Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gutkowski i Energa prawie gotowi do regat Vendée Globe

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 listopada 2012 16:39

W sobotę 10 listopada z francuskiego portu Les Sables d’Olonne dwadzieścia jachtów i dwudziestu żeglarzy rozpocznie zmagania w regatach Vendée Globe - najtrudniejszym wyścigu na świecie – bez przystanków, bez pomocy z zewnątrz, samotnie. Jednym z nich będzie Polak, Zbigniew Gutek Gutkowski, który popłynie jachtem ENERGA.
- Jeszcze to do mnie w pełni nie dociera –  mówi Gutek. - Myślę, że dopiero na kilka godzin przed startem poczuję tak naprawdę adrenalinę. Na razie staram się żyć normalnie – doglądam przygotowań jachtu, testujemy sprzęt, jeszcze nie czuć ciśnienia – uzupełnia.

Polak wie, że dysponuje bardzo dobrym sprzętem. Jacht ENERGA to jednostka bardzo szybka i dobrze znana w regatowym świecie, uważana za trudną w prowadzeniu i wymagającą. - To nieprawda – koryguje Gutek. - Te jachty są do siebie bardzo podobne. Żeby płynąć szybko, zawsze trzeba się bardzo napracować. Ale na pewno starsze jednostki były wygodniejsze – dodaje.

Kabina jachtu nie zapewnia właściwie żadnych wygód. Czarne wnętrze wykonanej z włókien węglowych jednostki nie jest specjalnie przytulne, ale po kilku dniach można się z nim oswoić, można się do niego przyzwyczaić. Większość jachtów startujących w tym roku wygląda z zewnątrz podobnie, choć różnią się detalami. Natomiast wewnątrz różnią się zdecydowanie. - Dla mnie ważna jest przestrzeń w środku, dlatego wybrałem właśnie ten jacht – przyznaje Gutkowski. - Mogę się w nim wyprostować, co przy moim wzroście nie jest oczywiste. Dobrze się tu czuję, to też jest dla mnie ważne.


alt

ENERGA podczas prób żaglowychENERGA jest już prawie gotowa do startu. Z kompletem nowych żagli, wymienionym takielunkiem stałym i ruchomym, nową elektroniką oraz Gutkowskim na pokładzie stanowi poważną konkurencję w wyścigu z reguły zdominowanym przez Francuzów. Lokalna prasa zauważa udział Polaka w regatach, ale nie stawia go w gronie faworytów. - Moim głównym celem jest oczywiście wystartować i znaleźć się na mecie – mówi Gutek. - Ale jest na trasie kilka kluczowych momentów, gdzie oprócz szybkości będą liczyły się pomysł i taktyka, a ja nie mam żadnych kompleksów jeżeli chodzi o konkurencję.

Regaty Vendée Globe to rozgrywany od roku 1989 co cztery lata wyścig samotnych żeglarzy na sześciesięciostopowych jachtach klasy IMOCA Open 60. We Francji jest najważniejszym wydarzeniem żeglarskim, gromadzi na starcie tysiące kibiców, niezależnie od pogody, która w listopadzie rzadko bywa ciepła i słoneczna. Tłumy fanów już od dwóch tygodni oglądają jachty zacumowane przy pomoście dla zawodników, zadając niezliczone pytania.

źródło energasailing.pl
fot. R.Hajduk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież