Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Związkowcy w trosce o dobro Polski

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 października 2012 08:07

Z inicjatywy Józefa Partyki, przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa Pomorskiego, w gmachu Urzędu Morskiego w Gdyni 29 października odbyła się narada z udziałem posła Leszka Millera, przewodniczącego SLD. Przedstawiciele związków zawodowych różnych branż wypowiedzieli swoje żale, przedstawili istotne problemy i wyrazili prośbę o ich rozpatrzenie na forum parlamentu.


Stanisław Taube: - My jako związki zawodowe mamy różne pracownicze problemy. Nie trafiają one tam, gdzie jest stanowione prawo i ustawy. Komisja Trójstronna jest mało skuteczna. Powinno się ją wzmocnić poprzez uczestnictwo w niej wicepremiera ds. społecznych. Nie ma merytorycznych dyskusji. Brakuje przekazywania naszych informacji do odpowiednich ministerstw. Nie ma przekazywania informacji oddolnej, a wszystko jest narzucane odgórnie. A my nie chcemy rozrób na ulicach, chcemy rzeczowych debat z udziałem przedstawicieli rządu i wspólnego rozwiązywania problemów. Do czego to podobna, aby w sądzie pracy proces np. zwolnionego związkowca ciągnął się ponad 4,5 lat.
Mirosław Jastrzębski: - Nie ma uregulowań prawnych w sprawie funkcjonowania jednostek straży pożarnej w morskich portach. Ich prezesi likwidują takie jednostki. Tak się stało już w Porcie Gdańsk, a w gdyńskim z końcem tego roku statek strażacki ma zostać przekształcony na portowy holownik. Polska podpisała konwencję SOLAS w 1992 roku, a jej nie przestrzega likwidując kolejne istotne w tej kwestii ustawy. Do portu w Gdyni rocznie zawija 80 statków pasażerskich, a nie ma uregulowań prawnych, kto ma udzielić pomocy w przypadku powstałego pożaru. Ciągle czekamy na uregulowania prawne.


Ilona Kwiatkowska-Falkowska: - Minister zdrowia przedstawił projekt minimalnych norm zatrudnienia w szpitalach marszałkowskich. A nie dotyczy to placówek sprywatyzowanych. Oznacza to aż 30-procentowy ubytek pielęgniarek. Najczęściej ciężko pracujących kobiet otrzymujących miesięczne wynagrodzenie dziesięciokrotnie mniejsze od lekarzy. Wedle nowej przyjętej przez Sejm ustawy również i pielęgniarki mają pracować do 67 roku życia. Chyba o wiele wcześniej przejdą one na renty inwalidzkie.


Czesław Kościerzyński: - Od kilku lat zamrożone są płace dla pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Przeciwko temu protestujemy, to w rewanżu zaistniała groźba przeprowadzenia restrukturyzacji, co wiąże się ze zwolnieniami. Z kolei zarobki średnio są o 300 zł większe w Urzędzie Morskim w Szczecinie.


Jan Naczk: - Na coraz bardziej rozdrobnionej kolei nie ma zachowanego bezpieczeństwa podróżnych. Przewozy Regionalne nie mają planu rozwoju. Na kolei brak jest współpracy pomiędzy województwami. Są pieniądze unijne na modernizacje kolejowej infrastruktury, ale ich nie wykorzystujemy.


alt


Leszek Miller ustosunkowując się do przedstawionych problemów powiedział, że przed rokiem 2000 ten trójstronny dialog rząd-pracodawcy-związki zawodowe, był prowadzony. W takiej komisji ze strony rządu istotnie powinien zasiadać wicepremier Waldemar Pawlak. W komisji powinny być zawierane kompromisy, ale u nas w kraju jest to uznawane jako porażka. W Komisji Trójstronnej żadna ze stron nie może czuć przewagi. Za służbę zdrowia odpowiedzialność powinno ponosić Ministerstwom Zdrowia, a nie NFZ, na którego wszystko się zrzuca. Jak się służbę zdrowia sprywatyzuje, to większość społeczeństwa nie będzie stać na leczenie. Szokującym jest, że brakuje pieniędzy na funkcjonowanie dziecięcych szpitali. Przecież tuż po wojnie 67 lat temu ludowe państwo, troszcząc się o dzieci, posyłało je do sanatorów i prewentoriów. A teraz brakuje nawet dla nich leków.


Dlatego też chcemy wnieść wniosek o odwołanie ministra zdrowia. Jeśli chodzi zaś o bezrobocie, to GUS niedawno podał, że jest ono większe wśród osób 50 plus niż wśród absolwentów wyższych uczelni. A rząd premiera Tuska podwyższył okres pracy do 67 lat, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. A powinien obowiązywać okres przepracowanych lat, do 40 dla mężczyzn i 35 dla kobiet. I za tym też SLD postulowało. Obecnie trzeba dążyć do tego, aby zapewnić pracę składkową. Rodzimy kapitalizm niestety łamie podstawowe prawa Polaków. Musi zmienić się układ sił w Sejmie, aby móc coś zmienić na lepsze, tymi słowami zakończył Leszek Miller swoje spotkanie ze związkowcami.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież