W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Związkowcy w trosce o dobro Polski

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 października 2012 08:07

Z inicjatywy Józefa Partyki, przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa Pomorskiego, w gmachu Urzędu Morskiego w Gdyni 29 października odbyła się narada z udziałem posła Leszka Millera, przewodniczącego SLD. Przedstawiciele związków zawodowych różnych branż wypowiedzieli swoje żale, przedstawili istotne problemy i wyrazili prośbę o ich rozpatrzenie na forum parlamentu.


Stanisław Taube: - My jako związki zawodowe mamy różne pracownicze problemy. Nie trafiają one tam, gdzie jest stanowione prawo i ustawy. Komisja Trójstronna jest mało skuteczna. Powinno się ją wzmocnić poprzez uczestnictwo w niej wicepremiera ds. społecznych. Nie ma merytorycznych dyskusji. Brakuje przekazywania naszych informacji do odpowiednich ministerstw. Nie ma przekazywania informacji oddolnej, a wszystko jest narzucane odgórnie. A my nie chcemy rozrób na ulicach, chcemy rzeczowych debat z udziałem przedstawicieli rządu i wspólnego rozwiązywania problemów. Do czego to podobna, aby w sądzie pracy proces np. zwolnionego związkowca ciągnął się ponad 4,5 lat.
Mirosław Jastrzębski: - Nie ma uregulowań prawnych w sprawie funkcjonowania jednostek straży pożarnej w morskich portach. Ich prezesi likwidują takie jednostki. Tak się stało już w Porcie Gdańsk, a w gdyńskim z końcem tego roku statek strażacki ma zostać przekształcony na portowy holownik. Polska podpisała konwencję SOLAS w 1992 roku, a jej nie przestrzega likwidując kolejne istotne w tej kwestii ustawy. Do portu w Gdyni rocznie zawija 80 statków pasażerskich, a nie ma uregulowań prawnych, kto ma udzielić pomocy w przypadku powstałego pożaru. Ciągle czekamy na uregulowania prawne.


Ilona Kwiatkowska-Falkowska: - Minister zdrowia przedstawił projekt minimalnych norm zatrudnienia w szpitalach marszałkowskich. A nie dotyczy to placówek sprywatyzowanych. Oznacza to aż 30-procentowy ubytek pielęgniarek. Najczęściej ciężko pracujących kobiet otrzymujących miesięczne wynagrodzenie dziesięciokrotnie mniejsze od lekarzy. Wedle nowej przyjętej przez Sejm ustawy również i pielęgniarki mają pracować do 67 roku życia. Chyba o wiele wcześniej przejdą one na renty inwalidzkie.


Czesław Kościerzyński: - Od kilku lat zamrożone są płace dla pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Przeciwko temu protestujemy, to w rewanżu zaistniała groźba przeprowadzenia restrukturyzacji, co wiąże się ze zwolnieniami. Z kolei zarobki średnio są o 300 zł większe w Urzędzie Morskim w Szczecinie.


Jan Naczk: - Na coraz bardziej rozdrobnionej kolei nie ma zachowanego bezpieczeństwa podróżnych. Przewozy Regionalne nie mają planu rozwoju. Na kolei brak jest współpracy pomiędzy województwami. Są pieniądze unijne na modernizacje kolejowej infrastruktury, ale ich nie wykorzystujemy.


alt


Leszek Miller ustosunkowując się do przedstawionych problemów powiedział, że przed rokiem 2000 ten trójstronny dialog rząd-pracodawcy-związki zawodowe, był prowadzony. W takiej komisji ze strony rządu istotnie powinien zasiadać wicepremier Waldemar Pawlak. W komisji powinny być zawierane kompromisy, ale u nas w kraju jest to uznawane jako porażka. W Komisji Trójstronnej żadna ze stron nie może czuć przewagi. Za służbę zdrowia odpowiedzialność powinno ponosić Ministerstwom Zdrowia, a nie NFZ, na którego wszystko się zrzuca. Jak się służbę zdrowia sprywatyzuje, to większość społeczeństwa nie będzie stać na leczenie. Szokującym jest, że brakuje pieniędzy na funkcjonowanie dziecięcych szpitali. Przecież tuż po wojnie 67 lat temu ludowe państwo, troszcząc się o dzieci, posyłało je do sanatorów i prewentoriów. A teraz brakuje nawet dla nich leków.


Dlatego też chcemy wnieść wniosek o odwołanie ministra zdrowia. Jeśli chodzi zaś o bezrobocie, to GUS niedawno podał, że jest ono większe wśród osób 50 plus niż wśród absolwentów wyższych uczelni. A rząd premiera Tuska podwyższył okres pracy do 67 lat, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. A powinien obowiązywać okres przepracowanych lat, do 40 dla mężczyzn i 35 dla kobiet. I za tym też SLD postulowało. Obecnie trzeba dążyć do tego, aby zapewnić pracę składkową. Rodzimy kapitalizm niestety łamie podstawowe prawa Polaków. Musi zmienić się układ sił w Sejmie, aby móc coś zmienić na lepsze, tymi słowami zakończył Leszek Miller swoje spotkanie ze związkowcami.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież