Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dziewięć artystek. Dziewięć punktów widzenia

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 02 listopada 2012 17:25

W Muzeum Narodowym w Gdańsku trwa wystawa pt. „Sąsiadki – Nachbarinnen”, na której możemy podziwiać prace artystek z Polski i Berlina, ale także odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak różni się ich twórczość? Co jest determinantem tematów jakie podejmują?Stowarzyszeniu Arteria, które zorganizowało to wydarzenie, zależy także na podjęciu dialogu pomiędzy środowiskami artystycznymi, instytucjami, ludźmi sztuki. Do udziału w projekcie zaproszono dziewięć artystek z Gdańska i Berlina, które dorastały i uczyły się przed rokiem 1989, a zatem takie, które czerpały z odmiennych doświadczeń, wynikających z różnych systemów społecznych, ustrojów politycznych czy uwarunkowań ekonomicznych. Twórczynie, które stały się Sąsiadkami to: Beata Ewa Białecka, Katarzyna Józefowicz, Teresa Klaman, Teresa Miszkin, Brigitte Denecke, Rosika Janko-Glage, Elli Graetz, Gisela Kurhaus-Müller oraz Marianne Schroeder. Wykonały one specjalnie na wystawę lub wybrały ze swego dorobku prace nawiązujące do tematu projektu.


Za nami debata, w której wzięły udział artystki z sąsiedztwa, przed nami warsztaty edukacyjne i projekcje filmowe, ponieważ w założeniu stowarzyszania projekt „Sąsiadki – Nachbarinnen” ma również podjąć tematykę miejsca kobiet w sztuce.


alt


Kobieta z kamerą
Interesująco zapowiadają się środowe projekcje filmowe (o godz. 18.00) w Zielonej Bramie. 7 listopada zobaczymy „!Women Art Revolution”, film w reż. Lynn Hershman-Leeson, która opowiada w nim o związkach ruchów feministycznych z ruchami antywojennymi. Przygląda się rozwojowi sztuki kobiet i pączkowaniu feminizmu na edukację, politykę. Ukazuje pierwsze feministyczne programy edukacyjne, organizacje polityczne, protesty, alternatywne przestrzenie sztuki, publikacje, przełomowe wystawy i instalacje w przestrzeni publicznej, które zmieniły bieg sztuki. 21 listopada obejrzymy „Plaże Agnes”, w którym nestorka kina Agnes Varda opowiada o sobie, o swoim dzieciństwie, rodzinie i inspiracjach. Komentując spoza kadru kolejne sceny Varda zabiera widzów w przedziwną podroż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaques’em Demy’m. Trudno uwierzyć, że ta dowcipna i urocza kobieta ma już osiemdziesiąt lat.  28 listopada zaplanowano projekcję obrazu „Marina Abramovic: artystka obecna”, w którym ukazana jest twórczyni od 40 lat poddająca swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. 12 grudnia natomiast obejrzymy pokaz filmów krótkometrażowych „Kobiety, miasto, szaleństwo”. W Paryżu, Neapolu i Warszawie kobiety w różnym wieku i reprezentujące różne środowiska odpowiadają na to samo pytanie, zastanawiają się nad tym, jaki jest ich związek z otaczającym je środowiskiem, nad swoją tożsamością i swoim postrzeganiem szaleństwa. Pytania zostały sformułowane przez Leslie Kaplan na podstawie sztuki „Luiza to wariatka”.


altWarsztaty edukacyjne

- Planujemy także zorganizowanie specjalnych warsztatów dla seniorów pt. „Polki i Niemki - historia, sztuka, wspólne przestrzenie” oraz warsztatów malarskich „Ornament, multiplikacja (uporczywy motyw)” – mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria.


Ale w zajęciach wziąć mogą wszystkie grupy wiekowe. W soboty w godz. 10.30-12.00 zaplanowano warsztaty dla dzieci: 10 listopada, „Moje podwórko – moja sztuka”, 24 listopada, „Gry sąsiedzkie”,  1 grudnia zaś uczestnicy odpowiedzą na pytanie: „Kurtyna/mur/brama – co nas dzieliło, co nas łączy?”. Dla młodzieży i dorosłych zaplanowano zajęcia „Historia kobiecą spisana ręką”, (8 grudnia, 11.00-15.00) oraz  warsztaty interdyscyplinarne „Skojarzenia / opowieści / blog” (15 grudnia, 11.00-17.00).  Będą się one odbywały w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. Długi Targ 24.


Wśród wielu ciekawych propozycji wspomnieć należy także o warsztatach ceramicznych czy lekcjach muzealnych, podczas których uczniowie zastanowią się m.in. nad tym, co ma wpływ na sztukę czy skąd artyści czerpią inspirację dla swej twórczości.


Wystawa „Sąsiadki- Nachbarinnen. Gdańsk – Berlin”
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Wystawa potrwa do 17 lutego
Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

Aby uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych i projekcjach filmowych
należy kupić bilet wstępu na wystawę.

Więcej informacji: Stowarzyszenie Arteria art-eria.pl


(king)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież