Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Hiszpania – Chorwacja – Gdańsk znów pełen kibiców

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 czerwca 2012 20:56

110 samolotów wylądowało w poniedziałek 18 czerwca w gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy, a na gdański dworzec PKP dotarło 46 pociągów z kibicami.Bilety na mecz w PGE Arena kupiło 6 tysięcy Chorwatów i ponad 5 tysięcy Hiszpanów. Łącznie jednak, jak się szacuje, przybyło do  Gdańska ok. 16 tys. kibiców z obu państw.


alt


Ich spokoju i bezpieczeństwa pilnowało około 1,5 tysiąca funkcjonariuszy policji (w tym około 200 antyterrorystów), blisko 350 strażaków oraz około 100 strażników miejskich. Polskich funkcjonariuszy wspierali też ich koledzy z chorwackiej i hiszpańskiej policji.


altPodobnie jak w poprzedni dzień meczowy rozgrywany w Gdańsku (14 czerwca Hiszpania-Irlandia), zwiększono o 25 osób grupę wolontariuszy pracujących bezpośrednio przy stadionie. Ochotnicy pomagali też policji kierować potokiem ludzkim na wjeździe przed tzw. Czerwonym Mostem w ciągu ul. Uczniowskiej. Pojawiło się też stanowisko wolontariackie na skrzyżowaniu ulic Swojskiej i Marynarki Polskiej. Wolontariusze mieli w rękach przenośne drogowskazy ułatwiające dojście kibiców do kolejki SKM i do tramwaju. Dodatkowe osoby stanęły również przy Węźle Kliniczna oraz na Głównym Mieście.


altJeden z namiotów w kształcie piłek ustawionych na Targu Węglowym przekształcony został w punkt informacyjny. Można w nim pobrać materiały informacyjne i promocyjne oraz uzyskać odpowiedzi na pytania związane z organizacją turnieju przez miasto Gdańsk.


Obłożenie hoteli i obiektów noclegowych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (90 proc). Hotelarze goszczą cudzoziemców z całego świata: Arabii Saudyjskiej, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Danii,  Filipin, Finlandii, Francji, Japonii, Kanady, Monako, Niemiec, Peru, Portugalii, Rosji, Szwajcarii,   Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Przyjezdni goście pojawili się również na nowo uruchomionym kempingu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu (zdjęcie powyżej).


alt


Podczas niedzielnych (17 czerwca) meczy Portugalii z Holandią i Danii z Niemcami, w gdańskiej Strefie Kibica bawiło się łącznie 7,5 tys. osób, które wypiły 2 tys. litrów piwa. Od początku otwarcia strefy, tj. od 10 czerwca odwiedziło ją łącznie 245 tys. osób. Największa i maksymalna, z uwagi na pojemność frekwencja 40 tys. osób, była w sobotę 16 czerwca, kiedy Polacy grali z Czechami swój ostatni mecz grupowy, przegrany 0:1, co pozbawiło nas zakwalifikowania się do ćwierćfinału. Z rozpaczy sięgnięto po dodatkowe ilości piwa, którego łącznie dotychczas w gdańskiej Strefie Kibica wypito 90 tys. litrów. Oznacza to, że na jedną osobę przypada zaledwie niecałe 0,4 litra piwa.


alt


Może dzięki tak małej ilości 0,4 litra piwa przypadającego na jedną osobę, w Gdańsku nie dochodzi do większych przestępstw. Odnotowano jedynie kilkanaście drobnych wykroczeń i to spowodowanych wyłącznie przez... Polaków. W poniedziałek 18 czerwca do wykroczeń można zaliczyć zdobycie przez młodego Chorwata gdańskiej Studni Neptuna i wymachiwanie narodową flagą.


alt


Aby sobie nie zrobił jakieś krzywdy, bo był po spożyciu piwa, a słońce doskwierało, interweniowała policja. Chorwat natychmiast zeskoczył ze studni na dół i o własnych siłach, ale z trudem, pokonał stalowe ostre ogrodzenie. Policjanci okazali się być wyrozumiali i aby nie zaogniać sytuacji przy coraz bardziej rozzuchwalonych kibicach obu narodowości Chorwatów i Hiszpanów, młodego człowieka puszczono wolno.   


alt


Wspólnie bawiono się, tańczono i śpiewano, najliczniej na Targu Węglowym, na ulicy Długiej, Długim Targu i Długim Pobrzeżu. Wzajemnie robiono sobie pamiątkowe zdjęcia. Telewizje hiszpańskie i chorwackie na żywo przeprowadzały relacje z tego co dzieje się w bardzo ważnym ostatnim meczu eliminacyjnym rozgrywany w gdańskim grodzie nad Motławą.


altWła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież