300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Co to znaczy być kobietą świadomą?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 02 listopada 2012 17:33

Stowarzyszenie Crede Femina w centrum zainteresowania stawia kobietę. Od lat zajmuje się uświadamianiem płci pięknej na temat raka piersi. W październiku zorganizowało konferencję pt. „Kobieta świadoma”.
 – Istniejemy od 1994 roku jako Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Gdańsk – mówi Wanda Kustrzeba, prezeska Stowarzyszenia Crede Femina. – Od dwóch lat funkcjonujemy pod nową nazwą  Crede Femina, co znaczy „Zawierz, Kobieto”. Wraz ze zmianą nazwy rozszerzyłyśmy działalność.


alt

Doktor hab. Alicja Dziewulska-Bokiniec opowiada o diecie antyrakowej


Podczas konferencji „Kobieta świadoma” poruszono tematy zdrowotne, duchowe, mówiono także o tym, aby nie odbierać sobie prawa do marzeń.
Pierwszą prelegentką sesji była doktor hab. Alicja Dziewulska-Bokiniec, która w referacie pt. „Jak pokonać raka na talerzu” opowiadała o diecie antyrakowej według najnowszych badań. Wynika z nich, że powinniśmy spożywać oleje i produkty z Omega-3 oraz Omega-6. Cukru możemy zjeść tylko tyle gram, ile ważymy, czyli, jeśli ktoś waży 60 kg, to wolno mu zjeść tylko 60 gram cukru (1 łyżeczka cukru to 5 gram). Łatwo sobie policzyć, ile możemy jeszcze wypić słodkich kaw czy herbat. Dlaczego powinniśmy reglamentować cukier? Ponieważ fermentacja glukozy powoduje przyrost komórek rakowych – usłyszeliśmy podczas prelekcji. Przeciwrakowo natomiast działają: orzechy laskowe i włoskie oraz lampka czerwonego wina.
Kwestią natomiast samoakceptacji zajęła się dr Beata Bykowska, psychoterapeutka, z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego. O symbolach kobiecości i o tym, jak funkcjonowały w kulturze, opowiedziała natomiast dr Irena Bukowska. Filozofka zauważyła, że symbolem kobiety jest księżyc, a zatem światło odbite, coś podrzędnego. Gdy tymczasem mężczyznę symbolizuje słońce, czyli gwiazda, która świeci własnym światłem. Inne przedmioty z którymi utożsamiano kobiecość to szpara, muszla, grota. Te krzywdzące kobiety porównania świadczą o  tym, że kultura wobec płci pięknej zawsze była opresyjna i stawiała je poniżej mężczyzn. Bożenna Zalewska-Flont, lekarka specjalizująca się w rehabilitacji w wystąpieniu pt. „Czego pragną i potrzebują kobiety” mówiła o tym, w jaki sposób kobieta może się dobrze czuć ze sobą, pokazywała techniki relaksacyjne. Podkreślała, jak ważne jest to, aby siebie polubić, realizować swoje marzenia, a przynajmniej marzyć, bo właśnie one są bardzo ważne, dlatego miejmy marzenia nawet na 100 lat do przodu, nawet poza nasze własne życie...


Niestety mimo wcześniejszych zapowiedzi na konferencję nie przybyła prof. Joanna Senyszyn. W tym samym czasie odbywał się kongres SLD, którego nie mogła opuścić. Ale obiecała, że w następnej konferencji weźmie na pewno udział i wygłosi referat na temat „Kobiety w polityce”.
Podczas sesji podjęto także kwestię języka, a szczególnie semantyki, która nie jest przystosowana do odmiany kobiecych stanowisk. Wciąż dziwnie brzmią sformułowania: „ministra” czy „ministerka”, „premierka” kojarzy się raczej z małą premierą niż z panią premier.


– Z drugiej strony niektóre nazwy się przyjęły, możemy już powiedzieć profesorka, specjalistka czy kulturoznawczyni – zauważa Wanda Kustrzeba.
Piątkowe wydarzenie zwieńczyło pokaz samobadania piersi w wykonaniu lekarki Haliny Rogulskiej.


alt

Patronem honorowym wydarzenia był Bogdan Oleszek, przyjaciel Stowarzyszenia Crede Femina


– Posiadamy fantomy piersi, na których uczymy się wykrywania guzków lub grudek. Powinniśmy znać swoje piersi tak jak twarz. 90 proc. raka piersi wykrywają same kobiety. Tylko szybkie wykrycie nowotworu powoduje wyleczenie – podkreśla Wanda Kustrzeba. – Podobne akcje przeprowadzamy w szkołach dla dziewcząt i chłopców. Liczymy na to, że wrócą do domu i opowiedzą o tym swoim swoim mamom, babciom i ciociom. Zależy nam na wyrobieniu dobrych nawyków. Chcemy, żeby zwyczaj samobadania piersi stał się taką naturalną sprawą jak mycie zębów czy golenie nóg.
Podczas kobiecej konferencji pojawił się jednak temat męski.


– My się stowarzyszyłyśmy i zaczęłyśmy głośno mówić o raku piersi, o badaniach i mammografii, natomiast wśród mężczyzn rak prostaty to cały czas wstydliwy problem. Czy któryś z panów się odważy i założy podobną organizację? – zastanawia się prezeska.


Po części oficjalnej na uczestniczki czekał tort jubileuszowy, lampka czerwonego wina i inne słodkości. Patronem honorowym wydarzenia był Bogdan Oleszek, przewodniczący rady miasta w Gdańsku, który od lat wspiera działania stowarzyszenia oraz prezydent miasta Paweł Adamowicz.


(king)

fot. Stowarzyszenie Crede Femina

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież