Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Lotosie bez zmian

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 22 czerwca 2012 15:48

Nowy-stary zarząd będzie kierował Grupą LOTOS. Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. podjęła decyzję o pozostawieniu na stanowiskach dotychczasowych członków Zarządu.Ministerstwo Skarbu Państwa nie chciało komentować procedury wyłaniania zarządu kluczowej dla Wybrzeża firmy.
- Realizacja  uprawnień  związanych z prowadzonymi postępowaniami kwalifikacyjnymi na stanowiska członków zarządu znajduje się w zakresie kompetencji Rady Nadzorczej Spółki. Natomiast nie jest praktyką MSP, komentowanie i wypowiadania się na tematy mogące mieć związek z postępowaniami kwalifikacyjnymi, w sytuacji gdy są one w toku – stwierdziła, wypowiadając się w imieniu ministra, Magdalena Kobos, rzeczniczka MSP.


Decyzją Rady w skład Zarządu weszli: Paweł Olechnowicz, jako prezes zarządu, Marek Paweł Sokołowski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju, Mariusz Machajewski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych i Maciej Szozda, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu oraz Zbigniew Paszkowicz, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. poszukiwań i wydobycia. 

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. funkcję tę pełni od 2002 roku. Do swoich największych sukcesów w Grupie LOTOS zalicza wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych oraz udaną realizację wartego 1,5 mld euro Programu 10+, dzięki któremu gdańska rafineria zwiększyła moce przerobowe do 10,5 mln ton ropy rocznie.

Wcześniej kierował założoną przez siebie firmą konsultingową Paweł Olechnowicz - Consulting. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A.  W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd.  Jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 


Tymczasem Grupę LOTOS ściąga w dół złoże na Morzu Północnym.
- Opóźnienie uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża zmusi Lotos do dokonania odpisów. Mogą one sięgnąć nawet 0,5 mld zł. Zarząd gdańskiej spółki do końca czerwca oczekuje od partnera deklaracji co do harmonogramu uruchomienia wydobycia ze złoża Yme. Znajduje się ono na norweskim szelfie, Operatorem  jest firma Talisman, która już wielokrotnie opóźniała jego rozruch. Wszystko wskazuje, że i tym razem Talisman nie zamierza się spieszyć. Wykreślił bowiem projekt Yme z planów budżetowych na ten i przyszły rok oraz dokonał znaczących odpisów aktualizacyjnych. Podobnego scenariusza spodziewają się teraz analitycy po Lotosie. Analitycy oceniają, że jest mało prawdopodobne, aby produkcja ruszyła w styczniu 2013 r. Najwcześniejszym możliwym terminem, który wskazują, jest druga połowa przyszłego roku, ale nie będą zaskoczeni, jeśli projekt zostanie przełożony na 2014 r. W związku z możliwością wystąpienia dalszych opóźnień niewykluczone, że Lotos będzie musiał zrobić jakieś dodatkowe odpisy poza tymi, które poczynił już w IV kw. ubiegłego roku. – informuje „Rzeczpospolita”.


A co na to Skarb Państwa?
- LOTOS Norge posiada 20 procent udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywane ropy naftowej dla przejętych udziałów oszacowano na ok. 1,8 mln ton. Decyzja o udziale w projekcie była podyktowana parametrami ekonomicznymi jakimi charakteryzował się  projekt oraz faktem, że złoże Yme jest w pełni rozpoznane (było już eksploatowane w poprzednich latach ) i charakteryzuje się niskim współczynnikiem niepewności geologicznej.
Opóźnienie uruchomienia wydobycia wynika  z problemów technicznych oraz z niedoskonałego zarządzania projektem ze strony firm Talisman Energy i SBM Offshore. Inwestycja w Norwegii jest trudna technicznie, aczkolwiek złoża są dobrze udokumentowane. Wszystkie operacje odbywają się pod nadzorem norweskich instytucji kontrolnych, umowy zostały zawarte według prawa norweskiego i nie ma możliwości wycofania się z nich żadnej z firm prowadzącej prace nad przygotowaniem eksploatacji bez bardzo wysokich odszkodowań. Opóźnienie jakie jest odnotowywane w projekcie jest niedogodnością dla Grupy LOTOS SA., która mimo to nie planuje wycofania się z inwestycji. Takie wycofanie jest możliwe tylko wtedy, gdyby zaistniałaby sytuacja, w której analizy wskazywałyby na zasadność takiego kroku. Grupa LOTOS podejmuje wszelkie możliwe działania w celu najszybszego uruchomienia wydobycia ze złoża YME. Prowadzone są analizy prawne, których celem jest maksymalne zabezpieczenie interesów GL S.A. (uzyskanie odszkodowań za opóźnienie i rekompensat za utracone korzyści), również w związku z toczącym się w Norwegii postępowaniem arbitrażowym pomiędzy Talisman Energy a SBM Offshore – informuje nas Ministerstwo Skarbu Państwa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież