Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Hiszpania – Chorwacja – Gdańsk znów pełen kibiców

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 czerwca 2012 20:56

110 samolotów wylądowało w poniedziałek 18 czerwca w gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy, a na gdański dworzec PKP dotarło 46 pociągów z kibicami.Bilety na mecz w PGE Arena kupiło 6 tysięcy Chorwatów i ponad 5 tysięcy Hiszpanów. Łącznie jednak, jak się szacuje, przybyło do  Gdańska ok. 16 tys. kibiców z obu państw.


alt


Ich spokoju i bezpieczeństwa pilnowało około 1,5 tysiąca funkcjonariuszy policji (w tym około 200 antyterrorystów), blisko 350 strażaków oraz około 100 strażników miejskich. Polskich funkcjonariuszy wspierali też ich koledzy z chorwackiej i hiszpańskiej policji.


altPodobnie jak w poprzedni dzień meczowy rozgrywany w Gdańsku (14 czerwca Hiszpania-Irlandia), zwiększono o 25 osób grupę wolontariuszy pracujących bezpośrednio przy stadionie. Ochotnicy pomagali też policji kierować potokiem ludzkim na wjeździe przed tzw. Czerwonym Mostem w ciągu ul. Uczniowskiej. Pojawiło się też stanowisko wolontariackie na skrzyżowaniu ulic Swojskiej i Marynarki Polskiej. Wolontariusze mieli w rękach przenośne drogowskazy ułatwiające dojście kibiców do kolejki SKM i do tramwaju. Dodatkowe osoby stanęły również przy Węźle Kliniczna oraz na Głównym Mieście.


altJeden z namiotów w kształcie piłek ustawionych na Targu Węglowym przekształcony został w punkt informacyjny. Można w nim pobrać materiały informacyjne i promocyjne oraz uzyskać odpowiedzi na pytania związane z organizacją turnieju przez miasto Gdańsk.


Obłożenie hoteli i obiektów noclegowych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (90 proc). Hotelarze goszczą cudzoziemców z całego świata: Arabii Saudyjskiej, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Danii,  Filipin, Finlandii, Francji, Japonii, Kanady, Monako, Niemiec, Peru, Portugalii, Rosji, Szwajcarii,   Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Przyjezdni goście pojawili się również na nowo uruchomionym kempingu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu (zdjęcie powyżej).


alt


Podczas niedzielnych (17 czerwca) meczy Portugalii z Holandią i Danii z Niemcami, w gdańskiej Strefie Kibica bawiło się łącznie 7,5 tys. osób, które wypiły 2 tys. litrów piwa. Od początku otwarcia strefy, tj. od 10 czerwca odwiedziło ją łącznie 245 tys. osób. Największa i maksymalna, z uwagi na pojemność frekwencja 40 tys. osób, była w sobotę 16 czerwca, kiedy Polacy grali z Czechami swój ostatni mecz grupowy, przegrany 0:1, co pozbawiło nas zakwalifikowania się do ćwierćfinału. Z rozpaczy sięgnięto po dodatkowe ilości piwa, którego łącznie dotychczas w gdańskiej Strefie Kibica wypito 90 tys. litrów. Oznacza to, że na jedną osobę przypada zaledwie niecałe 0,4 litra piwa.


alt


Może dzięki tak małej ilości 0,4 litra piwa przypadającego na jedną osobę, w Gdańsku nie dochodzi do większych przestępstw. Odnotowano jedynie kilkanaście drobnych wykroczeń i to spowodowanych wyłącznie przez... Polaków. W poniedziałek 18 czerwca do wykroczeń można zaliczyć zdobycie przez młodego Chorwata gdańskiej Studni Neptuna i wymachiwanie narodową flagą.


alt


Aby sobie nie zrobił jakieś krzywdy, bo był po spożyciu piwa, a słońce doskwierało, interweniowała policja. Chorwat natychmiast zeskoczył ze studni na dół i o własnych siłach, ale z trudem, pokonał stalowe ostre ogrodzenie. Policjanci okazali się być wyrozumiali i aby nie zaogniać sytuacji przy coraz bardziej rozzuchwalonych kibicach obu narodowości Chorwatów i Hiszpanów, młodego człowieka puszczono wolno.   


alt


Wspólnie bawiono się, tańczono i śpiewano, najliczniej na Targu Węglowym, na ulicy Długiej, Długim Targu i Długim Pobrzeżu. Wzajemnie robiono sobie pamiątkowe zdjęcia. Telewizje hiszpańskie i chorwackie na żywo przeprowadzały relacje z tego co dzieje się w bardzo ważnym ostatnim meczu eliminacyjnym rozgrywany w gdańskim grodzie nad Motławą.


altWła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież