Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

PO się zwija, a PiS wygrywa w Elblągu. Czy będzie koalicja PiS-SLD?

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 czerwca 2013 08:11

altBędzie dogrywka: spółdzielca Wilk (PiS) kontra posłanka Gelert (PO). Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk z wynikiem poparcia 32 procent wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Elblągu. W Elblągu będzie druga tura wyborów prezydenckich – w niedzielę 7 lipca. W drugiej turze Wilk zmierzy się z Elżbietą Gelert. Kandydatka PO zdobyła 21,25 procent głosów. Nie wykluczona koalicja PiS-SLD. To swoisty poligon nowego politycznego rozdania.


Rządząca od sześciu lat PO traci wizerunek partii „dobrych zarządców” dbających jak mawia premier Donald Tusk o ciepłą wodę w kranach. Po spektakularnej porażce w Rybniku teraz kolej na Elbląg. Poparcie dla PO w tym mieście skurczyło się dwukrotnie. W poprzednich wyborach PO zdobywała nawet 40 procent głosów.

Na trzecim miejscu z 17 - procentowym poparciem znalazł się były wiceprezydent Elbląga, Witold Wróblewski, popierany przez PSL, członek zarządu woj. warmińsko-mazurskiego. Ponad 10 procent głosów mieszkańców Elbląga zdobył Janusz Nowak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Frekwencja podczas wyborów prezydenta Elbląga wyniosła prawie 36 procent, była więc większa niż podczas referendum odwołującego prezydenta z PO.

Jerzy Wilk z PiS zdobył 11 282 głosy. Na Elżbietę Gelert z PO zagłosowało 7 540 mieszkańców Elbląga. Trzeci wynik w niedzielnych wyborach na prezydenta Elbląga uzyskał Witold Wróblewski, który zdobył 6 040 głosów. Na czwartym miejscu znalazł się kandydat SLD Janusz Nowak, na którego zagłosowało 3 827 osób.

Kolejne wyniki uzyskali: Paweł Kowszyński (KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro) z 5,58 proc., Ewa Białkowska z KW Ruch Palikota Elbląg (4,84 proc.), Cezary Balbuza z KWW Elbląski Komitet Obywatelski (3,09 proc.), Lech Kraśniański z KWW Wolny Elbląg (2,79 proc.), Edward Pukin z KWW Naszą Partią jest Elbląg, (1,48 proc.) i Jacek Tomczak z KWW Partia Elblążan (1,38 proc.).

W wyborach do Rady Miasta zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. W 25-osobowej Radzie Miasta żaden z komitetów nie będzie miał większości mandatów. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 10 mandatów. Radni PO mają siedem miejsc, SLD pięć a KWW Witolda Wróblewskiego – trzy mandaty rajców. Kandydat z PiS deklaruje, że będzie chciał rozmawiać o przyszłej koalicji zarówno z Witoldem Wróblewskim, jak i liderem SLD Januszem Nowakiem.

Po Elblągu czas na Warszawę, gdzie zebrano już liczbę głosów wymaganą do przeprowadzenia referendum Hanny Gronkiewicz-Waltz.

ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież