Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Benefis profesor Ewy Nawrockiej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 02 listopada 2012 17:41

altZ Szekspirem, Słowackim oraz z przyjaciółmi i kolegami z Instytutu Filologii Polskiej świętowała swoje 70. urodziny – profesor Ewa Nawrocka, która od pięćdziesięciu lat związana jest z gdańską polonistyką.
Z tej wyjątkowej okazji zorganizowano sesję naukową pt. „Szekspir, Słowacki i gdańskie okolice”, która poruszała tematykę bliską dla jubilatki. W konferencji wzięło udział 19 naukowców, kolegów, ale też i jej uczniów. Jednak gwiazdą tego dnia była pani profesor, która wygłosiła monolog, kompilację wybranych przez siebie tekstów. Mogliśmy ją poznać w nowej odsłonie. W tej nowej teatralnej roli jubilatka czuła się wręcz świetnie.
Podczas uroczystości badaczka literatury otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w wysokości 5 tys. zł.
– Prof. Nawrocka jest osobą niezwykle zasłużoną dla nauki i kultury Trójmiasta. Przez wiele lat recenzowała w ogólnopolskich czasopismach twórczość teatralną i poetycką artystów Pomorza, jako wiceprezes objęła pieczę nad polskim Towarzystwem Szekspirowskim, od wielu lat wspiera swą pracą Fundację im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Jest autorką licznych książek i artykułów naukowych, poświęconych przede wszystkim literaturze polskiego romantyzmu i modernizmu, a także literaturze współczesnej – przekazuje uzasadnienie przyznania nagrody Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu.


Profesor przez wiele lat zajmowała się teorią literatury, wśród studentów mówiło się, że tylko ona potrafiła wytłumaczyć zawiłe teorie Ingardena czy Jacobsona. Szczególnie głośno zrobiło się wokół gdańskiej badaczki, gdy podczas majowej sesji naukowej „Wściekli i oburzeni. Obrazy rewolty w kulturze współczesnej” wygłosiła referat pt. „Wszyscy jesteśmy przestępcami”, w którym ostro skrytykowała reformę edukacji, poziom nauczania w szkołach oraz stan wiedzy uczniów opuszczających szkoły średnie.
– Bezmyślna i nieodpowiedzialna reforma szkolnictwa podstawowego i średniego doprowadziła do kompletnej zapaści edukacyjnej. Jej autorzy i orędownicy już gryzą ziemię, a nauczyciele zmagają się z przeszkodami nie do przekroczenia, a my dostajemy studentów niedouczonych, niemyślących, intelektualnie leniwych i biernych – mówiła prof. Ewa Nawrocka.


Zdaniem Nawrockiej bez sprzeciwu pogodziliśmy się z likwidacją egzaminów wstępnych i regułami nowej, ogłupiającej, testowej matury. Zwróciła wówczas uwagę, że mało kto odważa się oblać studenta, gdyż boi się, że rozpadnie się grupa, zabraknie godzin, zagrożone będą etaty.Odniosła się także do problemu z którym borykają się nauczyciele akademiccy.
– Czy studenci oburzają się na praktyki łapówkarskie? Czy potępiają ściąganie i kupowanie prac licencjackich i magisterskich? Notorycznie zrzynają z internetu. Czy razi ich wulgarne słownictwo, rynsztokowy język kolegów i, niestety, koleżanek, rozbrzmiewający w tych murach? Powszechnie daje znać o sobie syndrom kacetu – jedni są ofiarami, drudzy katami, jedni i drudzy są sobie potrzebni – mówiła wówczas Nawrocka swoją wypowiedź kończąc słowami, że „Wszystko toczy się po równi pochyłej, nawet najostrzejsze słowa nie są w stanie tego wyrazić”.


Wystąpienie prof. Ewy Nawrockiej wywołało burzę i dyskusję wokół reformy  szkolnictwa. Poruszyła ona bowiem wiele aktualnych tematów, które rzeczywiście sygnalizują zapaść edukacji. Literaturoznawczyni może sobie teraz już odpoczywać na zasłużonej emeryturze. Życzymy dużo zdrowia i kolejnych inspirujących wystąpień i publikacji.
(king)


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież