Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dziewięć artystek. Dziewięć punktów widzenia

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 02 listopada 2012 17:25

W Muzeum Narodowym w Gdańsku trwa wystawa pt. „Sąsiadki – Nachbarinnen”, na której możemy podziwiać prace artystek z Polski i Berlina, ale także odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak różni się ich twórczość? Co jest determinantem tematów jakie podejmują?Stowarzyszeniu Arteria, które zorganizowało to wydarzenie, zależy także na podjęciu dialogu pomiędzy środowiskami artystycznymi, instytucjami, ludźmi sztuki. Do udziału w projekcie zaproszono dziewięć artystek z Gdańska i Berlina, które dorastały i uczyły się przed rokiem 1989, a zatem takie, które czerpały z odmiennych doświadczeń, wynikających z różnych systemów społecznych, ustrojów politycznych czy uwarunkowań ekonomicznych. Twórczynie, które stały się Sąsiadkami to: Beata Ewa Białecka, Katarzyna Józefowicz, Teresa Klaman, Teresa Miszkin, Brigitte Denecke, Rosika Janko-Glage, Elli Graetz, Gisela Kurhaus-Müller oraz Marianne Schroeder. Wykonały one specjalnie na wystawę lub wybrały ze swego dorobku prace nawiązujące do tematu projektu.


Za nami debata, w której wzięły udział artystki z sąsiedztwa, przed nami warsztaty edukacyjne i projekcje filmowe, ponieważ w założeniu stowarzyszania projekt „Sąsiadki – Nachbarinnen” ma również podjąć tematykę miejsca kobiet w sztuce.


alt


Kobieta z kamerą
Interesująco zapowiadają się środowe projekcje filmowe (o godz. 18.00) w Zielonej Bramie. 7 listopada zobaczymy „!Women Art Revolution”, film w reż. Lynn Hershman-Leeson, która opowiada w nim o związkach ruchów feministycznych z ruchami antywojennymi. Przygląda się rozwojowi sztuki kobiet i pączkowaniu feminizmu na edukację, politykę. Ukazuje pierwsze feministyczne programy edukacyjne, organizacje polityczne, protesty, alternatywne przestrzenie sztuki, publikacje, przełomowe wystawy i instalacje w przestrzeni publicznej, które zmieniły bieg sztuki. 21 listopada obejrzymy „Plaże Agnes”, w którym nestorka kina Agnes Varda opowiada o sobie, o swoim dzieciństwie, rodzinie i inspiracjach. Komentując spoza kadru kolejne sceny Varda zabiera widzów w przedziwną podroż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaques’em Demy’m. Trudno uwierzyć, że ta dowcipna i urocza kobieta ma już osiemdziesiąt lat.  28 listopada zaplanowano projekcję obrazu „Marina Abramovic: artystka obecna”, w którym ukazana jest twórczyni od 40 lat poddająca swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. 12 grudnia natomiast obejrzymy pokaz filmów krótkometrażowych „Kobiety, miasto, szaleństwo”. W Paryżu, Neapolu i Warszawie kobiety w różnym wieku i reprezentujące różne środowiska odpowiadają na to samo pytanie, zastanawiają się nad tym, jaki jest ich związek z otaczającym je środowiskiem, nad swoją tożsamością i swoim postrzeganiem szaleństwa. Pytania zostały sformułowane przez Leslie Kaplan na podstawie sztuki „Luiza to wariatka”.


altWarsztaty edukacyjne

- Planujemy także zorganizowanie specjalnych warsztatów dla seniorów pt. „Polki i Niemki - historia, sztuka, wspólne przestrzenie” oraz warsztatów malarskich „Ornament, multiplikacja (uporczywy motyw)” – mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria.


Ale w zajęciach wziąć mogą wszystkie grupy wiekowe. W soboty w godz. 10.30-12.00 zaplanowano warsztaty dla dzieci: 10 listopada, „Moje podwórko – moja sztuka”, 24 listopada, „Gry sąsiedzkie”,  1 grudnia zaś uczestnicy odpowiedzą na pytanie: „Kurtyna/mur/brama – co nas dzieliło, co nas łączy?”. Dla młodzieży i dorosłych zaplanowano zajęcia „Historia kobiecą spisana ręką”, (8 grudnia, 11.00-15.00) oraz  warsztaty interdyscyplinarne „Skojarzenia / opowieści / blog” (15 grudnia, 11.00-17.00).  Będą się one odbywały w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. Długi Targ 24.


Wśród wielu ciekawych propozycji wspomnieć należy także o warsztatach ceramicznych czy lekcjach muzealnych, podczas których uczniowie zastanowią się m.in. nad tym, co ma wpływ na sztukę czy skąd artyści czerpią inspirację dla swej twórczości.


Wystawa „Sąsiadki- Nachbarinnen. Gdańsk – Berlin”
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Wystawa potrwa do 17 lutego
Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

Aby uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych i projekcjach filmowych
należy kupić bilet wstępu na wystawę.

Więcej informacji: Stowarzyszenie Arteria art-eria.pl


(king)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież