Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wilk: Elbląg zasługuje na dobrego gospodarza

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 czerwca 2013 10:50

Z Jerzym Wilkiem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga rozmawia Artur S. Górski


- Dlaczego zdecydował się Pan kandydować?
Jerzy Wilk: Wspólnie odwołaliśmy rządzącą w mieście Platformę Obywatelską, ponieważ źle rządziła i odwróciła się od mieszkańców Elbląga. Elbląg zasługuje na dobrego gospodarza dbającego o mieszkańców i nasze miasto. Poprzednie władze popełniły wiele błędów, które ja zamierzam naprawić, kiedy zostanę prezydentem. Kosztowną i nieudolną administrację Platformy, chcę zastąpić odpowiedzialnym i oszczędnym zarządzaniem. Dokończymy inwestycje w mieście, skończymy z bałaganem. W tej skróconej kadencji podejmiemy również kilka nowych i ważnych dla mieszkańców zadań.  Mam profesjonalny zespół, wiem jak to zrobić i mam ku temu niezbędne instrumenty.


- Osoba, która obejmie stanowisko prezydenta Elbląga będzie miała niewiele ponad rok, aby uporządkować miasto. Czy to nie jest za krótki czas?

Jerzy Wilk: Elbląg nie ma już czasu na dalszą stagnację. W tym czasie nie uda się zrobić wszystkiego, ale jest to wystarczający okres do dokonanie pilnych reform oraz rozpoczęcia zmian systemowych. Skrócony okres kadencji będzie wymagał większej determinacji oraz szybszego działania.


- Czym w pierwszej kolejności powinien zając się nowy prezydent?
Jerzy Wilk: Zamierzam w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt w urzędzie oraz uporządkować rozpoczęte inwestycje, by jak najszybciej je sfinalizować. Chcę także przeprowadzić reorganizację urzędu miejskiego. Nie będę potrzebował trzech w-ce prezydentów, jak miał odwołany prezydent. Kolejnym moim zadaniem jest likwidacja Departamentu Komunikacji Społecznej. Zapowiadam także likwidację złotych karty wydawanych urzędnikom oraz obniżenie czynszów ZBK oraz cen biletów komunikacji miejskiej. 


- Rok 2014 będzie dla Elbląga bardzo ciężkim okresem pod względem finansowym. Jak ocenia Pan budżet miasta?

Jerzy Wilk: Miasto jest zadłużone na 300 mln. W przyszłym roku będzie trudno zbilansować wydatki i dochody bieżące. Chcielibyśmy poczynić oszczędności od siebie.


alt


- Prawie połowa pieniędzy budżetowych pochłania oświata? Czy będzie Pan ograniczał pieniądze na edukację?
Jerzy Wilk: Przez cały okres pracy w Radzie Miasta, blisko przez 20 lat, nie zagłosowałem za likwidacją żadnej szkoły i nigdy nie zagłosuję. Nie zamierzamy oszczędzać na edukacji dzieci. Mam zamiar jednak przyspieszyć proces dostosowania szkolnictwa zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy, dając perspektywy na pracę dla młodych ludzi. Wspólnie z pracodawcami, dyrektorami szkół zawodowych i gimnazjów opracujemy dynamiczny system promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego. W porozumieniu ze związkami zawodowymi i środowiskami szkół będziemy wspierali – w miarę możliwości budżetowych – tworzenie klas integracyjnych, mniej licznych oddziałów i mniejszych grup do nauczania języków obcych, informatyki. Chcemy w ten sposób zapewnić lepsze warunki do kształcenia i wychowania dzieci oraz zachować miejsca pracy dla nauczycieli. To pozwoli również na zminimalizowanie skutków niżu demograficznego w szkołach. 


- Czy trzeba będzie zrezygnować z nierozpoczętych jeszcze inwestycji, np. budowy stadionu?
Jerzy Wilk: Możliwe i konieczne jest rozpoczęcie największej inwestycji ostatnich lat, czyli przebudowy stadionu przy ulicy Agrykola. Musimy tu jednak przyjrzeć się budżetowi miasta, czy faktycznie podołamy tej inwestycji, czy poprzednicy zabezpieczyli środki własne i dokonali pełnej analizy kosztów. Jako prezydent nie zapomnę też o kompleksie treningowym przy ul. Skrzydlatej, jako bazie szkoleniowej dla młodych zawodników.


- A co z pomysłem aquaparku?
Jerzy Wilk: Elbląga nie stać aktualnie na budowę aquaparku, inwestycji zbyt kosztownej w budowie i późniejszym utrzymaniu. Dokonamy likwidacji Spółki Aquapark, która generuje koszty i jest   zbędna. W zamian za to wybudować możemy przynajmniej 2 baseny osiedlowe np. na osiedlu Zawada oraz Nad Jarem. Dodatkowo należy przywrócić do żywotności miejski basen i Park Dolinka.


- Wielką bolączką elblążan jest bezrobocie. Czy ma Pan pomysł aby ściągnąć do Elbląga inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy?

Jerzy Wilk: Budowa portu w Elblągu zmniejszy znacząco bezrobocie w naszym mieście i spowoduje napływ inwestorów. Będziemy wspierać lokalnych przedsiębiorców w formie systemu ulg w opłatach i podatkach przez co będą mogli zwiększyć zatrudnienie. Szczególne wsparcie skierujemy do firm inwestujących w Porcie Morskim. Stworzymy warunki dla nowych zakładów i odpraw fitosanitarnych. Powołamy Elbląską Radę Przedsiębiorców. Proszę wszystkich, którzy wzięli udział w referendum i przyczynili się do odwołania prezydenta, aby wykonali drugi krok i wzięli udział w niedzielę w wyborach.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież