Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Gdańsku można zobaczyć oryginalne listy królów polskich, dzieła Jana Matejki i… Dagome iudex!

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 10 sierpnia 2016 07:50

W Muzeum Narodowym w Gdańsku w oddziale Zielona Brama trwa właśnie wystawa pod tytułem „LUX IN ORIENTE – LUX EX ORIENTE. POLSKA I STOLICA APOSTOLSKA – 1050 LAT HISTORII”. Ta niesamowita ekspozycja składa się z bezcennych eksponatów, które zostały wypożyczone z różnych placówek i miejsc m.in. ze zbiorów Watykanu, Biblioteki Narodowej w Warszawie, czy Zamku Królewskiego. Wystawa ma na celu przybliżenie relacji państwa polskiego z Watykanem, a także prezentację historii chrześcijaństwa w Polsce. Odwiedzając Muzeum Narodowe w Gdańsku mamy szansę na własne oczy zobaczyć m.in. regest Dagome iudex pochodzący z około 1087 roku, Psałterz floriański z końca XIV wieku, Księgę henrykowską z 1270 roku oraz oryginalne dokumenty związane z papiestwem Jana Pawła II. A wszystko to za złotówkę, bo tyle kosztuje bilet.


„LUX IN ORIENTE – LUX EX ORIENTE. POLSKA I STOLICA APOSTOLSKA – 1050 LAT HISTORII” jest wystawą niezwykłą. Gdańszczanie i turyści mają możliwość obejrzenia około 180 eksponatów, które dokumentują i obrazują 1050-letnią historię chrześcijaństwa na ziemiach polskich, a także kontakty naszej ojczyzny ze Stolicą Apostolską. Wystawa podzielona jest na pięć działów tematycznych – „Polska Piastów 966-1370”, „Polska Jagiellonów 1385-1572”, „Rzeczpospolita Obojga Narodów”, „W niewoli, XIX w.” oraz „Wiek XX – wiek krwi i chwały”.altPodczas wystawy możemy podziwiać m.in. regest z najstarszego znanego dokumentu polskiego – Dagome iudex. Dokument powstał prawdopodobnie między rokiem 990, a 992, natomiast zachował się w formie obszernego wyciągu, który powstał prawdopodobnie w Rzymie około 1087 roku. Dagome iudex to dokument, w którym państwo polskie, nazywane w nim gnieźnieńskim, zostaje przez swojego władcę, najprawdopodobniej Mieszka I, poddane pod opiekę Stolicy Apostolskiej.


Ponadto podczas wystawy mamy okazję zobaczyć niesamowite zabytki i eksponaty takie jak: kopie relikwiarzy na głowę i rękę Św. Wojciecha, Rocznik Świętokrzyski Dawny z ok. 1120 roku, Księgę henrykowską z 1270 roku spisaną po łacinie, która zawiera zapis uznawany za pierwsze polskie zdanie „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwiaj”, co oznacza „Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj”, Bullę papieża Grzegorza IX oraz pieczęć bulli, rękopis „Kroniki Polskiej” Wincentego Kadłubka, kielich mszalny, który był darem Kazimierza Wielkiego dla Kościoła Św. Piotra i Pawła w Stopnicy, Psałterz floriański z końca XIV wieku, który zawiera teksty 150 psalmów w językach łacińskim, polskim i niemieckim, liczne prace lub kopie prac Jana Matejki, dokument króla Zygmunta III Wazy popierający krakowskich jezuitów w sporze przeciwko Akademii Krakowskiej, list króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego do papieża Klemensa X, list Jana III Sobieskiego do papieża Innocentego XI po zwycięstwie pod Wiedniem, mitrę papieża Piusa XI, buty papieża Jana XXIII, potwierdzenie wyboru papieża Jana Pawła II, odcisk dłoni papieża-Polaka z 2002 roku, breve beatyfikacyjne Jana Pawła II, Bullę kanonizacyjną Jana Pawła II.


Ze względu na znaczenie, wartość historyczną i wiek przedmiotów w salach wystawowych panuje półmrok. Pani, która dogląda wystawy poinformowała „Gazetę Gdańską”, że nawet moc lamp oświetlających eksponaty jest precyzyjnie ustalona, by nie naświetlać zanadto zbiorów, gdyż mogłoby to grozić ich uszkodzeniem. Podczas wystawy obowiązuje całkowity zakaz fotografowania, co jest zupełnie zrozumiałe ze względu na to, z jak cennymi przedmiotami mamy do czynienia. Zdjęć robić nie wolno, ale można za to skorzystać z oficjalnej aplikacji wystawy. Wystarczy, za pomocą programu, który pobierzemy za darmo, zeskanować kod, który dostępny jest przy każdym eksponacie, aby podziwiać fotografie i opisy danych przedmiotów. Pracownice muzeum są bardzo pomocne i tłumaczą co zrobić krok po kroku, by móc oglądać w smartphonie ulubione eksponaty. Aplikacja to także możliwość zapoznania się z wystawą dla osób, które nie będą w stanie zobaczyć jej „na żywo”.altWystawa cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów, o czym poinformowała „Gazetę Gdańską” pani przy kasie biletowej i o czym mogliśmy przekonać się sami, ponieważ wystawę odwiedziliśmy w środku tygodnia, w godzinach wczesnego popołudnia, a mimo to w salach wystawowych było wielu odwiedzających w różnym przedziale wiekowym. Bilet na tę niesamowitą wystawę kosztuje zaledwie złotówkę.


Honorowy patronat nad wystawą objęli premier Beata Szydło oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał nuncjusz apostolski Pietro Parolin. Kuratorem wystawy jest ks. dr Marek A. Rostkowski, natomiast przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest Andrzej Jaworski. W komitecie honorowym znaleźli się m.in. wicepremier i minister Piotr Gliński, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa,  sekretarz stanu Jarosław Sellin, marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prefekt kongregacji ds. ewangelizacji narodów kardynał Fernando Filoni, przewodniczący administracji Bazyliki św. Piotra w Rzymie kardynał Angelo Comastri, metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.


Wystawa potrwa do 20 października bieżącego roku.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież