Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prostactwo na gdańskim lotnisku - reklama Westerplatte w ustępie

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lipca 2022 02:50

Reklama Muzeum II Wojny Światowej wewnątrz klozetu na lotnisku w Gdańsku? - Nic o tym nie wiemy, nie wyrażaliśmy zgody, to rażąca niestosowność - mówi "Gazecie Gdańskiej" dr Grzegorz Berendt, dyrektor muzeum. A rzeczniczka lotniska, Agnieszka Michajłow, odpowiada redakcji zaproszeniem do ubikacji w terminalu: - Są bardzo atrakcyjne i komfortowe, niczego w toaletach nie reklamujemy, pokazujemy pasażerowi zagranicznemu do jakiego pięknego kraju przyjechał...


Na wewnętrznych drzwiach wszystkich kabin z sedesami w strefie odlotów - a nie przylotów, jak sugeruje rzeczniczka - można siedząc w ustępie zapoznać się z tekstem: "CZY WIESZ, ŻE W GDAŃSKU ROZPOCZĘŁA SIĘ II WOJNA ŚWIATOWA? ODWIEDŹ MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ.

alt


Kodeks etyki reklamy nie pozostawia wątpliwości. W rozdziale III, w artykule 7 można przeczytać, że "reklama nie może być realizowana w sposób, który naraziłby na uszczerbek obiekty o znaczeniu historycznym lub artystycznym.


Na pytanie, czy "reklamowanie" Muzeum II Wojny Światowej na wewnętrznych drzwiach ubikacji na lotnisku jest ok, odpowiedzi udzieliła rzeczniczka lotniska, b. dziennikarka Radia Gdańsk, zaliczana jeszcze niedawno do siedmiu najbardziej wpływowych kobiet Pomorza, a dziś udzielająca się także jako żurnalistka na portalu miejskiej propagandy, Agnieszka Michajłow.


"Jeśli pyta mnie Pan, czy w bardzo komfortowych toaletach w Porcie Lotniczym Gdańsk, gdzie zamontowano wiele multimediów, m.in. obrazy video z naszych pięknych miast, Gdańska, Gdyni i Sopotu, gdzie znajdują się informację o atrakcjach turystycznych tych miast, to ODPOWIADAM ŻE TAK. Zwykle pierwszy kontakt pasażera zagranicznego z danym krajem następuje w toalecie na lotnisku. Niczego w toaletach nie reklamujemy. Pokazujemy pasażerowi zagranicznemu do jakiego pięknego kraju i regionu przyjechał. Pasażer przylatujący do Gdańska może się dowiedzieć, ze dla przykładu może zwiedzić Hevelianum, czy Europejskie Centrum Solidarności, a w Sopocie Molo czy Operę Leśną. Toaleta jest miejscem odwiedzanym przez pasażerów tak samo dobrym do przekazywania i czerpania informacji, jak każde inne. Mam nadzieję, że Pan redaktor miał okazję osobiście przekonać się, jak bardzo atrakcyjne i komfortowe są toalety na gdańskim lotnisku, a gdyby tak nie było dotychczas to serdecznie zapraszam".
Muzeum II Wojny Światowej, co łatwo zauważyć, to nie jest hotel, restauracja, czy korporacja taksówkarska. To zapis gehenny Polski, jej obywateli, zapis niemieckich i radzieckich zbrodni, zapis największego polskiego i europejskiego dramatu XX wieku. Żaden prezes lotniska tej historii nie ma prawa "kolonizować" dla dekoracji własnych komercyjnych potrzeb...


- Poinformowałem prezesa T. Kloskowskiego, że szanuje efekty jego pracy na lotnisku, ale kategorycznie nie wyrażam zgody, by opis martyrologii milionów ludzi był tak beztrosko, bez uwzględnienia kontekstu społecznego, lokowany w tak niewłaściwym miejscu. Pomijając już fakt, że nikt nawet nie pytał nas o zdanie w tej delikatnej kwestii - odpowiada dr Grzegorz Berendt, dyr. Muzeum II Wojny Światowej.


Kodeks etyki reklamy jest w tych sprawach bardzo precyzyjny. Reklama nie może odnosić się do rzeczy będącej własnością konkretnej osoby, także osoby prawnej, bez uzyskania jej wcześniejszej zgody.


Prezes Tomasz Kloskowski, sponsor kampanii prezydenckiej Aleksandry Dulkiewicz, która ogłaszała, że rząd polski kolonizuje Westerplatte, miejsce wybuchu II wojny światowej reklamowane teraz w lotniskowym klozecie, zgody takiej nie uzyskał ani od dyrektora G. Berendta, ani od jego poprzednika dyr. Karola Nawrockiego.


- Czy lotniskowa toaleta to najbardziej prestiżowe miejsce na zaproszenie do muzeum mówiącego o heroizmie Polaków podczas II wojny światowej? Nadmierna komercjalizacji przestrzeni publicznej prowadzi jak widać na manowce... - komentuje Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


A w radzie nadzorczej lotniska pomysł prezesa może teraz honorować wybitny znawca polsko-niemieckiej historii, a zwłaszcza znaczenia słowa Polaka, zastępca prezydenta Piotr Grzelak, z przynależności politycznej raczej konserwatysta. Każdy z 7 członków organu nadzoru może liczyć rocznie na ponad 80 tys. złotych, a prezes którego oceniają na ponad 400 tys. zł. Czasem dobrobyt stępia wrażliwość i łatwo klozet wziąć za dzieło sztuki...


- Liczę na przyzwoitą refleksję zarządzających lotniskiem - konkluduje dyr. Berendt, który stanowisko muzeum przekazał władzom portu im. Lecha Wałęsy.
(st,gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież