Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowak: W systemie demokratycznym suwerenem są obywatele

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 21 czerwca 2013 16:23

Rozmowa z Januszem Nowakiem, kandydatem SLD na prezydenta Elbląga


- Dlaczego zdecydował się Pan kandydować?
Janusz Nowak: To była bardzo trudna, ale przemyślana decyzja. Elbląg jest moim rodzinnych miastem. Z nim związałem swoje losy. Dzisiaj, kiedy miasto jest na zakręcie nikt odpowiedzialny nie powinien stawać z boku. Potrzeba ludzi przygotowanych do sprawnego zarządzania miastem. Może zabrzmi to nieskromnie, ale ja jestem do tego dobrze przygotowany. Zdecydowałem, że wystartuję w wyborach na Prezydenta. W przypadku wygranej jestem w stanie porozumieć się ze wszystkimi siłami w Radzie Miejskiej, aby wspólnie wyprowadzić Elbląg z kryzysu. W krótkim czasie, niespełna półtora roku do zakończenia kadencji, nie czas na waśnie i przepychanki. Wszystkie ręce na pokład – to moje zawołanie.

- Jak ocenia Pan swoje szanse w tych wyborach?
Janusz Nowak: Osoby, które są w moim otoczeniu twierdzą, że szanse są duże. Ludzie, którzy mają swoich, innych niż ja, faworytów, oceniają moje szanse mniej optymistycznie. Ja poczekam na decyzje Elblążan. Każdą  z nich uszanuję.

- Osoba, która zajmie stanowisko prezydenta Elbląga będzie miała niewiele ponad rok, aby pokazać swoje możliwości. Czy to nie jest za krótki okres? Ile można w tym czasie zrobić?
Janusz Nowak: Nie chcę „dokopywać” poprzednikom, ale trzeba po nich posprzątać. Trudna sytuacja miasta nie wzięła się znikąd. Prawdą jest, że zadłużanie miasta rozpoczął poprzednik Grzegorza Nowaczyka. My, radni SLD, naturalne zaplecze polityczne Henryka Słoniny zaprotestowaliśmy przeciwko temu. Nie zgodziliśmy się na emisję 45 milionów obligacji. Ówczesna opozycja jednogłośnie poparła ten pomysł. Ekipa Platformy Obywatelskiej bezkrytycznie kontynuowała politykę poprzednika. Należało zweryfikować niektóre pomysły. Mówiliśmy o tym głośno. Nikt nas nie słuchał. W krótkim czasie, o którym Pani mówi, należy przyjąć i wdrożyć działania mające na celu z jednej strony redukcję nadmiernie rozdmuchanych wydatków, z drugiej pozyskanie dodatkowych dochodów. Tylko wypracowanie nadwyżki budżetowej da  szansę na dalsze inwestowanie w naszym mieście. Ponadto można i trzeba udrożnić miasto komunikacyjnie. Konieczna jest weryfikacja uchwał Rady podnoszących podatki, opłaty i czynsze tak, by naszych mieszkańców było na nie stać. Szczególną troską należy otoczyć Elblążan o najniższych dochodach. Trzeba opracować nowy „Plan Rozwoju Elbląga” uwzględniający finanse miasta wynikające z „Wieloletniej Prognozy Finansowej”.  

- Oprócz wyborów na stanowisko prezydenta naszego miasta elblążanie będą mieli możliwość wybrać nowych radnych. Ilu radnych z list SLD, Pana zdaniem, ma realną szansę wejść w skład nowej Rady?
Janusz Nowak: Ilość radnych będzie proporcjonalna do wyniku, jaki uzyska kandydat na Prezydenta. W wyborach startuje znacznie więcej, niż dotychczas, Komitetów Wyborczych. Głosy się rozproszą. W Radzie znajdą się radni z kilku Komitetów. Mam nadzieje, że w nowej Radzie będziemy mieli więcej radnych, niż w ostatnio odwołanej. Mam również nadzieję, że tym razem żaden z nich nas nie zdradzi.

- Jak ocenia Pan szansę ponownego wejścia do Rady Miejskiej niedawno odwołanych radnych?
Janusz Nowak: To zależy których. Z pewnością radni w ekipy Platformy Obywatelskiej, rządzącej miastem, będą mieli trudniej. Za nami, z kolei, ciągnie się ogon nieprzemyślanie podpisanego, na początku kadencji, porozumienia o współpracy. Porozumienie to, co prawda, zerwałem niezwłocznie po wyborze mnie na przewodniczącego elbląskiego SLD, ale to wyborcy ocenią, czy było to działanie wystarczające. Uważam, że dzisiaj potrzebni są najbardziej radni z doświadczeniem samorządowym. Najlepiej byłoby, gdyby doświadczenie wymieszało się ze świeżością nowych radnych.

- Czy Pana zdaniem dojdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich, a jeśli tak, to kto się w niej spotka?
Janusz Nowak: Przy dziesięciu kandydatach jest to nieuniknione. Chciałbym, co oczywiste, znaleźć się w drugiej turze, ale nie odważę się wskazać faworytów, którzy się w niej znajdą.

