Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczennica mistrza - Teresa Miszkin

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 grudnia 2021 17:53

Warszawa ma nagrodę im. Jana Cybisa, Kraków nagrodę im. Witolda Wojtkiewicz a Gdańsk - im. Kazimierza Ostrowskiego. Tegoroczną laureatką malarskiej nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została Teresa Miszkin.


Trójmiejski artysta - Maciej Świeszewski pisał: "Malarstwo jedną z najwspanialszych dyscyplin sztuki w której duch wraz z intelektem i zmysłowością ukazuje całe niepowtarzalne bogactwo człowieka".


Tegoroczną laureatką malarskiej nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została Teresa Miszkin. Malarka dla której istotnie jest zainteresowanie człowiekiem a centrum jej twórczości staje się figura ludzka.


W jej pracach pełnych zbliżeń ludzkich twarzy pełnych bruzd i zmarszczek łatwo przeczytać dramat ludzkiej egzystencji, dramat upływającego czasu, dramat przemijania.


Malarka w swojej twórczości wykorzystuje aparat fotograficzny nawiązując do fotorealizmu i hiperrealizmu modnych w ostatnich dekadach XX w.


Od początku swej drogi twórczej Teresa Miszkin podążała własną drogą, która w ciągu lat uległa tylko pewnej ewolucji. Kontury malowanych postaci rozpływają się jakby w wszechogarniającej mgle. Tajemnicą obrazów jest to czy malowane postacie wyłaniają się, czy raczej - przeciwnie, zapadają się w głąb nieokreślonej otchłani.


Malarskie realizacje swoich przemyśleń i przeżyć laureatka powołuje do życia łącząc techniki olejne i akrylowe. Gama kolorystyczna w kolejno powstających cyklach malarskich zawęża się niemal do monochromatyzmu.


Otwarcie wystawy 9 grudnia o godz. 18.00 w galerii ASP w Zbrojowni.

alt

TERESA MISZKIN (ur. 1947 w Gdańsku). Mieszkanka Sopotu. Studiowała w l. 1968-1973, najpierw na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1973 roku w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza ze specjalizacją malarstwa ściennego w Pracowni Malarstwa Ściennego u prof. Kazimierza Ostrowskiego. W 1973 roku zatrudniona na stanowisku asystentki na Wydziale Malarstwa, przeszła wszystkie stopnie kariery akademickiej. Tytuł profesora sztuk plastycznych otrzymała w 1994 roku. W latach 1999-2002 piastowała godność prodziekana, a w l. 2002-2008 dziekana Wydziału Malarstwa i Grafiki.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież