"Zalew Wiślany - wykorzystanie potencjału społeczno-gospodarczego we współpracy polsko-rosyjskiej" to temat międzynarodowej konferencji jaka odbyła się w Gdańsku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego, obwodu kaliningradzkiego, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz portu w Elblągu.
W ocenie wicemarszałka pomorskiego Ryszarda Świlskiego, region Morza Bałtyckiego, to dla naszego samorządu bardzo ważny obszar współpracy, a Obwód Kaliningradzki jest szczególnym partnerem. Niezwykle istotny jest fakt uruchomienia Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, którego celem jest wspólne rozwiązywanie problemów sąsiadujących regionów, tak by uczynić je bardziej konkurencyjnymi i atrakcyjnymi. Program tym bardziej wart jest kontynuacji, gdyż tereny wschodnie tak dla Polski jak i Unii Europejskiej oraz jako zachodnie dla Rosji, traktowane są jako peryferyjne. Brak jest perspektyw rozwoju, postępuje bezrobocie i wiele młodzieży przenosi się w inne regiony.
- Znaczenie gospodarcze sieci śródlądowych dróg wodnych delty Wisły i Zalewu Wiślanego dla naszego regionu - powiedział wicemarszałek Świlski - znajduje swoje potwierdzenie w dokumentach strategicznych, takich jak: Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, Strategia Rozwoju Turystyki Województwa Pomorskiego czy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego. Budowana sukcesywnie infrastruktura żeglarska ma służyć nie tylko lokalnemu społeczeństwu, ale będzie też oddziaływać w szerszym znaczeniu, tj. krajowym i międzynarodowym. Pomorskie jest zainteresowane jak najbliższymi kontaktami z Obwodem Kaliningradzkim. Liczymy na jak najwięcej turystów z Rosji, ale chcemy też zainteresować Pomorzan ofertą rosyjską.
Z kolei prof. Tadeusz Palmowski z Uniwersytetu Gdańskiego, powiedział, że Zalew Wiślany, stanowiący dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego granicę z Obwodem Kaliningradzkim, należy do kilkunastu największych europejskich zbiorników wodnych. Bezpośrednio nad zalewem mieszka ok. 1,5 mln mieszkańców, z czego 70 proc. po stronie obwodu kaliningradzkiego i 30 proc. w Polsce. Obszar ten łączy w sobie zarówno potencjał transportowy, niezwykle ważny z punktu widzenia europejskiej polityki transportowej, jak i turystyczny. Zalew przedstawia sobą znakomite możliwości dla stworzenia bardzo dobrych warunków dla aktywnego wypoczynku na wodzie. Jest też obszarem wspólnej troski w zakresie ochrony środowiska i zagospodarowania dróg wodnych.
Ponadto prowadzone są prace nad stworzeniem wspólnej koncepcji wykorzystania walorów turystycznych i transportowych Zalewu, w tym, m.in. rozwój Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, czy też w okresie kilkunastu lat kosztem 86 mln zł zrealizowanie polskiego projektu „Pętla Żuławska”. Ważną częścią działań jest także stymulacja współpracy trzech portów znajdujących się w strefie nadzalewowej, tj, Gdańska, Elbląga i Kaliningradu, a także kilku mniejszych portów. - Jest więc sporo pracy przed nami, stwierdził prof. Palmowski, zwłaszcza, że szacowana pojemność całego akwenu wynosi dla około 3 tys. jachtów, a na chwilę obecną mamy możliwość zacumowania zaledwie 300 jednostek. Ponadto planując rozwój tej formy turystyki musimy wspólnie zadbać o czystość wód Zalewu Wiślanego. Owszem wprowadzono mały ruch przygraniczny, który jest piątym w Unii Europejskiej, ale w tym przypadku europosłowie nie uwzględnili wód Zalewu Wiślanego.
Kpt. ż. w. Jerzy Uziębło, Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej zaapelował, aby ponownie przeprowadzić referendum, za jakim województwem opowiadają się mieszkańcy Elbląga. Czy chcą pozostać przy Olsztynie, czy chcą powrócić do Gdańska. Władzom województwa warmińsko-mazurskiego, mającym przez długi czas do czynienia głównie z jeziorami, trudno jest pojąć zagadnienia morskie związane z Zalewem Wiślanym przynależnym do Zatoki Gdańskiej i Bałtyku. Niepotrzebnie też przy podziale terytorialnym myśmy sami ustanowili dodatkową drugą granicę na Zalewie i Mierzei. Obecnie przy podejmowaniu każdej decyzji muszą się opowiedzieć dwie strony. - W tym roku na wrzesień są planowane trzy rejsy jachtem „Zawisza Czarny” z udziałem studentów polskich i z obwodu kaliningradzkiego. Dla lepszego poznania się, jak stwierdził kpt. Uziębło, zarówno w Kaliningradzie jak i w Gdańsku powinny powstać centra informacji o tych obu miastach.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 21/06/2013 16:23 - Nowak: W systemie demokratycznym suwerenem są obywatele
- 20/06/2013 10:50 - Wilk: Elbląg zasługuje na dobrego gospodarza
- 17/06/2013 15:15 - Bój o Elbląg PiS:PO – wraca temat przekopu Mierzei Wiślanej
- 11/06/2013 07:57 - Ponad 63 miliony unijnego wsparcia na pomorskie drogi
- 15/04/2013 13:58 - Elbląg mówi „Nie” Platformie Obywatelskiej - prezydent z PO odwołany
- 05/12/2012 20:52 - Pierwszą wspólną szkołę wybudują trzy gminy
- 03/12/2012 10:43 - Leszek Miller z pracodawcami w Żukowie
- 30/11/2012 13:45 - Trzebielino najnowocześniej oświetlone w Polsce
- 12/11/2012 19:29 - 9. Gęśnik w Dębogórzu
- 27/07/2012 12:22 - Hotel przygotowany dla Hiszpanów na EURO 2012 bezpieczny