Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczennica mistrza - Teresa Miszkin

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 grudnia 2021 17:53

Warszawa ma nagrodę im. Jana Cybisa, Kraków nagrodę im. Witolda Wojtkiewicz a Gdańsk - im. Kazimierza Ostrowskiego. Tegoroczną laureatką malarskiej nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została Teresa Miszkin.


Trójmiejski artysta - Maciej Świeszewski pisał: "Malarstwo jedną z najwspanialszych dyscyplin sztuki w której duch wraz z intelektem i zmysłowością ukazuje całe niepowtarzalne bogactwo człowieka".


Tegoroczną laureatką malarskiej nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została Teresa Miszkin. Malarka dla której istotnie jest zainteresowanie człowiekiem a centrum jej twórczości staje się figura ludzka.


W jej pracach pełnych zbliżeń ludzkich twarzy pełnych bruzd i zmarszczek łatwo przeczytać dramat ludzkiej egzystencji, dramat upływającego czasu, dramat przemijania.


Malarka w swojej twórczości wykorzystuje aparat fotograficzny nawiązując do fotorealizmu i hiperrealizmu modnych w ostatnich dekadach XX w.


Od początku swej drogi twórczej Teresa Miszkin podążała własną drogą, która w ciągu lat uległa tylko pewnej ewolucji. Kontury malowanych postaci rozpływają się jakby w wszechogarniającej mgle. Tajemnicą obrazów jest to czy malowane postacie wyłaniają się, czy raczej - przeciwnie, zapadają się w głąb nieokreślonej otchłani.


Malarskie realizacje swoich przemyśleń i przeżyć laureatka powołuje do życia łącząc techniki olejne i akrylowe. Gama kolorystyczna w kolejno powstających cyklach malarskich zawęża się niemal do monochromatyzmu.


Otwarcie wystawy 9 grudnia o godz. 18.00 w galerii ASP w Zbrojowni.

alt

TERESA MISZKIN (ur. 1947 w Gdańsku). Mieszkanka Sopotu. Studiowała w l. 1968-1973, najpierw na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1973 roku w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza ze specjalizacją malarstwa ściennego w Pracowni Malarstwa Ściennego u prof. Kazimierza Ostrowskiego. W 1973 roku zatrudniona na stanowisku asystentki na Wydziale Malarstwa, przeszła wszystkie stopnie kariery akademickiej. Tytuł profesora sztuk plastycznych otrzymała w 1994 roku. W latach 1999-2002 piastowała godność prodziekana, a w l. 2002-2008 dziekana Wydziału Malarstwa i Grafiki.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież