Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prostactwo na gdańskim lotnisku - reklama Westerplatte w ustępie

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lipca 2022 02:50

Reklama Muzeum II Wojny Światowej wewnątrz klozetu na lotnisku w Gdańsku? - Nic o tym nie wiemy, nie wyrażaliśmy zgody, to rażąca niestosowność - mówi "Gazecie Gdańskiej" dr Grzegorz Berendt, dyrektor muzeum. A rzeczniczka lotniska, Agnieszka Michajłow, odpowiada redakcji zaproszeniem do ubikacji w terminalu: - Są bardzo atrakcyjne i komfortowe, niczego w toaletach nie reklamujemy, pokazujemy pasażerowi zagranicznemu do jakiego pięknego kraju przyjechał...


Na wewnętrznych drzwiach wszystkich kabin z sedesami w strefie odlotów - a nie przylotów, jak sugeruje rzeczniczka - można siedząc w ustępie zapoznać się z tekstem: "CZY WIESZ, ŻE W GDAŃSKU ROZPOCZĘŁA SIĘ II WOJNA ŚWIATOWA? ODWIEDŹ MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ.

alt


Kodeks etyki reklamy nie pozostawia wątpliwości. W rozdziale III, w artykule 7 można przeczytać, że "reklama nie może być realizowana w sposób, który naraziłby na uszczerbek obiekty o znaczeniu historycznym lub artystycznym.


Na pytanie, czy "reklamowanie" Muzeum II Wojny Światowej na wewnętrznych drzwiach ubikacji na lotnisku jest ok, odpowiedzi udzieliła rzeczniczka lotniska, b. dziennikarka Radia Gdańsk, zaliczana jeszcze niedawno do siedmiu najbardziej wpływowych kobiet Pomorza, a dziś udzielająca się także jako żurnalistka na portalu miejskiej propagandy, Agnieszka Michajłow.


"Jeśli pyta mnie Pan, czy w bardzo komfortowych toaletach w Porcie Lotniczym Gdańsk, gdzie zamontowano wiele multimediów, m.in. obrazy video z naszych pięknych miast, Gdańska, Gdyni i Sopotu, gdzie znajdują się informację o atrakcjach turystycznych tych miast, to ODPOWIADAM ŻE TAK. Zwykle pierwszy kontakt pasażera zagranicznego z danym krajem następuje w toalecie na lotnisku. Niczego w toaletach nie reklamujemy. Pokazujemy pasażerowi zagranicznemu do jakiego pięknego kraju i regionu przyjechał. Pasażer przylatujący do Gdańska może się dowiedzieć, ze dla przykładu może zwiedzić Hevelianum, czy Europejskie Centrum Solidarności, a w Sopocie Molo czy Operę Leśną. Toaleta jest miejscem odwiedzanym przez pasażerów tak samo dobrym do przekazywania i czerpania informacji, jak każde inne. Mam nadzieję, że Pan redaktor miał okazję osobiście przekonać się, jak bardzo atrakcyjne i komfortowe są toalety na gdańskim lotnisku, a gdyby tak nie było dotychczas to serdecznie zapraszam".
Muzeum II Wojny Światowej, co łatwo zauważyć, to nie jest hotel, restauracja, czy korporacja taksówkarska. To zapis gehenny Polski, jej obywateli, zapis niemieckich i radzieckich zbrodni, zapis największego polskiego i europejskiego dramatu XX wieku. Żaden prezes lotniska tej historii nie ma prawa "kolonizować" dla dekoracji własnych komercyjnych potrzeb...


- Poinformowałem prezesa T. Kloskowskiego, że szanuje efekty jego pracy na lotnisku, ale kategorycznie nie wyrażam zgody, by opis martyrologii milionów ludzi był tak beztrosko, bez uwzględnienia kontekstu społecznego, lokowany w tak niewłaściwym miejscu. Pomijając już fakt, że nikt nawet nie pytał nas o zdanie w tej delikatnej kwestii - odpowiada dr Grzegorz Berendt, dyr. Muzeum II Wojny Światowej.


Kodeks etyki reklamy jest w tych sprawach bardzo precyzyjny. Reklama nie może odnosić się do rzeczy będącej własnością konkretnej osoby, także osoby prawnej, bez uzyskania jej wcześniejszej zgody.


Prezes Tomasz Kloskowski, sponsor kampanii prezydenckiej Aleksandry Dulkiewicz, która ogłaszała, że rząd polski kolonizuje Westerplatte, miejsce wybuchu II wojny światowej reklamowane teraz w lotniskowym klozecie, zgody takiej nie uzyskał ani od dyrektora G. Berendta, ani od jego poprzednika dyr. Karola Nawrockiego.


- Czy lotniskowa toaleta to najbardziej prestiżowe miejsce na zaproszenie do muzeum mówiącego o heroizmie Polaków podczas II wojny światowej? Nadmierna komercjalizacji przestrzeni publicznej prowadzi jak widać na manowce... - komentuje Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


A w radzie nadzorczej lotniska pomysł prezesa może teraz honorować wybitny znawca polsko-niemieckiej historii, a zwłaszcza znaczenia słowa Polaka, zastępca prezydenta Piotr Grzelak, z przynależności politycznej raczej konserwatysta. Każdy z 7 członków organu nadzoru może liczyć rocznie na ponad 80 tys. złotych, a prezes którego oceniają na ponad 400 tys. zł. Czasem dobrobyt stępia wrażliwość i łatwo klozet wziąć za dzieło sztuki...


- Liczę na przyzwoitą refleksję zarządzających lotniskiem - konkluduje dyr. Berendt, który stanowisko muzeum przekazał władzom portu im. Lecha Wałęsy.
(st,gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież