Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Co to znaczy być kobietą świadomą?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 02 listopada 2012 17:33

Stowarzyszenie Crede Femina w centrum zainteresowania stawia kobietę. Od lat zajmuje się uświadamianiem płci pięknej na temat raka piersi. W październiku zorganizowało konferencję pt. „Kobieta świadoma”.
 – Istniejemy od 1994 roku jako Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Gdańsk – mówi Wanda Kustrzeba, prezeska Stowarzyszenia Crede Femina. – Od dwóch lat funkcjonujemy pod nową nazwą  Crede Femina, co znaczy „Zawierz, Kobieto”. Wraz ze zmianą nazwy rozszerzyłyśmy działalność.


alt

Doktor hab. Alicja Dziewulska-Bokiniec opowiada o diecie antyrakowej


Podczas konferencji „Kobieta świadoma” poruszono tematy zdrowotne, duchowe, mówiono także o tym, aby nie odbierać sobie prawa do marzeń.
Pierwszą prelegentką sesji była doktor hab. Alicja Dziewulska-Bokiniec, która w referacie pt. „Jak pokonać raka na talerzu” opowiadała o diecie antyrakowej według najnowszych badań. Wynika z nich, że powinniśmy spożywać oleje i produkty z Omega-3 oraz Omega-6. Cukru możemy zjeść tylko tyle gram, ile ważymy, czyli, jeśli ktoś waży 60 kg, to wolno mu zjeść tylko 60 gram cukru (1 łyżeczka cukru to 5 gram). Łatwo sobie policzyć, ile możemy jeszcze wypić słodkich kaw czy herbat. Dlaczego powinniśmy reglamentować cukier? Ponieważ fermentacja glukozy powoduje przyrost komórek rakowych – usłyszeliśmy podczas prelekcji. Przeciwrakowo natomiast działają: orzechy laskowe i włoskie oraz lampka czerwonego wina.
Kwestią natomiast samoakceptacji zajęła się dr Beata Bykowska, psychoterapeutka, z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego. O symbolach kobiecości i o tym, jak funkcjonowały w kulturze, opowiedziała natomiast dr Irena Bukowska. Filozofka zauważyła, że symbolem kobiety jest księżyc, a zatem światło odbite, coś podrzędnego. Gdy tymczasem mężczyznę symbolizuje słońce, czyli gwiazda, która świeci własnym światłem. Inne przedmioty z którymi utożsamiano kobiecość to szpara, muszla, grota. Te krzywdzące kobiety porównania świadczą o  tym, że kultura wobec płci pięknej zawsze była opresyjna i stawiała je poniżej mężczyzn. Bożenna Zalewska-Flont, lekarka specjalizująca się w rehabilitacji w wystąpieniu pt. „Czego pragną i potrzebują kobiety” mówiła o tym, w jaki sposób kobieta może się dobrze czuć ze sobą, pokazywała techniki relaksacyjne. Podkreślała, jak ważne jest to, aby siebie polubić, realizować swoje marzenia, a przynajmniej marzyć, bo właśnie one są bardzo ważne, dlatego miejmy marzenia nawet na 100 lat do przodu, nawet poza nasze własne życie...


Niestety mimo wcześniejszych zapowiedzi na konferencję nie przybyła prof. Joanna Senyszyn. W tym samym czasie odbywał się kongres SLD, którego nie mogła opuścić. Ale obiecała, że w następnej konferencji weźmie na pewno udział i wygłosi referat na temat „Kobiety w polityce”.
Podczas sesji podjęto także kwestię języka, a szczególnie semantyki, która nie jest przystosowana do odmiany kobiecych stanowisk. Wciąż dziwnie brzmią sformułowania: „ministra” czy „ministerka”, „premierka” kojarzy się raczej z małą premierą niż z panią premier.


– Z drugiej strony niektóre nazwy się przyjęły, możemy już powiedzieć profesorka, specjalistka czy kulturoznawczyni – zauważa Wanda Kustrzeba.
Piątkowe wydarzenie zwieńczyło pokaz samobadania piersi w wykonaniu lekarki Haliny Rogulskiej.


alt

Patronem honorowym wydarzenia był Bogdan Oleszek, przyjaciel Stowarzyszenia Crede Femina


– Posiadamy fantomy piersi, na których uczymy się wykrywania guzków lub grudek. Powinniśmy znać swoje piersi tak jak twarz. 90 proc. raka piersi wykrywają same kobiety. Tylko szybkie wykrycie nowotworu powoduje wyleczenie – podkreśla Wanda Kustrzeba. – Podobne akcje przeprowadzamy w szkołach dla dziewcząt i chłopców. Liczymy na to, że wrócą do domu i opowiedzą o tym swoim swoim mamom, babciom i ciociom. Zależy nam na wyrobieniu dobrych nawyków. Chcemy, żeby zwyczaj samobadania piersi stał się taką naturalną sprawą jak mycie zębów czy golenie nóg.
Podczas kobiecej konferencji pojawił się jednak temat męski.


– My się stowarzyszyłyśmy i zaczęłyśmy głośno mówić o raku piersi, o badaniach i mammografii, natomiast wśród mężczyzn rak prostaty to cały czas wstydliwy problem. Czy któryś z panów się odważy i założy podobną organizację? – zastanawia się prezeska.


Po części oficjalnej na uczestniczki czekał tort jubileuszowy, lampka czerwonego wina i inne słodkości. Patronem honorowym wydarzenia był Bogdan Oleszek, przewodniczący rady miasta w Gdańsku, który od lat wspiera działania stowarzyszenia oraz prezydent miasta Paweł Adamowicz.


(king)

fot. Stowarzyszenie Crede Femina

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież