Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Malarskie szlagiery gdańskiego lata 2016

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2016 19:05

Wiele atrakcyjnych wydarzeń w gdańskiej kulturze przyniosły ostatnie dni. Szlagierem przełomu czerwca i lipca stała się wystawa francuskich malarzy ”Normandia namalowana – Monet, Renoir, Delacroix i inni”. W gdańskiej przestrzeni sztuki WL4 (Gdańsk ul. Wiosny Ludów 4) do środy 20 lipca oglądać można wystawę mistycznych kamiennych rzeźb i monumentalnych rysunków Anny Bem Boruckiej. Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku zaproponował w lipcu dwie bardzo interesujące wystawy.



Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej w Oliwskim Pałacu Opatów prezentuje kolekcję jakiej dawno na Wybrzeżu nie widzieliśmy. Bodaj w roku 2004 po raz ostatni mieliśmy taką okazję, kiedy gościła wystawa 11 obrazów francuskich impresjonistów z Milwaukee Art Museum. Natomiast tegoroczny pokaz, to zbiór normandzkich krajobrazów. Kolekcja powstawała pod okiem Alain Tapié, byłego kuratora w Muzeum Sztuk Pięknych w Caen, a także Pałacu Sztuk Pięknych w Lille. W skład kolekcji wchodzą prace między innymi Claude’a Moneta, Eugènea’a Boudina, Theodore’a Gericaulta, Edouarda Vuillarda, Gustave’a Couberta, Jeana-Baptiste’a Camille’a Corota, Raoula Dufy’ego, Auguste’a  Renoira. To wspaniałe malarstwo stanowi uzupełnienie francuskiej sztuki surowej Bretanii i słonecznej Prowansji. Wśród prezentowanych obrazów zauważyłem dwie prace znakomitego francuskiego malarza, marynisty Eugène’a Isabeya, profesora u którego w latach 1842-43 studiował gdańszczanin Eduard Hildebrandt. Zbiór obejmuje malarstwo Normandii stworzone między rokiem 1790-1940  i stanowi zapis lirycznego krajobrazu tamtych terenów, zarówno artystów końca romantyzmu jak i początków impresjonizmu. Wernisaż wystawy zaszczycili: Pierre Buhler – Ambasador Francji w Polsce, Jarosław Sellin – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Alain Tapié  - Dyrektor Kolekcji. Kuratorem wystawy jest Steen Heidemann. Wystawa będzie dostępna do 18 września 2016.


alt

Alain Tapié - Dyrektor kolekcji



alt

Eugène Delacroix, Wybrzeże Normandii



W gdańskiej przestrzeni sztuki WL4 (Gdańsk ul. Wiosny Ludów 4) do środy 20 lipca oglądać można wystawę mistycznych kamiennych rzeźb i monumentalnych rysunków Anny Bem Boruckiej. Artystka, sopocianka w latach 1975-1980 studiowała na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom obroniła w Pracowni prof. Adama Smolany, a specjalizację z ceramiki zrobiła w Pracowni prof. Henryka Luli. Od 1980 związana z gdańską uczelnią. Pracowała jako asystent w Pracowni Wzornictwa prof. Adama Haupta, a od 1982 w Pracowni prof. Adama Smolany. Od 1994 roku prowadziła Pracownię Rzeźby na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W roku 2000 została profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od  roku 2008 pracuje w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce. Tworzy wieloelementowe kompozycje z surowo ociosanych granitów, działających swoją siłą, wielką syntezą i uproszczeniem. Jak sama pisze „Fascynuje mnie iluzoryczność sztuki. Wszystko się zmienia w zależności od kontekstu, uwarunkowań, od tego co jest dla nas ważne, jak patrzymy na otaczający nas świat, na to co nas inspiruje, daje nam siłę, aby przekraczać samego siebie, własny horyzont. Jesteśmy częścią porządku przyrody, a jednocześnie poza nim żyjemy w dwóch światach jako istoty cielesne i duchowe zarazem, poddane prawom natury, ale mające również wpływ na to co się z nami dzieje”. Jej wielkoformatowe prace podziwiać można na całym świecie.


alt

prof. Anna Bem Borucka



alt



Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku zaproponował w lipcu dwie bardzo interesujące wystawy. W galerii ZPAP przy ulicy Piwnej 67/68 do 21 lipca obejrzeć można świetną wystawę twórczości malarskiej Bogusława Lustyka. Natomiast drugą wystawę proponuje Galeria ZPAP przy ulicy Mariackiej 46/47, gdzie ma miejsce niemniej interesujący pokaz marokańskich pejzaży Barbary Gruszki. Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2016. Bogusław Lustyk to artysta z dużym bagażem doświadczeń malarskich i wyrobionej marce. Swoje życie zawodowe dzieli między Stany Zjednoczone, gdzie przebywa od roku 1994, a Polskę. Studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni plakatu prof. Józefa Mroszczaka i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Przez wiele lat zajmował się plakatem. Jest malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem.  Często sięga po nowe techniki wyrazu. W swoich wypowiedziach artystycznych interesuje go przede wszystkim ruch, ale uchwycony w pewnych ramach ekspresji kompozycji. Na gdańskiej wystawie pokazuje wspaniałe prace poświęcone trzem zagadnieniom tematycznym tym samym, które stanowią tytuł wystawy „Konie, Muzyka , Taniec”.


alt

Bogusław Lustyk



alt

Bogusław Lustyk, cykl Konie


I ostatnia wystawa, którą rekomenduję z wielka przyjemnością, bowiem światło i kolory Maghrebu to trochę inne kolory niż pozostałej części Afryki, a to właśnie koloryt nadaje tym pracom orientalnej oryginalności. Pejzaże marokańskie Barbary Gruszki w sposób idealny oddają klimatyczną aurę tego zakątka świata z chłodnymi porankami i jego południową nie do wytrzymania temperaturą. Kolory szafranu, cytryn, pomarańczy czy turkusy przeważają w pracach artystki i nadają im jakże oryginalną siłę wyrazu, aż czuć unoszący się w powietrzu zapach typowego marokańskiego souku, orientalnej muzyki, warsztatów tkackich czy nawet mało przyjemnych zapachów miejscowych farbiarni skór, a barwy safijskiej ceramiki przybliżają  nas do  estetyki malarki jej wrażliwości i wysublimowanego smaku. Ta wystawa, dla tych wszystkich, którzy znają Maroko, może stać się chwilą wspaniałych wspomnień, a dla tych wszystkich, którzy  Maroka  nie znają, zachętą do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Zatem przede wszystkim zapraszam na wystawę i kontemplację marokańskich pejzaży tak smakowicie namalowanych przez Barbarę Gruszkę.


alt

Barbara Gruszka, Kolory Maroka, 2016, akryl



alt

Barbara Gruszka



Tekst i zdjęcia: Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież