Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 maja 2014 22:16

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest gospodarzem XII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. Uczestniczą w niej przedstawiciele większości polskich placówek muzealnych zajmujących się tematyką morską. Prezentują oni dorobek z okresu ostatnich kilku lat, ukazując jak znakomicie rozwija się u nas ta dziedzina muzealnictwa.


Wszystkich gości w Spichlerzach na Ołowiance powitał dyrektor muzeum dr Jerzy Litwin, wyrażając ogromne zadowolenie z faktu, że NMM jest miejscem organizowanych co dwa lata tego rodzaju ogólnopolskich spotkań marynistycznych muzealników.


W bogatym programie dwudniowej konferencji (28-29 maja) rzecz jasna przeważały referaty i naukowe doniesienia związane z Pomorzem. O nowoczesnych technikach dokumentacji zabytkowych łodzi i statków mówił dr Robert Domżal z NMM w Gdańsku, a jego koleżanka z pracy Arleta Gałązka ukazała sposób przeprowadzania, począwszy od 1997 roku do dzisiaj, szczegółowej inwentaryzacji na statku-muzeum „Dar Pomorza”, który od 1930 roku cumuje przy nabrzeżu w Gdyni.


alt


O „Darze Pomorza” wiele pochlebnego mówił Benedykt Bohdan Grabowski, kierownik wyszkolenia żeglarskiego z Toruńskiego Towarzystwa Tradycji Morskich (na powyższym zdjęciu z lewej podczas powitania z dyr. NMM Jerzym Litwinem). Otóż w tym roku przypada 85 rocznica zakupu, a 13 lipca, 84-rocznica zawieszenia polskiej bandery na „Darze Pomorza”. W ocenie kpt. jachtowego Benedykta Grabowskiego do dzisiaj nie w pełni wyjaśnione są kwestie związane z zakupem tego żaglowca. Wymaga to szczegółowych badań, bo co ciekawe, podziękowania za jego „narodowy” zakup marszałek Józef Piłsudski skierował nie do Gdyni, a do... Torunia.   


alt„Dar Pomorza" nazywany „Białą Fregatą", od 1929 roku związany jest z Gdynią, chociaż został zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu, jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Przechodził on różne koleje losu, ale po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w roku 1929 statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej, za sumę 7000 funtów szterlingów. Miał zastąpić już wysłużony bark szkolny „Lwów".


Nowo zakupiona fregata otrzymała wówczas kolejną nazwę, początkowo „Pomorze”, a po krótkim czasie „Dar Pomorza", dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. W dniu 19 czerwca 1930 r. po raz pierwszy fregata stanęła na gdyńskiej redzie, a 13 lipca 1930 r. biskup Stanisław Okoniewski poświęcił statek i jego banderę. Ojcem chrzestnym był Eugeniusz Kwiatkowski, ówczesny minister Przemysłu i Handlu, a matką Maria Janta-Połczyńska, żona ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.


Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się odtąd drugą (po "Lwowie") „kolebką polskich nawigatorów".
W okresie 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej „Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przepływając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej.


4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano „Dar Pomorza" ze służby, gdyż w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, „Darze Młodzieży", zaprojektowanym i zbudowanym w Stoczni Gdańskiej.


16 listopada 1982 r. „Dar Pomorza" został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku i jako statek-muzeum cumuje w Gdyni.
Były wieloletni (1953–1977) dowódca tego żaglowca Kazimierz Jurkiewicz przyrównywał „Białą Fregatę” do takich narodowych zabytków, jak krakowski Wawel i warszawski Zamek Królewski.


Na tegoroczne obchody podniesienia biało-czerwonej bandery na „Darze Pomorza” podobnie jak w poprzednich kilku latach i tym razem wypłynie z Torunia flotylla różnych jednostek pływających, aby Wisłą i Zatoką Gdańską dotrzeć do Gdyni na 13 lipca.  


altCiekawie o roli szkolnej sali tradycji w wychowaniu morskim młodzieży mówiła Liliana Koszałka, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni im. kpt. ż.w. Karola Olgierda Bortchardta. Sala ta dysponuje wieloma eksponatami morskimi, w tym kopią książeczki żeglarskiej Borchardta wydanej w Londynie w 1940 roku. Dla młodzieży szkolnej organizowane są w ciągu roku trzy odrębne trasy rajdów śladami sławnego polskiego wychowawcy wielu pokoleń marynarzy, począwszy od Szkoły Morskiej w Tczewie, a kończąc na Akademii Morskiej w Gdyni i „Darze Pomorza”.  

O edukacji historycznej w Pomorskim Okręgowym Związku Żeglarskim mówił Jędrzej Szerle, który wspomniał o rozbudowującym się Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego w Gdyni. To ono wpadło na pomysł, aby  przybliżyć społeczeństwu pamiętny rejs dookoła świata kpt. Leonida Teligi na jednostce „Opty”. Jego start nastąpił 25 stycznia 1967 roku, a rejs samotnika zakończył się też w Casablance 30 kwietnia 1969 roku.
Dzięki Pomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu w Gdyni zorganizowano też pokaz znalezionego u kogoś w piwnicy pól godzinnego 35-milimetrowego filmu nakręconego pół wieku temu. Podczas projekcji kilku widzów z radością się rozpoznawało i nie mogło się nadziwić, że zachował się tak unikatowy dokument. Trwają też przygotowania do tegorocznych obchodów 90-lecia Yacht Klubu Polskiego Gdynia.


Młody wiekiem prelegent Jędrzej Szerle, nie mający z żeglarstwem wiele wspólnego, do czego się przyznał, jako „trudne” określił środowisko żeglarskie. Temu określeniu stanowczo sprzeciwili się Benedykt Grabowski z Torunia oraz dr Jerzy Litwin z NMM Gdańsk. W ich ocenie środowisko żeglarskie jest specyficzne, bo żeglarstwo to sztuka i każdy ją odbiera i przeżywa na swój sposób.


W programie drugiego dnia konferencji oprócz kolejnych referatów byłą wycieczka do Muzeum Wisły w Tczewie oraz do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski  

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież