Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Współpraca transgraniczna w regionie Zalewu Wiślanego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 16 stycznia 2013 13:51

"Zalew Wiślany - wykorzystanie potencjału społeczno-gospodarczego we współpracy polsko-rosyjskiej" to temat międzynarodowej konferencji jaka odbyła się w Gdańsku. Uczestniczyli w niej  m.in. przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego, obwodu kaliningradzkiego, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz portu w Elblągu.W ocenie wicemarszałka pomorskiego Ryszarda Świlskiego, region Morza Bałtyckiego, to dla naszego samorządu bardzo ważny obszar współpracy, a Obwód Kaliningradzki jest  szczególnym partnerem. Niezwykle istotny jest fakt uruchomienia Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, którego celem jest wspólne rozwiązywanie problemów sąsiadujących regionów, tak by uczynić je bardziej konkurencyjnymi i atrakcyjnymi. Program tym bardziej wart jest kontynuacji, gdyż tereny wschodnie tak dla Polski jak i Unii Europejskiej oraz jako zachodnie dla Rosji, traktowane są jako peryferyjne. Brak jest perspektyw rozwoju, postępuje bezrobocie i wiele młodzieży przenosi się w inne regiony.


alt


- Znaczenie gospodarcze sieci śródlądowych dróg wodnych delty Wisły i Zalewu Wiślanego dla naszego regionu - powiedział wicemarszałek Świlski - znajduje swoje potwierdzenie w dokumentach strategicznych, takich jak: Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, Strategia Rozwoju Turystyki Województwa Pomorskiego czy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego. Budowana sukcesywnie infrastruktura żeglarska ma służyć nie tylko lokalnemu społeczeństwu, ale będzie też oddziaływać w szerszym znaczeniu, tj. krajowym i międzynarodowym. Pomorskie jest zainteresowane jak najbliższymi kontaktami z Obwodem Kaliningradzkim. Liczymy na jak najwięcej turystów z Rosji, ale chcemy też zainteresować Pomorzan ofertą rosyjską.


altZ kolei prof. Tadeusz Palmowski z Uniwersytetu Gdańskiego, powiedział, że Zalew Wiślany, stanowiący dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego granicę z Obwodem Kaliningradzkim, należy do kilkunastu największych europejskich zbiorników wodnych. Bezpośrednio nad zalewem mieszka ok.  1,5 mln mieszkańców, z czego 70 proc. po stronie obwodu kaliningradzkiego i 30 proc. w Polsce. Obszar ten łączy w sobie zarówno potencjał transportowy, niezwykle ważny z punktu widzenia europejskiej polityki transportowej, jak i turystyczny. Zalew przedstawia sobą znakomite możliwości dla stworzenia bardzo dobrych warunków dla aktywnego wypoczynku na wodzie. Jest też obszarem wspólnej troski w zakresie ochrony środowiska i zagospodarowania dróg wodnych.


altPonadto prowadzone są prace nad stworzeniem wspólnej koncepcji wykorzystania walorów turystycznych i transportowych Zalewu, w tym, m.in. rozwój Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, czy też w okresie kilkunastu lat kosztem 86 mln zł zrealizowanie polskiego projektu „Pętla Żuławska”. Ważną częścią działań jest także stymulacja współpracy trzech portów znajdujących się w strefie nadzalewowej, tj, Gdańska, Elbląga i Kaliningradu, a także kilku mniejszych portów. - Jest więc sporo pracy przed nami, stwierdził prof. Palmowski, zwłaszcza, że szacowana pojemność całego akwenu wynosi dla około 3 tys. jachtów, a na chwilę obecną mamy możliwość zacumowania zaledwie 300 jednostek. Ponadto planując rozwój tej formy turystyki musimy wspólnie zadbać o czystość wód Zalewu Wiślanego. Owszem wprowadzono mały ruch przygraniczny, który jest piątym w Unii Europejskiej, ale w tym przypadku europosłowie nie uwzględnili wód Zalewu Wiślanego.


altKpt. ż. w. Jerzy Uziębło, Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej zaapelował, aby ponownie przeprowadzić referendum, za jakim województwem opowiadają się mieszkańcy Elbląga. Czy chcą pozostać przy Olsztynie, czy chcą powrócić do Gdańska. Władzom województwa warmińsko-mazurskiego, mającym przez długi czas do czynienia głównie z jeziorami, trudno jest pojąć zagadnienia morskie związane z Zalewem Wiślanym przynależnym do Zatoki Gdańskiej i Bałtyku. Niepotrzebnie też przy podziale terytorialnym myśmy sami ustanowili dodatkową drugą granicę na Zalewie i Mierzei. Obecnie przy podejmowaniu każdej decyzji muszą się opowiedzieć dwie strony. - W tym roku na wrzesień są planowane trzy rejsy jachtem „Zawisza Czarny” z udziałem studentów polskich i z obwodu kaliningradzkiego. Dla lepszego poznania się, jak stwierdził kpt. Uziębło, zarówno w Kaliningradzie jak i w Gdańsku powinny powstać centra informacji o tych obu miastach.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież