Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Senior dobrym wolontariuszem

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 października 2012 08:27

Seniorzy aktywnie działający jako wolontariusze to w Polsce wciąż nowy temat. Stereotypowo postrzegamy ich jako osoby potrzebujące pomocy, a nie oferujący swoje wsparcie innym. Gdy tymczasem nestorzy mają ogromny potencjał: doświadczenie, wolny czas, a także życiową mądrość, której nie przekaże najlepszy nawet uniwersytet.


Jak wynika z Badania na Temat Zdrowia, Starzenia się i Emerytur w Europie (projekt SHARE – Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe), 10% osób w wieku 65-74 w Europie zajmuje się wolontariatem, w Skandynawii i Holandii odsetek ten jest natomiast dwukrotnie wyższy. W Hiszpanii, Grecji i Polsce wolontariatem zajmuje się mniej niż 4% osób powyżej 50. roku życia.


Jedną z organizacji pozarządowych, która koncentruje się na aktywizacji seniorów i zainteresowaniu ich wolontariatem jest Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”, która od półtorej roku w Gdańsku i Bytowie realizuje projekt „Wolontariat 50+. Pomorskie – razem w działaniu!”.
23 października odbyła się konferencja „Forum Wolontariatu 50+” zorganizowana  przez fundację we współpracy z Wojewodą Pomorskim, Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Flandria” oraz  Instytutem Kultury Miejskiej.


Nie tylko działania pomocowe
W jakie działania może włączać się wolontariusz 50+? Stereotyp, seniora wolontariusza pracującego jedynie w hospicjum czy w Domu Pomocy Społecznej, obaliła prelegentka Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Podkreśliła, że seniorzy mogą realizować się nie tylko pomagając chorym, ale także włączając się w działania z młodzieżą. Przekonywała, że istnieje szerokie spektrum działań, w których osoba może naprawdę się odnaleźć.
– Niektórzy czują się przytłoczeni pomocowymi działaniami. Zdajemy sobie sprawę, że pomoc osobom śmiertelnie chorym wymaga ogromnej odporności psychicznej. Przy okazji warto wspomnieć, że wolontariusze decydujący się na pracę w hospicjach uczestniczą w szkoleniach przygotowujących ich do tego typu zadań. Ale przecież pomoc w hospicjum to może być praca w biurze czy kuchni – tłumaczy Agnieszka Kaim z Fundacji Inicjatyw Społecznych „Się zrobi”.


Senior wyjeżdża w świat
O międzynarodowym wolontariacie seniorów opowiedziała Iwona Sławińska z koszalińskiego Stowarzyszenia Aperto. To bardzo ciekawa postać, ponieważ sama wyjechała do Włoszech w ramach polsko-włoskiego projektu „Love, peace and... voluntary service” („Miłość, pokój i... wolontariat”) i po odpowiednim przeszkoleniu brała udział w Samopomocowych Spotkaniach Seniorów. Dodatkowo w Polsce  działa w Biurze Porad Obywatelskich.
– Niewielu seniorów uczestniczy w wolontariacie międzynarodowym. Wynika to stąd, że takie inicjatywy dla tej grupy wiekowej są rzadkością. Nestorzy mają również wiele oporów związanych z wyjazdem, nie znają języka, miejsca, dlatego odwaga Iwony Sławińskiej bardzo nas ujęła – mówiła Agnieszka Kaim.


alt

Podczas targów uczestnicy „Forum Wolontariatu 50+” mogli zapoznać się z ofertą wielu organizacji pozarządowych
fot. Magdalena Małyjasiak


Jean Paul de Rudder z International Cooperation Christelijke Mutualiteit opowiadał o tym, jak wygląda aktywność osób 50+ w Belgii i podkreślał znaczenie budowania szerokiego ruchu wolontariackiego. Monika Popow z Fundacji Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!" mówiła o wolontariacie jako inicjatywie międzypokoleniowej i przedstawiła wnioski i rekomendacje płynące z realizacji projektu „Wolontariat 50+...”. Zofia Franc ze Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Kobiet i Rodziny przedstawiła działania realizowane w Bytowie. Wiesław Siemiński, przybliżył zebranym swoją działalność społeczną – opowiedział o projekcie „Wkrętariusze” zrealizowanym w ramach programu „Seniorzy w akcji” oraz założeniu w Gdańsku Stowarzyszenia Seniorów „Starsi".
Po wystąpieniach prelegentów, uczestnicy mieli siedemdziesiąt minut na rozmowę z zaproszonymi gośćmi. Dyskusja odbywała się w podgrupach. Każdy samodzielnie mógł zdecydować do której grupy się przyłączyć i swobodnie zmieniać je w trakcie dyskusji.


Targi i mierzenie ciśnienia

Trzecią częścią konferencji stanowiły targi wolontariatu, podczas których organizacje i instytucje prezentowały swoją ofertę współpracy z osobami po pięćdziesiątym roku życia. Podczas targów zaprezentowały się m.in. Fundacja Wspólnota Gdańska, Dom Hospicyjny im. św. Józefa, Klub Seniora Politechniki Gdańskiej, Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Fundacja Odyssey of the Mind Polska czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.


Dodatkowo w kąciku porad zdrowotnych wolontariusze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Flandria" badali uczestnikom wydarzenia poziom glukozy, tkanki tłuszczowej i ciśnienie.


Poradnik już wkrótce

Ostatnim elementem projektu „Wolontariat 50+. Pomorskie – razem w działaniu!” będzie wydanie poradnika, który skierowany będzie zarówno do organizacji i instytucji, jak i do potencjalnych wolontariuszy.
– Obecnie kończymy prace nad tą publikacją uwzględniając m.in. oczekiwania, które wyrazili w ankiecie uczestnicy i uczestniczki konferencji. Pordanik odpowie na pytania: „Jak zostać wolontariuszem?” oraz „Jak współpracować z seniorami 50+”? – informuje Agnieszka Kaim.


Poradnik będzie dostępny na początku grudnia w wersji drukowanej i elektronicznej. Aby nie przegapić jego wydania najlepiej zaglądać na stronę internetową www.siezrobi.org.
(king)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież