Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Maryniści na sopockich kortach

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 października 2023 08:26

Na ostatni wernisaż wystawy malarskiej Gazety Gdańskiej sezonu 2023 przyjechał Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak się okazało pobyt ministra związany był z wręczeniem Ryszardowi Kowalewskiemu, gdańskiemu malarzowi Himalajów, obchodzącemu 50-lecie działalności twórczej medalu Gloria Artis, Zasłużony Kulturze.


Minister odniósł się jeszcze do cennej inicjatywy malarskiego cyklu "Gazety Gdańskiej" prezentującego wystawy w małych miejsko-gminnych Ośrodkach Kultury. Jarosław Sellin zapoznał się również z twórczością Bogusława Góreckiego, nestora gdańskiego malarstwa, 93-letniego artysty do dziś czynnie uprawiającego swój zawód i prezentującego na wystawie dwie prace: olej „Widok na Rozewie” i akwarelę zatytułowaną „Chałupy” z 1987 roku.

Już powoli w niepamięć odchodzą czasy turniejów ATP w Sopocie, kiedy karierę rozpoczynał tu, nie kto inny jak Rafa Nadal, ale to było dawno. Dziś sytuacja powraca do normy, korty po wielu perturbacjach powróciły do prawowitych właścicieli. Aktywność prezesa klubu Bartłomieja Białaszczyka wykracza ponad sportowe uwarunkowania, bowiem marynistyczna wystawa malarstwa zatytułowana „Od Karwi po Piaski” znalazła miejsce prezentacji w domku przy kortach. Ciekawy pomysł wystawienniczy organizatora prezentacji, zyskał aprobatę prezesa klubu, a specyficzne otoczenie w postaci kortów nadało intrygującej aury wystawie.

Ekspozycja nadspodziewanie zgromadziła wielką rzeszę sopockich sympatyków malarstwa. „Gazeta Gdańska” organizująca w sezonie 2023 cykl wystaw Galerii Sztuki Gdańskiej, stałej rubryki wydawnictwa, w ostatniej wystawie sezonu zaprezentowała bardzo ciekawy zestaw polskiej twórczości marynistycznej.

alt

Stoją od lewej: Stanisław Seyfried, kurator wystawy, Marek Formela, red. naczelny "Gazety Gdańskiej", Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ryszard Kowalewski, odznaczony medalem Gloria Artis


Sopockie wydarzenie stało się zwieńczeniem sześciu wystaw. Pierwsza prezentacja zatytułowana „Dwa żywioły – góry i morze, Ryszard Kowalewski, himalaista i Artur Baranowski, marynista" odbyła się w gdańskiej Galerii Zaułek oraz we Władysławowie. Następnie w trzech pokazach pejzaży Bogusława Góreckiego, wystawy odbyły się w Sulęczynie, Skarszewach oraz w Gdańsku. Dawno niewidziany Bogusław Górecki zaprezentował obok swoich grafik mających swój początek w estetyce wileńskiej grafiki Uniwersytetu Stefana Batorego, serię bardzo ciekawych akwareli namalowanych podczas plenerów na Półwyspie Helskim.

alt

Obrazy wystawy: Artur Baranowski, Pomeranki, 2023 i Antoni Suchanek, Port w Gdyni


Ostatnia wystawa zamykająca cykl prezentacji 2023 roku odbyła się w Sopocie i była przeglądem polskiej marynistyki lat powojennych, ale zobaczyliśmy również przedwojenną twórczość Stanisława Chlebowskiego ucznia dwóch wielkich niemieckich malarzy Fritza Pfuhle i Lovisa Corintha. Chlebowski podróżujący między Berlinem, Paryżem, Warszawą i Gdańskiem był obywatelem Wolnego Miasta Gdańska, dużą część swojej do dziś niedocenionej twórczości poświęcił nadmorskim pejzażom Zatoki Gdańskiej. Na wystawie zobaczyliśmy dwa jego obrazy „Na Motławie” namalowany w 1935 roku i „Widok na Zatokę Gdańską”.

alt

Jakub Michał Kasprowicz, Połów, olej, 1933


Uwagę zwróciły również obraz Henryka Baranowskiego „Widok portu w Helu” oraz jego syna, Artura Baranowskiego „Pomeranki”, utrzymane w ciepłych, kolorystycznych widokach polskiego wybrzeża. Na uwagę zasłużyły jeszcze prace: Mariana Mokwy „Kościółek w Wielu”, akwarela Marii Zabłockiej – Mohl, „Statek przy nabrzeżu” z 1948 roku, oraz „Sopoccy rybacy”, Eugeniusza Dzierzenckiego.

alt

Antoni Suchanek, Port w Gdyni, akwarela


W uroczym domku na sopockich kortach zaprezentowano 23 dzieła niemal całej marynistycznej polskiej czołówki, zabrakło może trzech, czterech nazwisk, ale reprezentacja 18 polskich twórców mogła dać satysfakcję oglądającym.

alt


Ekspozycja zestawiona z obrazów należących do trzech prywatnych kolekcji: Artura Baranowskiego, Andrzeja Walasa i autora tekstu pokazała dość szeroki przekrój polskiej twórczości marynistycznej nie tylko malarzy pochodzących z Wybrzeża. Zobaczyliśmy między innymi prace takich artystów jak: Marian Mokwa, Stanisław Chlebowski, Henryk Baranowski Antoni Suchanek, Artur Baranowski, Eugeniusz Dzierzencki, Stanisław Rolicz, Jan Gasiński, Zbigniew Litwin, Maria Zabłocka-Mohl. Jak można było zauważyć licznie zgromadzona publiczność doświadczyła wielu emocjonujących wrażeń, a sopockie korty powracają do „żywych”.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież