Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

20 lat UTW w Sopocie

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 października 2023 17:39

Co prawda historia powołania pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sięga 50 lat, jednak Sopot tej szacownej instytucji doczekał się dopiero przed 20 laty.


Celem powołania takiej placówki było ustawiczne kształcenie seniorów, stymulowanie rozwoju ich osobowości oraz podnoszenie sprawności intelektualnej. Kwestia rozbudzenia ciekawości w osobach mających już za sobą olbrzymi bagaż wiedzy i doświadczeń nie był wcale tak łatwy. Program zajęć musiał być specjalnie dostosowany do wymagań poszczególnych grup wiekowych z uwzględnieniem nowych zagadnień ważnych dla otaczającego nas świata. Bowiem starość jak mówił Jan Paweł II „…jawi się jako czas pomyślny, w którym dopełnia się miara ludzkiego życia…”.

alt

Roswita Sterrn i "Sopocki Pejzaż"


Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku powołany został w październiku 2003 roku z inicjatywy miejscowych radnych śp. dr Małgorzaty Maj oraz Michała Woźniaka. Dziś ilość zajęć różnych dziedzin współczesnego życia zdumiewa, począwszy od wykładów kierunkowych z zakresu filozofii, antropologii, sztuki, lektoratów językowych, zajęć komputerowych po terapię tańcem, treningi pamięci, a także zajęcia pisarskie i ruchowe na basenie. W sumie w Sopocie zajęcia gromadzą blisko 800. uczestników na 56. kierunkach w 170 grupach.

alt

Jedna z pracowni UTW


Jedną z trzech grup na Wydziale Artystycznym prowadzi sopocka malarka Roswita Stern, która wraz ze swoją ekipą z okazji 20-lecia urodzin uniwersytetu przygotowała pracę malarską zatytułowaną „Sopocki Pejzaż”. Obraz namalowany jako prezent w technice akrylowej o wymiarach 100x100 jest pracą zespołową, przy której pracowali: Barbara Chytra, Inga Frankowska, Monika Gróźdź, Ewa Komodzińska, Halina Kotowska, Elżbieta Kowalik, Danuta Leman, Krystyna Sadowska, Roswita Stern, Ryszarda Trześniewska i Gabriela Woźniak.

alt


Ostatnio grupa malarska Roswity Stern była w Białogórze nad morzem uczestnicząc w kilkudniowym plenerze. Na ubiegłoroczne święta malarze przygotowali dużą pracę Bożonarodzeniową, a teraz rozpoczęli pracę nad poliptykiem z okazji 200 lecia powstania sopockiego kurortu. Koniec pracy nad obrazami przewidziany jest na zakończenie roku szkolnego 2024. Motywem przewodnim poliptyku będzie molo oraz rzeźba Georga Haffnera, założyciela Sopotu, autorstwa Zbigniewa Jóźwika, a także korty tenisowe, Opera Leśna i hipodrom.

alt

Roswita Stern


Zajęcia z zakresu sztuki cieszą się wielkim powodzeniem, wykłady w trzech grupach prowadzą wytrawni malarze. Uczestniczy w nich blisko 60 osób. Tak jak kiedyś przed laty, tak i dziś Sopot kontynuuje opinię artystycznego kurortu, miasta sztuki. Prace miejscowych artystów od czasu do czasu oglądać można w bibliotecznych pomieszczeniach Sopoteki.


Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież