Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 marca 2023 15:59

Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji zorganizowanej przez Region Gdański NSZZ “Solidarność” pt. „Dialog społeczny w czasach kryzysu” 9 marca br. w Muzeum II Wojny Światowej.
Dialog w Polsce jest prawnie umocowany, m.in. w artykule 20 Konstytucji RP: społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.


- Kryzys trwa jest inflacja i są rozmaite ograniczenia. Wyciągnijmy wnioski, które pozwolą w miejscach pracy by dialog znalazł w nich godne miejsce – konferencję otworzył przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" Krzysztof Dośla.
Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda. Diagnozę stanu dialogu społecznego oraz wpływu pandemii COVID-19 i wojny za naszą wschodnią granicą przedstawili Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Wystąpienia mieli też minister Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, badacz dialogu i jego instytucji dr hab. Łukasz Pisarczyk oraz Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe (Forum jest członkiem organizacji SEA Europe, zrzeszającej stocznie z Europy i z Turcji oraz członkiem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN).


Związkowy lider Piotr Duda przedstawił zarys historii tworzenia instytucji dialogu społecznego w Polsce po 1989 roku. NSZZ „Solidarność” była inicjatorem powstania Komisji Trójstronnej, jak i Rady Dialogu Społecznego. Przewodniczący Duda zadeklarował, że to dialog jest fundamentem działań „Solidarności”. Niestety, instytucje dialogu społecznego nie spełniają wszystkich pokładanych w nich nadziei. A ostatnie wydarzenia, jak pandemia, gdy dialog prowadzony był online, a decyzje podejmowano z konieczności szybko oraz wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla gospodarki, nie sprzyjają kondycji dialogu społecznego. Podkreślił znacznie funkcjonowania Trójstronnych Zespołów Branżowych, których obecnie działa w Polsce 20 wraz z trzema podzespołami.

alt


Wśród sukcesów wynikających z dialogu w ramach RDS Piotr Duda wymienił porozumienie o likwidacji tzw. syndromu pierwszej dniówki; wprowadzenie godzinowej stawki za pracę oraz zmiany w prawie zamówień publicznych. Przytoczył też dane, z których wynika, że od 2015 roku RDS przyjęła 118 uchwał partnerów społecznych (pracowników i pracodawców) oraz 61 uchwał całej RDS.


Pomimo wszystkich przeciwności udało się wypracować wówczas „tarcze antykryzysowe, z ich zasadą: „wsparcie za porozumieniem”. Zapis ten oznaczał obowiązek zawierania przez poszczególne firmy porozumień z organizacjami związkowymi jako warunku otrzymania rządowego wsparcia.
- Niestety były też zgrzyty i to takie, których my nie odstawialiśmy na bok. Obecnie więcej krzeseł jest pustych, niż pełnych i to jest smutne - podkreślił Piotr Duda i wymienił m.in. nieudaną próbę paktu społecznego i przeniesienie departamentu pracy do ministerstwa gospodarki. Obecnie strona społeczna dąży do powołania niezależnego podmiotu Generalnego Dyrektora Dialogu Społecznego i do wzmocnienia kompetencji Rady.
- Jeżeli w dalszym ciągu RDS będzie tylko platformą, a nie urzędem dialogu społecznego, to dialog będzie kulał – wskazał Duda i przypominał o konieczności przestrzegania zasady równości stron w instytucjonalnym dialogu (strona pracownicza, pracodawcza i rządowa) w dochodzeniu do consensusu.


Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko w swoim wystąpieniu podkreślała, że "tam, gdzie jest silna reprezentacja związków zawodowych tam obserwujemy zdecydowany wyższy poziom dbałości o przestrzeganie przepisów prawa pracy" oraz przestawiła szereg danych dotyczących uzwiązkowienia, układów zbiorowych pracy i sporów zbiorowych. Minister szefująca PIP wskazywała, że “większość żądań zgłaszanych przez organizacje związkowe dotyczyła warunków płacy, a w dalszej kolejności warunków pracy”.

alt


Zajmujący się naukowo tematyką dialogu społecznego Łukasz Pisarczyk ocenił, że stan dialogu społecznego w Polsce znajduje się “na granicy całkowitego załamania”, a sytuacja jest “dramatyczna” z punktu widzenia rynku pracy. Jego zdaniem na ten stan rzeczy wpływa niechętna postawa organizacji pracodawców (dla których układy stanowią „obciążenie”), po drugie zbyt mała presja ze strony związków zawodowych, po trzecie neutralne ramy prawne, które nie stymulują rokowań zbiorowych. W tej ostatniej kwestii określił on postawę państwa, które nie utrudnia, ale i nie stosuje instrumentów prawnych jako “neutralność”. Tym bardziej, że nawet w spółkach skarbu państwa rokowania i układy zbiorowe są rzadkością. W jego ocenie w układach ponadzakładowych pracy panuje całkowita zapaść i od dekady takich układów się nie zawiera. Obejmują one tylko 200 tys. pracowników (oprócz Karty nauczyciela, specyficznej regulacji prawa pracy w oświacie) na 17 milionów ogółu zatrudnionych. Pod tym względem odbiegamy od Skandynawii i krajów Europu Zachodniej.


Z kolei Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe podkreślał znaczenie przemysłu stoczniowego i transportu morskiego dla funkcjonowania gospodarki. Mówił także o wyzwaniach stojących przed branżą, o konieczności kształcenia kadr na potrzeby rodzimego przemysłu stoczniowego, jak i o dialogu prowadzonym ze związkowcami z tej branży. Wykazał też miany na rynku globalnym i wzrost supremacji Chin w przemyśle stoczniowym (dwa inne państwa potentaci to Japonia i Korea Pd.). Przypomnijmy, że na Dalekim Wschodzie powstaje (doliczając Tajwan) 92 proc. światowej produkcji statków.


W konferencji uczestniczyło ponad trzysta osób, w tym goście, m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty, dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Kazimierz Janiak, dyrektor oddziału Totalizatora Sportowego w Gdańsku, ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy, Adam Ruszkowski ze Związku Pracodawców Forum Okrętowe, prezes zarządu Remontowa Holding SA, Cezary Godziuk, członek Zarządu Rafinerii Gdańskiej i Marcin Ryngwelski, prezes Zarządu Remontowa Shipbuilding SA.


Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”, finansowanego z Funduszy Norweskich 2014-2021 i programu „Dialog Społeczny – Godna Praca”. Zakończona została brawurowym i dynamicznym wykonaniem piosenek patriotycznych w wykonaniu warszawskiego zespołu Ferajna z Hoovera, który od kilku lat daje m.in. plenerowe koncerty na skwerze Hoovera w pobliżu Uniwesytetu Warszawskiego i Pałacu Prezydenckiego.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież