Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Lotosie bez zmian

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 22 czerwca 2012 15:48

Nowy-stary zarząd będzie kierował Grupą LOTOS. Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. podjęła decyzję o pozostawieniu na stanowiskach dotychczasowych członków Zarządu.Ministerstwo Skarbu Państwa nie chciało komentować procedury wyłaniania zarządu kluczowej dla Wybrzeża firmy.
- Realizacja  uprawnień  związanych z prowadzonymi postępowaniami kwalifikacyjnymi na stanowiska członków zarządu znajduje się w zakresie kompetencji Rady Nadzorczej Spółki. Natomiast nie jest praktyką MSP, komentowanie i wypowiadania się na tematy mogące mieć związek z postępowaniami kwalifikacyjnymi, w sytuacji gdy są one w toku – stwierdziła, wypowiadając się w imieniu ministra, Magdalena Kobos, rzeczniczka MSP.


Decyzją Rady w skład Zarządu weszli: Paweł Olechnowicz, jako prezes zarządu, Marek Paweł Sokołowski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju, Mariusz Machajewski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych i Maciej Szozda, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu oraz Zbigniew Paszkowicz, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. poszukiwań i wydobycia. 

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. funkcję tę pełni od 2002 roku. Do swoich największych sukcesów w Grupie LOTOS zalicza wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych oraz udaną realizację wartego 1,5 mld euro Programu 10+, dzięki któremu gdańska rafineria zwiększyła moce przerobowe do 10,5 mln ton ropy rocznie.

Wcześniej kierował założoną przez siebie firmą konsultingową Paweł Olechnowicz - Consulting. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A.  W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd.  Jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 


Tymczasem Grupę LOTOS ściąga w dół złoże na Morzu Północnym.
- Opóźnienie uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża zmusi Lotos do dokonania odpisów. Mogą one sięgnąć nawet 0,5 mld zł. Zarząd gdańskiej spółki do końca czerwca oczekuje od partnera deklaracji co do harmonogramu uruchomienia wydobycia ze złoża Yme. Znajduje się ono na norweskim szelfie, Operatorem  jest firma Talisman, która już wielokrotnie opóźniała jego rozruch. Wszystko wskazuje, że i tym razem Talisman nie zamierza się spieszyć. Wykreślił bowiem projekt Yme z planów budżetowych na ten i przyszły rok oraz dokonał znaczących odpisów aktualizacyjnych. Podobnego scenariusza spodziewają się teraz analitycy po Lotosie. Analitycy oceniają, że jest mało prawdopodobne, aby produkcja ruszyła w styczniu 2013 r. Najwcześniejszym możliwym terminem, który wskazują, jest druga połowa przyszłego roku, ale nie będą zaskoczeni, jeśli projekt zostanie przełożony na 2014 r. W związku z możliwością wystąpienia dalszych opóźnień niewykluczone, że Lotos będzie musiał zrobić jakieś dodatkowe odpisy poza tymi, które poczynił już w IV kw. ubiegłego roku. – informuje „Rzeczpospolita”.


A co na to Skarb Państwa?
- LOTOS Norge posiada 20 procent udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywane ropy naftowej dla przejętych udziałów oszacowano na ok. 1,8 mln ton. Decyzja o udziale w projekcie była podyktowana parametrami ekonomicznymi jakimi charakteryzował się  projekt oraz faktem, że złoże Yme jest w pełni rozpoznane (było już eksploatowane w poprzednich latach ) i charakteryzuje się niskim współczynnikiem niepewności geologicznej.
Opóźnienie uruchomienia wydobycia wynika  z problemów technicznych oraz z niedoskonałego zarządzania projektem ze strony firm Talisman Energy i SBM Offshore. Inwestycja w Norwegii jest trudna technicznie, aczkolwiek złoża są dobrze udokumentowane. Wszystkie operacje odbywają się pod nadzorem norweskich instytucji kontrolnych, umowy zostały zawarte według prawa norweskiego i nie ma możliwości wycofania się z nich żadnej z firm prowadzącej prace nad przygotowaniem eksploatacji bez bardzo wysokich odszkodowań. Opóźnienie jakie jest odnotowywane w projekcie jest niedogodnością dla Grupy LOTOS SA., która mimo to nie planuje wycofania się z inwestycji. Takie wycofanie jest możliwe tylko wtedy, gdyby zaistniałaby sytuacja, w której analizy wskazywałyby na zasadność takiego kroku. Grupa LOTOS podejmuje wszelkie możliwe działania w celu najszybszego uruchomienia wydobycia ze złoża YME. Prowadzone są analizy prawne, których celem jest maksymalne zabezpieczenie interesów GL S.A. (uzyskanie odszkodowań za opóźnienie i rekompensat za utracone korzyści), również w związku z toczącym się w Norwegii postępowaniem arbitrażowym pomiędzy Talisman Energy a SBM Offshore – informuje nas Ministerstwo Skarbu Państwa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież