“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 marca 2023 10:48

Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kulturze. Jest także obrazem tego, czego Europa i świat doświadczają w ciągu ostatnich lat. Coraz bardziej zacięta i krzykliwa nagonka na głowę Kościoła katolickiego, Jana Pawła II, imperialistyczne dążenia Rosji przeciwstawione bohaterstwu Ukraińców i planom Zełenskiego, które mają doprowadzić do końca wojny – to wszystko i wiele innych artykułów w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.


Milena Kindziuk w artykule „Anatomia manipulacji” porusza temat filmu „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego wyemitowanego w TVN24. Ostatnie lata naznaczone są medialną dyskusją wokół pedofili w Kościele. Media i osoby nieprzychylne wierze szukają dowodów na zatajanie przestępstw seksualnych bądź nawet ich umożliwianie, a szczególnej krytyce poddaje się właśnie papieża Jana Pawła II, który jest pierwszym papieżem w dziejach otwarcie walczącym ze zjawiskiem pedofilii w Kościele:  (…) została zbudowana chytra i podstępna insynuacja, że Jan Paweł II tuszował pedofilię, że Kościół nic z tym nie robił. Chytra i podstępna, bo oparta na zeznaniach tzw. księży patriotów, czyli gorliwych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Na niebraniu pod uwagę ahistoryczności zarzutów, na braku krytycznej oceny źródeł. Dlatego właśnie po emisji filmu „Franciszańska 3” Marcina Gutowskiego w TVN24 można odnieść wrażenie, że nie o szukanie prawdy ani o pomoc osobom poszkodowanym tu chodzi. A przecież to właśnie ofiary pedofilii są – i powinny być – najważniejsze. Należą im się: szacunek, współczucie, pomoc i zadośćuczynienie. Jasno wyrażał to kard. Karol Wojtyła – także jako papież Jan Paweł II, podkreśla to wciąż Kościół, który podejmuje wszechstronne działania na rzecz pomocy osobom poszkodowanym.


Marek Budzisz w artykule „Plan Zełenskiego” pisze o strategii, jaką miał przyjąć prezydent Ukrainy, by wygrać wojnę z Rosją. O formowanej właśnie „gwardii przełamania”, czyli elitarnych jednostkach przechodzących specjalne szkolenie informuje tygodnik „The Economist”. Ich zadaniem ma być przejście rosyjskich linii i odbicie kolejnych okupowanych terytoriów, a Ukraina chce mieć decydujący głos w przebiegu tej wojny: Plan Zełenskiego pokazuje, jak Ukraina może rozstrzygnąć wojnę na swoją korzyść. Opiera się na założeniu, iż w wyniku ofensywy, która ruszy, jak powiedział mediom Rusłan Muzyczuk, rzecznik prasowy tej nowej formacji, za 2–4 miesiące strona ukraińska przełamie rosyjskie linie obrony. W kolejnym etapie, jeśli wszystko pójdzie dobrze, ukraińska armia ma osiągnąć wybrzeże Morza Czarnego, przecinając siły okupantów na dwie części. Wiele się o takich zamiarach ukraińskiego dowództwa mówi i pisze ostatnio w zachodnich mediach, co może oznaczać, że rzeczywiste plany generałów Załużnego i Syrskiego są zupełnie inne i atak, który nastąpi, będzie miał inne cele.


Piotr Skwieciński, znawca Rosji, dyplomata, publicysta, autor książki „Koniec ruskiego miru. O ideowych źródłach rosyjskiej agresji” w rozmowie z Michałem Karnowskim wskazuje, że ukraińska tożsamość została niesamowicie wzmocniona, a przetrwanie Ukrainy jako państwa można dziś uważać za pewne. W rozmowie zostaje podjęty także temat przyczyn rosyjskiej napaści na Ukrainę. Publicysta stwierdza, że: splata się tu wiele czynników, m.in. chęć sięgnięcia po ukraiński potencjał, w tym rolniczy, przemysłowy, który w połączeniu z rosyjskim daje materiał na supermocarstwo. Jednocześnie zaznacza, że Rosjanie mają duży potencjał samooszukiwania się, nieznany u nas. Dziś jednak nawet władze przestają twierdzić, że wszystko idzie, jak powinno […]. Pojawiają się głosy, jak analityka Fiodora Łukianowa, lojalnego wobec władz, ale zdolnego w pewnych granicach do własnej oceny. Zauważył on, że wojna z Ukrainą to jest realna skala możliwości współczesnej Rosji. Nie starcie z USA, Chinami, nie imperium światowe, ale starcie z czterokrotnie mniejszą Ukrainą! A i to bez specjalnych sukcesów, z ogromnymi stratami.


Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież