100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Na Zamku Joannitów w Skarszewach

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 października 2023 16:33

Dobiegł końca cykl wystaw Bogusława Góreckiego, zatytułowany „Pejzaże”, zorganizowany przez redakcję „Gazety Gdańskiej”. W trzech wystawach blisko 70. letniej pracy twórczej pokazaliśmy prawie 90 prac artysty.


Wystawy miały charakter retrospektywny i były prezentacją dorobku malarskiego 92-letniego, do dziś malującego twórcy. Z jednej strony chodziło o pokazanie twórczości zasługującej na większe zainteresowanie i pewnego rodzaju popularność, z drugiej zaś na prezentacje jej w mniejszych ośrodkach regionu pomorskiego. Wystawy artysty pokazane zostały w Gdańsku, Sulęczynie i w Skarszewach. Wszędzie tam cieszyły się wielkim powodzeniem. Na te prezentacje organizator „Gazeta Gdańska” przygotował specjalny dodatek do gazety w formie małego katalogu twórczości Bogusława Góreckiego.

alt


Ostatnia wystawa cyklu poświęconego artyście odbyła się w pięknej wystawienniczej sali Zamku Joannitów w Skarszewach, jakże ważnej dla historii Polski. Dziś miejscu czekającym na rewitalizację. Zamek pochodzący z XIV wieku przechodził różne koleje losu, od wybudowania przez Zakon Joannitów, poprzez czasy krzyżackie i przez prawie 180 letnie zarządzanie wojewodów pomorskich. Po wojnach polsko-szwedzkich był tu magazyn solny, restauracja obiektu odbyła się dopiero w 1982 roku i od tego czasu budynek czeka na rewitalizację. Potrzeby są duże, ale najważniejsza sprawa to remont dachu i wymiana okien.

alt

Bogusław Górecki, akwarele


Prawdę mówiąc wystawa miała zwrócić uwagę na ten wyjątkowy obiekt bowiem łączy się z nim osoba Józefa Wybickiego, pochodzącego z pobliskiego Będomina. Twórcy słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, późniejszego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego. Wybicki przebywając na wychowaniu u stryja Franciszka Wybickiego, proboszcza w Skarszewach, zdobywał wiedzę i praktykę w tutejszym Sądzie Grodzkim znajdującym się właśnie w Zamku Joannitów. W 1764 roku jako już wykształcony młodzieniec wszedł w świat polityki, biorąc udział w elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie Józef Wybicki został emisariuszem konfederatów barskich na Gdańsk.

alt

Stoją od lewej: Andrzej Jaworski, prezes Zarządu PZU Zdrowie; Jacek Pauli, burmistrz Skarszew; Mariusz Adamiak, dyr. Biura Poselskiego Jarosława Sellina


alt


Zamek Joannitów w Skarszewach, urokliwe miejsce organizacji wystaw artystycznych czeka na swój czas, a ekspozycja wystawy Bogusława Góreckiego, nestora gdańskich artystów, zwróciła uwagę na wyjątkowy charakter miejsca, będącego perełką Kociewia położoną niedaleko Gdańska. Wydaje się, że twórczość artysty znalazła swoje nowe oblicze. Marynistyczne obrazy malowane na Półwyspie Helskim, urokliwe ujęcia Kaszub, a także nadbrzeżnych rejonów Polski zobaczyliśmy w innym obliczu, wydaje się, że w o wiele ciekawszym niż dotychczas. Jak zapewnił artysta jadąc na otwarcie wystawy zobaczył wiele nastrojowych pejzaży Kociewia, które zapewne staną się przyszłymi przedstawieniami jego obrazów.

alt

Bogusław Górecki i Mariusz Adamiak


Na wernisaż przybyła spora rzesza koneserów malarstwa. Obecny był Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Poselskiego Jarosława Sellina, wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Andrzej Jaworski, prezes Zarządu PZU Zdrowie, wernisaż otwierał Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. Ekspozycja 30 obrazów Bogusława Góreckiego: olei, akwarel, grafik i rysunków potwierdziła wysokie umiejętności artysty, zrobiła duże wrażenie, wywołała poruszenie i szeroką dyskusję. Po zakończeniu prac nad nowymi obrazami kociewskich pejzaży artysta otrzymał jeszcze jedno zaproszenie na wernisaż w Skarszewach, który być może będzie się mógł odbyć na  początku 2024 roku.

alt

Bogusław Górecki, Grafiki


Jedno jest pewne, miejsca oddalone od centrów wystawienniczych, czekają na dobrą sztukę, a wystawa w Skarszewach zwróciła uwagę na wyjątkowy mało znany obiekt, ważny dla historii Polski. Natomiast „Gazeta Gdańska” raz jeszcze upewniła się o słuszności organizacji wystaw w mniejszych miejsko-gminnych ośrodkach kultury.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież