawy. Jakość dróg na Powiślu wymaga nakładów. Mamy most przez Wisłę. Oby powstała obwodnica Sztumu i została zmodernizowana wspomniana linia kolejowa Malbork–Kwidzyn. Mam nadzieję, że się wnet doczekamy. Nie chcę uprawiać czarnowidztwa. Liczę też na lepszą współpracę Zarządu Województwa ze stolicą.


– Są różnice, ale Polska jest jedna?
Arwid Żebrowski: Zarząd marszałka Struka woli czasem pójść na wymianę ciosów z rządem. Niepotrzebną, dla regionu nie przynoszącą korzyści.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież