W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Lotosie bez zmian

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 22 czerwca 2012 15:48

Nowy-stary zarząd będzie kierował Grupą LOTOS. Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. podjęła decyzję o pozostawieniu na stanowiskach dotychczasowych członków Zarządu.Ministerstwo Skarbu Państwa nie chciało komentować procedury wyłaniania zarządu kluczowej dla Wybrzeża firmy.
- Realizacja  uprawnień  związanych z prowadzonymi postępowaniami kwalifikacyjnymi na stanowiska członków zarządu znajduje się w zakresie kompetencji Rady Nadzorczej Spółki. Natomiast nie jest praktyką MSP, komentowanie i wypowiadania się na tematy mogące mieć związek z postępowaniami kwalifikacyjnymi, w sytuacji gdy są one w toku – stwierdziła, wypowiadając się w imieniu ministra, Magdalena Kobos, rzeczniczka MSP.


Decyzją Rady w skład Zarządu weszli: Paweł Olechnowicz, jako prezes zarządu, Marek Paweł Sokołowski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju, Mariusz Machajewski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych i Maciej Szozda, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu oraz Zbigniew Paszkowicz, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. poszukiwań i wydobycia. 

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. funkcję tę pełni od 2002 roku. Do swoich największych sukcesów w Grupie LOTOS zalicza wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych oraz udaną realizację wartego 1,5 mld euro Programu 10+, dzięki któremu gdańska rafineria zwiększyła moce przerobowe do 10,5 mln ton ropy rocznie.

Wcześniej kierował założoną przez siebie firmą konsultingową Paweł Olechnowicz - Consulting. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A.  W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd.  Jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 


Tymczasem Grupę LOTOS ściąga w dół złoże na Morzu Północnym.
- Opóźnienie uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża zmusi Lotos do dokonania odpisów. Mogą one sięgnąć nawet 0,5 mld zł. Zarząd gdańskiej spółki do końca czerwca oczekuje od partnera deklaracji co do harmonogramu uruchomienia wydobycia ze złoża Yme. Znajduje się ono na norweskim szelfie, Operatorem  jest firma Talisman, która już wielokrotnie opóźniała jego rozruch. Wszystko wskazuje, że i tym razem Talisman nie zamierza się spieszyć. Wykreślił bowiem projekt Yme z planów budżetowych na ten i przyszły rok oraz dokonał znaczących odpisów aktualizacyjnych. Podobnego scenariusza spodziewają się teraz analitycy po Lotosie. Analitycy oceniają, że jest mało prawdopodobne, aby produkcja ruszyła w styczniu 2013 r. Najwcześniejszym możliwym terminem, który wskazują, jest druga połowa przyszłego roku, ale nie będą zaskoczeni, jeśli projekt zostanie przełożony na 2014 r. W związku z możliwością wystąpienia dalszych opóźnień niewykluczone, że Lotos będzie musiał zrobić jakieś dodatkowe odpisy poza tymi, które poczynił już w IV kw. ubiegłego roku. – informuje „Rzeczpospolita”.


A co na to Skarb Państwa?
- LOTOS Norge posiada 20 procent udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywane ropy naftowej dla przejętych udziałów oszacowano na ok. 1,8 mln ton. Decyzja o udziale w projekcie była podyktowana parametrami ekonomicznymi jakimi charakteryzował się  projekt oraz faktem, że złoże Yme jest w pełni rozpoznane (było już eksploatowane w poprzednich latach ) i charakteryzuje się niskim współczynnikiem niepewności geologicznej.
Opóźnienie uruchomienia wydobycia wynika  z problemów technicznych oraz z niedoskonałego zarządzania projektem ze strony firm Talisman Energy i SBM Offshore. Inwestycja w Norwegii jest trudna technicznie, aczkolwiek złoża są dobrze udokumentowane. Wszystkie operacje odbywają się pod nadzorem norweskich instytucji kontrolnych, umowy zostały zawarte według prawa norweskiego i nie ma możliwości wycofania się z nich żadnej z firm prowadzącej prace nad przygotowaniem eksploatacji bez bardzo wysokich odszkodowań. Opóźnienie jakie jest odnotowywane w projekcie jest niedogodnością dla Grupy LOTOS SA., która mimo to nie planuje wycofania się z inwestycji. Takie wycofanie jest możliwe tylko wtedy, gdyby zaistniałaby sytuacja, w której analizy wskazywałyby na zasadność takiego kroku. Grupa LOTOS podejmuje wszelkie możliwe działania w celu najszybszego uruchomienia wydobycia ze złoża YME. Prowadzone są analizy prawne, których celem jest maksymalne zabezpieczenie interesów GL S.A. (uzyskanie odszkodowań za opóźnienie i rekompensat za utracone korzyści), również w związku z toczącym się w Norwegii postępowaniem arbitrażowym pomiędzy Talisman Energy a SBM Offshore – informuje nas Ministerstwo Skarbu Państwa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież