Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tygodniku „Sieci”: Brudna kampania opozycji

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 października 2023 07:11

Tygodnik „Sieci” odsłania strategię Donalda Tuska, który dostał twarde polecenie - obalić PiS. Jego obóz sięgnął więc po instrumenty dewastujące polską demokrację i suwerenność. Jan Augustyn Maciejewski opisuje, jak opozycja poprzez uliczne protesty i zagraniczne wpływy zamierza dorwać się do władzy.


Zdaniem Maciejewskiego („Brudna kampania opozycji”) szczególnie oburzające wydają się działania pozornie apolitycznych organizacji, które włączają się w akcje społeczne jednoznacznie skierowanie przeciwko PiS.

Jednym z przykładów jest inicjatywa „Nie daj sobie wcisnąć referendum”, która namawiała do rezygnacji z udziału w tym demokratycznym wydarzeniu, ale przy oddaniu głosu w wyborach parlamentarnych. (…) Do kampanii „apolitycznej” partyjności w tym roku dołączyła także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Najpierw Jerzy Owsiak, którego aktywność po stronie Tuska nie jest tajemnicą, pojawił się na scenie marszu opozycji 1 października. Następnie na ulicach polskich miast pojawił się billboard WOŚP z wielkim napisem „Pokonajmy to zło. WygraMY”, mającym kojarzyć się z walką z PiS. Dopiero drobny, mało zauważalny na plakacie napis „z sepsą” miał sugerować, że mamy do czynienia z kampanią prozdrowotną. Ale w jaki sposób setki, a może tysiące takich ogłoszeń mają pomóc chorym? Nawet to udawanie, że nie chodziło o obalenie obecnego rządu, słabo przeciwnikom politycznym PiS wychodziło – wskazuje publicysta tygodnika „Sieci”.

Autor artykułu przygląda się także sposobom finansowania kampanii opozycji. Pożyczka w mBanku, w którym 70 proc. stanowi niemiecki kapitał, media finansowane niemieckimi pieniędzmi czy aktywność Berlina wspierająca Donalda Tuska, to ważne aspekty, wskazujące na determinację w próbie przejęcia władzy w Polsce.

Wygłodzona władzy, stanowisk i pieniędzy opozycja, zależna od zewnętrznych mocodawców, bez zawahania będzie sięgać po najróżniejsze metody, choćby miała podpalić Polskę. Konserwatywne społeczeństwo jeszcze się trzyma, obóz Zjednoczonej Prawicy jeszcze się broni, a Polska przez ostatnią dekadę zabezpieczyła się przed wieloma kryzysami – dzięki armii, Narodowemu Bankowi Polskiemu, własnej walucie i gospodarce. Ale nie miejmy złudzeń – przed nami długa i trudna droga – podsumowuje Maciejewski.


Marcin Wikło w artykule „Nocny most do domu” opisuje ewakuację Polaków z objętego konfliktem zbrojnym Izraela. Przypomina: Ponad tydzień temu, w sobotni poranek, w Izraelu rozegrały się sceny jak z filmu sensacyjnego albo wojennego. Niestety, terrorystyczny atak to nie fikcja, lecz bolesna prawda, która dotknęła przede wszystkim bezbronnych cywilów. Urywki filmów, nagrywane zresztą głównie przez samych napastników, pokazują ich bestialstwo.

Autor cytuje Pawła Jabłońskiego, wiceministra spraw zagranicznych, który podkreśla, że w takiej sytuacji istotna jest… koordynacja pomiędzy instytucjami państwa […]. Kancelaria premiera, MSZ, nasza ambasada na miejscu w Izraelu, pracownicy konsulatu, Ministerstwo Obrony Narodowej, żołnierze, także LOT, który się w tę operację zaangażował – wszyscy działamy w trudnych warunkach […]. Mam naprawdę wielki szacunek dla tych dziesiątek osób, które są w to zaangażowane, bez nich to by się nie udało.


Dorota Łosiewicz rozmawia z Jackiem Łęskim, dziennikarzem TVP, autorem cyklu dokumentalnego „Migranci”. Zwierza się on, jakie emocje towarzyszyły mu podczas pracy.
– Po eskapadzie po Europie, Afryce i Bliskim Wschodzie związanej z realizacją „Migrantów” wróciłem do Polski i miałem ochotę całować ziemię. Bo to jest dobrze zorganizowany, zamożny i bezpieczny kraj. Niepozbawiony problemów, jeszcze dużo przed nami do zrobienia, ale nie niszczy go od środka gangrena, z którą nie wiadomo, jak walczyć – stwierdza reporter.

W jego ocenie wiele państw Starego Kontynentu mocno zmieniło swoje oblicze.
– Byliśmy np. w bazylice św. Dionizego w Saint-Denis. Pochowani są tam francuscy królowie, m.in. Karol Młot, który w 732 r. w bitwie pod Poitiers rozgromił Saracenów, czyli Arabów, na tyle skutecznie, że od tamtej pory nie podjęli próby inwazji na Europę od strony Hiszpanii. Z tej katedry wychodzi się niemal w samo serce dzielnicy muzułmańskiej. Niebywały chichot historii. Migranci są wszędzie: w metrze, punktach usługowych, sklepach, restauracjach, na bazarach, które nie różnią się już właściwie od tych na Bliskim Wschodzie – czytamy.

Jacek Łęski opisuje także swoje rozmowy z migrantami, w których skarżą się oni na trudne warunki w swoich ojczyznach. Jednocześnie autor dokumentów zaznacza, że istnieje grupa przemytnicza, która napędza wyjazdy do Europy, gdyż jest to bardzo intratny biznes.
– Jedna łódź przemyca ok. 50 osób, każda z nich płaci co najmniej 3 tys. dol. To po odliczeniu kosztów daje ok. 130 tys. dol. zysku. 10 łodzi to już 1,3 mln dol. To są miliony tygodniowo, nie miesięcznie. Nie ma takiej siły, która powstrzymałaby organizatorów tego procederu przed przemytem. Na tym zarabia się więcej niż na narkotykach.


Warte polecenia są także artykuły: Stanisława Janeckiego „Lista wyzwań” o wyzwaniach dla nowego rządu, Aleksandry Rybińskiej „Waszyngtońska gerontokracja” na temat polityki USA czy Dariusza Matuszaka o wydarzeniach w holenderskim Alkmaar, gdzie źle potraktowano polskich piłkarzy, trenerów i działaczy.

Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Jana Pietrzaka czy Jana Rokity.

Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 16 października br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół:
https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież