Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Senior dobrym wolontariuszem

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 października 2012 08:27

Seniorzy aktywnie działający jako wolontariusze to w Polsce wciąż nowy temat. Stereotypowo postrzegamy ich jako osoby potrzebujące pomocy, a nie oferujący swoje wsparcie innym. Gdy tymczasem nestorzy mają ogromny potencjał: doświadczenie, wolny czas, a także życiową mądrość, której nie przekaże najlepszy nawet uniwersytet.


Jak wynika z Badania na Temat Zdrowia, Starzenia się i Emerytur w Europie (projekt SHARE – Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe), 10% osób w wieku 65-74 w Europie zajmuje się wolontariatem, w Skandynawii i Holandii odsetek ten jest natomiast dwukrotnie wyższy. W Hiszpanii, Grecji i Polsce wolontariatem zajmuje się mniej niż 4% osób powyżej 50. roku życia.


Jedną z organizacji pozarządowych, która koncentruje się na aktywizacji seniorów i zainteresowaniu ich wolontariatem jest Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”, która od półtorej roku w Gdańsku i Bytowie realizuje projekt „Wolontariat 50+. Pomorskie – razem w działaniu!”.
23 października odbyła się konferencja „Forum Wolontariatu 50+” zorganizowana  przez fundację we współpracy z Wojewodą Pomorskim, Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Flandria” oraz  Instytutem Kultury Miejskiej.


Nie tylko działania pomocowe
W jakie działania może włączać się wolontariusz 50+? Stereotyp, seniora wolontariusza pracującego jedynie w hospicjum czy w Domu Pomocy Społecznej, obaliła prelegentka Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Podkreśliła, że seniorzy mogą realizować się nie tylko pomagając chorym, ale także włączając się w działania z młodzieżą. Przekonywała, że istnieje szerokie spektrum działań, w których osoba może naprawdę się odnaleźć.
– Niektórzy czują się przytłoczeni pomocowymi działaniami. Zdajemy sobie sprawę, że pomoc osobom śmiertelnie chorym wymaga ogromnej odporności psychicznej. Przy okazji warto wspomnieć, że wolontariusze decydujący się na pracę w hospicjach uczestniczą w szkoleniach przygotowujących ich do tego typu zadań. Ale przecież pomoc w hospicjum to może być praca w biurze czy kuchni – tłumaczy Agnieszka Kaim z Fundacji Inicjatyw Społecznych „Się zrobi”.


Senior wyjeżdża w świat
O międzynarodowym wolontariacie seniorów opowiedziała Iwona Sławińska z koszalińskiego Stowarzyszenia Aperto. To bardzo ciekawa postać, ponieważ sama wyjechała do Włoszech w ramach polsko-włoskiego projektu „Love, peace and... voluntary service” („Miłość, pokój i... wolontariat”) i po odpowiednim przeszkoleniu brała udział w Samopomocowych Spotkaniach Seniorów. Dodatkowo w Polsce  działa w Biurze Porad Obywatelskich.
– Niewielu seniorów uczestniczy w wolontariacie międzynarodowym. Wynika to stąd, że takie inicjatywy dla tej grupy wiekowej są rzadkością. Nestorzy mają również wiele oporów związanych z wyjazdem, nie znają języka, miejsca, dlatego odwaga Iwony Sławińskiej bardzo nas ujęła – mówiła Agnieszka Kaim.


alt

Podczas targów uczestnicy „Forum Wolontariatu 50+” mogli zapoznać się z ofertą wielu organizacji pozarządowych
fot. Magdalena Małyjasiak


Jean Paul de Rudder z International Cooperation Christelijke Mutualiteit opowiadał o tym, jak wygląda aktywność osób 50+ w Belgii i podkreślał znaczenie budowania szerokiego ruchu wolontariackiego. Monika Popow z Fundacji Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!" mówiła o wolontariacie jako inicjatywie międzypokoleniowej i przedstawiła wnioski i rekomendacje płynące z realizacji projektu „Wolontariat 50+...”. Zofia Franc ze Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Kobiet i Rodziny przedstawiła działania realizowane w Bytowie. Wiesław Siemiński, przybliżył zebranym swoją działalność społeczną – opowiedział o projekcie „Wkrętariusze” zrealizowanym w ramach programu „Seniorzy w akcji” oraz założeniu w Gdańsku Stowarzyszenia Seniorów „Starsi".
Po wystąpieniach prelegentów, uczestnicy mieli siedemdziesiąt minut na rozmowę z zaproszonymi gośćmi. Dyskusja odbywała się w podgrupach. Każdy samodzielnie mógł zdecydować do której grupy się przyłączyć i swobodnie zmieniać je w trakcie dyskusji.


Targi i mierzenie ciśnienia

Trzecią częścią konferencji stanowiły targi wolontariatu, podczas których organizacje i instytucje prezentowały swoją ofertę współpracy z osobami po pięćdziesiątym roku życia. Podczas targów zaprezentowały się m.in. Fundacja Wspólnota Gdańska, Dom Hospicyjny im. św. Józefa, Klub Seniora Politechniki Gdańskiej, Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Fundacja Odyssey of the Mind Polska czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.


Dodatkowo w kąciku porad zdrowotnych wolontariusze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Flandria" badali uczestnikom wydarzenia poziom glukozy, tkanki tłuszczowej i ciśnienie.


Poradnik już wkrótce

Ostatnim elementem projektu „Wolontariat 50+. Pomorskie – razem w działaniu!” będzie wydanie poradnika, który skierowany będzie zarówno do organizacji i instytucji, jak i do potencjalnych wolontariuszy.
– Obecnie kończymy prace nad tą publikacją uwzględniając m.in. oczekiwania, które wyrazili w ankiecie uczestnicy i uczestniczki konferencji. Pordanik odpowie na pytania: „Jak zostać wolontariuszem?” oraz „Jak współpracować z seniorami 50+”? – informuje Agnieszka Kaim.


Poradnik będzie dostępny na początku grudnia w wersji drukowanej i elektronicznej. Aby nie przegapić jego wydania najlepiej zaglądać na stronę internetową www.siezrobi.org.
(king)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież