Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prostactwo na gdańskim lotnisku - reklama Westerplatte w ustępie

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lipca 2022 02:50

Reklama Muzeum II Wojny Światowej wewnątrz klozetu na lotnisku w Gdańsku? - Nic o tym nie wiemy, nie wyrażaliśmy zgody, to rażąca niestosowność - mówi "Gazecie Gdańskiej" dr Grzegorz Berendt, dyrektor muzeum. A rzeczniczka lotniska, Agnieszka Michajłow, odpowiada redakcji zaproszeniem do ubikacji w terminalu: - Są bardzo atrakcyjne i komfortowe, niczego w toaletach nie reklamujemy, pokazujemy pasażerowi zagranicznemu do jakiego pięknego kraju przyjechał...


Na wewnętrznych drzwiach wszystkich kabin z sedesami w strefie odlotów - a nie przylotów, jak sugeruje rzeczniczka - można siedząc w ustępie zapoznać się z tekstem: "CZY WIESZ, ŻE W GDAŃSKU ROZPOCZĘŁA SIĘ II WOJNA ŚWIATOWA? ODWIEDŹ MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ.

alt


Kodeks etyki reklamy nie pozostawia wątpliwości. W rozdziale III, w artykule 7 można przeczytać, że "reklama nie może być realizowana w sposób, który naraziłby na uszczerbek obiekty o znaczeniu historycznym lub artystycznym.


Na pytanie, czy "reklamowanie" Muzeum II Wojny Światowej na wewnętrznych drzwiach ubikacji na lotnisku jest ok, odpowiedzi udzieliła rzeczniczka lotniska, b. dziennikarka Radia Gdańsk, zaliczana jeszcze niedawno do siedmiu najbardziej wpływowych kobiet Pomorza, a dziś udzielająca się także jako żurnalistka na portalu miejskiej propagandy, Agnieszka Michajłow.


"Jeśli pyta mnie Pan, czy w bardzo komfortowych toaletach w Porcie Lotniczym Gdańsk, gdzie zamontowano wiele multimediów, m.in. obrazy video z naszych pięknych miast, Gdańska, Gdyni i Sopotu, gdzie znajdują się informację o atrakcjach turystycznych tych miast, to ODPOWIADAM ŻE TAK. Zwykle pierwszy kontakt pasażera zagranicznego z danym krajem następuje w toalecie na lotnisku. Niczego w toaletach nie reklamujemy. Pokazujemy pasażerowi zagranicznemu do jakiego pięknego kraju i regionu przyjechał. Pasażer przylatujący do Gdańska może się dowiedzieć, ze dla przykładu może zwiedzić Hevelianum, czy Europejskie Centrum Solidarności, a w Sopocie Molo czy Operę Leśną. Toaleta jest miejscem odwiedzanym przez pasażerów tak samo dobrym do przekazywania i czerpania informacji, jak każde inne. Mam nadzieję, że Pan redaktor miał okazję osobiście przekonać się, jak bardzo atrakcyjne i komfortowe są toalety na gdańskim lotnisku, a gdyby tak nie było dotychczas to serdecznie zapraszam".
Muzeum II Wojny Światowej, co łatwo zauważyć, to nie jest hotel, restauracja, czy korporacja taksówkarska. To zapis gehenny Polski, jej obywateli, zapis niemieckich i radzieckich zbrodni, zapis największego polskiego i europejskiego dramatu XX wieku. Żaden prezes lotniska tej historii nie ma prawa "kolonizować" dla dekoracji własnych komercyjnych potrzeb...


- Poinformowałem prezesa T. Kloskowskiego, że szanuje efekty jego pracy na lotnisku, ale kategorycznie nie wyrażam zgody, by opis martyrologii milionów ludzi był tak beztrosko, bez uwzględnienia kontekstu społecznego, lokowany w tak niewłaściwym miejscu. Pomijając już fakt, że nikt nawet nie pytał nas o zdanie w tej delikatnej kwestii - odpowiada dr Grzegorz Berendt, dyr. Muzeum II Wojny Światowej.


Kodeks etyki reklamy jest w tych sprawach bardzo precyzyjny. Reklama nie może odnosić się do rzeczy będącej własnością konkretnej osoby, także osoby prawnej, bez uzyskania jej wcześniejszej zgody.


Prezes Tomasz Kloskowski, sponsor kampanii prezydenckiej Aleksandry Dulkiewicz, która ogłaszała, że rząd polski kolonizuje Westerplatte, miejsce wybuchu II wojny światowej reklamowane teraz w lotniskowym klozecie, zgody takiej nie uzyskał ani od dyrektora G. Berendta, ani od jego poprzednika dyr. Karola Nawrockiego.


- Czy lotniskowa toaleta to najbardziej prestiżowe miejsce na zaproszenie do muzeum mówiącego o heroizmie Polaków podczas II wojny światowej? Nadmierna komercjalizacji przestrzeni publicznej prowadzi jak widać na manowce... - komentuje Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


A w radzie nadzorczej lotniska pomysł prezesa może teraz honorować wybitny znawca polsko-niemieckiej historii, a zwłaszcza znaczenia słowa Polaka, zastępca prezydenta Piotr Grzelak, z przynależności politycznej raczej konserwatysta. Każdy z 7 członków organu nadzoru może liczyć rocznie na ponad 80 tys. złotych, a prezes którego oceniają na ponad 400 tys. zł. Czasem dobrobyt stępia wrażliwość i łatwo klozet wziąć za dzieło sztuki...


- Liczę na przyzwoitą refleksję zarządzających lotniskiem - konkluduje dyr. Berendt, który stanowisko muzeum przekazał władzom portu im. Lecha Wałęsy.
(st,gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież