Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Ziut” z Sopotu

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 listopada 2023 20:19

Odszedł nagle, z dnia na dzień, w niegroźnej sytuacji lekkiego niedomagania, nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Dzisiejszym sopocianom jego nazwisko może nic nie mówić, a jest autorem pomnika Jana Józefa Haffnera. Mowa o sopockim rzeźbiarzu i malarzu Zbigniewie Jóźwiku, pseudonim artystyczny „Ziut” (1953, Malbork-2009, Sopot) co prawda zmarł w szpitalu na Zaspie, ale całe dorosłe, życie spędził w Sopocie.


Lekarze nie zdążyli, a rano już nie żył. Uczniowie orłowskiego plastyka, uwielbiali go, był kochanym nauczycielem, dobrym i ciepłym człowiekiem, wykładał rzeźbę. Jego specjalnością były, pamiątkowe tablice przygotowywane w brązie, których na terenie Sopotu w różnych miejscach jest kilka. Współpracował z sopocką malarką Roswitą Stern, która wiele z nich projektowała.

alt


Swoją karierę artystyczną jako dziecko rozpoczął w malborskim ognisku plastycznym. Jednak dopiero Liceum w Orłowie wyraźnie skierowało jego zainteresowania w stronę rzeźby. Po orłowskim liceum Jóźwik rozpoczął studia w PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego uzyskując dyplom w 1978 roku. Zaraz po studiach wziął udział w wystawie warszawskiej Zachęty „Dyplomy 78”. Przez następne sześć lat pracował do roku 1983 jako asystent w gdańskiej PWSSP.

alt

Zbigniew Jóźwik


Brał udział w wielu plenerach i wystawach, dał się poznać jako bardzo pracowity artysta. W tym czasie rozpoczął współpracę z Sopotem przy realizacji wielu miejskich zleceń. Wykonywał pamiątkowe tablice z brązu, medale oraz rzeźby. Wygrał konkurs na realizację pomnika z okazji 100 lecia Sopotu. Spośród 17 prac nadesłanych z całego kraju jego projekt uzyskał najwyższą ocenę. 8 października 2004 roku w nadmorskim Parku Północnym obok Grand Hotelu w 181 rocznicę uruchomienia pierwszego zakładu kąpielowego i w 103. rocznicę otrzymania przez Sopot praw miejskich nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Haffnera.

alt


Jóźwik jest także autorem cyklu popiersi i statuetek wielkich kompozytorów m.in.: Chopina, Paderewskiego, Beethovena, Bacha, Mozarta wiele z nich zobaczyć można w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

alt


Natomiast na terenie kurortu znajduje się kilka miejsc upamiętniających ważne wydarzenia związane z historią miasta. Jedna z takich przestrzeni usytuowana jest na skarpie, ostatecznie w 1971 roku rozebranego budynku przy ulicy Chopina, siedziby Domu Polskiego, a istniejącego w Sopocie za czasów Wolnego Miasta Gdańska.

alt


Uhonorowany został także pobyt w 1999 roku papieża Jana Pawła II tablicą przy wejściu na molo, a także dom w którym mieszkał nasz znakomity poeta Zbigniew Herbert. Autorem pamiątkowych tablic uświetniających te wydarzenia jest właśnie Zbigniew Jóźwik, którego talent zgasł przedwcześnie zanim jego kariera mogła się w pełni rozwinąć.

alt


alt


Dziś jednak należy do grona sopockich artystów, o których nie pamiętamy. Rozsiane w mieście brązowe tablice przypominają sopockiego artystę, o którym już niewiele osób pamięta. Zbigniew Jóźwik pochowany został w Malborku swym rodzinnym mieście.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież