Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 maja 2014 22:16

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest gospodarzem XII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. Uczestniczą w niej przedstawiciele większości polskich placówek muzealnych zajmujących się tematyką morską. Prezentują oni dorobek z okresu ostatnich kilku lat, ukazując jak znakomicie rozwija się u nas ta dziedzina muzealnictwa.


Wszystkich gości w Spichlerzach na Ołowiance powitał dyrektor muzeum dr Jerzy Litwin, wyrażając ogromne zadowolenie z faktu, że NMM jest miejscem organizowanych co dwa lata tego rodzaju ogólnopolskich spotkań marynistycznych muzealników.


W bogatym programie dwudniowej konferencji (28-29 maja) rzecz jasna przeważały referaty i naukowe doniesienia związane z Pomorzem. O nowoczesnych technikach dokumentacji zabytkowych łodzi i statków mówił dr Robert Domżal z NMM w Gdańsku, a jego koleżanka z pracy Arleta Gałązka ukazała sposób przeprowadzania, począwszy od 1997 roku do dzisiaj, szczegółowej inwentaryzacji na statku-muzeum „Dar Pomorza”, który od 1930 roku cumuje przy nabrzeżu w Gdyni.


alt


O „Darze Pomorza” wiele pochlebnego mówił Benedykt Bohdan Grabowski, kierownik wyszkolenia żeglarskiego z Toruńskiego Towarzystwa Tradycji Morskich (na powyższym zdjęciu z lewej podczas powitania z dyr. NMM Jerzym Litwinem). Otóż w tym roku przypada 85 rocznica zakupu, a 13 lipca, 84-rocznica zawieszenia polskiej bandery na „Darze Pomorza”. W ocenie kpt. jachtowego Benedykta Grabowskiego do dzisiaj nie w pełni wyjaśnione są kwestie związane z zakupem tego żaglowca. Wymaga to szczegółowych badań, bo co ciekawe, podziękowania za jego „narodowy” zakup marszałek Józef Piłsudski skierował nie do Gdyni, a do... Torunia.   


alt„Dar Pomorza" nazywany „Białą Fregatą", od 1929 roku związany jest z Gdynią, chociaż został zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu, jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Przechodził on różne koleje losu, ale po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w roku 1929 statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej, za sumę 7000 funtów szterlingów. Miał zastąpić już wysłużony bark szkolny „Lwów".


Nowo zakupiona fregata otrzymała wówczas kolejną nazwę, początkowo „Pomorze”, a po krótkim czasie „Dar Pomorza", dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. W dniu 19 czerwca 1930 r. po raz pierwszy fregata stanęła na gdyńskiej redzie, a 13 lipca 1930 r. biskup Stanisław Okoniewski poświęcił statek i jego banderę. Ojcem chrzestnym był Eugeniusz Kwiatkowski, ówczesny minister Przemysłu i Handlu, a matką Maria Janta-Połczyńska, żona ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.


Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się odtąd drugą (po "Lwowie") „kolebką polskich nawigatorów".
W okresie 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej „Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przepływając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej.


4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano „Dar Pomorza" ze służby, gdyż w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, „Darze Młodzieży", zaprojektowanym i zbudowanym w Stoczni Gdańskiej.


16 listopada 1982 r. „Dar Pomorza" został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku i jako statek-muzeum cumuje w Gdyni.
Były wieloletni (1953–1977) dowódca tego żaglowca Kazimierz Jurkiewicz przyrównywał „Białą Fregatę” do takich narodowych zabytków, jak krakowski Wawel i warszawski Zamek Królewski.


Na tegoroczne obchody podniesienia biało-czerwonej bandery na „Darze Pomorza” podobnie jak w poprzednich kilku latach i tym razem wypłynie z Torunia flotylla różnych jednostek pływających, aby Wisłą i Zatoką Gdańską dotrzeć do Gdyni na 13 lipca.  


altCiekawie o roli szkolnej sali tradycji w wychowaniu morskim młodzieży mówiła Liliana Koszałka, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni im. kpt. ż.w. Karola Olgierda Bortchardta. Sala ta dysponuje wieloma eksponatami morskimi, w tym kopią książeczki żeglarskiej Borchardta wydanej w Londynie w 1940 roku. Dla młodzieży szkolnej organizowane są w ciągu roku trzy odrębne trasy rajdów śladami sławnego polskiego wychowawcy wielu pokoleń marynarzy, począwszy od Szkoły Morskiej w Tczewie, a kończąc na Akademii Morskiej w Gdyni i „Darze Pomorza”.  

O edukacji historycznej w Pomorskim Okręgowym Związku Żeglarskim mówił Jędrzej Szerle, który wspomniał o rozbudowującym się Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego w Gdyni. To ono wpadło na pomysł, aby  przybliżyć społeczeństwu pamiętny rejs dookoła świata kpt. Leonida Teligi na jednostce „Opty”. Jego start nastąpił 25 stycznia 1967 roku, a rejs samotnika zakończył się też w Casablance 30 kwietnia 1969 roku.
Dzięki Pomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu w Gdyni zorganizowano też pokaz znalezionego u kogoś w piwnicy pól godzinnego 35-milimetrowego filmu nakręconego pół wieku temu. Podczas projekcji kilku widzów z radością się rozpoznawało i nie mogło się nadziwić, że zachował się tak unikatowy dokument. Trwają też przygotowania do tegorocznych obchodów 90-lecia Yacht Klubu Polskiego Gdynia.


Młody wiekiem prelegent Jędrzej Szerle, nie mający z żeglarstwem wiele wspólnego, do czego się przyznał, jako „trudne” określił środowisko żeglarskie. Temu określeniu stanowczo sprzeciwili się Benedykt Grabowski z Torunia oraz dr Jerzy Litwin z NMM Gdańsk. W ich ocenie środowisko żeglarskie jest specyficzne, bo żeglarstwo to sztuka i każdy ją odbiera i przeżywa na swój sposób.


W programie drugiego dnia konferencji oprócz kolejnych referatów byłą wycieczka do Muzeum Wisły w Tczewie oraz do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski  

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież