Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wilk: Elbląg pokazał, że mieszkańcy mają moc odwołania aroganckiej władzy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 17 lipca 2013 09:44

altZ Jerzym Wilkiem, prezydentem Elbląga rozmawia Artur S. Górski


- Jest pan samorządowcem od dwóch dekad. Sprawy Elbląga nie mają przed panem tajemnic? Jakie są pierwsze decyzje po zaprzysiężeniu?
Jerzy Wilk: Zaczynam od bilansu otwarcia. Zarządziłem przeprowadzenie audytu finansowego. Spotykam się z kierownictwem urzędu. Chcę poznać rzeczywisty personalny potencjał. Urząd ma być dla mieszkańców. Nie jest przechowalnią. Od dyrektorów departamentów oczekuję szczegółowego raportu o kompetencjach osób pracujących na rzecz miasta. Chcę wiedzieć ile osób pracuje na umowę o pracę, ile na zlecenia, kto wykonuje umowy o dzieło i w jakim zakresie.


- Jak urzędnicza kadra reaguję na taką lustrację?
Jerzy Wilk: Pozytywnie. Chcemy się poznać i jasno przekazać oczekiwania. Spotykam się nie tylko z kadrą kierowniczą Urzędu, ale stopniowo ze wszystkimi pracującymi w urzędzie by podać zasady współpracy. Nie zaczniemy, jak poprzednicy, od remontu gabinetów.


- Budżet miasta jest w nie najlepszym stanie. Deficyt to 56 proc. Wydatki miejskie czekają cięcia. Zarządził pan oszczędności, jakieś personalne roszady?
Jerzy Wilk: Budżet musimy uratować. Zrezygnowałem z trzeciego wiceprezydenta. Zarząd będzie składał się z prezydenta i dwóch wiceprezydentów.


- Czego mogą się spodziewać mieszkańcy, co teraz przed prezydentem Wilkiem?
Jerzy Wilk: Przed nami cztery istotne uchwały, czyli porządkujące ceny komunikacji miejskiej, tak by była ona bardziej przyjazna dla mieszkańców, uchwała likwidująca spółkę powołaną na rzecz aquaparku, uporządkowanie tzw. polityki śmieciowej oraz niezwykle istotna kwestia opłat czynszowych. Naprawienie programu mieszkaniowego, musi być gotowe do końca roku. Wprowadzony będzie system ulg dla wielodzietnych rodzin. I wreszcie jedną z kluczowych kwestii jest nasz port morski, czyli budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną. Tutaj oczekuję konkretnych działań rządu. Zabieramy się ostro do pracy...


- Elbląg w trakcie referendum i wyborów samorządowych stał się swoistym poligonem politycznym...
Jerzy Wilk: Nie miałem na to wpływu. Sprawy miasta szły pod rządami poprzednika z PO w złym kierunku. Referendum odwołujące prezydenta było skuteczne. Trzeba było dokończyć proces zmiany władzy i zmiany stylu jej sprawowania. Elbląg był w centrum uwagi bo to duże miasto, a wybory odbywały się w trakcie niedokończonej kadencji.


- Pański sukces to efekt programu wyborczego, czy zniechęcenia mieszkańców do polityki poprzednika prezydenta Grzegorza Nowaczyka z Platformy Obywatelskiej, która miała też większość mandatów w Radzie Miejskiej?
Jerzy Wilk: Postępowałem konsekwentnie, byłem liderem opozycji. Prezentowałem w latach 2010-13 konkretny, alternatywny program i propozycje, które niestety przez poprzedników nie były brane pod uwagę. To był grzech arogancji i braku dialogu ze strony PO. Skończyło się to utratą zaufania mieszkańców. Gdy ludzie mający pracować na rzecz mieszkańców nie liczą się z nimi, wprowadzają drastyczną podwyżkę czynszów, nie prowadzą dialogu, nie chcą współpracy to zostaną rozliczeni. Nawet przed końcem kadencji. I to nasz program elblążanie uznali za warty poparcia...


- Elbląg wpisuje się w ciąg zmian na szczeblu lokalnym? 
Jerzy Wilk: Mieszkańcy Elbląga wypowiedzieli się za zmianą. Nikt nie może zniechęcać ludzi do demokracji bezpośredniej. Podobne trendy są w innych regionach. Teraz jest czas na Warszawę. Elbląg był pierwszy. Mieszkańcy pokazali, że mają głos, że mają prawo i możliwości by dyscyplinować władzę. Elbląg dał sygnał, zapoczątkował proces odwoływania tych, którzy aroganckim stylem sprawowania władzy nie liczą się z nimi i nie trafiają w oczekiwania wyborców.


- PiS nie ma większości w radzie Elbląga. Szykuje pan koalicję z lewicą?
Jerzy Wilk: Będę współpracował z całą radą, ze wszystkimi klubami z PiS, SLD, z klubem Witolda Wróblewskiego, nawet z PO. Mam nadzieję, że uda się współpraca na rzecz miasta i mieszkańców. Mamy 15 miesięcy do wyborów. To dużo. Ale to czas krótki na trwałe koalicje, o które nie zabiegam. Za to na porozumienie bardzo liczę. Jestem otwarty na konstruktywne inicjatywy. Zaczynajmy współpracę od czystej karty. Szukajmy tego co łączy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież