100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Ziut” z Sopotu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 listopada 2023 20:19

Odszedł nagle, z dnia na dzień, w niegroźnej sytuacji lekkiego niedomagania, nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Dzisiejszym sopocianom jego nazwisko może nic nie mówić, a jest autorem pomnika Jana Józefa Haffnera. Mowa o sopockim rzeźbiarzu i malarzu Zbigniewie Jóźwiku, pseudonim artystyczny „Ziut” (1953, Malbork-2009, Sopot) co prawda zmarł w szpitalu na Zaspie, ale całe dorosłe, życie spędził w Sopocie.


Lekarze nie zdążyli, a rano już nie żył. Uczniowie orłowskiego plastyka, uwielbiali go, był kochanym nauczycielem, dobrym i ciepłym człowiekiem, wykładał rzeźbę. Jego specjalnością były, pamiątkowe tablice przygotowywane w brązie, których na terenie Sopotu w różnych miejscach jest kilka. Współpracował z sopocką malarką Roswitą Stern, która wiele z nich projektowała.

alt


Swoją karierę artystyczną jako dziecko rozpoczął w malborskim ognisku plastycznym. Jednak dopiero Liceum w Orłowie wyraźnie skierowało jego zainteresowania w stronę rzeźby. Po orłowskim liceum Jóźwik rozpoczął studia w PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego uzyskując dyplom w 1978 roku. Zaraz po studiach wziął udział w wystawie warszawskiej Zachęty „Dyplomy 78”. Przez następne sześć lat pracował do roku 1983 jako asystent w gdańskiej PWSSP.

alt

Zbigniew Jóźwik


Brał udział w wielu plenerach i wystawach, dał się poznać jako bardzo pracowity artysta. W tym czasie rozpoczął współpracę z Sopotem przy realizacji wielu miejskich zleceń. Wykonywał pamiątkowe tablice z brązu, medale oraz rzeźby. Wygrał konkurs na realizację pomnika z okazji 100 lecia Sopotu. Spośród 17 prac nadesłanych z całego kraju jego projekt uzyskał najwyższą ocenę. 8 października 2004 roku w nadmorskim Parku Północnym obok Grand Hotelu w 181 rocznicę uruchomienia pierwszego zakładu kąpielowego i w 103. rocznicę otrzymania przez Sopot praw miejskich nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Haffnera.

alt


Jóźwik jest także autorem cyklu popiersi i statuetek wielkich kompozytorów m.in.: Chopina, Paderewskiego, Beethovena, Bacha, Mozarta wiele z nich zobaczyć można w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

alt


Natomiast na terenie kurortu znajduje się kilka miejsc upamiętniających ważne wydarzenia związane z historią miasta. Jedna z takich przestrzeni usytuowana jest na skarpie, ostatecznie w 1971 roku rozebranego budynku przy ulicy Chopina, siedziby Domu Polskiego, a istniejącego w Sopocie za czasów Wolnego Miasta Gdańska.

alt


Uhonorowany został także pobyt w 1999 roku papieża Jana Pawła II tablicą przy wejściu na molo, a także dom w którym mieszkał nasz znakomity poeta Zbigniew Herbert. Autorem pamiątkowych tablic uświetniających te wydarzenia jest właśnie Zbigniew Jóźwik, którego talent zgasł przedwcześnie zanim jego kariera mogła się w pełni rozwinąć.

alt


alt


Dziś jednak należy do grona sopockich artystów, o których nie pamiętamy. Rozsiane w mieście brązowe tablice przypominają sopockiego artystę, o którym już niewiele osób pamięta. Zbigniew Jóźwik pochowany został w Malborku swym rodzinnym mieście.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież