100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie ciepło tuczy Lipsk

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 maja 2014 16:10

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. osiągnęło w ubiegłym roku rekordowy w dziejach spółki zysk 44.4 mln zł. Niemieccy właściciele Grupy Kapitałowej GPEC, która w większości należy do Stadtwerke Leipzig GmbH, firmy komunalnej z terenów dawnego NRD, mogą czuć się usatysfakcjonowani. Do 7 lipca do lipskiej  kasy spłynie blisko 8,5 mln euro z tytułu dywidendy za 2013 rok. Będzie też dodatkowy bonus – 2,4 mln euro za zysk z lat ubiegłych. Saksończycy planują więc dalszą ekspansję na rynku ciepła.


Wynik netto spółki GPEC w 2013 roku osiągnął najwyższy w historii spółki poziom 44 401 379 zł. GPEC sp. z o.o. jest wiodącą spółką w Grupie Kapitałowej Stadtwerke Leipzig w Polsce. Oprócz Gdańska i Sopotu grupa dostarcza ciepło mieszkańcom Starogardu Gd. i Tczewa. Zainwestowała też w energie odnawialną poprzez firmę ENDICO, położoną w Jeleniej Górze. Zyski grupy rosną, a rentowność kapitału – jest godna pozazdroszczenia i sięga 12 proc.


Spółka planuje dalszą ekspansję i według nowej strategii - podwojenie wartości aktywów do 2020 roku. A wszystko to na mieniu komunalnym i podstawowych usługach dla ludności, jak zaopatrzenie w ciepłą wodę i ogrzewanie.


Niemcy dobrze wiedzą, że takie spółki to „samograj” i na terenie RFN konia z rzędem temu, kto spoza landu wejdzie na rynek usług komunalnych,
Jest też ciągły progres. Dla przypomnienia wynik finansowy grupy GPEC w 2012 r. zakończył zysk netto 35 207 tys. zł. czyli 128,4 proc. zysku z 2011 r. roku, w którym wyniósł on 27,4 mln zł.  


altNa zamknięcie 2013 r. sam 6 proc. odpis na kapitał zapasowy przedsiębiorstwa  GPEC (61 proc. rynku dostaw ciepła w mieście) to 2 664 tys. zł. Po jego dojęciu do podziału między Lipsk i Gdańsk zostaje  więc 41 737 tys. zł.


Dywidendy dla udziałowców GPEC za rok 2013, wypłacona będzie do 7 lipca br. Do Gdańskiej kasy popłynie 6 619 300 zł, a lipscy włodarze ucieszą się na pewno z 34 918 000 zł, czyli około 8 439 000 euro.


Będzie też dodatkowy bonus. Otóż dodatkowy zysk z tytułu zysku jeszcze za rok 2008 to 2,9 mln zł i za rok 2012 – ponad 9,9 mln zł. Z tego tytułu gdańska kasa zasilona zostanie przez ponad 1,9 mln zł, a lipska – ponad 9,9 mln zł, czyli dodatkowe 2,4 mln euro.


Gmina Miasta Gdańsk ma w GPEC 16,34 proc. udziałów, a w rękach spółki miejskiej Stadtwerke Laipzig GmbH jest 83,66 proc. akcji. W styczniu minęło dziesięć lat od finalizacji umowy sprzedaży Saksończykom większościowego pakietu akcji. Odsprzedanie większości miejskich udziałów innej komunalnej spółce, z „enerdowskiego” Lipska, nazywano prywatyzacją.


- Paradoksalnie im lepsze wyniki GPEC tym gorsza jest ocena decyzji Pawła Adamowicza i gdańskich radnych sprzed dziesięciu lat. Niemcy udowadniają, że władze Gdańska de facto działały na szkodę jego mieszkańców z wyjątkiem tych, którzy zasiadają w radzie nadzorczej spółki – uważa Marek Formela, wiceprzewodniczący pomorskiego SLD.


Stadtwerke Leipzig GmbH w radzie nadzorczej GPEC jest reprezentowana przez Thomasa Prauße, Raimunda Otto, Volkmara Muellera i byłego prezesa Portu Lotniczego Gdańsk oraz byłego radnego Włodzimierza Machczyńskiego, przewodniczącego komisji przetargowej w 2004 r.


W Radzie Nadzorczej spółki zasiadają także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jako jej przewodniczący, reprezentująca gminę Iwona Bierut oraz Bożena Zawiślak, reprezentantka pracowników. Gdański skład rady nie zmienił się od 10 lat. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież