100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

20 lat UTW w Sopocie

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 października 2023 17:39

Co prawda historia powołania pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sięga 50 lat, jednak Sopot tej szacownej instytucji doczekał się dopiero przed 20 laty.


Celem powołania takiej placówki było ustawiczne kształcenie seniorów, stymulowanie rozwoju ich osobowości oraz podnoszenie sprawności intelektualnej. Kwestia rozbudzenia ciekawości w osobach mających już za sobą olbrzymi bagaż wiedzy i doświadczeń nie był wcale tak łatwy. Program zajęć musiał być specjalnie dostosowany do wymagań poszczególnych grup wiekowych z uwzględnieniem nowych zagadnień ważnych dla otaczającego nas świata. Bowiem starość jak mówił Jan Paweł II „…jawi się jako czas pomyślny, w którym dopełnia się miara ludzkiego życia…”.

alt

Roswita Sterrn i "Sopocki Pejzaż"


Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku powołany został w październiku 2003 roku z inicjatywy miejscowych radnych śp. dr Małgorzaty Maj oraz Michała Woźniaka. Dziś ilość zajęć różnych dziedzin współczesnego życia zdumiewa, począwszy od wykładów kierunkowych z zakresu filozofii, antropologii, sztuki, lektoratów językowych, zajęć komputerowych po terapię tańcem, treningi pamięci, a także zajęcia pisarskie i ruchowe na basenie. W sumie w Sopocie zajęcia gromadzą blisko 800. uczestników na 56. kierunkach w 170 grupach.

alt

Jedna z pracowni UTW


Jedną z trzech grup na Wydziale Artystycznym prowadzi sopocka malarka Roswita Stern, która wraz ze swoją ekipą z okazji 20-lecia urodzin uniwersytetu przygotowała pracę malarską zatytułowaną „Sopocki Pejzaż”. Obraz namalowany jako prezent w technice akrylowej o wymiarach 100x100 jest pracą zespołową, przy której pracowali: Barbara Chytra, Inga Frankowska, Monika Gróźdź, Ewa Komodzińska, Halina Kotowska, Elżbieta Kowalik, Danuta Leman, Krystyna Sadowska, Roswita Stern, Ryszarda Trześniewska i Gabriela Woźniak.

alt


Ostatnio grupa malarska Roswity Stern była w Białogórze nad morzem uczestnicząc w kilkudniowym plenerze. Na ubiegłoroczne święta malarze przygotowali dużą pracę Bożonarodzeniową, a teraz rozpoczęli pracę nad poliptykiem z okazji 200 lecia powstania sopockiego kurortu. Koniec pracy nad obrazami przewidziany jest na zakończenie roku szkolnego 2024. Motywem przewodnim poliptyku będzie molo oraz rzeźba Georga Haffnera, założyciela Sopotu, autorstwa Zbigniewa Jóźwika, a także korty tenisowe, Opera Leśna i hipodrom.

alt

Roswita Stern


Zajęcia z zakresu sztuki cieszą się wielkim powodzeniem, wykłady w trzech grupach prowadzą wytrawni malarze. Uczestniczy w nich blisko 60 osób. Tak jak kiedyś przed laty, tak i dziś Sopot kontynuuje opinię artystycznego kurortu, miasta sztuki. Prace miejscowych artystów od czasu do czasu oglądać można w bibliotecznych pomieszczeniach Sopoteki.


Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież