I Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pelplin-Gniew-Most Tczewski odbył się w dniach 31.08 – 01.09, pod honorowym patronatem Marszałka Senatu, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W spływie, wiodącym dwoma rzekami Wierzycą i Wisłą, uczestniczyło ponad 70 osób, w tym goście z Niemiec i Ukrainy.
GALERIA
Organizatorom przyświecały takie cele, jak popularyzacja kajakarstwa jako formy turystyki i rekreacji fizycznej, promowanie szlaku wodnego Kociewia, a także wymagającego kapitalnego remontu mostu tczewskiego jako unikatowego w skali Europy zabytku inżynieryjnego i historycznego oraz symbolu pojednania polsko-niemieckiego.
Został on zbudowany na dolnej Wiśle, w latach 1851–1857, jako most drogowo-kolejowy, zaprojektowany przez Carla Lentza. Obiekt ten był wówczas najdłuższym mostem w Europie.
W ramach imprezy była możliwość zwiedzenia bazyliki katedralnej w Pelplinie i zrobienia przed jej frontonem wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Kajakarzy oprowadzono też po zamku w Gniewie, w towarzystwie kasztelana.
Zapoznano ich z historią walk rycerskich i uzbrojeniem średniowiecznym. Wieczorem odbyła się na zamku biesiada rycerska, a następnego dnia rano, po mszy dziękczynnej w kościele św. Mikołaja i niespodziance proboszcza Zbigniewa Rutkowskiego, śniadanie konsumowano w... Sali Rycerskiej.
Rozpoczęcie drugiego etapu spływu, po zwiedzeniu miasta jadąc drogową ciuchcią, odbyło się z przystani Jana III Sobieskiego. Po pokonaniu z trudem Wisły, odbyło się pod opieką przewodnika grupowe zwiedzenie tczewskiego mostu. Polsko-niemiecka delegacja uczestników spływu złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą obronę tczewskiego mostu 1 września 1939 r.
Organizatorzy ufundowali okazały puchar dla honorowego gościa Bogdana Borusewicza, Marszałka Senatu RP, który płynąc w gondoli Wisłą z Gniewa do Tczewa poznał smak wodniackiej przygody i poparł ideę tworzenia szlaku kociewskiego, a także odbudowy zabytkowego mostu w Tczewie.
Wręczono puchary najstarszemu uczestnikowi spływu Markowi Chrzanowskiemu /ur.1930/ z Tczewa oraz najmłodszemu uczestnikowi 16-letniej Karolinie Sokalskiej z Pruszcza Gdańskiego. Wszyscy uczestnicy na zakończeniu imprezy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Pierwszego dnia w spływie z Pelplina /Stocki Młyn/ do Gniewa w jednakowych spływowych koszulkach, wystartowało ponad 70 kajakarzy, a drugiego dnia Wisłą z Gniewa płynęło 56 osób oraz 8 wioślarzy KKS Unia Tczew. Część musiała wcześniej wrócić do domów.
Uczestnicy dobrze radzili sobie na bardzo trudnej do pokonania rzece Wierzyca, na której naturalnymi przeszkodami były liczne powalone drzewa i wystające kamienie. W kilku najtrudniejszych miejscach, w których był wartki nurt, doszło do kilkunastu wywrotek kajaków i ich podtopień. Dzięki pomocy ratowników WOPR, na trasie o wiele łatwiej udawało się przenosić kajaki ponad lub pod naturalnymi przeszkodami.
Równie ciężko płynęło się w niedzielę po Wiśle. Z upływem czasu około południa przybierał na sile wiatr przeciwny do kierunku płynięcia. Tworzyły się fale i czasami mimo wiosłowania znosiło i nie płynięto do przodu wraz z nurtem królowej naszych rzek. Na niej też przeszkody stanowiły piaszczyste łachy ukryte tuż pod powierzchnią wody. Kilkunastu kajakarzy musiało różnymi sposobami ściągać swoje plastikowe łupinki z piaszczystych zasadzek.
Pokonywanie Wisły z uwagi na te naturalne i pogodowe przeszkody znacznie się przedłużało. Prowadzący dwukrotnie wyznaczyli na brzegu wspólne postoje, aby nieco odpocząć i aby do czołówki najszybciej płynących kajakarzy dołączyli maruderzy. A i tak tych najsłabszych trzeba było holować na metę spływu zlokalizowaną przy zabytkowym moście w Tczewie.
W imieniu komitetu organizacyjnego oceny imprezy dokonał jego dyrektor Ryszard Różycki (na powyższym zdjęciu): - Mogę śmiało powiedzieć, że udało nam się w pełni zrealizować założone cele spływu. Jesteśmy nim bardzo zmęczeni gdyż praktycznie ta imprezę przygotowaliśmy w zaledwie dwa miesiące, kiedy normalnie potrzeba na to 8-12 miesięcy. Ale taką decyzję podjęliśmy na początku letnich wakacji, grając w szachy z kolegą Andrzejem Błażek, któremu pragnę serdecznie podziękować za wykonanie wspólnie ogromnej pracy w której bardzo mnie wspierał. Dziękuje także pozostałym kolegom z naszego komitetu organizacyjnego, współorganizatorom, partnerom i sponsorom. Planujemy taką wodniacką imprezę organizować co roku, zapraszając do udziału naszych sąsiadów m.in, z Niemiec, Ukrainy i Czech oraz z innych państw Unii Europejskiej, by pokazać im uroki krajobrazowe Kociewia i jego zabytki. Dzięki moim szerokim prywatnym kontaktom ze studiów na AWFiS Gdańsk, studiom podyplomowym w Gnieźnie oraz prowadzenia/jako spiker wielu imprez sportowych, udało mi się nakłonić do udziału w naszej imprezie takich znamienitych gości jak m in. mistrza olimpijskiego wioślarza Adama Korola, kolarza szosowego Bohdana Bondarewa z Ukrainy uczestnika igrzysk olimpijskich w Atlancie i 2-krotnego mistrza świata, Yurii Dylla z Ukrainy - mistrza Ukrainy w karate, Axel Straus i Brygid Straus z Berlina.
W spływie z ramienia patronatu, mecenatu i partnerstwa uczestniczyli tacy VIP-owie, jak: Zbigniew Ptak z pomorskiego urzędu marszałkowskiego, Henryk Boś - wiceprezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Józef Puczyński - Starosta Tczewski, Maria Górzyńska - Burmistrz Gniewa, Krzysztof Lisiecki - Prezes Zamku Gniew, Waldemar Walejko – Komendant Państwowej Straży Pożarnej i Robert Sudenis – Komendant Powiatowej Policji w Tczewie.
Specjalnymi gośćmi byli: Andrzej Majchrzyk - mistrz świata w kulturystyce 2012 r. i prezydent WFF WBBF Polska; Jarosław Struczyński - Kasztelan Zamku Gniew; Jerzy Cisewski - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie; Adam Przybyłowski – właściciel Telkab Tczew i Ewa Czochór - Radna RM Tczew.
Współorganizatorami spływu byli: tczewski WOPR, Fundacja Kultury Fizycznej OLIMP, Kolejowy Klub Sportowy UNIA Tczew, Ruch Społeczny Pojednanie MOST, Społeczny Komitet Odbudowy Mostu oraz Powiatowy Ośrodek Sportu w Tczewie.
Patronat medialny sprawowała Gazeta Gdańska i portal wybrzeze24.pl
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 18/11/2013 15:42 - Gniewino z małą szkodliwością – śledztwo umorzone
- 05/11/2013 13:23 - Coraz więcej pięknych wsi na Pomorzu
- 24/09/2013 08:11 - I Grodzisko Cross Owidz 5 km - GALERIA
- 20/09/2013 18:27 - W Owidzu Grodzisko Cross 5 km
- 13/09/2013 20:43 - Wypadek śmigłowca w Wygoninie
- 24/08/2013 17:06 - I Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pelplin-Gniew-Most Tczewski
- 07/08/2013 08:07 - Most w Kwidzynie - Od Kurylczyka do Nowaka
- 06/08/2013 10:54 - Porozumienie trzech marszałków
- 17/07/2013 09:44 - Wilk: Elbląg pokazał, że mieszkańcy mają moc odwołania aroganckiej władzy
- 15/07/2013 14:06 - PiS w koalicji z SLD w Elblągu?