W Muzeum Narodowym w Gdańsku trwa wystawa pt. „Sąsiadki – Nachbarinnen”, na której możemy podziwiać prace artystek z Polski i Berlina, ale także odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak różni się ich twórczość? Co jest determinantem tematów jakie podejmują?
Stowarzyszeniu Arteria, które zorganizowało to wydarzenie, zależy także na podjęciu dialogu pomiędzy środowiskami artystycznymi, instytucjami, ludźmi sztuki. Do udziału w projekcie zaproszono dziewięć artystek z Gdańska i Berlina, które dorastały i uczyły się przed rokiem 1989, a zatem takie, które czerpały z odmiennych doświadczeń, wynikających z różnych systemów społecznych, ustrojów politycznych czy uwarunkowań ekonomicznych. Twórczynie, które stały się Sąsiadkami to: Beata Ewa Białecka, Katarzyna Józefowicz, Teresa Klaman, Teresa Miszkin, Brigitte Denecke, Rosika Janko-Glage, Elli Graetz, Gisela Kurhaus-Müller oraz Marianne Schroeder. Wykonały one specjalnie na wystawę lub wybrały ze swego dorobku prace nawiązujące do tematu projektu.
Za nami debata, w której wzięły udział artystki z sąsiedztwa, przed nami warsztaty edukacyjne i projekcje filmowe, ponieważ w założeniu stowarzyszania projekt „Sąsiadki – Nachbarinnen” ma również podjąć tematykę miejsca kobiet w sztuce.
Kobieta z kamerą
Interesująco zapowiadają się środowe projekcje filmowe (o godz. 18.00) w Zielonej Bramie. 7 listopada zobaczymy „!Women Art Revolution”, film w reż. Lynn Hershman-Leeson, która opowiada w nim o związkach ruchów feministycznych z ruchami antywojennymi. Przygląda się rozwojowi sztuki kobiet i pączkowaniu feminizmu na edukację, politykę. Ukazuje pierwsze feministyczne programy edukacyjne, organizacje polityczne, protesty, alternatywne przestrzenie sztuki, publikacje, przełomowe wystawy i instalacje w przestrzeni publicznej, które zmieniły bieg sztuki. 21 listopada obejrzymy „Plaże Agnes”, w którym nestorka kina Agnes Varda opowiada o sobie, o swoim dzieciństwie, rodzinie i inspiracjach. Komentując spoza kadru kolejne sceny Varda zabiera widzów w przedziwną podroż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaques’em Demy’m. Trudno uwierzyć, że ta dowcipna i urocza kobieta ma już osiemdziesiąt lat. 28 listopada zaplanowano projekcję obrazu „Marina Abramovic: artystka obecna”, w którym ukazana jest twórczyni od 40 lat poddająca swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. 12 grudnia natomiast obejrzymy pokaz filmów krótkometrażowych „Kobiety, miasto, szaleństwo”. W Paryżu, Neapolu i Warszawie kobiety w różnym wieku i reprezentujące różne środowiska odpowiadają na to samo pytanie, zastanawiają się nad tym, jaki jest ich związek z otaczającym je środowiskiem, nad swoją tożsamością i swoim postrzeganiem szaleństwa. Pytania zostały sformułowane przez Leslie Kaplan na podstawie sztuki „Luiza to wariatka”.
Warsztaty edukacyjne
- Planujemy także zorganizowanie specjalnych warsztatów dla seniorów pt. „Polki i Niemki - historia, sztuka, wspólne przestrzenie” oraz warsztatów malarskich „Ornament, multiplikacja (uporczywy motyw)” – mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria.
Ale w zajęciach wziąć mogą wszystkie grupy wiekowe. W soboty w godz. 10.30-12.00 zaplanowano warsztaty dla dzieci: 10 listopada, „Moje podwórko – moja sztuka”, 24 listopada, „Gry sąsiedzkie”, 1 grudnia zaś uczestnicy odpowiedzą na pytanie: „Kurtyna/mur/brama – co nas dzieliło, co nas łączy?”. Dla młodzieży i dorosłych zaplanowano zajęcia „Historia kobiecą spisana ręką”, (8 grudnia, 11.00-15.00) oraz warsztaty interdyscyplinarne „Skojarzenia / opowieści / blog” (15 grudnia, 11.00-17.00). Będą się one odbywały w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. Długi Targ 24.
Wśród wielu ciekawych propozycji wspomnieć należy także o warsztatach ceramicznych czy lekcjach muzealnych, podczas których uczniowie zastanowią się m.in. nad tym, co ma wpływ na sztukę czy skąd artyści czerpią inspirację dla swej twórczości.
Wystawa „Sąsiadki- Nachbarinnen. Gdańsk – Berlin”
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Wystawa potrwa do 17 lutego
Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Aby uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych i projekcjach filmowych
należy kupić bilet wstępu na wystawę.
Więcej informacji: Stowarzyszenie Arteria art-eria.pl
(king)
Inne artykuły związane z:
- 05/11/2012 09:59 - Zrozumieć seniorów
- 05/11/2012 09:52 - Kolejna inicjatywa rady dzielnicy Wrzeszcz Górny
- 02/11/2012 17:46 - Spisane wspomnienia polskich kapitanów żeglugi wielkiej
- 02/11/2012 17:41 - Benefis profesor Ewy Nawrockiej
- 02/11/2012 17:33 - Co to znaczy być kobietą świadomą?
- 31/10/2012 22:15 - „Generał Zaruski” ponownie pływa
- 30/10/2012 08:07 - Związkowcy w trosce o dobro Polski
- 29/10/2012 08:27 - Senior dobrym wolontariuszem
- 26/10/2012 18:14 - „Olek! Opamiętaj się!”
- 26/10/2012 18:06 - Weź udział w ankiecie: Jaką ocenę wystawisz motorniczemu?