- Za co, w pierwszej kolejności, nowy Prezydent i Rada powinni się zabrać?
Janusz Nowak: Jakkolwiek to nie zabrzmi powinni odbudować zaufanie mieszkańców do organów miasta: Prezydenta i Rady Miejskiej. W systemie demokratycznym suwerenem są obywatele. Sprawujący władzę mają im służyć i o nich dbać. O tym zapomniała poprzednia władza i zakończyło się to skutecznym referendum. Jeśli nowa władza nie będzie zajmowała się sama sobą, a rozwiązywaniem narastających problemów – z pewnością zyska mandat zaufania od Elblążan.

- Podobno rok 2014 będzie dla Elbląga bardzo ciężkim okresem pod względem finansowym. Jak ocenia Pan budżet miasta?
Janusz Nowak: Tak naprawdę budżet można będzie ocenić dopiero po dokładnej jego analizie. Studiując „Wieloletnią Prognozę Finansową dla m. Elbląga” zauważam tam wiele nieścisłości, które zaciemniają rzeczywisty obraz stanu naszego miasta. Jednak już dzisiaj można stwierdzić, że jeśli nie wprowadzimy w życie „Programu Naprawczego” rok 2014-ty może zakończyć się katastrofą finansową.


alt


- Dużo mówi się o oświacie. Do tej pory udało się nie zlikwidować żadnej szkoły. Czy może to się zmienić?
Janusz Nowak: Jeśli zaczniemy oszczędzać na oświacie, kulturze, służbie zdrowia czy bezpieczeństwie publicznym to będzie to początek pogrążania się miasta. Wydatki trzeba racjonalizować. Trzeba szukać oszczędności, ale przede wszystkim stwarzać warunki rozwoju przedsiębiorczości po to, by utrzymać istniejące i tworzyć nowe miejsca pracy. Podatki płacone przez pracodawców i pracobiorców pozwolą na zrównoważony rozwój miasta. Jak mawiał mój ojciec: „Ty nie oszczędzaj, ty zarabiaj”. Jeśli zaś chodzi o oświatę pozwólmy im samym wypracować najlepsze rozwiązania.

- Czy Pana zdaniem trzeba będzie zrezygnować z nierozpoczętych jeszcze inwestycji, np. budowy stadionu?
Janusz Nowak: To bardzo trudne pytanie. Kibice i wielu Elblążan czeka na stadion z prawdziwego zdarzenia. Moja odpowiedź ich nie do końca usatysfakcjonuje. Jeżeli, po nowelizacji budżetu państwa (niższych dochodów dla samorządów) uda się zbilansować budżet realizując budowę stadionu jest szansa, że on powstanie. Jeżeli natomiast aktualnie realizowane inwestycji pochłoną więcej środków, niż było to pierwotnie zakładane, pieniądze z budowy stadionu będą musiały pójść na dokończenie kontynuowanych inwestycji. Innej możliwości finansowanie nie mamy. Doszliśmy do ściany. Wykorzystaliśmy ustawowy limit zadłużania miasta. Nikt nam pieniędzy nie pożyczy. Bez względu na to, kto wygra będzie musiał zmierzyć się z takim dylematem.

- A co z pomysłem aquaparku?
Janusz Nowak: W dobie kryzysu nie ma większych szans na jego budowę, co nie znaczy, że nie trzeba próbować znaleźć inwestora zewnętrznego. Sytuacja gospodarcza w kraju kiedyś się poprawi. Powinniśmy być  przygotowani na budowę, choćby etapami, kompleksu basenów. Może nawet Aquaparku. Na dzisiaj najważniejsze, aby otworzyć, jak najszybciej, basen przy ul. Spacerowej dla mieszkańców naszego miasta.

- Czy wiadukt na Zatorze to inwestycja, która ma szanse być zrealizowana w najbliższym czasie?
Janusz Nowak: Jest jedną z najpilniejszych inwestycji dla Elbląga. Byłbym jednak nieuczciwy, gdybym obiecał wiadukt w najbliższym czasie. Do końca tej kadencji powinniśmy tę inwestycję tak przygotować, ale w kadencji 2014-2018 była zrealizowana w całości. To jest możliwe

- Wielką bolączką elblążan jest bezrobocie. Czy ma Pan pomysł na jego zmniejszenie?
Janusz Nowak: Wbrew temu, co obiecują inni kandydaci trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że możliwości samorządu w tym zakresie są ograniczone, co nie znaczy, że ich nie ma. Przede wszystkim trzeba zadbać o rodzimych przedsiębiorców. Pomóc im w utrzymaniu dotychczasowych i utworzeniu nowych miejsc pracy. Tu potrzebny jest cały system ulg i zachęt. Trzeba zrobić wszystko, co jest prawnie dozwolone, aby pieniądze inwestowane przez miasto pozostawały w portfelach Elblążan. Należy zwiększyć wysiłki w celu poszukiwania inwestorów zewnętrznych. To nie inwestor ma poszukiwać Elbląga, to my powinniśmy poszukiwać inwestora i zachęcać go do przyjazdu do nas. Drugim pomysłem jest utworzenie Regionalnego Centrum Praktycznej Nauki Zawodu, w skład którego wchodzić będą aktualnie funkcjonujące na terenie miasta placówki i nowo wybudowane warsztaty i laboratoria, w którym młodzież z Elbląga i okolić będzie zdobywała zawód ucząc się go praktycznie. Z jednej strony pozwoli to na zatrudnienie dobrze wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i wykorzystanie obiektów oświatowych, z drugiej przygotuje kadry dla rodzimych i zewnętrznych przedsiębiorców. 
Rozmawiał GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież