Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Lotosie bez zmian

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 22 czerwca 2012 15:48

Nowy-stary zarząd będzie kierował Grupą LOTOS. Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. podjęła decyzję o pozostawieniu na stanowiskach dotychczasowych członków Zarządu.Ministerstwo Skarbu Państwa nie chciało komentować procedury wyłaniania zarządu kluczowej dla Wybrzeża firmy.
- Realizacja  uprawnień  związanych z prowadzonymi postępowaniami kwalifikacyjnymi na stanowiska członków zarządu znajduje się w zakresie kompetencji Rady Nadzorczej Spółki. Natomiast nie jest praktyką MSP, komentowanie i wypowiadania się na tematy mogące mieć związek z postępowaniami kwalifikacyjnymi, w sytuacji gdy są one w toku – stwierdziła, wypowiadając się w imieniu ministra, Magdalena Kobos, rzeczniczka MSP.


Decyzją Rady w skład Zarządu weszli: Paweł Olechnowicz, jako prezes zarządu, Marek Paweł Sokołowski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju, Mariusz Machajewski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych i Maciej Szozda, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu oraz Zbigniew Paszkowicz, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. poszukiwań i wydobycia. 

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. funkcję tę pełni od 2002 roku. Do swoich największych sukcesów w Grupie LOTOS zalicza wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych oraz udaną realizację wartego 1,5 mld euro Programu 10+, dzięki któremu gdańska rafineria zwiększyła moce przerobowe do 10,5 mln ton ropy rocznie.

Wcześniej kierował założoną przez siebie firmą konsultingową Paweł Olechnowicz - Consulting. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A.  W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd.  Jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 


Tymczasem Grupę LOTOS ściąga w dół złoże na Morzu Północnym.
- Opóźnienie uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża zmusi Lotos do dokonania odpisów. Mogą one sięgnąć nawet 0,5 mld zł. Zarząd gdańskiej spółki do końca czerwca oczekuje od partnera deklaracji co do harmonogramu uruchomienia wydobycia ze złoża Yme. Znajduje się ono na norweskim szelfie, Operatorem  jest firma Talisman, która już wielokrotnie opóźniała jego rozruch. Wszystko wskazuje, że i tym razem Talisman nie zamierza się spieszyć. Wykreślił bowiem projekt Yme z planów budżetowych na ten i przyszły rok oraz dokonał znaczących odpisów aktualizacyjnych. Podobnego scenariusza spodziewają się teraz analitycy po Lotosie. Analitycy oceniają, że jest mało prawdopodobne, aby produkcja ruszyła w styczniu 2013 r. Najwcześniejszym możliwym terminem, który wskazują, jest druga połowa przyszłego roku, ale nie będą zaskoczeni, jeśli projekt zostanie przełożony na 2014 r. W związku z możliwością wystąpienia dalszych opóźnień niewykluczone, że Lotos będzie musiał zrobić jakieś dodatkowe odpisy poza tymi, które poczynił już w IV kw. ubiegłego roku. – informuje „Rzeczpospolita”.


A co na to Skarb Państwa?
- LOTOS Norge posiada 20 procent udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywane ropy naftowej dla przejętych udziałów oszacowano na ok. 1,8 mln ton. Decyzja o udziale w projekcie była podyktowana parametrami ekonomicznymi jakimi charakteryzował się  projekt oraz faktem, że złoże Yme jest w pełni rozpoznane (było już eksploatowane w poprzednich latach ) i charakteryzuje się niskim współczynnikiem niepewności geologicznej.
Opóźnienie uruchomienia wydobycia wynika  z problemów technicznych oraz z niedoskonałego zarządzania projektem ze strony firm Talisman Energy i SBM Offshore. Inwestycja w Norwegii jest trudna technicznie, aczkolwiek złoża są dobrze udokumentowane. Wszystkie operacje odbywają się pod nadzorem norweskich instytucji kontrolnych, umowy zostały zawarte według prawa norweskiego i nie ma możliwości wycofania się z nich żadnej z firm prowadzącej prace nad przygotowaniem eksploatacji bez bardzo wysokich odszkodowań. Opóźnienie jakie jest odnotowywane w projekcie jest niedogodnością dla Grupy LOTOS SA., która mimo to nie planuje wycofania się z inwestycji. Takie wycofanie jest możliwe tylko wtedy, gdyby zaistniałaby sytuacja, w której analizy wskazywałyby na zasadność takiego kroku. Grupa LOTOS podejmuje wszelkie możliwe działania w celu najszybszego uruchomienia wydobycia ze złoża YME. Prowadzone są analizy prawne, których celem jest maksymalne zabezpieczenie interesów GL S.A. (uzyskanie odszkodowań za opóźnienie i rekompensat za utracone korzyści), również w związku z toczącym się w Norwegii postępowaniem arbitrażowym pomiędzy Talisman Energy a SBM Offshore – informuje nas Ministerstwo Skarbu Państwa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież