Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Porozumienie trzech marszałków

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 sierpnia 2013 10:54

Marszałkowie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego podpisali 5 sierpnia porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju rolnictwa lokalnego, żywności tradycyjnej i turystyki. Uroczystość odbyła się na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.Te trzy regiony dzięki wspólnemu działaniu chcą pozyskiwać środki unijne na badania naukowe, edukację i promocję oraz kolejne inwestycje w tych branżach gospodarki.


altJak twierdzi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, te trzy regiony są do siebie bardzo podobne pod względem geograficzno-przyrodniczym. Łączą je również podobieństwa dotyczące uprawy roślin i hodowli zwierząt o zbliżonym lub nawet wspólnym genotypie. Przetwórstwo żywności jest oparte na podobnych zasadach technologicznych. Wszystkie trzy regiony mają również podobną strukturę gospodarstw: duże gospodarstwa prowadzą intensywną produkcję rolną, natomiast małe i średnie gospodarstwa mają charakter rolnictwa lokalnego. Ponadto Warmia i Mazury, Pomorskie oraz Kujawsko-Pomorskie, to regiony członkowskie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która wyróżnia żywność o charakterze lokalnym i tradycyjnym, bazującą na lokalnych surowcach.


alt- Chcemy współdziałać na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego w dziedzinie tradycyjnych upraw roślin i chowu tradycyjnych ras zwierząt gospodarskich, wyrobu i sprzedaży wysokiej jakości żywności tradycyjnej, gastronomii, kultywowania zwyczajów, obrzędów i tradycji związanych z wsią. Nie zapominamy także o edukacji zawodowej czy też turystyki na obszarach wiejskich, powiedział podczas uroczystości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego (na zdjęciu powyżej).


altPorozumienie podpisali: marszałek pomorski Mieczysław Struk i członek zarządu Czesław Elzanowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek Jarosław Słoma oraz wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich i członek zarządu Sławomir Kopyść.


altMarszałkowie chcą również stworzenia systemu kategoryzacji obiektów turystycznych na obszarach wiejskich, który uwzględni gastronomię z żywnością wysokiej jakości, wytwarzaną metodami tradycyjnymi. Ponadto marszałkowie chcą rozwijać tzw. sieci miast dobrego życia Cittaslow, wykorzystujące potencjał żywności ekologicznej, tradycyjnej i lokalnej.
- W przyjętych zasadach finansowania zadań ze środków unijnych na lata 2014-2020 istnieje pula środków przeznaczonych na działania ponadregionalne i tzw. sieciowanie - twierdzi marszałek Struk. - Zatem wspólne działania pozwolą na pozyskanie środków unijnych na badania naukowe i wdrożenia w zakresie rolnictwa tradycyjnego i tradycyjnej produkcji żywności. To również szansa na utrzymanie w aktywności społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich oraz działania sprzyjające zmniejszaniu bezrobocia.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież