Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Na Zamku Joannitów w Skarszewach

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 października 2023 16:33

Dobiegł końca cykl wystaw Bogusława Góreckiego, zatytułowany „Pejzaże”, zorganizowany przez redakcję „Gazety Gdańskiej”. W trzech wystawach blisko 70. letniej pracy twórczej pokazaliśmy prawie 90 prac artysty.


Wystawy miały charakter retrospektywny i były prezentacją dorobku malarskiego 92-letniego, do dziś malującego twórcy. Z jednej strony chodziło o pokazanie twórczości zasługującej na większe zainteresowanie i pewnego rodzaju popularność, z drugiej zaś na prezentacje jej w mniejszych ośrodkach regionu pomorskiego. Wystawy artysty pokazane zostały w Gdańsku, Sulęczynie i w Skarszewach. Wszędzie tam cieszyły się wielkim powodzeniem. Na te prezentacje organizator „Gazeta Gdańska” przygotował specjalny dodatek do gazety w formie małego katalogu twórczości Bogusława Góreckiego.

alt


Ostatnia wystawa cyklu poświęconego artyście odbyła się w pięknej wystawienniczej sali Zamku Joannitów w Skarszewach, jakże ważnej dla historii Polski. Dziś miejscu czekającym na rewitalizację. Zamek pochodzący z XIV wieku przechodził różne koleje losu, od wybudowania przez Zakon Joannitów, poprzez czasy krzyżackie i przez prawie 180 letnie zarządzanie wojewodów pomorskich. Po wojnach polsko-szwedzkich był tu magazyn solny, restauracja obiektu odbyła się dopiero w 1982 roku i od tego czasu budynek czeka na rewitalizację. Potrzeby są duże, ale najważniejsza sprawa to remont dachu i wymiana okien.

alt

Bogusław Górecki, akwarele


Prawdę mówiąc wystawa miała zwrócić uwagę na ten wyjątkowy obiekt bowiem łączy się z nim osoba Józefa Wybickiego, pochodzącego z pobliskiego Będomina. Twórcy słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, późniejszego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego. Wybicki przebywając na wychowaniu u stryja Franciszka Wybickiego, proboszcza w Skarszewach, zdobywał wiedzę i praktykę w tutejszym Sądzie Grodzkim znajdującym się właśnie w Zamku Joannitów. W 1764 roku jako już wykształcony młodzieniec wszedł w świat polityki, biorąc udział w elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie Józef Wybicki został emisariuszem konfederatów barskich na Gdańsk.

alt

Stoją od lewej: Andrzej Jaworski, prezes Zarządu PZU Zdrowie; Jacek Pauli, burmistrz Skarszew; Mariusz Adamiak, dyr. Biura Poselskiego Jarosława Sellina


alt


Zamek Joannitów w Skarszewach, urokliwe miejsce organizacji wystaw artystycznych czeka na swój czas, a ekspozycja wystawy Bogusława Góreckiego, nestora gdańskich artystów, zwróciła uwagę na wyjątkowy charakter miejsca, będącego perełką Kociewia położoną niedaleko Gdańska. Wydaje się, że twórczość artysty znalazła swoje nowe oblicze. Marynistyczne obrazy malowane na Półwyspie Helskim, urokliwe ujęcia Kaszub, a także nadbrzeżnych rejonów Polski zobaczyliśmy w innym obliczu, wydaje się, że w o wiele ciekawszym niż dotychczas. Jak zapewnił artysta jadąc na otwarcie wystawy zobaczył wiele nastrojowych pejzaży Kociewia, które zapewne staną się przyszłymi przedstawieniami jego obrazów.

alt

Bogusław Górecki i Mariusz Adamiak


Na wernisaż przybyła spora rzesza koneserów malarstwa. Obecny był Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Poselskiego Jarosława Sellina, wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Andrzej Jaworski, prezes Zarządu PZU Zdrowie, wernisaż otwierał Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. Ekspozycja 30 obrazów Bogusława Góreckiego: olei, akwarel, grafik i rysunków potwierdziła wysokie umiejętności artysty, zrobiła duże wrażenie, wywołała poruszenie i szeroką dyskusję. Po zakończeniu prac nad nowymi obrazami kociewskich pejzaży artysta otrzymał jeszcze jedno zaproszenie na wernisaż w Skarszewach, który być może będzie się mógł odbyć na  początku 2024 roku.

alt

Bogusław Górecki, Grafiki


Jedno jest pewne, miejsca oddalone od centrów wystawienniczych, czekają na dobrą sztukę, a wystawa w Skarszewach zwróciła uwagę na wyjątkowy mało znany obiekt, ważny dla historii Polski. Natomiast „Gazeta Gdańska” raz jeszcze upewniła się o słuszności organizacji wystaw w mniejszych miejsko-gminnych ośrodkach kultury.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież