Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 marca 2023 15:59

Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji zorganizowanej przez Region Gdański NSZZ “Solidarność” pt. „Dialog społeczny w czasach kryzysu” 9 marca br. w Muzeum II Wojny Światowej.
Dialog w Polsce jest prawnie umocowany, m.in. w artykule 20 Konstytucji RP: społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.


- Kryzys trwa jest inflacja i są rozmaite ograniczenia. Wyciągnijmy wnioski, które pozwolą w miejscach pracy by dialog znalazł w nich godne miejsce – konferencję otworzył przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" Krzysztof Dośla.
Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda. Diagnozę stanu dialogu społecznego oraz wpływu pandemii COVID-19 i wojny za naszą wschodnią granicą przedstawili Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Wystąpienia mieli też minister Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, badacz dialogu i jego instytucji dr hab. Łukasz Pisarczyk oraz Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe (Forum jest członkiem organizacji SEA Europe, zrzeszającej stocznie z Europy i z Turcji oraz członkiem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN).


Związkowy lider Piotr Duda przedstawił zarys historii tworzenia instytucji dialogu społecznego w Polsce po 1989 roku. NSZZ „Solidarność” była inicjatorem powstania Komisji Trójstronnej, jak i Rady Dialogu Społecznego. Przewodniczący Duda zadeklarował, że to dialog jest fundamentem działań „Solidarności”. Niestety, instytucje dialogu społecznego nie spełniają wszystkich pokładanych w nich nadziei. A ostatnie wydarzenia, jak pandemia, gdy dialog prowadzony był online, a decyzje podejmowano z konieczności szybko oraz wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla gospodarki, nie sprzyjają kondycji dialogu społecznego. Podkreślił znacznie funkcjonowania Trójstronnych Zespołów Branżowych, których obecnie działa w Polsce 20 wraz z trzema podzespołami.

alt


Wśród sukcesów wynikających z dialogu w ramach RDS Piotr Duda wymienił porozumienie o likwidacji tzw. syndromu pierwszej dniówki; wprowadzenie godzinowej stawki za pracę oraz zmiany w prawie zamówień publicznych. Przytoczył też dane, z których wynika, że od 2015 roku RDS przyjęła 118 uchwał partnerów społecznych (pracowników i pracodawców) oraz 61 uchwał całej RDS.


Pomimo wszystkich przeciwności udało się wypracować wówczas „tarcze antykryzysowe, z ich zasadą: „wsparcie za porozumieniem”. Zapis ten oznaczał obowiązek zawierania przez poszczególne firmy porozumień z organizacjami związkowymi jako warunku otrzymania rządowego wsparcia.
- Niestety były też zgrzyty i to takie, których my nie odstawialiśmy na bok. Obecnie więcej krzeseł jest pustych, niż pełnych i to jest smutne - podkreślił Piotr Duda i wymienił m.in. nieudaną próbę paktu społecznego i przeniesienie departamentu pracy do ministerstwa gospodarki. Obecnie strona społeczna dąży do powołania niezależnego podmiotu Generalnego Dyrektora Dialogu Społecznego i do wzmocnienia kompetencji Rady.
- Jeżeli w dalszym ciągu RDS będzie tylko platformą, a nie urzędem dialogu społecznego, to dialog będzie kulał – wskazał Duda i przypominał o konieczności przestrzegania zasady równości stron w instytucjonalnym dialogu (strona pracownicza, pracodawcza i rządowa) w dochodzeniu do consensusu.


Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko w swoim wystąpieniu podkreślała, że "tam, gdzie jest silna reprezentacja związków zawodowych tam obserwujemy zdecydowany wyższy poziom dbałości o przestrzeganie przepisów prawa pracy" oraz przestawiła szereg danych dotyczących uzwiązkowienia, układów zbiorowych pracy i sporów zbiorowych. Minister szefująca PIP wskazywała, że “większość żądań zgłaszanych przez organizacje związkowe dotyczyła warunków płacy, a w dalszej kolejności warunków pracy”.

alt


Zajmujący się naukowo tematyką dialogu społecznego Łukasz Pisarczyk ocenił, że stan dialogu społecznego w Polsce znajduje się “na granicy całkowitego załamania”, a sytuacja jest “dramatyczna” z punktu widzenia rynku pracy. Jego zdaniem na ten stan rzeczy wpływa niechętna postawa organizacji pracodawców (dla których układy stanowią „obciążenie”), po drugie zbyt mała presja ze strony związków zawodowych, po trzecie neutralne ramy prawne, które nie stymulują rokowań zbiorowych. W tej ostatniej kwestii określił on postawę państwa, które nie utrudnia, ale i nie stosuje instrumentów prawnych jako “neutralność”. Tym bardziej, że nawet w spółkach skarbu państwa rokowania i układy zbiorowe są rzadkością. W jego ocenie w układach ponadzakładowych pracy panuje całkowita zapaść i od dekady takich układów się nie zawiera. Obejmują one tylko 200 tys. pracowników (oprócz Karty nauczyciela, specyficznej regulacji prawa pracy w oświacie) na 17 milionów ogółu zatrudnionych. Pod tym względem odbiegamy od Skandynawii i krajów Europu Zachodniej.


Z kolei Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe podkreślał znaczenie przemysłu stoczniowego i transportu morskiego dla funkcjonowania gospodarki. Mówił także o wyzwaniach stojących przed branżą, o konieczności kształcenia kadr na potrzeby rodzimego przemysłu stoczniowego, jak i o dialogu prowadzonym ze związkowcami z tej branży. Wykazał też miany na rynku globalnym i wzrost supremacji Chin w przemyśle stoczniowym (dwa inne państwa potentaci to Japonia i Korea Pd.). Przypomnijmy, że na Dalekim Wschodzie powstaje (doliczając Tajwan) 92 proc. światowej produkcji statków.


W konferencji uczestniczyło ponad trzysta osób, w tym goście, m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty, dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Kazimierz Janiak, dyrektor oddziału Totalizatora Sportowego w Gdańsku, ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy, Adam Ruszkowski ze Związku Pracodawców Forum Okrętowe, prezes zarządu Remontowa Holding SA, Cezary Godziuk, członek Zarządu Rafinerii Gdańskiej i Marcin Ryngwelski, prezes Zarządu Remontowa Shipbuilding SA.


Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”, finansowanego z Funduszy Norweskich 2014-2021 i programu „Dialog Społeczny – Godna Praca”. Zakończona została brawurowym i dynamicznym wykonaniem piosenek patriotycznych w wykonaniu warszawskiego zespołu Ferajna z Hoovera, który od kilku lat daje m.in. plenerowe koncerty na skwerze Hoovera w pobliżu Uniwesytetu Warszawskiego i Pałacu Prezydenckiego.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież