Zelensky w Gdańsku jak persona non grata? » Oświadczenie Rady Miasta Gdańska w sprawie decyzji Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o nadan... Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, wybitny opozycjonista PRL, autor słynnej... » Zmarł Krzysztof Dowgiałło – architekt, działacz opozycji w czasach PRL, współtwórca „Solidarności” i... Beton twardy... » Informowaliśmy o pikiecie zbuntowanych Rad Dzielnic Gdańska przed Żakiem, siedzibą RMG. Wydarzenie z... Kruszenie betonu » W czwartek, 18 czerwca, pod siedzibą Rady Miasta Gdańska (dawnego Żaku) odbędzie się pikieta zbuntow... Antymigracja w Gdańsk » W ostatni piątek w centrum Gdańska organizacje narodowe zorganizowały Marsz Antyemigracyjny.Gdański ... Janusz Szewczak o "Kulturze nienawiści" - na polskim trzęsawisku » "Kultura nienawiści czyli Polska nienawiścią podzielona" to kolejny ważny głos dr. Janusza Szewczaka... Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze » Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub. roku, to 26 proc. więcej niż w 2024.... Radni Gdańska: interpelacja o usunięcie flag i symboli państwa ukraińs... » Po tym, jak 27 maja br. Wołodymyr Zełenski nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych “Północ”... P. Czarnek w sali BHP » Przemysław Czarnek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko premiera polskiego rządu po wybor... Manifestacja "S" w Warszawie. K. Dośla: Zielony Ład to trucizna » Ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w dzisiejszej manifestacji "Solidarności" w Warszawie "Razem dl...
Reklama
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
niedziela, 07 czerwca 2026 16:24
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub.
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
środa, 03 czerwca 2026 14:04
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
Nie minęło jeszcze dwa tygodnie po sensacyjnej degradacji Lechii
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Benefis Krystyny Stańko

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 czerwca 2014 17:08

Ćwierćwiecze działalności artystycznej obchodziła 30 maja w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku jazzowa wokalistka Krystyna Stańko, która po studiach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach zakotwiczyła się na Pomorzu.


Artystkę, która obecnie w każdą niedzielę prowadzi cykliczną audycję „Krystyna Stańko w Radiu Gdańsk", powitał Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadmorskiego Centrum Kultury. Powiedział, że jest dumny z faktu celebrowania jubileuszu w jego siedzibie przez kobietę, którą od dawna obserwuje i podziwia. To jest klasa kobieta, zawsze sobie świetnie radzi, bo jest dobrym człowiekiem. Z przyjemnością wręczył jej i powiesił na szyi okazały Złoty Medalion Ratusza Starego Miasta Gdańska.


alt



Krystyna Stańko, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i gitarzystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w wysokości 3 tys. zł. W imieniu prezydenta Pawła Adamowicza dokonała tego wiceprezydent Miasta Ewa Kamińska. Życzenia przekazał także pomorski marszałek Mieczysław Struk.


alt



Z subtelnym dowcipem i przerywnikami muzycznymi, laudację o artystce wygłosił saksofonista jazzowy Ireneusz Wojtczak, współtwórca kilku wspólnych muzycznych nagrań. Wyraził radość, że po studiach jubilatka nie osadziła się na południu kraju, a zawitała na gdańskie Wybrzeże. Przypomniał, że Krystyna  Stańko debiutowała w bluesowym zespole Dekiel. Podczas studiów założyła kwartet For Dee. Z tą formacją zdobyła nagrodę główną studenckiego festiwalu piosenki w Krakowie. W 1991 r. otrzymała nagrodę im. Anny Jantar na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, za wykonanie autorskiej piosenki pt. „To idzie nowe” podczas koncertu Debiuty. Jako duet For Dee wraz Jowitą Tobaszewską nagrała w 1995 r. płytę pt. „Kobiety”, a w roku następnym singiel „Naga chęć”. Kolejną formację o nazwie (0-58) stworzyła wraz z Maciejem Grzywaczem w roku 2000. Razem wydali dwie płyty oraz singiel. W roku 2006 wokalistka wydała kolejne dwa single, a w 2008 roku płytę pt. „Usłysz mnie”.


alt



Krystyna Stańko wydała dotychczas dziesięć płyt, z których „Secretly” (2010) otrzymała pięć gwiazdek w recenzji „Jazz Forum”, zaś „Kropla słowa”, zawierająca interpretacje wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej przyniosła jej Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2012.
Artystka od 12 lat jest też cenionym wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Co niedzielę w Radio Gdańsk prowadzi autorską audycję muzyczną o profilu jazzowym, promując w niej młode talenty muzyczne. Za tą działalność otrzymała tytuł Osobowości Radia Gdańsk w 2012 roku, zaś w 2013 roku jej audycja znalazła się w Złotej 50. Perełek Radiowych w ogólnopolskim rankingu Zdobywcy Eteru.


alt



W wypełnionej po brzegi Sali Mieszczańskiej, w ramach benefisu jako pierwszy wystąpił żeński Chór Cartusia z Kartuz. Zapoczątkowany jako schola przy parafii WNMP chór Cartusia działa obecnie przy Kartuskim Centrum Caritas. Odnosi wiele sukcesów w Polsce i zagranicą. Dyryguje nim Małgorzata Kuchtyk, która przejęła prowadzenie chóru, gdy ks. Gerard Jakubiak został przeniesiony z kartuskiej parafii na probostwo do Jabłowa.
Chórzystki podziękowały Krystynie Stańko za możliwość uczestniczenia w jej benefisie, wręczając artystce wykonane z drewna korale z wymalowanymi wzorami kaszubskimi w szarobiałym kolorze. Same też wystąpiły ubrane w czarne suknie i buty oraz ozdobione na szyjach tymi właśnie koralami. Spytaliśmy po ich koncercie, gdzie te korale nabyły, usłyszeliśmy odpowiedź, że w Sierakowicach na polskich Kaszubach. 
Podczas benefisu grał zespół w składzie Mikołaj Stańko – bębny, Paweł Ruszka gitara basowa, Przemysław Raminiak – klawisze (specjalnie przyjechał z Zakopanego), Marcin Wądołowski – gitara elektryczna i Mariola Ruszka – flet.


Wystąpili też tacy soliści, jak: Krzysztof Majda, Mieczysław Szcześniak, Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Przemysław Jarosz, Przemysław Raminiak, Mariola i Piotr Rutschka oraz inni specjalnie zaproszeni goście.


alt


Wśród nich była też sopranistka Magdalena Gruszczyńska z zespołu Cappella Gedanensis, mieszkanka Sopotu, która wykonała utwór „Bachianas brasileiras villa lobos”. Tak się niektórym osobom spodobał ten utwór, nazwą nawiązujący do czekających nas niebawem piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii, że wykonawczyni została poproszona przez jakiegoś maniaka „kopanej” o autograf, co uwieczniliśmy na powyższym zdjęciu.
Benefis poprowadził znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, Tomasz Olszewski. Szkoda tylko, że taki artystyczny wieczór nie został w całości nagrany przez lokalną telewizję TVG. Na przykład Kraków potrafi to robić i nawet emitować takie benefisy w ogólnopolskim programie. Zimowych igrzysk Krakusy nie chcą, ale kulturę promują chyba znacznie lepiej niż gdańskie Pomorze.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież