Marszałkowie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego podpisali 5 sierpnia porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju rolnictwa lokalnego, żywności tradycyjnej i turystyki. Uroczystość odbyła się na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.
Te trzy regiony dzięki wspólnemu działaniu chcą pozyskiwać środki unijne na badania naukowe, edukację i promocję oraz kolejne inwestycje w tych branżach gospodarki.
Jak twierdzi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, te trzy regiony są do siebie bardzo podobne pod względem geograficzno-przyrodniczym. Łączą je również podobieństwa dotyczące uprawy roślin i hodowli zwierząt o zbliżonym lub nawet wspólnym genotypie. Przetwórstwo żywności jest oparte na podobnych zasadach technologicznych. Wszystkie trzy regiony mają również podobną strukturę gospodarstw: duże gospodarstwa prowadzą intensywną produkcję rolną, natomiast małe i średnie gospodarstwa mają charakter rolnictwa lokalnego. Ponadto Warmia i Mazury, Pomorskie oraz Kujawsko-Pomorskie, to regiony członkowskie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która wyróżnia żywność o charakterze lokalnym i tradycyjnym, bazującą na lokalnych surowcach.
- Chcemy współdziałać na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego w dziedzinie tradycyjnych upraw roślin i chowu tradycyjnych ras zwierząt gospodarskich, wyrobu i sprzedaży wysokiej jakości żywności tradycyjnej, gastronomii, kultywowania zwyczajów, obrzędów i tradycji związanych z wsią. Nie zapominamy także o edukacji zawodowej czy też turystyki na obszarach wiejskich, powiedział podczas uroczystości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego (na zdjęciu powyżej).
Porozumienie podpisali: marszałek pomorski Mieczysław Struk i członek zarządu Czesław Elzanowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek Jarosław Słoma oraz wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich i członek zarządu Sławomir Kopyść.
Marszałkowie chcą również stworzenia systemu kategoryzacji obiektów turystycznych na obszarach wiejskich, który uwzględni gastronomię z żywnością wysokiej jakości, wytwarzaną metodami tradycyjnymi. Ponadto marszałkowie chcą rozwijać tzw. sieci miast dobrego życia Cittaslow, wykorzystujące potencjał żywności ekologicznej, tradycyjnej i lokalnej.
- W przyjętych zasadach finansowania zadań ze środków unijnych na lata 2014-2020 istnieje pula środków przeznaczonych na działania ponadregionalne i tzw. sieciowanie - twierdzi marszałek Struk. - Zatem wspólne działania pozwolą na pozyskanie środków unijnych na badania naukowe i wdrożenia w zakresie rolnictwa tradycyjnego i tradycyjnej produkcji żywności. To również szansa na utrzymanie w aktywności społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich oraz działania sprzyjające zmniejszaniu bezrobocia.
Wła-49
- 20/09/2013 18:27 - W Owidzu Grodzisko Cross 5 km
- 13/09/2013 20:43 - Wypadek śmigłowca w Wygoninie
- 02/09/2013 21:00 - I Międzynarodowy Spływ Kajakowy - GALERIA
- 24/08/2013 17:06 - I Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pelplin-Gniew-Most Tczewski
- 07/08/2013 08:07 - Most w Kwidzynie - Od Kurylczyka do Nowaka
- 17/07/2013 09:44 - Wilk: Elbląg pokazał, że mieszkańcy mają moc odwołania aroganckiej władzy
- 15/07/2013 14:06 - PiS w koalicji z SLD w Elblągu?
- 08/07/2013 08:05 - PiS wygrywa w Elblągu. Czerwona kartka dla PO
- 04/07/2013 10:41 - Gorąco wokół wyborów w Elblągu – nagraniem w Wilka
- 24/06/2013 08:11 - PO się zwija, a PiS wygrywa w Elblągu. Czy będzie koalicja PiS-SLD?