Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ludzie teatru nagrodzeni

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 marca 2013 09:16

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w poniedziałek 25 marca w gdańskim Teatrze Wybrzeże zostały wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2012 roku.


Nagrody Teatralne Miasta Gdańska otrzymali: reżyser Kuba Kowalski, aktor Marek Tynda i scenograf Mariusz Waras.
Spektakl Roku Nagroda Honorowa: "Amatorki" Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże w reżyserii Eweliny Marciniak.


alt


Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego z rąk Mieczysława Struka otrzymali: Dorota Lulka, Marek Tynda i Ewelina Marciniak, za którą z powodu absencji nagrodę odebrał dyrektor teatry Wybrzeże - Adam Orzechowski (na zdjęciu powyżej).


Za przedstawienie roku Nagroda Honorowa przypadła spektaklowi Idąc rakiem Güntera Grassa granemu w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w reżyserii Krzysztofa Babickiego.


Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku autorom najcenniejszych teatralnych kreacji artystycznych stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.


Corocznie Prezydent Miasta Gdańska, na wniosek Kapituły, przyznaje trzy równorzędne nagrody spośród następujących kategorii: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, debiut roku oraz całokształt dorobku artystycznego. Możliwe jest przyznanie więcej niż jednej Nagrody w tej samej kategorii. Nagroda Teatralna ma wymiar finansowy, a jej wysokość ustalana jest corocznie przez Prezydenta Miasta Gdańska (w tym roku jest to 7 000 zł). Kapituła wnioskuje również do Prezydenta o przyznanie honorowej nagrody specjalnej za „przedstawienie roku” teatrowi, w którym nagrodzone przedstawienie zrealizowano. W tym roku odbywa się piąta jubileuszowa edycja Nagrody. Do tej pory laureatami Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska zostało 15 twórców, a honorową nagrodą specjalną wyróżniono cztery przedstawienia.


Do tegorocznej edycji Nagrody Teatralnej zgłoszonych zostało 20 kandydatów. Nagrodę przyznaje Prezydent Miasta Gdańska w oparciu o wniosek Kapituły, która jest organem doradczym i opiniodawczym Prezydenta Miasta Gdańska. Kapitułę reprezentującą różne środowiska opiniotwórcze i twórców kultury, powołuje Prezydent Miasta Gdańska.


alt


Oprócz Nagród Teatralnych Miasta Gdańska i Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego podczas poniedziałkowej gali wręczone zostały również Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Otrzymali je: Adam Orzechowski, Grzegorz Gzyl, Krzysztof Matuszewski, Joanna Kreft-Baka, Jacek Labijak, Dorota Kolak. W imieniu prezydenta Pawła Adamowicza nagrody wręczył wiceprezydent Wiesław Bielawski.


Podczas uroczystości Gdański Oddział Związku Artystów Scen Polskich nagrodził trzech aktorów Henryka Zalesińskiego, Janusza Tartyło i Ryszarda Jasniewicza, którzy od wielu lat związani są z tą dziedziną sztuki, a także kilka osób zza kulis, jak garderobianych, krawców itp. bez których teatr by nie istniał.


alt


Uroczystość uświetnił występ młodych adeptów aktorstwa z trzeciego roku Studium Wokalnego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przypomniano również osoby związane z teatrami Trójmiasta, które zmarły w okresie 2012 i 2013 roku.
 
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież