Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zrozumieć seniorów

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 listopada 2012 09:59

altZanim zaczęły pracować z seniorami w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie Jarosław Polański, pracujący na co dzień w ośrodku, zaproponował im założenie specjalnego kombinezonu. I nagle w mgnieniu oka dwudziestokilkulatki stawały się osiemdziesięcioletnimi staruszkami, które nie dowidzą, nie dosłyszą, z ledwością przemierzą kilka schodów i już muszą odsapnąć.Ten specjalny kostium to symulator starości, który usztywnia stawy, obciąża plecy i ręce, pogarsza wzrok i słuch.
– Było to nieprzyjemne doznanie. Naprawdę się zmęczyłam się, kiedy próbowałam zejść ze schodów – mówi Lena Połchowska, absolwentka psychologii SWPS w Sopocie – Było to nieprzyjemne, ale jednak pomaga zrozumieć seniorów.


W ten niekonwencjonalny sposób rozpoczęły swój staż w sopockim Domu Pomocy Społecznej studentki z Sopockiej Wyższej Szkoły Społecznej.
 – Chęć studentów do pracy z seniorami mocno nas zdziwiła, ponieważ chętnych na staż do DPS-u było więcej niż do firm komercyjnych i biznesowych. I to było dla nas takim pozytywnym i miłym zaskoczeniem – mówiła Dorota Piekarska, specjalista ds. promocji SWPS w Sopocie.  – Najpierw planowaliśmy wspólnie z DPS-em organizować imprezy dla mieszkańców, pomysł, żeby w życie codzienne zaangażować studentów zrodził się podczas kolejnych rozmów i jak widać okazał się strzałem w dziesiątkę.


Dziewczęta uczestniczyły w zajęciach dla seniorów, razem z nimi tańczyły, wyszywały, śpiewały piosenki. Świętowały 103. urodziny Jadwigi Ovcaric i podziwiały taneczne umiejętności pani Danusi. Wypatrzyły także zakochaną parę i nakręciły o ich miłości film pt. „Serce się nie starzeje”, który można oglądać na youtubie.


alt

Zdjęcie do plakatu zrobiono przez DPS-em w Sopocie
fot. Jarosław Polański


Wszystkie te obserwacje zawarły w kampanii społecznej „Oryginalny senior”, założyły bloga oraz konto na Facebooku, na którym zamieściły opis następującej treści: „Jestem oryginalnym seniorem z ciekawym przeżyć worem! Założyłem sobie fejsubka, będę uraczony, jeśli będziecie na mnie lukać! Zapowiadam codzienny update informacji, gdyż podglądają mnie paparazzi! Pokażę Wam swoją codzienność na starsze lata, taki mój pomysł na podbój świata!”. Na Facebooku oraz na blogu zamieszczały ciekawostki z życia ośrodka, odkrywały ich pasje i dzieliły się tym z innymi.


 – Chodziło nam o to, aby pokazać, że starość też ma swoje barwy. Dużym zaskoczeniem były dla nas rozmowy, z których wynikało, że na bezludną wyspę, na którą można zabrać tylko dwa przedmioty, grono starszych zabrałoby leki i kanapki lub łóżko i przystojnego doktora – mówiła jedna ze stażystek.


 – Trzeba pamiętać, że wszyscy się zestarzejemy i każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji jak niektórzy mieszkańcy tego ośrodka, którzy tylko i wyłącznie leżą lub jeżdżą na wózku inwalidzkim i są zdani na dobre słowo i na opiekę innych  – dodaje Lena Połchowska.


alt

103. urodziny Jadwigi Ovcaric – mieszkanki ośrodka


 – To miejsce, w którym jesteśmy jest nietypowe – mówi Liliana Zalewska. - To Sheraton, hotel de lux dla seniorów, starsi ludzie mają tu nawet fryzjera i mogą się uczyć języka hiszpańskiego. Łatwo aktywizować ludzi, którzy mają potrzebę kontaktowania się z innymi ludźmi, podejmowania nowych wyzwań. Naszą kampanię skierowałyśmy do tych, którzy są raczej bierni i z oporami wchodzą w nowe towarzystwo i podejmują się nowych wyzwań.
 – Dziewczęta stworzyły kampanię społeczną na rzecz Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Zaprojektowały plakat, ulotki oraz wyreżyserowały spot społeczny, w którym wzięła udział para seniorów z Sopotu. Celem kampanii jest łamanie stereotypów o osobach starszych oraz przedstawienie starości jako czegoś normalnego, równie atrakcyjnego, co młodość – opowiada Jarosław Polański, opiekun stażu i specjalista ds. public relations DPS w Sopocie.


alt

103. urodziny Jadwigi Ovcaric – mieszkanki ośrodkaCzy kampania społeczna będzie kontynuowana? Seniorzy nie mogą się doczekać. Jak zapewnia Dorota Piekarska z SWPS w Sopocie współpraca będzie trwać nadal.


Warto dodać, że Centrum Seniora w Sopocie to Dom Pomocy Społecznej w Sopocie, który nastawiony jest na codzienną opiekę nad starszymi osobami oraz Dzienny Dom  Pobytu, funkcjonujący jako Klub Seniora. Można w nim się spotkać z innymi, pograć  chociażby w brydża, poćwiczyć czy wspólnie pośpiewać.
(king)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież